برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

برترین مکمل در دوران بارداری

در دوران بارداری چه مکمل‌هایی مصرف کنیم؟

کسانی که تصمیم می‌گیرند مادر شدن را تجربه ‌کنند، می‌دانند که در راه درازی قدم گذاشته‌اند و این راه نیازمند تغییرات فراوانی است. این تغییرات از زمان بارداری آغاز می‌شوند و حتی مادرانی که پیش از این سبک زندگی و تغذیه‌ی سالمی داشته‌اند، باید تغذیه‌ی خود را تغییر دهند. بدن در دوران بارداری نیازهای متفاوتی دارد که همگی از طریق رژیم غذایی روزانه تأمین نمی‌شوند. برای همین است که پزشکان در این دوران از مادران می‌خواهند که مکمل‌های خاصی مصرف کنند. این مکمل‌ها به مادر کمک می‌کنند تا نیازهای بدن خود را تأمین کند و همزمان رشد جنین نیز تضمین می‌شود.

مصرف مکمل به ویژه برای آن دسته از مادرانی حیاتی است که گیاهخوار هستند یا به برخی از مواد خوراکی حساسیت دارند. در این شرایط مکمل بارداری به مادر کمک می‌کند کمبودهای تغذیه‌ای خود را جبران کند. در مطلب پیش رو با هم می‌بینیم که مادران باید کدام مکمل‌ها را مصرف کنند تا سالم‌تر باشند و در نهایت فرزند سالم‌تری به دنیا بیاورند.

فولیک اسید در بارداری

فولیک اسید یکی از مکمل‌هایی است که به رشد درست کودک کمک می‌کند و ریسک نارس شدن کودک را کاهش می‌دهد. مصرف فولیک اسید باعث می‌شود جنین کمتر به نارسایی‌های قلبی مبتلا شود. جنین معمولا بین 3 تا 4 هفته‌ی ابتدایی بارداری به نارسایی مبتلا می‌شود؛ بنابراین مادران باید از همان ابتدا فولیک اسید را به رژیم غذایی خود بیفزایند. بسیاری از مادران هم از همان ابتدای اقدام به بارداری مصرف این مکمل را شروع می‌کنند تا ریسک ابتلا به نارسایی کمتر شود. یافته‌ها نشان داده‌اند مادرانی که یک سال پیش از آغاز بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کرده‌اند، 50 درصد امکان زایمان زودرس را کاهش می‌دهند.

دوز مصرف فولیک اسید در دوران مختلف بارداری متفاوت است و برای مصرف دقیق با پزشک مشورت کنید. پزشک معمولا در این دوران اینوفولیک را پیشنهاد می‌دهد که مکملی سرشار از اسید فولیک است و بدون نسخه هم قابل تهیه است. قرص‌هایی همچون فموبرا نیز نیاز بدن به فولیک اسید را برطرف می‌کنند.

کولین در بارداری

کولین یک ماده‌ی مغذی است که در غذاهایی مانند ماهی و لبنیات یافت می‌شود و مصرف آن در دوران بارداری به رشد مغز و طناب نخاعی جنین کمک می‌کند. بسیاری از مادران که به دلیل گیاهخواری یا حساسیت به لاکتوز میزان کولین کافی دریافت نمی‌کنند، باید آن را به صورت مکمل دریافت کنند. بسیاری از پزشکان نیز کولین را به رژیم غذایی بیشتر مادران می‌افزایند تا سلامت جنین تضمین شود. کمبود کولین تنها برای جنین خطرناک نیست و خود مادر نیز در صورت کمبود آن با مشکلاتی همچون بیماری‌های کبدی و ماهیچه‌ای روبرو می‌شود. بدن به تنهایی کولین تولید می‌کند؛ اما این میزان در دوران بارداری کافی نیست و مصرف مکمل انتخاب بهتری است. مکمل‌هایی مانند قرص پرگنازون هلث اید می‌توانند نیاز بدن به کولین را برطرف کنند.

آهن در بارداری

آهن یکی از مهم‌ترین مکمل‌های دوران بارداری است که مصرف آن در این دوران باید دو برابر شود. بدن در بارداری به آهن بیشتری نیاز دارد تا بتواند اکسیژن را از طریق خون به جنین برساند. غذاهایی همچون مرغ و خوراکی‌های دریایی سرشار از آهن هستند؛ اما بسیاری از پزشکان مصرف آهن را به مادرانی توصیه می‌کنند که کم‌خونی دارند و یا به هر دلیلی در رژیم غذایی خود آهن کافی دریافت نمی‌کنند. مادرانی که در این دوران با کمبود آهن مواجه می‌شوند، بیشتر احتمال دارد که به عفونت و خستگی شدید مبتلا شوند. زایمان زودرس نیز از عواقب کمبود آهن است و در نهایت ممکن است وزن نوزاد متولد شده بسیار کم باشد. بسیاری از مادران در این دوران به دستور پزشک قرص آهن را به تنهایی یا در قالب مولتی ویتامین‌هایی همچون قرص اکتی ناتال لیبرتی مصرف می‌کنند تا از ریسک ابتلا به کمبود آهن جلوگیری کنند.

زینک در بارداری

زینک یکی از مکمل‌هایی است که به رشد مغز و سلول‌های جنین کمک می‌کند. مادرانی که زینک کافی مصرف می‌کنند، ایمنی بالاتری دارند؛ در نتیجه حاملگی و زایمان امن‌تری را تجربه می‌کنند. کمبود زینک بدن مادر را مستعد ابتلا به عفونت می‌کند و در بهترین حالت اشتهای او را از بین می‌برد که برای دوران بارداری خطرناک است؛ زیرا مادر در دوران بارداری باید یک رژیم کافی و غنی داشته باشد. کسانی که گوشت کافی مصرف می‌کنند، معمولا به مکمل دارویی زینک نیاز ندارند؛ اما دیگران باید مصرف آن را در اولویت قرار دهند. برخی از پزشکان داروهای چند منظوره و یا مکمل بانوان مانند پرگنالایف را به مادران پیشنهاد می‌دهند که میزان زینک زیادی دارد.

کلسیم در بارداری

کلسیم باعث می‌شود عضلات، دندان‌ها، قلب و استخوان جنین رشد کند؛ برای همین یکی از مهم‌ترین مکمل‌ها به شمار می‌آید. خوراکی‌هایی همچون لبنیات و بروکلی سرشار از کلسیم هستند؛ اما مادرانی که به لاکتوز حساسیت دارند معمولا با کمبود کلسیم روبرو می‌شوند و باید آن را به صورت مکمل دارویی مصرف کنند. مادرانی که در دوران بارداری با کمبود کلسیم روبرو می‌شوند، ممکن است بعدها به آرتروز مبتلا شوند؛ زیرا کمبود کلسیم به طور مستقیم بر استخوان‌ها اثر می‌گذارد. خوشبختانه مادران می‌توانند به راحتی قرص‌های کلسیم را از داروخانه دریافت کنند و به کمبود آن مبتلا نشوند.

سخن پایانی

روشن است که مصرف هر یک از مکمل‌های بالا باید با مشورت پزشک صورت بگیرد؛ چرا که شرایط و ویژگی‌های بدن هر فرد با دیگری متفاوت است. مادران در دوران بارداری همان طور که به رژیم غذایی خود اهمیت می‌دهند، باید از داروها و مکمل‌ها نیز غافل نشوند تا بهترین و سالم‌ترین نوع بارداری را تجربه کنند. اگر به توصیه‌ی پزشک نیازمند مکمل خاصی هستید و هنوز آن را پیدا نکرده‌اید، از داروخانه‌های آنلاین همچون داروخانه آنلاین دکتر صفری امین کمک بگیرید.