محاسبه تعداد کپسول آتش نشانی مورد نیاز یک ساختمان

نکات مهم در محل قرار گیری کپسول های آتش نشانی

کپسول آتش نشانی باید روی آویز مخصوص خود قرار گیرد به طوری که :

کپسول­هایی که در داخل کابینت و یا فرورفتگی­ های داخل دیوار قرار میگیرند باید:

ارتفاع نصب خاموش کننده های آتش :

اگر سیلندر دارای وزن خالص کمتر از 18 کیلوگرم باشد ارتفاع مناسب برای نصب آن از سطح زمین تا بالای سر خاموش کننده باید یک متر و 20 سانتی متر باشد.

اگر سیلندر دارای وزن خالص بیشتر از 18 کیلوگرم باشد ارتفاع مناسب برای نصب آن از سطح زمین تا بالای سر خاموش کننده باید یک متر یا کمتر باشد.

خاموش کننده ­های چرخدار باید روی زمین و مکان تعیین شده خود قرار گیرند و هرگز جابجا نشوند و همچنین کپسول­ های خاموش کننده قابل حمل با دست هرگز نباید روی زمین قرار گیرند.

فرمول محاسبه تعداد مورد نیاز برای یک فضا

فضا یا طبقه کل مساحت*می­دهد پوشش ایمنی برای کپسول یک که مساحتی حداکثر*  = کمترین تعداد کپسول مورد نیاز

*مثال : اگر یک انبار آرد با مساحت 6000 متر مربع داشته باشیم چه تعداد خاموش کننده 6 کیلوگرمی برای تامین ایمنی آن مورد نیاز است و این خاموش کننده­ ها در چه فاصله­ هایی از یکدیگر و با چه ارتفاعی از سطح زمین نصب شوند؟

با توجه به جدول شماره یک، هر یک خاموش کننده 6 کیلوگرمی برای منطقه پرخطر 50 متر مربع از فضا را پوشش می­دهد در نتیجه :

120 عدد کپسول مورد نیاز است که باید با فاصله­ های حداکثر 15 متر از یکدیگر و با ارتفاع 20/1 متر از سطح زمین نصب شوند.

حل این مسئله بدین معنی است که فضای 6000 متر مربعی را به 120 قسمت با ابعاد مساوی و 50 متر مربعی تقسیم کرده و خاموش کننده­ها را در هر یک از این قسمت­ها با فاصله 15 متری از یکدیگر قرار دهید.

محل نصب کپسول آتش نشانی در ساختمان کجاست؟

در زیر به بهترین محل برای دستورالعمل نصب کپسول آتش نشانی و ارتفاع استاندارد نصب کپسول آتش نشانی  اشاره شده است:

محاسبه تعداد کپسول های آتش نشانی

برای محاسبه تعداد کپسول های آتش نشانی باید ابتدا مواد سوختنی موجود در محل را شناسایی کنید. برای این منظور می توانید مقاله را مطالعه فرمایید. به طور کلی برای محاسبه تعداد کپسول های آتش نشانی موارد زیر را باید رعایت کرد:

بعد از موارد بالا که جزو استاندارد تعداد کپسول های آتش نشانی می شود، می توان جهت محاسبه تعداد کپسول آتشنشانی مورد نیاز یک فضا ، مطابق فرمول زیر عمل نمود :

S=N/X

در فرمول بالا:
N تعداد کپسول مورد نیاز می باشد.
S مساحت محل مورد نیاز
X مساحت تحت پوشش کپسول می باشد و از فرمول زیر بدست می آید:

X=πr2∕ 2

در رابطه بالا r شعاع دسترسی کپسول است.

فاصله استاندارد کپسول های آتش نشانی از یکدیگر

 نکاتی در خصوص اصول نصب کپسول آتش نشانی

همواره دقت نمایید جهت نصب کپسول های آتش نشانی نکات زیر رعایت گردد :

شرکت ماهان گستر همگام به آدرس اینترنتی https://mahangostarhamgam.com/ از سال ۱۳۷۸ در زمینه خدمات رسانی ایمنی و آتش نشانی شروع به فعالیت نموده است و افتخار دارد که به عنوان یکی از پیشروان در عرصه تجیهزات تخصصی ایمنی فردی، صنعتی و مبارزه با حریق در خدمت مردم شریف ایران باشد. سعی و اهتمام مسئولان این شرکت، معرفی و عرضه تجهیزات آتش نشانی، شارژ و فروش انواع خاموش کننده ها، نوع سازی، شات پلاست و رنگ آمیزی انواع سیلندرها، شیرهای آتش نشانی و قطعات دیگر و نصب سیستم های اعلام و اطفا حریق و تجهیز و تعمیر خودروهای آتش نشانی با بهترین کیفیت است.

جهت ارتباط با شرکت ماهان گستر همگام می توانید با شماره های ۰۲۱۳۳۵۰۰۱۵۴ | ۰۲۱۳۳۵۰۰۴۶۹ | ۰۹۰۱۳۷۴۰۱۱۶ | ۰۹۱۲۶۰۸۱۱۷۱ در تماس باشید.

خروج از نسخه موبایل