برترین های کسب و کارعمومی

اجزای کمپرسور کولر خودرو چیست؟

کمپرسور کولر خودرو چیست؟

همه ما در روزهای گرم تابستانی نیاز به استفاده از تجهیزات خنک کننده مانند کولر داریم و بالعکس در روزهای سرد زمستانی چیزی بهتر از یک سیستم گرمایشی نمی‌تواند نیاز ما به گرما را به طور کامل رفع کند، وجود این تجهیزات در تمامی محیط هایی که در آن حضور داریم لازم و ضروری است، هنگام رانندگی با خودرو هم نیز با چنین شرایطی رو به رو هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره لوازم یدکی هایما s7 به لینک درج شده مراجعه فرمایید

همانطور که می‌دانید، رانندگی یکی از فعالیت های روزمره افراد در طول روز است و نیاز افراد به رفاه در خودرو از مهم ترین فاکتورهایی است که باید به خوبی تامین شود، به عنوان مثال گرمای روزهای داغ تابستانی، افراد را در هنگام رانندگی به سرعت کلافه و عصبی می‌کند، در این شرایط است که تجهیزاتی مانند کولر خودرو این قبیل مشکلات را به خوبی حل خواهد کرد، حال سوالی که در این وضعیت به وجود می‌آید این است که “کمپرسور کولر ماشین چیست؟“. کمپرسور کولر ترکیبی از چند پیستون و سیلندر می‌باشد که با فشار دکمه AC در کابین خودرو شروع به کار کرده و به کمک گاز کمپرسور فضای داخلی کابین اتومبیل را خنک می‌کند.

کار کمپرسور کولر خودرو چیست؟

همانطور که میدانید سیستم تعویه مطبوع ماشین با دمیدن باد، دمای هوای داخل اتاق خودرو را مطلوب سرنشینان نگه میدارد. این سیستم به کمک فن کولر باد را از دریچه های روی داشبورد همانند یک پنکه به داخل اتاق هدایت میکند. زمانی که شما از سیستم تهویه خودرو استفاده میکنید کمپرسور خودرو میتواند وارد عمل میشود. باید گفت برخلاف باور عموم که فکر میکنند “کار کمپرسور کولر ماشین” فقط خنک کردن باد سیستم تهویه هست، این قطعه مسئولیت های دیگر نیز دارد. وظیفه کمپرسور کولر خودرو علاوه بر خنک کردن باد سیستم تهویه در زمان روشن کردن کولر، از بین بردن بخار و رطوبت اتاق ماشین در فصول سرد هنگام روشن کردن بخاری نیز هست.

بررسی اجزای تشکیل دهنده کمپرسور کولر خودرو

“اجزای کمپرسور کولر خودرو” به بخش های مختلفی تقسیم مشود. ساختمان اصلی کمپرسورهای خودرو از تعدادی سیلندر و پیستون تشکیل شده است و با روشن کردن دکمه مربوطه در کابین قابل استفاده می‌باشد، البته دو اجزای ذکر شده تقریبا مهم ترین بخش های تشکیل دهنده کمپرسور کولر خودرو هستند اما گردهمایی قطعات دیگری نیز در عملکرد صحیح آن تاثیرگذار است.
به طور کلی، قطعات کمپرسور کولر خودرو شامل موارد زیر هستند:

  • کمپرسور
  • کندانسور
  • کپسول خنک کننده
  • سوئیچ
  • فن کولر
  • سیم کشی
  • رسیوردرایر

کمپرسور کولر ماشین چگونه کار میکند؟

هریک از اجزای کمپرسور خودرو وظایف خود را مرحله به مرحله انجام داده تا در نهایت هوای خنک و فشرده شده وارد خودرو شود، نحوه عملکرد این قطعه نیز از جمله فاکتورهایی است که ذکر آن خالی از لطف نیست، در ادامه به بررسی کامل طرز کار کمپرسور کولر خودرو پرداخته و مراحل آن را به ترتیب ذکر خواهیم کرد.

کمپرسور در قالب یک پمپ به عنوان مهم ترین بخش سیستم تهویه وظیفه انتقال جریان گاز مبرد خنک را دارد و به وسیله یک تسمه به میل لنگ موتور متصل شده است، با روشن کردن دکمه AC، گاز خنک کننده توسط کمپرسور فشرده و متراکم شده و به وسیله کندانسور به سمت خروجی هدایت می‌شود، عمل فشرده سازی هوا معمولا توسط تسمه دینام خودرو انجام می‌شود، حین زمانی که جریان خنک کننده مسیر کندانسور را طی می‌کند، وارد شیر انبساط شده و دچار افت فشار می‌شود، بعد از این افت فشار، خنک کننده قابلیت تبدیل به دو حالت مایع و گاز در اوپراتور را داراست؛

 بدین ترتیب بخشی از آن به مایع تبدیل می‌شود اما مجددا تبخیر شده و به گاز تغییر حالت می‌دهد، سرمای ایجاد شده در این مرحله از طریق لوله های اوپراتور وارد فن کولر خودرو شده و از آنجا به کابین خودرو ورود می‌کند، نقش کمپرسور کولر طی انجام این فرآیند بسیار حیاتی بوده چرا که گاز مبرد خنک کننده از اوپراتور به کندانسور منتقل شده و بعد از آن به اوپراتور بازمی‌گردد.

فرآیند ذکر شده، چگونگی کارکرد کمپرسور کولر خودرو را نشان می‌دهد که تنها هنگام روشن بودن موتور رخ میدهد و از طریق دریچه های تعبیه شده در کابین، فضای داخلی خودرو را به سرعت خنک می‌کند.

بررسی انواع کمپرسور ماشین

کمپرسورهای بکار رفته در خودروها از ساختار متفاوتی برخوردار هستند، این تفاوت معمولا با قدرت موتور خودرو و وزن آن ارتباط تنگاتنگی دارد. کمپرسور کولر خودورها به نسبت نحوه انتقال انرژی به سیال ها به دسته بندی های مختلفی تقسیم بندی می‌شوند؛ رایج ترین انواع کمپرسور کولر خودرو موارد زیر است:

  • کمپرسور کولر دینامیکی (شعاعی، محوری)
  • کمپرسور جا به جایی مثبت (رفت و برگشتی، دوار)
  • کمپرسور گریز از مرکز (تک مرحله ای)

کمپرسورهای ماشین از جنبه های دیگر نیز بخش بندی میشوند. از آنجا که این قطعه باید به صورت کاملا آب بندی شده باشد تا هرگونه نشتی را در راستای محور خود از بین ببرد، این قطعه را از جنبه نحوه آب بندی نیز تفکیک می کنند. کمپرسور کولر ماشین با توجه به نحوه آب بندی چهار نوع مختلف دارد، از قبیل مکانیکی، حلقوی، هیدرواستاتیکی و لابیرینتی. همچنین توجه داشته باشید که کمپرسور کولر خودرو دارای ظرفیت های ثابت و متغیر است؛ ظرفیت ثابت آن با حرف H و ظرفیت های متغیر پیستون و میزان جا به جایی آن نیز با حرف V نمایش داده می‌شود.

اهمیت روغن کمپرسور خودرو

باتوجه به عملکرد کلی کمپرسور کولر ماشین، نوع روغن کمپرسور کولر خودرو، انواع روغن کمپرسور کولر خودرو و تعویض روغن کمپرسور کولر خودرو از مهم ترین مواردی است که باید متوجه آن بود چرا که عدم رسیدگی به این موضوع ها عملکرد صحیح این قطعه را دچار مشکل نموده و ممکن است خسارات مختلفی را به آن وارد کند، به طور کلی استفاده از روغن های مخصوص کمپرسور در افزایش بازدهی بهتر و مناسب تر این قطعه نقش بسزایی را ایفا می‌کنند و باید توجه داشت که وجود موادی مانند پلیول استر موجب به وجود آمدن نرمی در این قطعه و در نهایت عملکرد صحیح آن خواهد شد، به همین ترتیب اصطکاک و خوردگی کمپرسور کاهش پیدا کرده و طول عمر بالاتری خواهد داشت.

خرید کمپرسور کولر خودرو

شاید در نگاه اول کمپرسور خودرو قطعه ای نه چندان با اهمیت به نظر برسد اما با کمی بررسی در مورد امکانات رفاهی اتومبیل خود درمی‌یابیم که وجود این قطعه در کنار بسیاری از قطعات دیگر از اهمیت بالایی برخوردار است، توجه داشته باشید که تعمیر کمپرسور کولر ماشین هم از دیگر موارد مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید؛ در این حالت شما نیاز به منبع مورد اعتمادی برای تهیه قطعه مورد نظر خود خواهید داشت، منبعی که علاوه بر عرضه محصول مرغوب، قیمت مناسبی را به مشتری ارائه دهد.

امروزه وجود منابع مختلف جهت تهیه قطعات خودرو، خریداران را دچار سردرگمی زیادی کرده چرا که کیفیت های ارائه شده در این زمینه دارای تفاوت های فاحشی می‌باشد، طیف های گسترده ای از محصولات تقلبی و بی کیفیت در بازار در بسیاری از موارد هم خریداران و هم فروشندگان معتبر را دچار برخی معضلات کرده و هزینه و زمان صرف شده افراد را عملا به هیچ تبدیل می‌‌کند، فروش این قطعات تقلبی به جای محصولات اصل و استفاده از بسته بندی های اصیل و بارکد دار از نمونه مشکلات شایع در بازار قطعات است که مشتری را وادار به دقت بیشتری در خرید خود می‌کند.

برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین معضلاتی، برخی از مراکز معتبر اقدام به عرضه محصولاتی با کیفیت مطلوب نموده اند که مجموعه یدک یار هم در این راستا با تکیه بر جلب اعتماد مشتری اقدام به عرضه قطعات و و همچنین کرده است، کلیه محصولات ارائه شده در این مجموعه توسط تیم کارشناسی از نظر کیفی و اصالتی مورد بررسی دقیق قرار گرفته و بعد به دست مشتریان می‌رسد. با تهیه محصول از مجموعه یدک یار صاحب بسیاری از فاکتورهای مهم در خرید خود مانند ضمانت اصالت و سلامت فیزیکی کالا خواهید شد، همچنین این مرکز ضمانت تعویض و یا مرجوع کردن کالای خریدارای شده در صورت وجود هرگونه مغایرت را به مشتری می‌دهد. برای تامین قطعات خودرو به لینکهای زیر مراجعه فرمایید:

سپر عقب هایما S7

سنسور دنده عقب هایما

طرز کار کمپرسور

به طور کلی کمپرسور گاز خنک کننده را بعد از عبور از شیر انبساط و کاهش فشار گاز به کندانسور انتقال می دهد. کاهش فشار باعث می شود گاز خنک کننده به شکل مایع و گاز در می آید و به اواپراتور می رسد. در اوپراتور بخشی از خنک کننده که به صورت مایع درآمده است دوباره تبخیر و به صورت گاز در می آید. این عمل دوباره برای تنظیم فشار و ایجاد خنکی می شود. سپس خنکی ایجاد شده در لوله های اواپراتور به وسیله فن به داخل کابین خودرو هدایت می شود. سپس گاز دوباره به کندانسور باز می گردد و این روند ادامه پیدا می کند. به طور کلی وظیفه کمپرسور ایجاد روند انتقال خنک کننده به اوپراتور و بازگشت آن و دوباره انتقال آن را انجام می دهد.

قطعات داخلی کمپرسور کولر نیز به صورت مجزا موجود می باشد ، که شامل موارد زیر می باشد :

بوبین (سیم پیچ) کمپرسور
پولی کمپرسور
کلاچ کمپرسور
شیر فلکه کمپرسور

کولر خودرو یکی از تجهیزات ضروری و پر کاربرد در فصل گرم سال است که نبود آن می تواند کیفیت رانندگی را کاهش دهد و احتمال تصادف را نیز افزایش دهد. سیستم تهویه یکی از تجهیزات کاربردی و مهم در صنعت خودروسازی است که عملکرد نسبتاً ساده ای دارد. و تمامی سیستم‌های تهویه با خنک کردن کابین و حذف رطوبت شناخته می‌شوند.

قطعات تشکیل دهنده کولر خودرو

قطعات تشکیل دهنده کولر خودرو عبارت اند از:

کمپرسور

همان طور که در مطالب بالا گفته شد کمپرسور یک پمپ است که وظیفه انتقال گاز سرد را در کولر برعهده دارد و به نوعی قلب مجموعه نامیده می‌شود. این قطعه از طریق تسمه به میل لنگ موتور خودرو متصل می شود و ماده سردی که در هنگام دمای گاز کم‌ از آن خارج می شود اواپراتور را نیز افزایش می‌دهد. نکات مهمی که معمولا خودروسازان باید به آن توجه کنند این است که باید اندازه کمپرسور و وزن آن متناسب با کلیت خودرو و کولر باشد.

کندانسور

کندانسور یا چگالنده نوعی رادیاتور است که وظیفه این قطعه در کولر به نوعی خارج کردن هوای گرم از فضای کولر و تبدیل شدن گاز سرد موجود است. این قطعه گرمای جذب شده را توسط اوپراتور گاز مبرد داخل سیستم را به هوای محیط خارج از کابین اتومبیل انتقال می‌دهد. مایع خروجی کندانسور، با توجه به دمای پایین خود، وظیفه خنک‌کاری را بر عهده دارد.

کپسول خشک کننده کمپرسور کولر خودرو

این قطعه نوعی خشک کننده است که با استفاده از یک ماده شیمیایی رطوبت را جذب می‌کند. در مواقعی که فشار گاز از حد تعریف شده کمتر یا بیشتر شود، به طور خودکار جریان برق کمپرسور را قطع ‌نماید.

سوئیچ

این قطعه در سیستم کولر خودرو وظیفه خاموش و روشن نمودن کولر را بر عهده دارد که با شکل‌های متفاوت در خودروهای مختلف وجود دارد معمولاً یک LED وظیفه نمایش حالت روشن یا خاموش این سوئیچ را نمایش می‌دهد لازم به ذکر است در بعضی از خودروهای روز دنیا این قطعه حذف گردیده و سیستم تهویه همراه با روشن نمودن خودرو به حالت فعال درمی‌آید و فقط دما بایستی تنظیم گردد.