بین الملل

جانشین استولتنبرگ در ناتو به طور «غیررسمی» انتخاب شد

به گزارش سرخط نیوز به نقل از راشاتودی، همزمان با اینکه ینس استولتنبرگ، دبیرکل فعلی ناتو خود را برای پایان دوران ۱۰ ساله تصدی این کرسی آماده می‌کند، واشنگتن و لندن به همراه سایر اعضای برجسته ناتو حمایت خود را از مارک روته، نخست وزیر هلند برای این سمت اعلام کردند.

جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت: آمریکا موضع خود را به متحدانش در ناتو شفاف اعلام کرده و ما معتقدیم که روته، برای دبیرکلی ناتو انتخابی فوق‌العاده است.

همچنین برلین نیز از روته حمایت کرد و دفتر اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، نخست وزیر هلند که به‌زودی از این سمت کنار می‌رود را گزینه‌ای «برجسته» برای جانشینی استولتنبرگ توصیف کرد.

به گزارش خبرگزاری آنلاین علاوه بر این، لندن نیز موضعی مشابه اتخاذ و یکی از سخنگویان دولت انگلیس، اعلام کرد که این کشور از دبیرکل روته در ناتو قویاً حمایت می‌کند.

یک مقام ارشد فرانسوی نیز به رویترز گفت که امانوئل ماکرون، رییس جمهور این کشور از همان ابتدا حامی روته بوده و پارسال این موضوع را با شخص نخست وزیر هلند در میان گذاشته است.

همچنین رویترز به نقل از دیپلمات‌هایی که نخواستند نامشان فاش شود، مدعی شد که ۱۶ عضو دیگر ناتو حمایت خود را از روته اعلام کرده‌اند. انتصاب او به این سمت نیازمند اجماع هر ۳۱ عضو این ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکاست. استولتنبرگ سیزدهمین دبیرکل ناتو است و از سال ۲۰۱۴ این سمت را برعهده دارد. او پیش‌تر نخست وزیر نروژ بود.

تیم تحریریه بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای امور خاورمیانه. با توانایی درک عمیق از تاریخ و جغرافیا، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره تحولات سیاسی، اقتصادی و امنیتی در منطقه خاورمیانه ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و استراتژیک، به شما دیدی کامل از رویدادهای خاورمیانه می‌دهم.