مهمترین وظایف وکیل طلاق چیست؟

اما تصوری اشتباه در ذهن عموم مردم جا افتاده که مراجعه به وکیل همانا و پرداخت هزینه های هنگفت همان. همین تصور باعث می‌شود بسیاری از افراد قید مراجعه به وکیل را زده و خود پرونده را دنبال کنند. در نتیجه با مشکلات بیشتر مواجه شده و آسیب بیشتری متوجهشان می‌شود. بنابراین در این مقاله به وکالت در اقسام مختلف خواهیم پرداخت و هزینه های آنها را مقایسه میکنیم تا در پایان ببینیم آیا مراجعه به وکیل برای طلاق امری بصرفه است یا خیر؟

وکیل طلاق توافقی

در طلاق توافقی زن و شوهر پیش از مراجعه به دادگاه در امور مختلف مانند مهریه، نفقه، ‌حضانت و سایر امور مالی توافق می‌کنند. دادگاه نیز پس از انجام مشاوره توسط زوجین در مراکز بهزیستی بر اساس آنچه بین زوجین توافق شده گواهی عدم امکان صادر کرده و زوجین با مراجعه به دفترخانه طلاق خود را ثبت می‌کنند.

وکیل طلاق در کرج چه نقشی میتواند داشته باشد؟‌ نکته اول این است که اگر برای این کار وکیل بگیرید دیگر در هیچ یک از مراحل نیاز به حضور در دادگاه ندارید. همچنین وکیل در طلاق توافقی می‌تواند با استفاده از راه‌های قانونی مدت زمان انجام طلاق را به طور چشم‌گیری کاهش دهد. این کار به واسطه حذف جلسات مشاوره و همچنین آشنایی با مقررات و رویه های قضایی رخ می‌دهد. یکی دیگر از فواید استفاده از وکیل در طلاق توافقی ثبت کردن توافقات به شکلی محکم و عادلانه است که حقوق طرفین به نوعی در آن تامین شود.

وکیل طلاق از طرف زن

زن تحت شرایط خاصی می‌تواند از دادگاه تقاضای طلاق کند. این حق گاهی ناشی از وکالتی است که مرد ضمن عقد ازدواج یا ضمن سندی جداگانه به او داده است و یا به واسطه دلایل قانونی مانند عدم پرداخت نفقه و یا عسر و حرج ایجاد می‌شود. در صورت اثبات این امور دادگاه مرد را ملزم به طلاق دادن زن کرده و در صورت امتناع خود از جانب مرد زن را طلاق می‌دهد.

اما وکیل در طلاق از جانب زن چه ضرورتی دارد؟ در زمانی که زن میخواهد تقاضای طلاق کند باید اموری را اثبات کند که این کار دشوار و دارای پیچیدگی است. مثلا اگر مرد به نحو مشروط به زن حق طلاق داده باشد، حصول شرط باید توسط زن اثبات شود. یا اگر زن مدعی عسر و حرج باشد، باید حتما این عسر و حرج اثبات شود.

همچنین تکلیف برخی از حقوق زن مانند مهریه، نفقه و حضانت فرزندان باید مشخص شود. در این نوع از طلاق بدلیل اینکه توافقی بین زن و مرد در کار نیست، احتمال پایمال شدن حقوق زن یا مرد وجود دارد. پس حضور یک وکیل در طلاق توسط زن چه از جانب زن و حتی از جانب مرد به تامین بهتر حقوق وی کمک بسیاری خواهد کرد.

وکیل طلاق از طرف مرد

حق طلاق در اختیار مرد است. البته مرد برای طلاق دادن زن باید مراحلی را طی کند. همچنین او باید تمام حقوق مالی زن را نیز بپردازد. مهمترین مزیت استفاده از وکیل در طلاق از جنب مرد این است که در هیچ مرحله ای از مراحل مانند داوری یا دادگاه دیگر نیازی به حضور مرد نخواهد بود. همچنین با توجه به اینکه موضوع طلاق دارای رسیدگی ۳ مرحله ای است،‌ استفاده از وکیل مجرب و خبره می‌تواند به کاهش زمان پرونده و تسریع امر کمک بسیاری کند.

هزینه وکیل طلاق

یکی از مهمترین سوالاتی که می‌شود این است که هزینه وکالت در طلاق چقدر است؟‌ حقالزحمه وکلا بر اساس توافق میان موکل و وکیل تعیین می‌شود. اما در صورت عدم تعیین حق‌الوکاله بر اساس تعرفه ای که برای وکلا تعریف شده است مبلغی بین ۵۰۰ هزار تا ۲ میلیون تومان برای دعاوی خانواده می‌توان گرفت.به طور متدوال در حال حاضر بسته به شرایط پرونده و شهرستان محل طرح دعوا و نیز تبحر و تجربه وکیل مبالغی برای حق‌الزحمه وکالت اخذ می‌شود. باید دانست که ممکن است این اعداد کاملا تغییر کنند.

برای طلاق توافقی به طور میانگین مبلغی حدود ۳ تا ۶ میلیون تومان برای هر نفر به وکیل باید پرداخت. این هزینه برای طلاق از جانب زن به دلیل سختی و پیچیدگی بیشتر متفاوت بوده و مبلغی بین ۵ تا ۲۰ میلیون تومان و حتی بالاتر پرداخت می‌گردد. در مورد طلاق از جانب مرد به دلیل اینکه کار کمی ساده تر است، هزینه ای بین ۳ تا ۱۰ میلیون تومان به نحو متغیر برای حق الزحمه وکیل در نظر باید گرفت. البته کمتر خواهد بود ولی به علت طولانی شدن روند و صرفه جویی در زمان و انرژی، بهتر است این کار را به وکیل بسپارید.

مدت زمان گرفتن طلاق با وکیل

همانطور که حق الزحمه وکیل بسته به شرایط ممکن است متغیر باشد، زمان حصول نتیجه در پرونده‌های طلاق نیز با توجه به شرایط پرونده متغیر خواهد بود. بنابراین تنها می‌توان به شکلی تقریبی از زمان طلاق گرفتن سخن گفت.در پرونده‌های طلاق توافقی اگر زوجین خودشان دعوا را دنبال کنند، زمانی بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است اما اگر کار به وکیلی ماهر سپرده شود، ممکن است در زمانی بین یک تا دو ماه پرونده مختومه گردد.

در پرونده‌های طلاقی که زن درخواست طلاق داده است، به دلیل پیچیدگی بیشتر، با اقدام خود زن ممکن است زمانی بین دو تا سه سال مورد نیاز باشد اما اگر از خدمات وکیل بهره‌مند شوید غالبا ظرف مدت یک سال طلاق به سرانجام می‌رسد. طلاق توسط مرد نیز به زمانی حدود ۶ ماه نیاز دارد.

به طور خلاصه مزایای استفاده از وکیل در پرونده طلاق عبارت است از:

بنابراین گرچه مراجعه به وکیل در طلاق مستلزم هزینه است اما با توجه به محاسن این کار بسیار مقرون به صرفه بوده و در وقت و پول شما صرفه‌جویی خواهد کرد.

ویژگی‌های یک وکیل طلاق خوب

وکلا می‌توانند در هر موضوعی از موضوعات حقوقی اعلام قبول وکالت کنند. اما باید بدانید که موضوعات حقوقی مانند طلاق کاملا تخصصی بوده و برای اینکه به نتیجه بهتر برسید باید با وکلایی همراه شوید که در زمینه خانوجامعه ی امروز ایران یک جامعه در مسیر توسعه و در حال رسیدن به مدرنیته می باشد.

در سابق در جامعه ایران معمولا خانواده ها دارای شرایطی و وضعیتی بسیار سنتی بودند بدین صورت که زن و شوهر از تر قضاوت های اجتماعی حاضر به حفظ زندگی خانواده گی خود تحت هر شرایطی بودند و این شعار وجود داشت که زن با لباس سفید به خانه بخت می رود و با کفن سفید از خانه خارج می شود.

اما با گذشت زمان و افزایش علم و اگاهی افراد وضعیت اجتماعی بسیار تغییر پیدا کرد. وضعیت سنتی اجتماع عوض شده و مردم دیگر  با موارد و طرز فکر و زندگی نوینتری اشنا شدند. در این رابطه وضعیت اجتماع به سرعت متحول شد .با آمدن اینترنت  و همچنین افزایش ارتباطات در سطح جامعه علی رغم تمامی موارد مثبتی که در اثر آن به وجود امد مردم از تاثیرات منفی ان نیز در امان نماندند.یکی از این موارد این بود که بسیاری از ارزشهای پیشین اجتماع به مرور رنگ باخت و طلاق نیز این موارد بود که درجه مخالفت اجتماع با آن کاهش یافت.

 طلاق چیست و تحت چه شرایطی می شود طلاق گرفت؟

طلاق به طور کلی به معنای جدایی زن و شوهر از هم گفته می شود. بدین صورت که زن و شوهر که طی عقد ازدواج قادر به زندگی مشترک شده بودند، با طلاق دیگر محرم یک دیگر نبوده و برای هم حرام می باشند. بر حسب قانون مدنی طلاق به انوع متفاوتی تقسیم می شود.اولین مورد طلاق دائمی می باشد، بدین صورت که زن و شوهر بعد از طلاق دیگر هیچ گونه ارتباطی باهم نداشته و علاوه بر این شوهر حق رجوع به زوجه را ندارد.

علاوه براین موارد با طلاق زوجه وی بعد از اتمام عده که معمولا سه ماه و یک روز می باشد وی می تواند دوباره ازدواج نماید. در این مورد شوهر هم می تواند با عقد دوباره زن  زندگی مشترک را با وی مجددا شروع نماید. مورد دیگر طلاق رجعی می باشد که شوهر می تواند بعد از طلاق در مدت عده به زن رجوع نموده و بدون عقد مجدد با هم زندگی مشترک را دوباره آغاز نمایند.

طلاق به درخواست زوج:

براساس قانون اسلام  مرد می تواند هر وقت که بخواهد به دادگاه رفته و در خواست طلاق بدهد و از همسر خود جدا شود. اما هر گاه مرد در این رابطه بخواهد اقدام نماید مرد باید ابتدا کلیه حقوق مالی زن را به طور کامل پرداخت نماید. ولی امروزه معمولا باتوجه به وضعیت بسیار بد اقتصادی زوج  در اکثریت موارد توانایی پرداخت  کامل مهریه زن را نداشته و همین دلیل معمولا این مسیر بسیار طولانی می شود.

 مورد دوم طلاق به درخواست زوجه می باشد.

بر خلاف مرد طلاق به درخواست زوجه دارای شرایط خاصی می باشد و هر بار که یک زن بخواهد دادخواست طلاق بدهد باید ابتدا براساس ماده 1124 قانون مدنی مواردی را رعایت نماید که در زیر به بررسی مهمترین آنها خواهیم پرداخت .

  1. عدم پرداخت نفقه زن برای شش ماه متوالی یا 9 ماه متناوب، براساس قانون پرداخت مخارج زن در خانواده  از تکالیف مرد می باشد و در هر صورتی که مردی به مدت شش ماه متوالی یا نه ماه متناوب حاضر به پرداخت نفقه زن نباشد وی می تواند در این رابطه به دادگاه مراجعه نموده و دادخواست طلاق بدهد.
  2. عدم امنیت جانی و روانی زن، در هر صورتی که مرد زن را مورد ایراد ضرب و جرح قرار داده، زن می تواند در خصوص این موارد به دادگاه مراجعه نموده و با رفتن به پزشک قانونی و تایید این امر توسط پرشک قانونی درخواست طلاق نماید.
  3. اعتیاد شوهر به انواع مشروبات الکلی و همچنین مواد افیونی: در این زمینه در صورتی که مرد به انواع مواد افیونی و مسکرات معتاد بوده و این امور موجبات اخلال در زندگی مشترک را فراهم نماید زن می تواند در این مورد به دادگاه مراجعه نموده و در خواست طلاق خود را مطرح نماید.
خروج از نسخه موبایل