متریال مورد استفاده در ساخت بلوک سیمانی

در ایران بلوک سیمانی یکی از اصلی‌ترین اجزای پازل ساخت‌وساز و پروژه‌های عمرانی به‌حساب می‌آید. در واقع شالوده 99 درصد ساختمان‌هایی که امروزه در اطراف خود می‌بینید بر پایه این بلوک‌ها بنا گردیده است. بلوک‌های سیمانی در ابعاد مختلف در بازار عرضه شده و شرکت‌ها و کارگاه‌ها از روش‌های تقریباً مشابه برای ساخت آن استفاده می‌کنند.

یکی از مهم‌ترین نکات در مورد خرید بلوک سیمانی، بررسی و کنترل قیمت آن است، بیش از حد ارزان و یا گران ‌بودن این محصول به طبع حاوی یک پیام مهم برای خریدار است. در مواردی که قیمت بیش از حد پایین است، کیفیت بلوک کم و بر اساس استانداردها ساخته نشده و علاوه‌ بر آن، قیمت بالا نیز به طبع خبر خوبی برای پیمانکاران ساختمانی نیست.

بلوک سیمانی چیست؟ انواع آن کدام‌اند؟

بلوک سیمانی ممکن است بلوک بتنی، بلوک فونداسیون یا بلوک معمولی نیز نامیده شود. البته در سراسر دنیا با نام‌های دیگر هم عرضه خواهد شد. این بلوک‌ها با مخلوطی از سیمان، سنگ‌دانه و آب ساخته می‌شوند.

اندازه استاندارد به‌ عنوان 8 اینچ در 8 اینچ در 16 اینچ(20 سانتی‌متر در 20 سانتی‌متر در 41 سانتی‌متر) در ایالات متحده و 44 سانتی‌متر در 21.5 سانتی‌متر در 10 سانتی‌متر (17.3 اینچ در 8.5 اینچ در 3.9 اینچ) در کشورهای اتحادیه اروپا ذکر شده است. اگرچه بلوک‌ها کمی کوچک‌تر هستند تا فضایی برای اتصالات ملات فراهم کنند. اما نوع ملات ریزی هم متفاوت است. برخی از شرکت‌های بلوک سیمانی در صورت درخواست سایزهای دیگری را نیز تولید می‌کنند.

بلوک سیمانی اغلب یک مصالح ساختمانی سازگار با محیط‌زیست در نظر گرفته می‌شود. بلوک‌های سیمانی بادوام هستند؛ اما چندان قابل‌حمل نیستند. می‌توان آن‌ها را به‌ صورت محلی نیز تولید کرد. البته لازم است که برای این کار تجهیزات مورد نیاز فراهم باشد.

متریال مورداستفاده در ساخت بلوک سیمانی

یکی از عوامل تأثیرگذاری که موجب تغییر قیمت بلوک‌های سیمانی می‌شود، مواد سازنده و همین‌طور ترکیبات آن خواهد بود. رایج‌ترین سنگ‌دانه برای بلوک‌های سیمانی مخلوطی از شن و ماسه است. این متریال به ‌عنوان یک مخلوط نسبتاً خشک و با اسلامپ کم مخلوط می‌شود که منجر به یک بلوک سیمانی سخت و بادوام می‌شود. از بتن هوادهی می‌توان برای ساخت بلوک‌هایی استفاده کرد که وزن سبک‌تری دارند؛ اما همچنان بسیار محکم هستند.

گاهی اوقات از ضایعات صنعتی به‌ عنوان سنگ‌دانه استفاده می‌شود، اما در برابر بلوک‌های سیمانی، چگالی کمتری داشته و در نتیجه دوام کمتری دارند. بلوک‌های ضایعاتی که در دنیا به نام بلوک‌های نیم سنگ نامیده می‌شوند، قیمت به‌مراتب کم‌تری خواهند داشت. این بلوک‌ها مقاومت فشاری کمتری دارند و برای کار فونداسیون مناسب نیستند.

بلوک‌های بتنی در حال حاضر با دستگاهی ساخته می‌شوند که مخلوط بتن مرطوب را به اشکال استاندارد در می‌آورد. بلوک‌ها در یک محفظه مخصوص در دمای بالا پخت می‌شوند. سپس آنها را ذخیره می‌کنند تا کاملاً خشک شوند.

مواد اولیه: فاکتور اول مؤثر بر قیمت بلوک سیمانی

موضوع مهمی که باید در مورد قیمت‌گذاری بلوک سیمانی به یاد داشته باشید، فرمول و ترکیبی است که سازنده از آن استفاده کرده و به‌ صورت مستقیم روی نرخ‌گذاری آن تأثیر می‌گذارد.

  1. سیمان و پوکه معدنی: اصلی‌ترین و مهم‌ترین ملات و پیش‌نیازها برای ساخت بلوک سیمانی محسوب می‌شوند. نوع پوکه و سیمانی که برای این کار استفاده می‌شود می‌تواند روی عامل قیمت تأثیر بسزایی بگذارد.
  2. نوع سیمان مورداستفاده: عامل و فاکتور اساسی دیگر، استفاده از سیمان‌های درجه یک و دو یا تیپ یک و دو است. سیمان‌های تیپ یک، تحت عنوان پرتلند شناخته می‌شوند. تفاوت این سیمان‌ها در میزان قوام، چسبندگی و مقاومت‌های برشی و خمشی است. از طرفی در پوکه‌های معدنی نفوذ کرده و بافت آن را در مقابل حرکت‌های ناگهانی مقاوم می‌سازند.
  3. نوع پوکه: فاکتور آخری که در تولید بلوک سیمانی، اثرگذار بر مسئله قیمت است، نوع پوکه خواهد بود. اکثر پوکه‌ها از آتشفشان استخراج می‌شوند و عمدتاً در داخل ایران و در شمال شرق عرضه می‌شوند، قطعاً قیمت پوکه معدنی نیز می‌تواند هزینه ساخت بلوک سیمانی را تغییر دهد.

منبع: اینفوجاب