گفتگوی تلفنی وزیران خارجه اردن و ترکیه با علی باقری کنی

تلفن | علی باقری | علی باقری کنی

به گزارش سرخط نیوز ایمن الصفدی معاون نخست‌ وزیر و وزیر خارجه اردن در تماس تلفنی با دکتر علی باقری سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان، ضمن ابلاغ تسلیت پادشاه اردن به مقام معظم رهبری، مراتب تسلیت و همدردی دولت و ملت اردن با دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران را به مناسبت شهادت رییس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان و سایر همراهان ابراز داشت.

وزیر خارجه اردن در این تماس تلفنی با اشاره به تعامل مستمر با شهید دکتر امیرعبداللهیان، بر اهتمام اردن و پادشاه این کشور برای استمرار رایزنی‌ها با جمهوری اسلامی ایران به منظور تامین منافع دو کشور و کمک به برقراری صلح وثبات در منطقه تاکید نمود.

الصفدی با اشاره به تحولات جاری فلسطین، بر اولویت مسئله فلسطین نزد دولت اردن و تلاش‌های دیپلماتیک این کشور برای توقف جنگ و نسل کشی در نوار غزه تاکید و خواستار هم‌افزایی و تلاش‌های مشترک در این زمینه شد.

باقری نیز در این گفت‌وگو  از همدردی و ابراز تسلیت پادشاه و دولت اردن تشکر کرد و  اهتمام جمهوری اسلامی ایران برای ارتقای روابط دوجانبه با اردن را مورد توجه قرار داد.
 
سرپرست وزارت امور خارجه کشورمان در ادامه با اشاره به تحولات  جاری فلسطین و غزه، بر ضرورت و اهمیت تلاش مشترک ایران و اردن و سایر کشورهای اسلامی به منظور توقف فوری، کامل و بی قید و شرط جنگ علیه غزه و حمایت و پشتیبانی مضاعف از ملت فلسطین تاکید کرد.
 

در ادامه هاکان فیدان وزیر امور خارجه ترکیه شامگاه روز دوشنبه در  گفتگوی تلفنی با علی باقری شهادت رییس جمهور، وزیر خارجه و همراهان ایشان را تسلیت گفت و برای ایشان آرزوی رحمت و مغفرت کرد.

 وزیر خارجه ترکیه در این گفتگو  افزود: دوستان واقعی در شرایط سخت در کنار یکدیگر هستند و دولت و ملت ترکیه، در این شرایط دشوار و اندوهناک، در کنار دولت قدرتمند و ملت استوار ایران هست. 

علی باقری نیز در این گفتگوی تلفنی با تشکر از  ابراز تسلیت، همدردی و حمایت های دولت و مردم مسلمان ترکیه، روابط دوستانه و برادارانه جاری بین دو کشور را متکی به اشتراکات فراوان دینی، تاریخی، تمدنی و ایفای نقش شخصیت های صادق و بزرگی همچون شهیدان دکتر رئیسی و دکتر امیرعبداللهیان برشمرد و بر تداوم همکاری دو کشور بزرگ جهان اسلام برای توقف نسل کشی رژیم صهیونیستی و حمایت از مردم مظلوم فلسطین تاکید کرد. 

هاکان فیدان همچنین از دکتر باقری برای شرکت در نشست اضطراری وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان دی هشت در خصوص بحران غزه در ترکیه دعوت بعمل آورد.

311311