انگشتر شرف الشمس اصل در مشهد و آشنایی با معجزات سنگ شرف شمس

در این مقاله به فواید و خواص انگشتر شرف الشمس زنانه و مردانه می‌پردازیم و با رمز گشایی دعای شرف الشمس (دعایی که پشت نگین عقیق زرد با آدابی خاص در 19 فروردین حکاکی می‌شود) آشنا می‌شویم، همچنین در ادامه نظر برخی از بزرگان دین را در مورد خواص شرف الشمس بررسی می‌کنیم. با مطالعه این مقاله با مطالبی درباره آداب حکاکی و خواص سنگ شرف شمس زرد آشنا خواهید شد. شما برای خرید سنگ شرف شمس می توانید از طرق مختلف اقدام کنید. مهم این است که این سنگ اصل باشد. برای خرید انگشتر شرف الشمس اصل در مشهد  می توانید به بازار بروید و اگر در مورد اصالت آن شک دارید می توانید از متخصصین این امر مراجعه کنید.

دیگر خواص انگشتر شرف الشمس

در طول سالیان گذشته و حتی امروزه انگشترها اهمیت بسیاری داشتند و علاوه بر کاربردهای زینتی که دارند از نظر اعتقادی نیز بسیار با ارزش هستند و دارای خواص زیادی می‌باشند. در اسلام نیز انگشترها و نقش‌ها و دعاهایی که روی آنها حک شده‌است اهمیت بسیاری دارند. به همین دلیل افراد زیادی به دنبال تهیه آن و بهره بردن از خواص انگشتر شرف الشمس زنانه و مردانه هستند که توصیه بسیاری نیز شده‌است.

بطور کلی خواص انگشتر شرف الشمس زنانه و مردانه یا خواص سنگ شرف شمس زرد همان خواص دعای شرف شمس را دارد و هر کسی آن را نزد خود نگه دارد خداوند به واسطه‌ی این دعا، همیشه حافظ و نگهدار او خواهد بود و دوری از فقر و افزایش روزی را نصیب وی خواهد نمود که از مهم‌ترین خواص انگشتر شرف شمس مردانه و زنانه می‌باشد. اما باید به این نکته توجه داشت که چون این ذکر معمولا بر روی عقیق زرد نوشته می‌شود از خواص ویژه عقیق زرد نیز بهره خواهید برد. (برای پاسخ به این سوال که برای بهره‌مندی از خاصیت باید باشد به مقاله لینک داده شده مراجعه بفرمایید.)

چگونه شرف الشمس را رمز گشایی کنیم؟

بیان شده‌است که هر ساله در روز ۱۹ فروردین خورشید به موقعیت خاصی در آسمان می‌رسد و حالتی معادل با شب قدر را به وجود می‌آورد (از جهت درک اهمیت بعضی از ایام خاص این تمثیل بیان شد) در این روز خورشید بر سایر کواکب اشراف دارد و به همین دلیل آداب و رسوم خاصی برای آن روز بیان شده‌است. قبل از توضیح آداب و رسوم این روز لازم است با شکل‌های شرف الشمس که بر روی نگین عقیق حکاکی می‌شود، آشنا شوید. (بیشتر بر عقیق زرد حک می‌شود به همین دلیل در بین عوام به اشتباه خواص عقیق زرد و خواص سنگ شرف شمس را یکسان می‌پندارند)

این دعای مخصوص که بر روی سنگ و یا عقیق زرد حکاکی می‌شود، آداب مخصوص به خودش را دارد و برای بهره بردن کامل از خواص شرف شمس این آداب باید بطور کامل رعایت شود. گفته می‌شود که این نقش‌ها دارای ۱۳ حرف است: ۴ حرف از کتاب تورات () ، ۴ حرف از کتاب انجیل و ۵ حرف از کتاب قرآن مجید. (همچنین بیان می‌شود که این دعا تشکیل دهنده پنج اسم اعظم خدا است که آن‌ها را کلمه‌های مبارکه «نور؛ مومن؛ رحمن؛ جمیل؛ الله» گفته‌اند و گاه به جای نوشتن این اسم‌ها از پنج حرف اول این اسامی به صورت «ن.م.ر.ج.ا»  استفاده می‌شود.) تصویر شرف الشمس را در زیر آورد‌ه‌ایم که به دعای مشهور است:

حکاکی این دعا دقیقا به این شکل نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد که نیازمند تجربه بیشتری است

شرف الشمس می‌بایست بر روی نگین عقیق زرد رنگ حکاکی شود و اگر این گوهر در دسترس نبود، می‌توان بر روی یک تکه کاغذ زرد رنگ نوشت تا عموم مردم بتوانند از خواص شرف شمس بهره ببرند. (هرچند که توصیه اکید برای حکاکی روی عقیق زرد است چرا که هر جامدی ظرفیتی دارد.) همانطور که بیان شد این ذکر ۵ اسم از اسامی اعظم خداوند است که به صورت مخصوص با حروف رمزی بالا نوشته می‌شود. البته حکاکی آن را هر کسی نمی‌تواند انجام دهد و رعایت آدابی برای بهره بردن از خواص سنگ شرف الشمس اصل الزامی است. نقل شده‌است که جهت نتیجه بهتر گرفتن از خواص سنگ شرف الشمس نویسنده این اسم‌های الهی باید فردی پاک و آگاه باشد و بتواند آداب نوشتاری آن را به خوبی رعایت کند به عنوان مثال در هنگام حکاکی، نمی‌توان یک خط را دوبار حکاکی کرد.

علاوه بر شرایط گفته شده در بالا، این دعا دارای چند شرط دیگر است. از جمله اینکه برای بهره بردن از خواص شرف شمس این ذکر در ساعات مشخصی از روز ۱۹ فروردین ماه حکاکی شود. اما متاسفانه گاها عده‌ای سودجو این ذکر با ارزش را در روزهای دیگری غیر از ۱۹ فروردین نیز حکاکی و به فروش می‌رسانند. بعضا نگین‌های حرز شرف الشمس، در سالیان بعد دقیقا در روز ۱۹ فروردین ماه بازنویسی می‌شوند، اما بسیاری از بزرگان معتقدند هستند برای بهره‌مندی از خواص اگر به درستی یک بار حکاکی شود نیازی به تمدید کردن نوشته در سال‌های بعد نیست.

خواص سنگ شرف شمس در روایات

شاید برای شما جالب باشد که بدانید معجزات شرف الشمس چیست ؟ البته که امید اول همه ما خداوند و اهل بیت (ع) هستند و می‌بایست حاجات خود را از خدا بخواهیم و در کنار آن بهره بردن از خواص سنگ شرف شمس ان‌شاءالله مفید خواهد بود. خواص سنگ شرف الشمس از دو جنبه دارای اهمیت است یکی در خواص خاص خود سنگ عقیق می‌باشد و دیگری در قدرت اسامی اعظم الهی که پشت نگین حکاکی می‌شود. چندی از خواص شرف الشمس از بین بردن فقر، حفاظت جان و مال، زیاد شدن رزق و روزی، درمان برخی بیماری ها، حفاظت از گزند جانوران، ایمنی از بلایا و دشمنان و دریافت عزت و مقام می‌باشد. جهت مطالعه بیشتر درباره خاصیت کلیک کنید.

بی شک آثار سریع و متداوم خواص سنگ شرف شمس در افزایش رزق و روزی مورد تایید استفاده‌کنندگان است و گشایش امور را به شکل کاملا مشهودی ایجاد می‌نماید. در ادامه مبحث تعدادی از خواص شرف الشمس در روایات را مطالعه می‌کنیم. (این روایات درباره خود سنگ عقیق است)

خواص انگشتر شرف الشمس زنانه | طریقه شارژ سنگ شرف الشمس | قیمت سنگ شرف الشمس اصل

منابع معتبر در مورد خواص شرف شمس

در این بخش به بررسی خاصیت سنگ شرف شمس و نکاتی درباره حکاکی آن در منابع مختلف می‌پردازیم. هریک از مواردی که بیان شده دارای منبع معتبری می‌باشد که آدرس دقیق آن بیان گردیده‌است.

۱- مرحوم شیخ بهائی در کتاب سرّ المستتر بیان کردند: که این ذکر را باید در روز ۱۹ حمل که برابر با روز ۱۹ فروردین می‌باشد، در ساعات مشخص شده بر روی عقیق زرد و در صورت وجود نداشتن عقیق زرد بر روی کاغذ زرد رنگی نوشته و همراه شخص شود.

۲- در کتاب «جنه‏ الوافیه» معروف به «مصباح کفعمی» درباره خواص شرف شمس نقل شده‌است: این حروف شکل اسم‌های اعظم خدا می‌باشد، همچنین در حاشیه کتاب یاد شده می‌گوید: در برخی از کتاب‌های شیعه دیدم که از امیر المؤمنین (ع) بیان شده‌است. (بحارالانوار، ج ۵۴، ص ۲۲)

۳- در کتاب «هزار و یک نکته»، نکته ۹۷۷، تألیف آیت الله حسن زاده آملی نیز مطالبی مربوط به خواص شرف شمس آمده‌است.

۴- در کتاب ریحانه الادب هم زیر اسم “ابو البدر” از دانشمندان قدیم شهر اردبیل، به نقل از او توضیح مفصلی در مورد خاصیت شرف الشمس داده شده‌است همچنین درباره حروف آن، اشعاری که به امیر المومنین (ع) در رابطه با این حروف منسوب است و روش نوشتن این حروف توضیحاتی بیان شده‌است. (ریحانه الادب، مدرس تبریزی، ج۷، ص۲۳-۲۴، چ چهارم، تهران، خیام، ۱۳۷۴)

۵- دانشمند دانا مبشر کاشانی در کتاب خود به زمان، آداب و نحوه نگارش این ذکر اشاره کرده‌است.

۶- در کتاب “جواهر مکنونه” که از کتب خطی اذکار می‌باشد به فواید شرف الشمس اشاره شده‌است.

۷- حضرت آیت الله مظاهری بیان کرده‌اند که می‌توان به شرف الشمس و خواص شرف الشمس اعتماد کرد.

۸- در کتاب‌های قدیمی مثل «السحاب اللئالی» تالیف سید عبدالله بوشهری در مورد خاصیت شرف الشمس نقل شده که این ذکر از علوم غریبه می‌باشد و از جمله خواص شرف الشمس می‌توان به دفع فقر و بیماری‌ها و محافظت صاحب آن از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دریافت عزت و بزرگی اشاره کرد. برای مطالعه بیشتر درباره خاصیت ویژه افزایش رزق به مقاله تخصصی مراجعه بفرمایید.

افراد بسیار زیادی از این گوهر استفاده کرده‌اند و نتایج بسیاری از آن دیده‌اند. شما می‌توانید نتایج و را از زبان استفاده کنندگان آن مطالعه نمایید.

نظر برخی از علما در مورد انگشتر شرف شمس

حضرت آیت الله مبشر کاشانی با بیان نکات جالب در مورد خواص انگشتر شرف شمس، آن را بخشی از علوم غریبه می‌دانند و بیان کردند:

“متاخرین در چند قرن گذشته شرف الشمس را معتبر می‌دانند و مباحثاتی در مورد آن و روش گسترش آن به شکل مربع یا مسبع و غیره و نیز آثار و برکات آن مطالبی ذکر کرده‌اند و برخی آن را ماخوذ از اسامی اعظم تلقی کرده‌اند و در کتب جواهر مکنونه که از کتاب‌های خطی اذکار می‌باشد و همچنین در کتب السحاب اللئالی تالیف سید عبدالله بوشهری و کتاب‌های دیگر، به بعضی از خواص سنگ شرف الشمس از جمله دفع فقر و بیماری‌ها، محافظت از گزند جانوران و ایمنی از بلایا و دریافت عزت و بزرگی اشاره شده‌است.”

آیت الله مبشر کاشانی در ادامه بیان کرده‌اند: “کفعمی هم در کتاب جنت الواقیه بیان کرده‌است که این حروف شکل اسامی اعظم می‌باشد و در برخی کتاب‌های علمای شیعه مشاهده کردیم که این شکل از امام علی علیه السلام می‌باشد.”

گوشواره، انگشتر و گردنبند شرف الشمس زنانه

آیت الله مبشر کاشانی در پایان، به زمان و آداب و کیفیت حکاکی شرف الشمس نیز اشاره کردند و یادآور شدند: ” می‌گویند که استفاده از خواص می‌بایست در روز ۱۹ حمل که برابر با روز ۱۹ فروردین می‌باشد از طلوع آفتاب تا ظهر (در ساعات مشخصی که هر سال توسط منجمان تعیین می‌شود. برای دریافت جزئیات بیشتر به مقاله رجوع شود) بر روی نگین عقیق زرد و در صورت عدم وجود نگین عقیق زرد بر روی کاغذ زردی نوشته شود و با خود همراه داشته شود ولی در تجدید آن در روز یاد شده در سال‌های بعد شرط نشده است و نیازی به بازنویسی آن نیست و این جزئی از خاصیت شرف الشمس است.”

علاوه بر آیت الله مبشر کاشانی، حضرت آیت الله روحانی نیز بخش‌های خواندنی دیگری درباره خواص سنگ شرف شمس را گفته‌اند و مکتوب کرده‌اند:

“اهل این گونه فنون بیان می‌کنند که اگر یک بار شرف الشمس به روش مخصوص خودش حکاکی شود، دیگر نیازی به تکرار در سال های بعدی نیست و خواص شرف الشمس باقی می‌ماند، ولی چون در طریقه نوشتن آن اختلاف است، مانند شکل ستاره آن یا حرف میم آن، برخی به همه وجوه شرف الشمس را می‌نویسند، بطور مثال یک بار با ستاره پنج گوشه و بار دیگر با ستاره شش گوشه آن را حکاکی می‌کنند.”

ایشان در انتهای جوابیه خود به پرسش خبرنگاران، بازنویسی برای داشتن خواص شرف الشمس در هر سال را لازم ندانسته و بیان کردند: “در هر صورت تجدید شرف الشمس در ۱۹ فروردین هر سال توصیه نمی‌شود و نیازی به این کار نیست.”

مرحوم شیخ بهائی نیز در کتاب سرالمستتر، در مورد این شکل که بعضا به شرف الشمس مشهور شده مطالبی بیان کرده‌اند. همچنین صحبت‌هایی از زبان آیت الله بهجت نقل می‌کنند که برای مطالعه می‌توانید مقاله را مشاهده بفرمایید.

برخی از آداب حکاکی شرف الشمس

نکات و آدابی هستند که هنگام نوشتن باید رعایت شوند تا خاصیت شرف الشمس و فواید انگشتر شرف الشمس حفظ شود و بیشترین تاثیر را داشته باشد. این آداب هم از جنبه کلیت حکاکی است هم از جنبه جزئیات نوشتاری حروف رمزی است برای مثال:

۱- قبل از حکاکی دو رکعت نماز می‌باشد که فرد حک کننده باید آن را بخواند، سپس یک دعای مخصوصی وجود دارد که باید آن را قرائت کند.
۲- حکاک باید رو به قبله بوده و رو به قبله حکاکی را انجام بدهد.
۳- فرد حک کننده باید پاک و دور از هر گونه کثیفی و نجاست باشد تا بتوان از خواص سنگ شرف شمس بیشترین بهره را برد.
4- نوشتن حروف رمزی باید از سمت راست شروع شود.
5- و …