عمومی

رونمایی از یک بلوغ واقعی

«می‌بینیم که در این چند ماه اخیر، جبهه‌ی ‌مقاومت از وضع واقعی خود رونمایی کرد. شاید نه آمریکایی‌ها، نه غربی‌ها، نه دولتهای منطقه، قدرت مقاومت و توانایی مقاومت در این منطقه را آن طوری که واقعاً وجود داشت و وجود دارد نمیدانستند؛ حالا فهمیدند. این مقاومت فلسطین را شما نگاه کنید! این صبر مردم مظلوم غزّه را ببینید! این اراده و انگیزه‌ی مبارزان مقاومت فلسطینی از حماس و بقیّه‌ی گروه‌ها را مشاهده کنید! این قدرت اراده در مقاومت را، در لبنان، در یمن، در عراق ببینید! این مقاومت، این[جور] است. مقاومت از وجود واقعی خود، از توانایی‌های خود، از وضع خود رونمایی کرد؛ به دنیا نشان داد که مقاومت یعنی چه.»

در ارتباط با بیانات رهبر انقلاب، نکات زیر می تواند قابل توجه باشد:

۱- بعد از مبارزه محور مقاومت با گروه تروریستی داعش در سوریه و عراق و شکست این عوامل نیابتی آمریکا،بسیاری تصور می کردند که ماموریت جبهه مقاومت خاتمه یافته است.اما وقوع جنگ غزه و ایفای نقش جبهه مقاومت نشان داد که ماموریت این جبهه پایان ناپذیر است و عملیات طوفان ‌الاقصی با همه فراز و نشیب های خود،نقطه آغاز بلوغ محور مقاومت تلقی می شود.در این عملیات، از یک سو حماس،جهاد اسلامی و دیگر رزمندگان فلسطینی در خط اول جبهه مبارزه با رژیم صهیونیستی بودند و از سوی دیگر، گروه‌های محور مقاومت در مناطق مختلف جغرافیایی با عملکرد موفق خود به حمایت از مجاهدان فلسطینی برخاسته وهماهنگ و یکپارچه،محاسبات آمریکا و اسرائیل را مخدوش کردند.این دستاورد مرهون شجاعت و پایداری گروه هایی چون حشد الشعبی عراق،انصار الله یمن و حزب الله لبنان است که قدرت‌های سلطه طلب همچون آمریکا را با نوع جدیدی از بازدارندگی در منطقه روبه‌رو ساختند.

۲-علیرغم ادعای آمریکا و غرب،جهاد و مبارزه جبهه مقاومت علیه رژیم صهیونیستی،یک جنگ نیابتی از سوی ایران نبود و اقدامات شجاعانه نیروهای فلسطین،عراق، لبنان و یمن علیه آمریکا و اسرائیل، بدون نیاز به پشتیبانی مستقیم جمهوری اسلامی ایران انجام گرفت. و تصمیم مستقل و هماهنگ گروه های فلسطینی بود.در همین رابطه آقای امیرعبداللهیان وزیر امورخارجه در مصاحبه با شبکه CNN گفت:«در خصوص اقدام فلسطینیان و عملیات طوفان الاقصی، نه فلسطینی‌ها تماس گرفتند و نه هیچ بخشی در ایران در جریان این عملیات بود. اتفاقی که هفتم اکتبر در سرزمین‌های اشغالی فلسطین رخ داد، تصمیمی بود که توسط فلسطینی‌ها گرفته شد و آنها با توجه به اینکه کشورشان اشغال شده، این را حق طبیعی خودشان دانستند که برای دفاع از سرزمین خودشان این اقدام را انجام دهند و این یک تصمیم کاملاً فلسطینی بود.» البته بر کسی پوشیده نیست که ایران به عنوان حامی فلسطینیان، در کنار مردم فلسطین تا آزادی قبله اول مسلمین ایستاده است اما بلای طوفان الاقصی را عملکرد خود صهیونیست‌ها بر سرشان نازل کرد.در این میان طرّاحان هوشمند، جوانان شجاع و فعّالان از جان گذشته فلسطینی مستقل عمل کردند و در ادامه نیز نیروهای حزب الله،انصارالله و عراق با یک تصمیم مستقل به حمایت از مجاهدان فلسطینی شتافتند. در واقع هم‌افزایی تاکتیکی میان گروه‌ های محور مقاومت، شکل نوینی از بازدارندگی را رونمایی کرده است.

۳- علاوه‌ بر بلوغ جبهه مقاومت در میدان،این جبهه در حوزه فعالیت های رسانه ای نیز به بلوغ رسیده و در توجیه و هدایت افکار عمومی، تاثیرگذار عمل می کند. ایجاد هماهنگی و وحدت میان رسانه‌های جریان مقاومت موجب شده تا در یک ابتکارعمل رسانه‌ای، «روایت نخست» از وقایع غزه را این جریان در سطح جهان مطرح ‌کند. در واقع حوزه رسانه هایی که در اختیار مقاومت قرار دارند به «منبع اول» خبر و گزارش تبدیل شده و بسیاری از مردم نیز به‌صورت خودجوش در نقش رسانه عمل کرده و اخبار جنایات و نسل کشی اسرائیل و پیروزی جبهه مقاومت را منتشر می کنند.به همین دلیل تحولات جاری در غزه به‌صورت گسترده‌ای مورد توجه افکارعمومی جهان قرار گرفته و خیزش عمومی مردم دنیا علیه صهیونیسم،حتی در کشورهای غربی نهادینه شده است.در این شرایط، شبکه‌های پیچیده رسانه‌ای و تبلیغاتی غرب نمی توانند جای مظلوم و ظالم را عوض کرده و تصاویر دروغین ساخته و پرداخته شده توسط رسانه های خود را به جهانیان دیکته کنند.

۴-گروه های فلسطینی نشان داده اند در عرصه سیاسی نیز همانند میدان، برای دستیابی به آتش بس و آزادی اسرا دستخوش هیجان کاذب نشده و با متانت و تدبیر،اهداف خود را دنبال می کنند.اسرائیل تمرکز خود را بر روی آزادی اسرا گذاشته تا از فشار داخلی رها شده و بتواند جنایت علیه فلسطینیان را ادامه دهد.اما حماس و جنبش جهاد اسلامی،هشیارانه پیش شرط خود را توقف کامل حملات اسرائیل اعلام کرده و به دنبال برقراری آتش بس دائمی در ازای تبادل اسرا هستند. هشیاری مجاهدان فلسطینی در حوزه سیاسی،اجازه تحقق طرح های تحمیلی آمریکا و اسرائیل را نخواهد داد و ابتکار عمل‌های سیاسی مقاومت برای برون رفت از شرایط جاری، توقف جنگ علیه غزه و رفع محاصره ظالمانه علیه شهروندان فلسطینی و نیز حق مشروع و طبیعی ملت فلسطین در تعیین نهایی سرنوشت خود خواهد بود.

در مجموع،بلوغ جبهه مقاومت و رونمایی از توانمندی های این جبهه که منجر به ناکامی آمریکا و اسرائیل شده، نشان از شکل‌گیری یک نظم نوین منطقه‌ای دارد؛نظمی که می تواند در ایجاد نظم آینده جهان که مبتنی برچندجانبه گرایی خواهد بود؛نیز موثر باشد.