اقتصادی

افزایش ۹۰ درصدی تجارت با ارزهای ملی

بیش از ۹۰ درصد پرداخت‌ها در اتحادیه اقتصادی اوراسیا با ارزهای ملی انجام می‌شود.

به گزارش سرخط نیوز، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در افتتاحیه نشست شورای عالی اقتصادی اوراسیا، اظهار کرد: بیش از ۹۰ درصد از پرداخت‌ها در اتحادیه اقتصادی اوراسیا (EAEU) با ارزهای ملی صورت می‌گیرد.  

پوتین ادامه داد: حجم تجارت متقابل از ۴۵ به ۸۹ میلیارد دلار رسیده که تقریبا ۲ برابر شده و علاوه بر این در حال حاضر بیش از ۹۰ درصد تسویه حساب‌ها با ارزهای ملی است.

رهبر روسیه همچنین خاطرنشان کرد که مجموع تولید ناخالص داخلی کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا، بر اساس برآوردهای موجود از ۱.۶ تریلیون دلار به ۲.۵ تریلیون دلار افزایش یافته و حجم مبادلات تجاری با کشورهای ثالث ۶۰ درصد صعود و از ۵۷۹ میلیارد دلار به ۹۲۳ میلیارد دلار رسیده است.

پوتین بیان کرد: روسیه برای روابط دوجانبه سودمند و چندوجهی با شرکای خود در اوراسیا ارزش زیادی قائل است و صمیمانه برای کار مشترک بیشتر در زمینه توسعه همه جانبه و تقویت انجمن تلاش خواهند کرد.  

به گفته پوتین، این نشست نه تنها سالگرد بلکه واقعا رویدادی تجاری خواهد بود.

به نقل از بیزنس، وی در پایان خاطرنشان کرد: ما تصمیمات جدید را که ماهیت راهبردی دارند و با هدف تعمیق همکاری در زمینه‌های مختلف آماده شده‌اند، برای تصویب در نظر خواهیم گرفت.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

با درود! من یک خبرنگار اقتصادی حرفه‌ای هستم که به دنبال تحقیقات دقیق و تحلیل‌های کامل در زمینه اقتصاد است. با دستیابی به اطلاعات به‌روز و منابع معتبر، تلاش می‌کنم تا به شما مطالب کیفیت بالا را ارائه دهم.