اگر قصد آبتنی یا شنا دارید، این هشدارها را جدی بگیرید

مدیرکل آموزش‌های همگانی معاونت آموزش و پژوهش و فناوری جمعیت هلال‌احمر همزمان با فصل گرما و افزایش تمایل به شنا و آب‌تنی، توصیه‌هایی را برای جلوگیری از غرق‌شدگی به مردم ارائه کرد.

به گزارش سرخط نیوز، نواب شمس پور با اشاره به گرمای هوا و افزایش سفرهای دریایی به بیان توصیه‌هایی برای پیشگیری از غرق شدگی پرداخت و گفت: بر اساس بررسی‌های میدانی و پژوهشی با چند نوع غرق شدگی مواجه هستیم؛ یکی از آن‌ها غرق شدگی در سواحل دریاهای شمال و جنوب کشور است که در فصل تابستان در شمال کشور بیشتر است. آمار نشان می‌دهد غرق شدگی در مناطق حفاظت‌شده کمتر و در مناطق غیر مجاز که نجات غریق حضور ندارد و حفاظت شده نیست، بسیار بیشتر است و به همین دلیل توصیه می‌شود اگر افراد قصد شنا کردن دارند حتما در مناطق حفاظت‌شده و امن که نجات غریق حضور دارد، این کار را انجام دهند و نسبت به عمق مکانی که در آن شنا می‌کنند، آگاهی داشته باشند.

وی ضمن اشاره به اینکه مسافران از استان‌های مرکزی و بدون دریا که کمتر شنا کردن بلدند، بیشتر دچار غرق‌شدگی می‌شوند و افراد محلی در شهرهای دریایی که می‌دانند کدام مناطق خطرناک است، کمتر دچار این حادثه می‌شوند، ادامه داد: یکی از مسائلی که در مورد غرق‌شدگی در سواحل باید مورد توجه قرار گیرد حفاظت از کودکان است. خانواده‌ها در سواحل اغلب در حال تفریح و گفت وگو با یگدیگر هستند و ممکن است از فرزندانشان غافل شوند و کودکان به سمت دریا بروند، از این رو توصیه در سواحل بسیار مراقب کودکان باشیم.

مدیرکل آموزش‌های همگانی جمعیت هلال‌احمر با بیان اینکه غرق‌شدگی‌هایی که در کشور داریم تنها به سواحل دریاها مربوط نمی‌شود، بیان کرد: یکی از بیشترین نوع غرق‌شدگی‌ها در استخرهای کشاورزی رخ می‌دهد که بیشتر در مناطق کویری نظیر یزد و اصفهان است. معمولا کف این استخر لجن بسیاری وجود دارد و هنگامی‌ که فرد در این استخرها می‌افتد، گرفتار می‌شود.

شمس پور با اشاره به اینکه همچنین بخش زیادی از غرق‌شدگی‌ها مربوط به رودخانه‌ها است و استان خوزستان بسیار این نوع غرق‌شدگی را داراست، افزود: استان‌های مختلف کشور روخانه‌های فصلی و دائمی‌بسیاری دارند و محیط شنا در رودخانه با سایر محیط‌ها بسیار متفاوت است و این امر نیازمند توضیح و آموزش‌های بسیاری است.

وی ضمن بیان اینکه بخش دیگری از غرق‌شدگی‌ها به پشت سدها مربوط می‌شود، خاطرنشان کرد: از آنجایی که گل و لای پشت سدها انباشت می‌شود، محیط بیرونش بسیار خطرناک است و همچنین در این مناطق نجات غریق حضور ندارد و به همین دلیل غرق‌شدگی در سدها حتی از غرق شدگی در دریاها بیشتر است. به طور کلی غرق شدگی در رودخانه‌ها، استخرهای کشاورزی و پشت سدها بسیار بیشتر از سواحل است. همچنین بخش دیگر غرق‌شدگی‌ها به استخرهای خانگی مربوط می‌شود.

مدیرکل آموزش‌های همگانی هلال‌احمر تصریح کرد: تعدادی از افرادی که دچار غرق‌شدگی می‌شوند برای نجات شخص دیگری وارد می‌شوند و به دلیل شنا بلد نبودن غرق می‌شوند، از این رو توصیه می‌شود در که صورتی شنا بلد نیستید هرگز برای نجات کسی وارد آب نشوید چرا که هم موجب غرق‌شدن آن فرد و هم غرق شدن خودتان می‌شوید. برای نجات سایر افراد در آب می‌توان از روش‌هایی نظیر انداختن طناب، چوب و ایجاد کردن حلقه استفاده کرد که توضیح‌های آموزشی لازم برای این اقدامات به طور کامل در سایت ما موجود است. همچنین افراد می‌توانند برای نجات فرد در حال غرق‌شدن با شماره ۱۱۲ که مربوط به هلال احمر است، تماس بگیرند چرا که نیروی هلال احمر می‌توانند فرد را نجات دهند و عملیات احیا و رساندن به مراکز درمانی را انجام دهند.

شمس پور ضمن اشاره به اینکه کمپین «غرق نشویم» چند سالی است که در حال اجراست، گفت: این طرح سال گذشته به خوبی اجرا شد و ناجیان غریق و بخش جوانان هلال‌احمر در زمینه آگاهی بخشی بسیار تلاش کردند و کاهش ۴۰ تا ۵۰ درصدی غرق‌شدگی در سواحل را داشتیم. توزیع این کمپین باید کشوری باشد چرا که افرادی در استان‌های مرکزی و بدون دریا کمتر با شنا کردن آشنا هستند و در حین سفر به شمال کشور بیشتر دچار حادثه می‌شوند. امسال نیز این کمپین به صورت کشوری برگزار می‌شود و در خانه‌های هلال آموزش‌هایی برای مردم می‌گذاریم تا با اینگونه مسائل آشنا شوند.

انتهای پیام