۹۰ کشور و سازمان برای اجلاس صلح اوکراین در سوئیس اعلام آمادگی کرده‌اند

دولت سوئیس امروز دوشنبه اعلام کرد تاکنون ۹۰ کشور و سازمان برای شرکت در اجلاس صلح این کشور برای جنگ اوکراین، ثبت‌نام کرده‌اند.

به نقل از سرخط نیوز، روسیه به این گردهمایی که قرار است در تاریخ ۱۵ و ۱۶ ژوئن در سوئیس برگزار شود و هدف آن مشارکت مسکو و کی‌یف در روند صلح آینده بود، دعوت نشده است.

به نقل از فیگارو، اما دولت سوئیس در بیانیه‌ای اعلام کرد هدف این گردهمایی تعریف مشترک نقشه راه در مورد چگونگی مشارکت روسیه و اوکراین در روند صلح آینده است.

در ماه ژانویه، سوئیس به درخواست رئیس‌جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی با میزبانی این اجلاس موافقت کرد و تلاش کرد از کشورهایی که روابط بهتری با مسکو نسبت به قدرت‌های بزرگ غربی دارند، حمایت کند.

روسیه این نشست را اتلاف وقت خوانده است.

به گفته مقامات سوئیس، روسیه برای شرکت در این اجلاس دعوت نشد، زیرا نشان داد که علاقه‌ای ندارد. بااین‌حال، برن همچنین تأکید کرد روسیه باید بخشی از روند صلح باشد. غیبت روسیه متحدان قدرتمند مسکو مانند چین را تشویق کرد تا اعلام کنند مذاکرات صلح تنها در صورت مشارکت روسیه و اوکراین معنادار است.

ایگنازیو کاسیس، وزیر امور خارجه سوئیس گفت انتظار می‌رود این نشست به موضوعات مورد توجه بین‌المللی مانند امنیت هسته‌ای و غذایی، آزادی دریانوردی و موضوعات بشردوستانه مانند اسیران جنگی بپردازد.

انتهای پیام