کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض؟

کارتریج یکی از قطعات مصرفی پرینتر و در واقع مهم‌ترین بخش از آن است. ماده اصلی چاپ (تونر یا جوهر) در داخل این قطعه وجود دارد. بعد از مدتی که از پرینتر استفاده می‌شود، مقدار تونر یا جوهر موجود در کارتریج کم و تمام می‌شود. در این شرایط برای استفاده دوباره از پرینتر دو راه وجود دارد: شارژ یا تعویض کارتریج. اما بهتر است کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض؟

شارژ کارتریج در مقابل تعویض آن، هزینه کم‌تری دارد؛ اما کیفیت چاپ بعد از شارژ قطعه کم‌تر می‌شود. این موضوع در پرینترهای جوهر افشان بیشتر دیده می‌شود. البته باید گفت که خرید کارتریج‌های بی‌کیفیت و تقلبی هم در این امر بسیار تاثیرگذار است. در این مواقع علاوه بر کاهش کیفیت پرینت ممکن است به دستگاه هم آسیب وارد شود. البته برای برخی از برند

با توجه به این موضوع، خرید قطعه یا دریافت خدمات پرینتر باید از شرکت‌ها و برندهای معتبر انجام شود؛ مثلا شما می‌توانید برای درخواست تعمیر آنلاین به سایت آچار مراجعه کنید تا شارژ کارتریج یا سرویس دستگاه شما با بهترین کیفیت انجام شود.

مزایا و معایب شارژ کارتریج چیست؟

گفتیم که شارژ کارتریج در مقابل خرید یک قطعه جدید، هزینه کم‌تری دارد؛ اما کیفیت چاپ تا حدودی کم‌تر از حالت اولیه می‌شود. به طور کلی کارشناسان، توصیه می‌کنند که کارتریج‌های جوهری شارژ نشوند و کاربران پرینترهای جوهر افشان، خرید قطعه را در اولویت قرار دهند، زیرا برای شارژ کارتریج جوهری، باید مخزن، سوراخ شده و جوهر به وسیله یک سرنگ به داخل آن تزریق شود. این موضوع باعث نشت جوهر به داخل دستگاه و آسیب زدن به پرینتر می‌شود. کاهش کیفیت چاپ این پرینترها بعد از شارژ کارتریج به وضوح قابل تشخیص است، به خصوص زمانی که از جوهر بی‌کیفیت استفاده شود.

اما در پرینترهای لیزری، نوع ماده چاپی، جوهر نیست؛ بلکه از پودری به نام تونر استفاده می‌شود. تونر طی فرآیند چاپ روی کاغذ پخت می‌شود و اطلاعات را روی کاغذ چاپ می‌کند.خوشبختانه کارتریج پرینترهای لیزری قابلیت شارژ مجدد دارند و بعد از شارژ هم کاهش کیفیت محسوسی در آن‌ها مشاهده نمی‌شود. علی رغم این مسئله در صورتی که از تونر بی‌کیفیت در شارژ استفاده شود یا قطعاتی مانند درام نیاز به تعویض داشته باشند ولی این کار انجام نشود، کیفیت چاپ بسیار پایین می‌آید. بیشتر کارتریج‌های لیزری را می‌توان بیش از 10 مرتبه شارژ کرد اما ممکن است برخی از آنها به دلیل ساخته شدن از مواد بی‌کیفیت امکان شارژ مجدد را نداشته باشند.

به طورکلی بعضی کارها در دسته کارهای تکراری و دوره‌ای محسوب می‌شوند و همین مورد باعث می‌شود به نظرمان کاری آسان یا قابل یادگیری به حساب بیاید. شارژ تونر کارتریج هم از همین کارهاست. اما وقتی دست به کار می‌شویم متوجه می‌شویم که واقعا این کار یک فرد غیر متخصص نیست. سوراخ شدن کارتریج، هدر رفتن تونر و جوهر، شکستن بلید یا خط افتادن روی آن از احتمالات انجام این کار توسط یک فرد غیر ماهر است. در نتیجه به جای استفاده از مزیت شارژ کارتریج، باید هزینه خرید دوباره یک کارتریج نو را به متحمل شوید.

مزایا و معایب خرید کارتریج جدید چیست؟

همانطور که اشاره شد برای حفظ کیفیت چاپ و جلوگیری از آسیب به پرینترهای جوهر افشان، بهتر است بعد از هر بار اخطار تمام شدن کارتریج، یک کارتریج جدید برای دستگاه خریداری شود. اما در بازار برای هر مدل پرینتر، کارتریج‌های مختلف با قیمت‌های متفاوتی وجود دارد. در نتیجه انتخاب از بین آنها کاربران را سردرگم می‌کند. به طور کلی، دو نوع کارتریج در بازار وجود دارد: کارتریج اصلی و کارتریج طرح. کارتریج اصلی، قطعه‌ایست که توسط شرکت سازنده خود پرینتر مثل اچ پی و کانن تولید می‌شود. این کارتریج‌ها معمولا قیمت بالایی دارند و خرید آن‌ها تنها برای شرکت‌هایی که کیفیت چاپ اسناد اولویت دارد، به صرفه است.

در مواردی که کیفیت چاپ اولویت بالایی ندارد یا بودجه محدود است، خرید کارتریج‌های طرح به کاربران پیشنهاد می‌شود. زیرا کارتریج‌های اصلی قیمت بالایی دارد و ممکن است خرید آن برای کاربران خانگی و برخی شرکت‌ها صرفه اقتصادی نداشته باشد. کارتریج‌های طرح موجود در بازار هم انواع مختلفی دارند؛ اما نوع درجه یک آن‌ها شباهت زیادی به کارتریج‌های اصلی دارد. استفاده از کارتریج طرح درجه یک، آسیبی به پرینتر نمی‌رساند و باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌شود.

در پرینترهای لیزری، با شارژ مجدد به مرور، کیفیت چاپ کم می‌شود این مسئله در کارتریج‌های اورجینال و طرح با کیفیت کمتر به چشم می‌خورد.

حال که متوجه شدیم بهتر است کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض بهتر است با ترفندهایی آشنا شویم تا بتوانیم عمر کارتریج را زیاد کنیم تا کمتر به شارژ یا تعویض نیاز داشته باشیم. در ادامه با این ترفندها بیشتر آشنا می‌شویم.

پرینتر را به صورت دوره ای سرویس کنید

پرینتر هم مانند تمامی دستگاه‌های الکترونیکی پرکاربرد، با استفاده زیاد مستهلک می‌شود و مشکلاتی برای آن به وجود می‌آید که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بعد از مدتی با کیفیت پایین چاپ می‌کند.
  • سرعت چاپ اسناد کم می‌شود.
  • کاغذ درون آن گیر می‌کند.
  • صدای ناهنجار در حین کار تولید می‌کند.

به همین دلیل باید به صورت دوره‌ای قبل از اینکه مشکل خاصی برای دستگاهمان پیش بیاید یا کلا از کار بیفتد، آن را سرویس کنیم. درسرویس، تمام قطعات پرینتر، اتصالات آن، میزان تونر و کارتریج بررسی می‌شود. چنانچه مشکلی در دستگاه شما وجود داشته باشد، سرویسکار این مورد را اطلاع داده و در صورت تمایل تعمیر پرینتر یا تعویض قطعات را انجام می‌دهد.

تنظیمات رنگ پرینتر را تغییر دهید

اگر می‌خواهید برای مدتی شارژ یا خرید کارتریج را به تاخیر بیاندازید یکی از بهترین ترفندها، تغییر دادن تنظیمات رنگ پرینتر است. اگر از پرینتر برای چاپ اسناد عادی استفاده می‌کنید، لزومی ندارد که تنظیمات رنگ دستگاه زیاد باشد. علی الخصوص زمانی که کارتریج را به تازگی شارژ یا کارتریج جدید خریده باشید. زیرا در این صورت میزان تونر دستگاه کافی است و با کمترین رنگ هم نوشته‌ها واضح خواهد بود و بالا بودن رنگ کارتریج تنها موجب هدر دادن تونر می‌شود.

از فونت‌های استاندارد استفاده کنید

ترفند دیگری که می‌تواند میزان مصرف کارتریج را کاهش دهد، انتخاب فونت مناسب در فایل‌ها است. برای این‌کار کافیست در فایل‌های ورد و اکسل از فونت‌هایی که ضخامت و پیچیدگی کمتری دارند، استفاده کنید. همچنین در صورتی که امکان پذیر است فایل‌ها را بدون تصویر چاپ کنید. زیرا پرینتر برای چاپ تصاویر تونر زیادی مصرف می‌کند.

در این مطلب سعی کردیم به سوالات شما در زمان تمام شدن کارتریج پاسخ دهیم تا بتوانید تصمیم بگیرید کارتریج را شارژ کنید یا تعویض. اما ممکن است همیشه این موارد برای دستگاه شما صادق نباشد می‌توانید برای اطمینان از اینکه کارتریج شما قابل شارژ است یا خیر قبل از هزینه کردن از یک تعمیرکار مشورت بگیرید.

منبع: کارتریج را شارژ کنیم یا تعویض