فرهنگ و هنر

راه، اندیشه و فکر امام، زمینه‌ساز عزت و سربلندی ماست

سرخط نیوز/مرکزی عروس بنیانگذار فقید جمهوری اسلامی ایران گفت: مبانی، اندیشه و راه امام می‌تواند مسیر ما را در رسیدن به قله سعادت هموار کند.

دکتر فاطمه سلطانی طباطبایی، دوشنبه ۱۸ دی ماه در مراسم اختتامیه دومین هفته فرهنگی خمین که با عنوان «بر آستان آفتاب» در سالن همایش‌های بیت امام راحل در خمین برگزار شد، محدثه بودن را یکی از ویژگی‌های حضرت زهرا(س) دانست و اظهار کرد: رسیدن یک بانو به این مرتبه از کمال و برخورداری از مقام علمی و الوهیت موجب افتخار زنان است و این امید وجود دارد که ما بانوان نیز می‌توانیم به این مرتبه از کمال برسیم.

وی با تقدیر از مادران شهدا ادامه داد: چه انسان‌های بسیاری که چه زندان‌ها و شکنجه‌هایی را تحمل کردند و چه انسان‌هایی که در طول انقلاب و پس از آن در دفاع مقدس و در دفاع از تمام مقدسات از جان خود گذشتند تا این انقلاب به ثمر برسد، اما متاسفانه بسیاری از مواقع قدر این اقدامات را نمی‌دانیم و فراموش می‌کنیم که چه ارزشی داشت در حالی که مبارزه با طاغوت زمان، کار کوچکی نبود.

وی با اشاره به رنج‌های وارد شده به مبارزان در اثر شکنجه در زندان توسط رژیم گذشته، افزود: از زندگی بسیاری از افراد و رنج‌های آنان آگاه هستم که چه زجرهایی را متحمل شدند تا انقلاب به ثمر برسد. رژیم شاهنشاهی رژیمی نبود که به سادگی سقوط کند پس عظمت کار آنان نباید فراموش شود و باید قدردان خون آنان باشیم.

همسر مرحوم سید احمد خمینی با اشاره به تاکید همیشگی امام بر تحول ایجاد شده در مردم، تصریح کرد: امام بارها از کلمه تحول مردم استفاده کردند و معتقد بودند که خدا این تحول را ایجاد کرد. مردم در جریان مبارزات دوران انقلاب، زن و مرد و کودک به میدان آمده و علیه مقامات عالی(حکومت شاهنشاهی) شعار داده و آنها را فاسد می‌دانستند، امام دستیابی مردم به این روحیه را ناشی از تحول می‌دانستند.

وی با اشاره به مبارزه امام با عصبانیت و تعصب، گفت: ایشان در سال ۶۷ به تغییر، بازنگری و آسیب‌شناسی قانون اساسی معتقد بودند. در بیان درس و نظریات فقهی نیز انتظار داشتند تا دیگران منتقد باشند چراکه نقد باعث پربار شدن نظریه می‌شود و اکنون نیز باید این اتفاق رخ دهد و تحول در مردم مطالبه شود.

وی با اشاره به شور و علاقه مردم برای دیدار امام در اوایل انقلاب، اظهار کرد: مردم از راه دور می‌آمدند و امام گاهی از جلوی منزل و گاهی از بام خانه برای مردم دست تکان می‌دادند. رمز پیروزی امام، همدلی با مردم، عشق و اعتماد دوطرفه بین مردم و امام است.

وی ادامه داد: اعتماد بین حاکمیت و مردم باید دوطرفه باشد. حاکمانی که به انتخاب نماینده خوب از طرف مردم اعتماد ندارند، نباید انتظار اعتماد مردم را داشته باشند. اعتماد دو طرفه بین مردم و امام باعث شد تا مردم با امام همدل شده و انقلاب را به ثمر برسانند. راه حفظ انقلاب، پیوند و همدل بودن مردم با حاکمیت است و حاکمیت باید این فضا را ایجاد کند.

وی افزود: به گفته امام باید روح‌های مردم به هم متصل شود با بتوانند کار عظیمی را انجام دهند. امام ولایت را دارای دو مرتبه ولایت بر نفس و ولایت بر قوای نفس می‌دانست.

طباطبایی با نقل خاطره‌ای از امام در نجف گفت: امام قدرت تسلط بر قوای نفس داشتند که حاصل ریاضت بود و می‌توانستند بر خشم، احساسات و عواطف غالب شوند و این رمز پیروزی امام و رمز دلدادگی مردم به امام بود که توانستند با هم همراه شده و کار عظیمی را انجام دهند تا موجب سربلندی و عزت ایران اسلامی باشد.

وی اظهار کرد: هنر امام این بود که به همه اقوام و اقلیت‌ها حیات داده و آنها را همدل کردند. در ابتدای انقلاب گروه‌های مختلفی در گوشه و کنار کشور سبز شد اما امام به راحتی توانستند تا آنها را مهار کنند. امام بین اقوام و اقلیت‌های مختلف پیوند ایجاد کرد. مبانی، اندیشه و راه امام می‌تواند مسیر ما را در رسیدن به قله سعادت هموار کند.

وی ادامه داد: متاسفانه برخی نهادها در اثر نادانی و دسیسه دشمنان به دنبال امام زدایی هستند و به توصیه‌های مقام معظم رهبری نیز گوش فرا نمی‌دهند. کسانی که خود را مقلد ایشان دانسته و رهبری ایشان را قبول دارند، باید دلسوزانه رفتار کنند. راه، اندیشه و فکر امام همچنان می‌تواند عزت و سربلندی برای ما به ارمغان بیاورد.

وی افزود: امام به تجلیل ما نیاز ندارد بلکه ایران نیازمند تجلیل از امام است. همانطور که کلام و شیوه امام جان تازه‌ای به ایران بخشید، اکنون نیز باید ادامه پیدا کند و این برنامه‌ها نیز باید استمرار پیدا کند و محدود به یک استان و شهر نباشد.

طباطبایی گفت: مگر می‌شود سرودی در کشور ساخته شده و به کشورهای مختلف وارد شود و نام امام در آن وجود نداشته باشد؟ مگر انقلاب ایران بدون امام شناخته شده است؟ اگر دشمنان انقلاب این شیفتگی و علاقه مردم به امام را مشاهده کنند، به دنبال گرفتن این عشق از مردم خواهند بود چرا که این عشق عامل وحدت، عزت و سربلندی بوده و دشمنان انقلاب قطعا روی این موضوع کار می‌کنند.

وی با تقدیر از برگزاری چنین مراسم‌هایی، اظهار کرد: ارائه خدمات به مردم به بهانه این رویداد و بهره‌مند شدن مردم از آن قابل تحسین است. اگر بتوان با این برنامه‌ها مشکلات مردم را رفع کرد، اقدام شایسته‌ای بوده و امیدوارم در سطح کشور ادامه پیدا کند چراکه قطعا موجب سربلندی، عزت و پیروزی ملت ایران خواهد بود.

به گزارش سرخط نیوز، دکتر فاطمه سلطانی طباطبایی، در بدو حضور در بیت امام، از بخش‌های مختلف این بیت دیدار کرده و در جریان اقدامات هفته فرهنگی خمین قرار گرفت.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.