علمی و پزشکی

غوغای ستارگان، شهاب‌ باران و ردپای ستاره دنباله‌دار / چشم از آسمان بر ندارید

غزال زیاری: در روز شانزدهم آوریل (۲۸ فروردین) یکی از بهترین بارش‌های شهابی سال ۲۰۲۴ آغاز خواهد شد و در شب‌های ۴و ۵ ماه می (۱۵ و ۱۶ اردیبهشت) به اوج خود خواهد رسید.

طبق گزارش انجمن شهاب سنگ آمریکا، در بارش شهابی Aquariid Meteor که از ۱۵ آوریل (۲۷ فروردین) تا ۲۷ می ( ۷ خرداد) ادامه خواهد یافت، تقریبا در هر ساعت می‌توان بین ۱۰ تا ۳۰ ستاره در حال حرکت را رویت کرد و گاهی ممکن است این تعداد به ۵۰ ستاره در ساعت برسد.

اگر شما جزو علاقمندان به نجوم هستید و اخبار کسوف کامل اخیر را با دقت دنبال کردید، حالا یک ماجراجویی نجومی دیگر در انتظار شماست و بهترین کار این است که به یک کمپ بروید تا بتوانید در آسمانی کاملا تاریک، این بارش‌ها را تماشا کنید.

بارش-شهابی.jpg

آسمان بدون ماه

بارش شهابی Aquariids Eta در پی گرد و غبار و زباله‌های باقی‌مانده در منظومه شمسی توسط ستاره دنباله دار معروف ۱ P Halley ایجاد می‌شود و هر ۷۶ سال یک‌بار از داخل منظومه شمسی داخلی عبور می‌کند. البته Eta Aquariid یکی از سه بارش شهابی است که در سال ۲۰۲۴، در آسمان تاریک و بدون ماه به اوج خود می‌رسد.

خوشبختانه، اوج این بارش شهابی در شب‌های ۴و ۵ ماه می (۱۵ و ۱۶ اردیبهشت) و درست قبل از ماه جدید خواهد بود. دقیقا در زمانی که ماه، ماهواره طبیعی ما، تقریباً بین زمین و خورشید قرار دارد. در نتیجه در هنگام اوج بارش شهابی برای چند شبی ماه را در آسمان نخواهیم داشت و ساعاتی قبل از سحرگاه ۱۶ اردیبهشت، هلال باریک ماه در آسمان ظهور خواهد کرد.

چه زمانی و کجا و چطور ببینیم؟

برای تماشای بارش شهابی Eta Aquariids نیازی نیست که به بخش خاصی از آسمان نگاه کنید؛ چرا که در گوشه گوشه آسمان شب، می‌توانید باران ستاره‌ها را ببینید. البته از آنجا که نقطه تابشی آن صورت فلکی دلو است، منطقی است که اگر در نیمکره شمالی هستید، به سمت جنوب شرقی نگاه کنید. از آنجا که دلو در بالاترین سطح آسمان قرار دارد، بیشترین بارش ستاره ها را شاهد خواهیم بود.

بارش-شهاب.jpg

بلافاصله بعد از تاریک شدن هوا، می‌توانید به آسمان نگاه کنید؛ از آنجا که در نیمه‌های شب، آسمان تاریک‌تر می‌شود، طبیعتا می‌توانید بارش‌های بیشتری را ببینید و تعداد بیشتری از ستاره‌های کم نورتر هم دیده خواهند شد.

ترجیحا برای تماشای این اتفاق جذاب، زمانی نزدیک به زمان اوج بارش‌ها در اواسط اردیبهشت را انتخاب کنید. یک صندلی تاشو یا پتو به همراه داشته باشید و ۳۰ دقیقه تا یک ساعت به چشمانتان فرصت دهید تا به تاریکی عادت کنند. در طول این مدت به موبایلتان نگاه نکنید؛ چرا که نور آن، بلافاصله دید در شب شما را از بین می‌برد.

بارش-شهاب-سنگ.jpg

بارش‌های شهابی بعدی

این یکی از سه بارش شهابی در سال ۲۰۲۴ میلادی خواهد بود. بارش بعدی بارش Perseids در ماه آگوست است و درنهایت در ماه ژانویه بارش Quadrantids را پیش رو خواهیم داشت.

اوج بارش شهابی Perseids در روزهای ۱۲ و ۱۳ آگوست سال ۲۰۲۴ (۲۲ و ۲۳ مرداد) است. این بارش شهابی به دلیل بقایای باقی‌مانده در بخش درونی منظومه شمسی توسط ستاره دنباله‌ دار Swift-Tuttle ایجاد می‌شود و در روزهای اوج آن هر ساعت حدود ۱۰۰ شهاب پرنور و سریع در آسمان رویت می‌شود.

منبع: forbes

۵۸۵۸

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.