فرهنگ و هنر

آموزش زبان فارسی و روسی مورد تاکید است/لزوم ظرفیت شناسی دانشگاه های گیلان و آستراخان

سرخط نیوز/گیلان استاندار گیلان در آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه های دولتی آستراخان روسیه و علوم پزشکی گیلان بر لزوم توسعه مباحث فرهنگی و دانشگاهی توامان با توسعه دیگر اشتراکات میان ایران و روسیه تاکید کرد و گفت: آموزش فارسی و روسی به عنوان زبان محور خزر مورد تاکید است.

اسدالله عباسی امروز، ۲۲ آذرماه در جریان بازدید از دانشگاه دولتی آستراخان روسیه و آیین انعقاد تفاهم نامه همکاری دانشگاه های دولتی آستراخان روسیه و علوم پزشکی گیلان، اظهار کرد: ارتباط دو سویه دانشگاه آستراخان با دانشگاه علوم پزشکی و دیگر دانشگاه های گیلان در این بازدیدها و نشست ها مورد بررسی قرار گرفت.

وی گفت: گیلان علاوه بر توسعه همکاری‌های زیرساختی و حمل‌ونقل ترکیبی در حوزه آموزشی، تحقیقاتی، پژوهشی و علمی نیز می‌تواند با آستراخان روسیه همکاری کند.

استاندار گیلان با تاکید بر لزوم ظرفیت شناسی دانشگاه های گیلان و آستراخان، افزود: انتقال اندوخته ها، دانش و تجارب دانشگاه های گیلان و آستراخان بسیار اهمیت و ضرورت دارد.

وی اضافه کرد: در این راستا در عین حال آموزش زبان های فارسی و روسی به عنوان زبان محور خزر مورد تاکید است.

عباسی با بیان اینکه تبادل دانشجو بین دانشگاه های گیلان و آستراخان در اولویت است، گفت: تبادل دانش، استاد و کارهای پژوهشی و تحقیقی بین دانشگاه های گیلان و آستراخان در دستور کار قرار دارد.

وی ادامه داد: با تکمیل و راه اندازی خط ریلی رشت – کاسپین – آستارا ارتباط علمی و دانشگاهی گیلان و آستراخان تقویت می شود.

استاندار گیلان با اشاره به امضای تفاهم نامه همکاری دانشگاه های این استان با آستراخان بیان کرد: این قرارداد همکاری برای پاسخ دادن به نیازهای علمی، تجهیزاتی و نیروی انسانی دانشگاه های دو استان بسته شده است.

عباسی با تاکید بر لزوم تبادل تجارب در بخش علم و دانش اضافه کرد: در کنار روابط تجاری و اقتصادی دو کشور روسیه و ایران تبادل اندیشه ها و روابط در بخش موضوعات دانشگاهی به ویژه بین دانشگاه های گیلان و آستراخان گسترش پیدا می کند.

ایگور الکساندرویچ آلکسیف، رئیس دانشگاه دولتی آستراخان روسیه نیز در حاشیه امضای این تفاهم‌نامه با اشاره به پیشینه همکاری آستراخان با گیلان، اظهار کرد: گیلان و آستراخان سال‌های متمادی در بسیاری از زمینه‌ها همکاری‌های دوجانبه دارند و این همکاری‌ها من‌بعد در حوزه علمی و آموزشی نیز از سر گرفته خواهد شد.

وی با بیان اینکه افق‌های روشن گسترده‌ای در راستای توسعه فعالیت‌های آموزشی دو دانشگاه گیلان و آستراخان گشوده خواهد شد، افزود: در تلاشیم تا فعالیت‌های علمی، کنفرانس‌های علمی و عملی، میزگردها و همچنین جذب دانشجو و استاد و انتقال تجربیات در چارچوب مفاد تفاهم‌نامه از سر گرفته شود.

انتهای پیام

انتشارات فرهنگ و هنر

با کلماتم، ابتکار هنری را به وجود می‌آورم و جذابیت زندگی را در آن تقدیم می‌کنم.