برترین های کسب و کارعمومی

بازی فکری یکسال به بالا

مقدمه ای از بازی با کودک یک ساله تا 3 ساله

این مقاله در مورد بازی با کودک یک ساله تا 3 سال زیر یک سال مطابق با نظر کارشناسان کودک توضیح داده شده و چند نمونه بازی مناسب برای کودکان در این سنین پیشنهاد شده است. لطفا این مقاله را تا انتها بخوانید و  آن را با کودکتان اجرا کنید و  به مرور نقش بازی را در رشد کودک خود مشاهده خواهید کرد.

در مقاله بازی های کودکان زیر یک سال که حتما توصیه می شود!  گفتیم که هر کودک در مسیر زندگی خود از موقع به دنیا آمدن تا بزرگسالی هم از نظرابعاد بدنی و نیز از نظر توانایی های ذهنی حرکتی تغییر می کند. این تغییرات باعث می شود که یک کودک به یک فرد بزرگسال با توانایی های بیشتری تبدیل شود. از طرفی دیده شده است که مداخلات توانبخشی میتواند مخصوصا در کودکان زیر 5 سال باعث بهبود عملکرد ذهنی و حرکتی این کودکان هم در کودکی و هم در آینده شود.

به همین منظور فعالیت هایی طراحی شده است که خانواده ها با وسایل موجود در منزل بتوانند انجام دهند و در راستای رفع این مشکلات به کودکان خود کمک کنند. بازی های به ترتیب رده های سنی و سطح آسان به سخت طبقه بندی شده است. در این مطلب به بازی با کودک یک ساله تا 3 سال میپردازیم. در مقالات بعد به بازی کودکان 3 تا 5 سال و 5 سال به بالاتر هم اشاره خواهیم کرد.

فهرست نمونه هایی از بازی با کودک یک ساله تا 3 ساله

کودکتان را روی زمین در مقابلتان بنشانید و یک ماشین اسباب بازی را روی زمین حرکت دهید. او را تشویق کنید که بعد از شما این کار را انجام دهد.

سعی کنید که رفت و آمد ماشین را با او ادامه دهید و سپس ماشین را هل داده تا با برجی که با مکعب ها یا کاسه ها ساخته شده برخورد کند. این کار کنترل اشیا در دست و هماهنگی چشم و دست و توجه بینایی را به او یاد خواهد داد.

اشیای بافت دار

چندین شی بافت دار را به کودک بدهید. مثلا یک تکه مقوا، روسری نرم، تکه های چمن و ماسه و …

حتما تا انتهای بازی در کنار او باشید و مراقب باشید چیزی را در دهانش نگذارد.

همراه هم همه چیز را بازرسی کنید تا از این طریق هماهنگی بین اطلاعات دیداری و لامسه برای او ایجاد شود و بفهمد چیزی که می بیند چه جنسی دارد.

وسایل نقاشی

در سن 1 سالگی، انواع وسایل نقاشی در اختیار او قرار دهید. در صورتی که نمی تواند مداد در دست بگیرد از رنگ انگشتی استفاده کنید ولی مراقب باشید که آن را در دهان نبرد. روی یک پارچه بزرگ خز دار از کودک بخواهید در صورتی که تاپ و شلوارک پوشیده روی ان غلت بزند. خودمان هم می توانیم همراه کودک این کار را انجام دهیم تا کودک لذت بیشتری ببرد.

و یا می توانیم از کودک بخواهیم روی آن پارچه فعالیت مورد نظر خود مانند نقاشی را انجام دهد. این فعالیت برای حس لامسه و کودکانی که از تماس لمسی و بدنی دوری می کنند مناسب است. این هم یک نوع بازی با کودک یک ساله یا حتی سنین بیشتر میباشد.

مواد غذایی

به کودک اجازه دهید ژله و کته وکنجد و مواد غذایی این چنینی را با دست بخورد.

این فعالیت برای خودآگاهی و تنظیم حس عمقی و هماهنگی انگشتان کودک مناسب است.

ازبین بردن ترس

برای از بین بردن ترس کودکان در برابر تاریکی، کمک گرفتن از بازی هایی که در تاریکی میتوان آنها را انجام داد مفید است .

بازی در تاریکی

مانند بازی نور و سایه که در تاریکی انجام می شود.

در بازی نور و سایه پدر یا مادر با انگشتان دستشان و حرکت آن، می توانند روی دیوار شکل های مختلفی ازجمله پرنده یا حیوان بسازند.

این کار در یک اتاق تاریک به همراه یک چراغ قوه انجام میشود.(توجه و تمرکز، ادراک بینایی، از بین رفتن ترس از تاریکی از فواید این تمرین است).

این یک نمونه جذاب بازی با کودک یک ساله تا 3 ساله است.

توپ بازی

از کودک بخواهید روی زمین نشسته و پاهایش را از هم باز کند.

توپی را به سمت او هل دهید و از او بخواهید توپ را بگیرد.

با پرتاپ توپ به سمت راست و چپ کودک و با افزایش سرعت توپ تمرین را سخت تر کنید.

تمرین برای تقویت هماهنگی و مهارتهای حرکتی و تمرکز مناسب است.

بازی برج قورباغه و دالی توپه بخاطر توپهای رنگی و جغجغه ای که دارند بسیار میتوانند توجه کودکان را به سمت خود جلب کنند و مهارتهای حرکتی و درک مفهومی کودک را تقویت کنند و باری بازی با کودک یک ساله تا 3 ساله پیشنهاد میشود.

وسایل آشپزخانه

برای کودک اسباب بازی های رنگی و یا وسایل آشپزخانه رنگی تهیه کنید و به او کمک کنید که اسباب بازیها ی با رنگ مشابه را در کنار هم بگذارد.

مثلا سیب قرمز و ماشین قرمز و توپ قرمز باید در یک طرف باشد.

در این بازی به او کمک می کنید که کم کم با همرنگی و سپس رنگها آشنا شود .به مرور مهارتهای دستی کودک گسترش پیدا می کند:

انواع سازه ها ، ها (وسایل خانه داری، های مختلف، مدل های کوچک از وسایل واقعی مثل رادیو، چرخ خیاطی، دوربین و وسایل ورزشی برای او بسیار جالب است.

قصه کودک

یکی از مهم ترین علاقه کودک در این سن، قصه گوش دادن و نقاشی کردن است.

مثلا مادر ابتدا هر پاراگراف را برای کودک بخواند و بعد از آن، پاراگراف را به صورت نمایش عروسکی برای کودک بازی کند .

بازی سکه یا عدس

از کودک بخواهید سکه ها را داخل قلک یا عدس را داخل بطری آب معدنی بیاندازد. یا به جای عدس از خلال دندان استفاده کنید. این تمرین برای افزایش توجه و تمرکز و هماهنگی چشم و دست مناسب است .

شن بازی

مقداری شن را توی سینی در مقابل کودک قرار دهید و از او بخواهید با استفاده از انگشتانش روی شن ها نقاشی بکشد.این تمرین موجب تقویت حرکات ظریف انگشتان می شود.

قل خوردن

از کودک بخواهید روی سطح شیب دار قل بخورد.این فعالیت موجب تحریک سیستم وستیبولار کودک شده و تمرینی برای تقویت نگه داشتن و کنترل سر در فضا است.

آب بازی

یک ظرف آب در اختیار کودک قرار دهید و از او بخواهید با یک تکه اسفنج آب را از درون ظرف خالی کند.

یا با استفاده از اسفنج به گلدان آب بدهد.

این تمرین برای تقویت و تنظیم حس عمقی مناسب است.

توپ و سبد

سبد کوچکی به پشت کودک بسته و از کودک بخواهید توپ ها را از روی زمین جمع کرده و داخل سبدش بیاندازد.

این تمرین موجب تقویت مهارت های حرکتی، افزایش دامنه حرکتی دست و تمرکز می شود.

بازی های گروهی مانند قایم باشک، خاله بازی، عمو زنجیر باف ، افزایش مهارتهای ارتباطی و کلامی، بهبود روابط اجتماعی، یادگیری قوانین و رعایت آن،

افزایش اعتماد به نفس کودک، تقویت حس همکاری، تقلید.

پازل

انواع پازل و جورچین بخصوص پازل اعضای بدن انسان یا حیوانات کمک به آموزش مفاهیم، اشکال، درک اعضای بدن، هماهنگی چشم و دست ،عبور ازخط

وسط، ادراک بینایی، جهت یابی و توجه می کند.

مثلا برای پازل ساخت آدمک،که باید اعضای بدن را درست در جای خود بچیند تا آدمک بوجود آید، ابتدا کودک را مقابل آینه ببرید و اعضای بدنش را به او نشان دهید.

چندین بار برایش تکرار کنید، حتی دست ویا پایش را به آینه بچسبانید تا بیشتر توجه کند.

و بعد برای درست کردن پازل، ابتدا یکبار خودتان آدمک را درست کنید تا کودک ببیند.

بعد آن را خراب کنید و دوباره از نو بچینید و از کودک بخواهید فقط قطعه آخر مثل پا را بچیند.

بعد از کودک بخواهید تا به کمک شما و راهنمایی شما پازل را خودش کامل خراب و از نو بچیند.

انواع صفحه ی سوزنی و یا انواع پگ بورد در سایز های مختلف (آموزش اشکال، مفاهیم، رنگ ها، اندازه ها، تقویت حرکات ظریف).

مثلا چیدن انواع استوانه ها از بزرگ به کوچک در یک ردیف یا چیدن تمام استوانه های همرنگ در یک ردیف بدون در نظر گرفتن سایز و اندازه آنها و یا قرار دادن مثلث، مربع، دایره در جای خود و …

بهتر است بدانید پازل های یک تکه ای برای کودکان 1 تا 3 سال مناسب هستند، چند مدل از این پازل ها را با هم ببینیم

در بازی فکری هوش چین یک تکه که مناسب کودکان نوپا می باشد تصاویر به صورت یک تکه بر روی 15 قطعه ی مجزا چاپ شده است که تصویر مشابه آن روی کارتهای تصویری درون صفحه ی پایه وجود دارد. در بازی هوش چین 1 تکه سری اول با توجه به نوع کارت ، پاکت قطعات مربوطه را در اختیار کودک قرار می دهیم . کودک می بایست تصویر روی کارت را دیده و تفاوتهای کارتها را تشخیص دهد سپس قطعات مورد نظر را سرجای خود قرار دهد. هوش چین زاغک یک تکه این بازی دو زبانه ( انگلیسی – فارسی ) بوده و علاوه بر آشنایی با حیوانات ، میوه ها و اشیای اطراف و … نقش زبان آموزی نیز دارد.قبل از شروع بازی ابتدا قطعات را روی میز ریخته و از کودک بخواهید آنها را در 4 دسته تقسیم کنند تا با مفاهیم آنها آشنا شوند و سپس جاگذاری را انجام دهند. نام حیوانات، میوه ها و اشیا را با صدای بلند تکرار کنید و در مورد خصوصیات و ویژگیهای آنها با کودک صحبت کنید. بازی کردن یک فرصت عالی هست تا در کنار آموزش هم صحبتی با کودک داشته باشید.

بازی هوش چین یک تکه مناسب کودکان نوپا می باشد تصاویر به صورت 1تکه بر روی 15 قطعه ی مجزا چاپ شده است و تصویر مشابه روی کارتهای تصویری درون صفحه پایه میباشد

پازل چوبی وسایل نقلیه دهکده

پازل چوبی وسایل نقلیه شامل یک صفحه که درون صفحه جای هفت وسیله نقلیه وجود دارد که با قرار دادن هر قطعه مورد نظر در جای خودش پر خواهد شد. دراین بازی بهتر است والدین با قرار دادن هر قطعه که شامل یک وسیله است شغل مرتبط با آن و خصوصیات وسیله مورد نظر را نیز برای کودک بازگو نمایند. این بازی علاوه بر مسایل شناختی و طبیق دادن هر شکل در جای مناسب خود به شناخت کودک از وسایل نقلیه به صورت پازل بیشتر خواهد شد.

 

لگوهای بازی‌دونه رو با هم ببینیم

آگور 75 قطعه

اسباب بازی آگور 75 قطعه  یه بازی ساختنی جذاب که کودکتون تبدیل به یک معمار کوچولو میکنه در عین حال  باعث پرورش خلاقیت کودکان میشه و باعث افزایش هوش فضایی کودک میشه و بسیار با کیفیته بچه ها میتونن ساعت ها باهاش سرگرم باشند و از بازی باهاش کلی لذت ببرند.

بازی آگور شامل ۷۵ قطعه رنگی است که شکل‌ها و اندازه‌های مختلفی دارد. بچه‌ها در حین قرار دادن آجرهای آگور روی هم و ساخت اجسام مختلف، اعتماد به نفس خود را افزایش می‌دهند و با رنگ‌ها، شکل‌ها و اندازه‌ها گوناگون آشنا می‌شوند. این اسباب‌بازی جذاب نقش مهمی در ایجاد تمرکز و دقت کودکان ایفا می‌کند.

لگو واگن اعداد بازیتا

واگن اعداد این لگوی واگن 36 قطعه داره که از هم جدا میشن و بهم وصل میشن و 4 تا واگن گوگولی رو میسازن.

دارای 36 قطعه آجره چاپ‌دار برای آموزش تطبیق و ترکیب تصاویر چاپی هستند. قطعات درشت هستند و لبه تیز ندارند. روی قطعات از اعداد 1 تا 10 رو دارد برای اموزش اعداد و تمرین شمارش به وسیله اعداد .

جعبه کارتنی

این بازی راهی برای آرام کردن کودک در زمان شلوغ کاری و هیجان زیاد است :

کودک درون جعبه کارتنی قرار می گیرد و در این فضای محصور روی کف و دیواره کارتن شروع به نقاشی می کند.

دست بازی

با کشیدن دور تا دور دست خود و کودک روی کاغذ یا مقوا، از کودک بخواهید دور دستش را با قیچی در بیاورد .
و بعد تشخیص دهد کدام دست متعلق به مادرش و کدام یک متعلق به خودش است.
ادراک بینایی، تقویت مهارت های ظریف و دستی، توجه، قیچی کردن، تشخیص بزرگی و کوچکی از فواید این تمرین است.

بازی شکلات

در غیاب کودک تعدادی شکلات به صورت پراکنده روی فرش قرار دهید. ازکودک بخواهید همان تعداد شکلات را پیدا کند. هر چه نقش فرش شلوغ تر باشد و رنگ شکلات ها به رنگ فرش نزدیک تر باشد فعالیت دشوارتر می شود.

این تمرین برای بهبود تمرکز و تشخیص شکل از زمینه مناسب است و به عنوان یک بازی با کودک یک ساله تا 3 سال جذاب است.

موانع مارپیچی

با استفاده از چندمانع یک مسیر مارپیچ ایجاد کنید و از کودک بخواهید بدون برخورد با موانع از این مسیر عبور کند. این تمرین باعث آگاهی فضایی کودک میشود.

نخ و مهره

با قرار دادن نخ و مهره در اختیار کودک از او بخواهید تسبیح یا گردنبند درست کند.
این تمرین برای بهبود توجه و تمرکز و تقویت مهارتهای دستکاری کودک مناسب است.

در یک تمرین ساده از کودک بخواهید تا توپ های کوچک پلاستیکی را با فوت کردن درون نی از درون رول دستمال کاغذی عبور دهد.
(فواید آن: توجه و تمرکز، تقویت دم و بازدم)

بازی های نخ و مهره بازی‌دونه

بازی فکری نخ و مهره چوبی

بازی فکری نخ و مهره چوبی یکی از بازی های جذاب و سرگرم کننده است که بچه ها با این بازی فکری میتونن با بازی و سرگرمی حروف  اعداد لاتین را یاد بگیرن و علائم راهنمایی و رانندگی رو یاد بگیرن و با ریاضیات اشنا بشن و کلی کیف کنند .

بازی فکری نخ و مهره ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست کودک به هماهنگی هر چه بیشتر بین چشم، مغز و دست کودک که در آینده برای عمل ساده‌ای مثل نوشتن یا انجام یک عمل جراحی پیچیده بسیار ضروری است، کمک می‌کند. در عین حال با کمک این وسیله کودکان رنگ‌ها و شکل‌ها را یاد می‌گیرند و می‌توانند الگوسازی را که یکی از پایه‌های درک مفاهیم ریاضی است، انجام دهند.

بازی فکری ریسمانک

ریسمانک مجموعه ای شامل ۳۶ شکل پلاستیکی مختلف در رنگ های زیبا و درخشان و ۳ قطعه نخ است که با کمک آن ها می توان فرصتی فراهم کرد تا کودکان طیف وسیعی از مفاهیم، بخصوص مفاهیم پایه ی ریاضی را به صورت عملی و در قالب بازی یاد بگیرند. از جمله این مفاهیم می توان به الگو سازی، ترتیب، شمارش، توالی، شناخت رنگ ها، شکل ها و اعداد اشاره کرد. اندازه ی مناسب شکل ها و سوراخ های شکل ها باعث می شود کودکان بتوانند به راحتی آن ها را نخ و الگوهای متنوعی خلق کنند.

ریسمانک یک بازی مونته سوزی است که به کودک شما کمک می کند تا بتواند مفاهیم مختلفی را یاد بگیرید به خصوص مفاهیم پایه ریاضی را به صورت علمی و در قالب بازی یاد بگیرد . از جمله این مفاهیم می توان به الگو سازی، ترتیب، شمارش، توالی، شناخت رنگ ها، شکل ها و اعداد اشاره کرد. اندازه ی مناسب شکل ها و سوراخ های شکل ها باعث می شود کودکان بتوانند به راحتی آن ها را نخ و الگوهای متنوعی خلق کنند.

تاب بازی

کودک را روی یک تاب به صورت نشسته قرار و او را به صورت خطی (فقط در یک جهت نه در جهات مختلف) حرکت میدهیم.

و از او می خواهیم در همین وضعیت که در حال حرکت است در یک بازی توپ گیری شرکت کند.

به اینصورت که مادر توپ را برای کودک می اندازد و کودک باید توپ را بگیرد و آن را از خط وسط بدن خود عبور دهد .

و در طرف دیگرش روی زمین که سبد توپ قرار دارد بیندازد.

در پایان تعداد توپ هایی که توانسته است در سبد بیندازد را میشماریم و به او امتیاز می دهیم.

این بازی باعث تقویت یکپارچگی حسی،هماهنگی چشم و دست و توجه بینایی می شود.

تاب و قایق

کودک را روی تاب به صورت نشسته قرار دهید و یک چوب یا میله پلاستیکی بلند یا حتی پشه کش به دست او بدهید و از او بخواهید تا فرض کند که در قایق
نشسته و باید پارو بزند و با ریتم پارو زدن او برایش موسیقی پخش کنید و تاب را هر 5 دقیقه یکبار متوقف کرده و در جهت دیگری حرکت دهید.
(فواید: حفظ تعادل، تحریک حس وستیبولار و عمقی، عبور از خط وسط، هماهنگی دو طرفه،هماهنگی چشم و دست، توجه شنوایی)

معرفی بازی های بازی‌دونه مناسب کودک یک ساله تا 3 ساله

بازی فکری دالی توپه

کودکان معمولاً تا هجده ماهگی نسبت به پایداری شیء آگاهی پیدا می‌کنند؛ برای همین از بازی دالی موشه که در آن بزرگترها دستشان را روی صورتشان می‌گیرند و بعد صورت خود را نشان می‌دهند، بسیار لذت می‌برند. بازی دالی توپه نیز دارای همین ویژگی است. دیدن رنگ‌های درخشان و شنیدن صدای جغجغه مانند توپ‌های رنگی حس بینایی و شنوایی کودکان را تحریک می‌کند. کودکان بزرگتر با کوبیدن بر روی توپ‌ها و دیدن حرکت آن‌ها در مسیر سرسره مانند قلعه، ضمن تقویت ماهیچه‌های خود لذت فراوانی می‌برند. دالی توپه برای گروه سنی یک تا سه سال پیشنهاد می‌شود.

بازی دالی توپه که از ۴ توپ جغجغه‌ای ، دو سرسره و یک چکش تشکیل شده ، برای کودکان بالا ۱ سال طراحی شده است و کودکان می‌توانند بوسیله چکش روی توپ‌ها کوبیده (که باعث تقویت ماهیچه‌های دست آنان می‌شود) و حرکت توپ‌ها را در طول مسیر دنبال کنند.

ستون اشکال چوبی سپتا

این  برای آموزش نام فارسی و لاتین رنگ‌ها و اعداد، آشنایی با اشکال هندسی، تقویت توانایی حل مسئله، تصمیم گیری و هماهنگی بین چشم و دست کودکان مناسب است. با ستون اشکال چوبی سپتا در دو حالت مختلف می‌توان بازی کرد:

حالت اول: در این حالت که برای کودکان 2 سال به بالا مناسب است کودک با کمک فردی بزرگتر، مطابق با کارت‌های الگو، اشکال را داخل میله چوبی قرار می‌دهد. با چینش صحیح هر کارت، کودک تشویق شده و حس اعتماد به نفس او تقویت می‌شود.

حالت دوم: این حالت برای کودکان 4 سال به بالا طراحی شده است. ابتدا چشم‌های کودک را با پارچه یا چشم‌بند ببندید و از او بخواهید با لمس کردن اشکال برجسته روی کارت‌ها شکل هندسی مورد نظر را حدس بزند، آن را از بین قطعات چوبی پیدا کند و به همان ترتیب در میله قرار دهد.

بازی فکری ستون اشکال سپتا برای آموزش نام فارسی و لاتین رنگ‌ها و اعداد، آشنایی با اشکال هندسی، تقویت توانایی حل مسئله، تصمیم گیری و هماهنگی بین چشم و دست کودکان مناسب است.

و برج هوش چوبی پایه مربع

این بازی مونته سوری و برج هوش چوبی از 4 میله چوبی و 16 قطعه چوبی در اشکال مختلف ساخته شده است.
ابتدا به کودک اجازه دهید با اشکال هندسی هر طور که دوست دارد بازی کند، آنها روی هم بچیند، با آنها طرحهای مختلف بسازد

یا آنها را دسته بندی کند و …
سپس می توانید کودک را وارد مرحله یادگیری اصلی کنید.
او را با شکل ها و رنگ ها آشنا کنید، به او آموزش دهید که اشکال یکسان و همرنگ را مرتب کند و بعد آنها را با چرخش صحیح در ستون ها ، جایگذاری نماید.
در مرحله بعد با استفاده از حلقه های دایره ای می توانید مفهوم اندازه را به کودک توضیح دهید و از کودک بخواهید آنها را به ترتیب اندازه روی میله وسطی قرار دهد.

این بازی مونته سوری از 4 میله چوبی و 16 قطعه چوبی در اشکال مختلف ساخته شده است. ابتدا به کودک اجازه دهید با اشکال هندسی هر طور که دوست دارد بازی کند، آنها روی هم بچیند، با آنها طرحهای مختلف بسازد یا آنها را دسته بندی کند و سپس می توانید کودک را وارد مرحله یادگیری اصلی کنید. او را با شکل ها و رنگ ها آشنا کنید، به او آموزش دهید که اشکال یکسان و همرنگ را مرتب کند و بعد آنها را با چرخش صحیح در ستون ها ، جایگذاری نماید. در مرحله بعد با استفاده از حلقه های دایره ای می توانید مفهوم اندازه را به کودک توضیح دهید و از کودک بخواهید آنها را به ترتیب اندازه روی میله وسطی قرار دهد.  

پیانو همراه بلز وکال

در واقع ساز بلز شکل کوچک و ساده شده ساز زایلوفون است که معمولا آموزش موسیقی به کودکان را از این ساز ها آغاز می کنند.

این ساز ساختمان بسیار ساده ای دارد و از تیغه ها و قطعات فلزی کوچک و رنگی با طول های مختلف که همانند کلید های پیانو در کنار هم قرار گرفته اند،محققان معتقدند، موسیقی نقش مهمی در رشد ذهنی کودک دارد .

این ساز ساختمان بسیار ساده ای دارد و از تیغه ها و قطعات فلزی کوچک و رنگی با طول های مختلف که همانند کلید های پیانو در کنار هم قرار گرفته اند ساخته می شود ؛ و نوازنده به کمک مضراب و با ضربه زدن بر روی این تیغه های رنگی که هر کدام صدای یک نت موسیقی را تولید می کند ، می نوازد. به همین دلیل این ساز می تواند از سنین پایین در اختیار کودکان قرار گیرد تا کودک با دنیای زیبای موسیقی آشنا و از آن لذت ببرند.

بازی فکری توپ و سرسره ۵ طبقه

در بازی فکری توپ و سرسره کودک با قراردادن توپ دربالای سرسره مسیری را که این توپ طی می‌کند و مرحله به مرحله از بین صحفات می‌گذرد تا به پایین برسد، دنبال می‌کند. کودک با مشاهده این فرایند به کشف قوانین جهان پیرامون خود می‌پردازد و دوست دارد بارها و بارها این آزمایش را انجام دهد. توپ و سرسره از ۵ قطعه که روی هم سوار می‌شوند و ۲ توپ رنگی صدادار تشکیل شده است. بازی با این وسیله حس کنجکاوی و جستجوگری را در کودک پرورش می‌دهد و بر میزان دقت و توجه او می‌افزاید

در بازی فکری توپ و سرسره کودک با قراردادن توپ دربالای سرسره مسیری را که این توپ طی می‌کند و مرحله به مرحله از بین صفحات می‌گذرد تا به پایین برسد، دنبال می‌کند. کودک با مشاهده این فرایند به کشف قوانین جهان پیرامون خود می‌پردازد و دوست دارد بارها و بارها این آزمایش را انجام دهد. بازی با این وسیله حس کنجکاوی و جستجوگری را در کودک پرورش می‌دهد و بر میزان دقت و توجه او می‌افزاید.

گردونه هوش نیکو تویز

بازی گردونه هوش یا اسپینی و یا برج چرخ دنده از سری بازی های ساختنی چیدنی است که شامل 6 حلقه رنگی، پایه و محور پایه است.

یک بازی مناسب جهت پرورش مهارت های حرکتی، پرورش ذهن، تقویت فکر، آشنایی با رنگ ها، آشنایی با نحوه چیدمان برای خردسالان است.

بازی گردونه هوش یا اسپینی و یا برج چرخ دنده از سری بازی های ساختنی چیدنی است که شامل 6 حلقه رنگی، پایه و محور پایه استیک بازی مناسب جهت پرورش مهارت های حرکتی، پرورش ذهن، تقویت فکر، آشنایی با رنگ ها، آشنایی با نحوه چیدمان برای خردسالان است.

بازی فکری مکعب هوش اشکال با چرتکه

بازی با مکعب هوش اشکال درک سه بعدی از جهان را برای کودکان نو پا فراهم می کند. تفکر فضایی در تمام دوران رشد ذهنی، یکی از مهم ترین مولفه های درک و فهم و هوش به شمار می رود.

بازی با مکعب هوش اشکال درک سه بعدی از جهان را برای کودکان نو پا فراهم می کند. تفکر فضایی در تمام دوران رشد ذهنی، یکی از مهم ترین مولفه های درک و فهم و هوش به شمار می رود

بازی شکل ها و رنگ ها

بازی شکل‌ها و رنگ‌ها یکی از مجموعه بازی‌های «اولین بازی‌های من» است که هدف از آن آموزش رنگ‌ها و شکل‌های هندسی به کودکان بالای ۲ سال است. این بازی شامل سه صفحه‌ی بازی از جنس مقوای سخت، ۱۵ مهره‌ی پلاستیکی رنگی به شکل مثلث، دایره و مربع و دو تاس شکل و رنگ است. هر بازیکن یک صفحه دارد و هر کس در نوبت خود تاس می‌ریزد و بر اساس شکل و رنگی که تاس‌ها نشان می‌دهند، مهره‌ای را روی صفحه‌ی خود می‌گذارد. هدف این است که زودتر جاهای خالی روی صفحه‌ی خود را پر کنیم. شکل‌ها و رنگ‌ها را می‌توان به صورت فردی، دو یا سه نفره بازی کرد.

بازی شکل‌ها و رنگ‌ها یک بازی آموزشی با هدف آموزش رنگ‌ها و شکل‌های هندسی به کودکان بالای ۲ سال است. این بازی شامل سه صفحه‌ی بازی از جنس مقوای سخت، ۱۵ مهره‌ی پلاستیکی رنگی به شکل مثلث، دایره و مربع و دو تاس شکل و رنگ است. هر بازیکن یک صفحه دارد و هر کس در نوبت خود تاس می‌ریزد و بر اساس شکل و رنگی که تاس‌ها نشان می‌دهند، مهره‌ای را روی صفحه‌ی خود می‌گذارد. هدف این است که زودتر جاهای خالی روی صفحه‌ی خود را پر کنیم. شکل‌ها و رنگ‌ها را می‌توان به صورت فردی، دو یا سه نفره بازی کرد.

اولین بازی های من

اولین بازی های من یک مجموعه فکری از تکه های با کیفیت و رنگارنگ با جلوه های شاد میباشد که با هدف افزایش خلاقیت و آشنایی کودک دلبندکودکان در محدوده یک سالگی، کنجکاو (و بسیار شلوغ!) هستند.

آن ها می خواهند با دستانشان همه چیز را لمس کنند و مدت زمان طولانی بازی کنند،

که ممکن است برای والدین خسته کننده باشد.

به همین خاطر، بهتر است اتاق کودک تان را از اسباب بازی کودکان یک ساله پر کنید

، که به رشد خلاقیت، هماهنگی و مهارت های اجتماعی کودک کمک خواهند کرد.

بازی و کودک دو کلمه جدا ناپذیر می باشند و واژه بازی در اکثر موارد مختص کودکان تعریف می شود.

بازی کردن بچه ها همیشه موجب خوشحالی والدین می شود

زیرا بازی کردن بچه ها نشانه سلامتی و شادی آنها می باشد.

کودک نو پا که به تازگی شروع به راه رفتن کرده باشد،

علاقه ویژه ای نسبت به اسباب بازی های قطعه ای مانند پازل و بلوک بازی،

سرهم کردنی، قابل تفکیک، ساخت دوباره، هل دادنی و کشیدنی دارد.

تفکر خلاقانه و افزایش مهارت که به ظاهر سرگرمی خواهد بود،

بخش مهمی از زمان بازی کردن کودک را تشکیل خواهد داد.

بنابراین برای خوردن چای در فنجان های کوچک و ساخت و ساز آماده باشید!

در این مرحله، هر بازی، فرصتی برای خوشحال کردن کودک،

الهام بخشیدن به تخیل و آموزش درس های رفتاری ارزشمند است.

انواع بازی فکری یکسال به بالا

1- مکعب ها و اسباب بازی های روی هم گذاشتنی :

مثلا در بازی فکری برج مکعب ،در دست گرفتن  مکعب ها موجب

تقویت مهارت های حرکتی ظریف و قدرت انگشتان کودک می شود.

و کودک با در کنار هم قرار دادن این مکعب ها که دارای اندازه های مختلفی هستند،

مفهوم حجم و اندازه و فضا را بهتر درک می کند و باعث افزایش خلاقیت در او می شود

2- بازی‌های چکشی

بازی‌های چکشی که همه حواس کودک را تقویت می‌کنند

و هم عمل و عکس‌العمل را به او نشان می‌دهند یکی دیگر

از سرگرمی‌های متناسب با این سن است.

کودک ابتدا مکان مورد نظر یک قطعه را پیدا می‌کند

و آن را در جایش می‌گذارد و بعد با فرودآوردن چکش روی آن، قطعه را به پایین هل می‌دهد

و با این کار اعتماد به نفس کودک افزایش می یابد و حس رضایت و توانمندی به او دست می دهد.

بازی فکری دالی توپه نمونه بسیار خوبی از بازی های چکشی است.

هنگامی که کودک حرکت توپ و قل خوردن آن را داخل تونل نگاه می کند

دقت و تمرکزش افزایش پیدا می کند.

بازی‌های چکشی

3- توپ های جغجغه ای :

توپ های جغجغه ای بسیار می تواند توجه کودکان را به خود جلب کند.

مثلا بازی فکری برج قورباغه به علت دارا بودن تنوع رنگ و توپ های جغجغه ای

بسیار می تواند توجه کودکان را به خود جلب کند.

کودک پس از ساختن برج توپ را از دهان قورباغه به داخل می اندازد

و عمل افتادن توپ ها از هر طبقه به طبقه ی بعدی همراه با تولید صداست

که با استفاده از توپ های جغجغه ای توجه کودک به حرکت ها و ترتیب مراحل جلب می گردد

که باعث تقویت هماهنگی چشم و دست،تقویت عضلات کوچک دست

و آشنایی با ترتیب و مرحله ای بودن میشود.

توپ های جغجغه ای

تاثیر بازی فکری یک سال به بالا بر ذهن کودکان

 1. افزایش تمرکز، توجه و ادراک:

افزایش و تقویت این سه مهارت ذهنی، از جمله فواید بازی های فکری برای کودکان است

که نقشی اساسی و مبنایی در رشد همه‌جانبه‌ی کودک خواهد گذاشت.

اگر این قوا در ذهن کارایی لازم را نداشته باشند،

هرگونه آموزش در سال‌های بعدی با شکست مواجه خواهد شد.

جالب اینجاست که جنبه‌ی سرگرمی بازی ها برای کودکان، برجسته‌تر است

و آنان معمولا احساس نمی‌کنند در حال تقویت مهارت‌ها و آموزش و یادگیری هستند.

یک نکته‌ی مهم در این رابطه، تأثیری است که می‌توان از بازی های فکری استاندارد و مناسب،

برای بهبود تمرکز و ادراک کودکان بیش فعال داشت.

ازسوی کارشناسان معمولا توصیه می‌شود برای تمرین تمرکز و توجه

در این دسته از کودکان، حتما از بازی های فکری مدد گرفته شود.

2-  فواید بازی های فکری برای رشد اجتماعی کودک :

کودک در جریان بازی‌ها، هم‌بازی دارد. از فواید بازی فکری برای کودک این است

که علاوه بر هم‌بازی، هم‌فکر نیز دارد. در روند بازی های فکری کودکان در تمرکز،

توجه و نتیجه‌گیری‌ها، یاری دهنده‌ی یکدیگر هستند.

آنان افکار و ایده‌های خود را با هم‌سالانشان مطرح می‌کنند،

به تجزیه و تحلیل یافته‌های ذهنی یکدیگر می‌پردازند

و از جمع‌بندی فکرها و ایده‌های گوناگونشان به نتایجی می‌رسند

3- فواید بازی های فکری برای رشد روانی و شخصیت فردی :

رشد فردی زمینه‌ای برای رشد اجتماعی است.

اگر می‌خواهیم فرزندانمان عملکرد نیرومندی در اجتماع داشته باشند،

باید ابتدا روی زمینه‌های فردی آنان نیز تمرکز کنیم.

 بهترین :

کودک یک ساله بیشتر از بازی با وسایلی که می‌تواند آن‌ها را هل بدهد یا به حرکت در آورد، لذت می‌برد.

كودكان یک ساله و نوپا پس از آنكه تعادل مناسب را به دست آوردند،

مثلا  به عنوان یک اسباب بازی کودک یک ساله ،

يك اسباب بازي كشيدني يا هل دادني به آنها كمك ميكند تا چالشهاي جديد را امتحان كنند.

تمرين راه رفتن هم به آنها كمك ميكند تا اعتماد به نفس به دست بياورند.

كودك یک ساله و نوپا عاشق اين است كه هر جا ميرود چيزي همراه خود داشته باشد!

براي كمك به او، فضاي مشخصي را خلوت كنيد تا بتواند به راحتي راه برود

و با تشويقهايتان به او اعتماد به نفس بدهيد.

تا بيشتر تلاش كند و مهارتهاي تعادلي و راه رفتن جديد خود را تمرين كند.

بنابراین یک واکر کوچک، کالسکه، کامیونی بزرگی که با نخ بسته شده باشد یا واگن‌های قطار به

عنوان اسباب بازی کودک یک ساله سرگرمی خوبی به حساب می‌آید.

کودک شما از تماشای کتابهای تصویری با عکس از فعالیت ها و اشیاء آشنا لذت می برد.

حتی اینکه کتابهای خود را داشته باشد تا از بین آنها انتخاب کند برایشان حس غرور ایجاد می کند

اگر اسباب بازي موزيكال برای کودک خود تهیه کرده اید، همراه با آن آواز بخوانيد

تا مهارتهاي زباني در حال تكامل و مهارت موسيقي كودك را هم تقويت كنيد.

مانند حالت رژه رفتن راه برويد تا او هم با اسباب بازي اش به دنبالتان بيايد.

به او نشان دهيد كه چگونه گام بر ميداريد و تشويقش كنيد كه

زانوهايش را هم بالا بياورد (البته تا جايي كه ميتواند، بدون افتادن!).

سعي كنيد موسيقي را هم به رژه رفتنتان اضافه كنيد.

براي مثال، با ليوان و بشقاب و قاشق نيز سنج بزنيد.

نکات مهم هنگام خرید بازی فکری یکسال به بالا

 1. جنس اسباب بازی‌ها

جنس اسباب بازی‌ها اولین و ساده‌ترین مسئله‌ای است

که باید در انتخاب اسباب بازی مناسب کودک خود به آن دقت کنید.

خصوصاً در سال‌های اولیه زندگی این موضوع بسیار اهمیت دارد.

چراکه کودکان در این برهه زمانی برای درک همه اشیای پیرامونی آن را در دهان می‌گذارند

و به این ترتیب آن‌ها را به صورت خوب و بد ارزیابی می‌کنند.

به همین خاطر هنگام خرید اسباب بازی‌ها به مواد سازنده آن‌ها بیشتر توجه کنید

تا از هرگونه مواد شیمیایی مضر عاری باشند.

توجه داشته باشید که میزان آسیب‌پذیری کودکان نسبت به بزرگسالان بیشتر است

و در نتیجه بیشتر احتمال دارد که تحت تأثیر مواد شیمیایی دچار واکنش‌های آلرژیک شود

 1. توجه به سرعت رشد

کودکان به خصوص در 5 سال اولیه زندگی خود از نظر ذهنی به سرعت در حال رشد هستند.

همین امر باعث می‌شود دائماً علائق جدیدی پیدا کنند و توجهشان

به موضوعات جدیدی جلب شود.

به همین خاطر لازم است در انتخاب اسباب بازی‌ها به بازه سنی فرزندتان بیشتر توجه کنید

و تازه‌ترین علاقه مندی‌های او را دنبال نمایید

 1. جذابیت ظاهری

کودکان بیش از هر چیز تحت تأثیر ظاهر اسباب بازی‌ها هستند.

هرچقدر هم که یک اسباب بازی از نظر کارایی مفید باشد

باید در ابتدا بتواند فرزندتان را به خود جذب کند.

انتخاب رنگ‌های شاد یا تصاویری که برای کودکان جذاب است

باعث می‌شود فرزندتان بیش از هر چیز دیگر به اسباب بازی خود علاقه مند شود

و زمان بیشتری را به فعالیت با آندر این صفحه چند نمونه از بهترین اسباب بازی های فکری برای کودک یک ساله معرفی شده است. اسباب بازیهای آموزشی و فکری برای تقویت هوشو دست ورزی کودک یک ساله را می توانید در ادامه ببینید.

کودک یک ساله احتمالا نمی تواند به شما بگوید چه اسباب بازی هایی می خواهد اما تماشای کارهایی که انجام می دهد راهی عالی برای ایده پردازی است زیرا به شما پیش نمایشی از مرحله رشد و علایق او را می دهد و انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودک یک ساله را آسان تر می کند.پیشنهاد می شود .

دکتر کریستینا لو کاپالو، روانشناس بالینی کودک در Children’s Mercy کانزاس سیتی می گوید: در 12 ماهگی، کودک شما در حال یاد گرفتن مهارت های جدید است و با توجه به اینکه اسباب‌بازی‌ها صرفاً ابزاری برای کمک به کودکان جهت تمرین توانایی‌های جدید و یادگیری در مورد محیط اطراف خود هستند، انتخاب یک برای کودک یک ساله که مهارت‌های تازه کسب شده او را تشویق می‌کند، کلیدی است.در حالی که هر کودکی طبق برنامه منحصر به فرد خود به نقاط عطف رشد می‌رسد، در سن یک سالگی، بسیاری از کودکان نوپا می‌توانند انبر را کنترل کنند (انبر معروف به نگه داشتن چیزی بین انگشت اشاره و شست است). این مهارت حرکتی ظریف راه را برای اولین تلاش جهت خط خطی کردن با مداد رنگی هموار می‌کند.

برای خرید اینترنتی اسباب بازی برای کودک یک ساله دختر یا پسر را دارید روی کلید کنید.

خرید اینترنتی اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله :

بازی  مکعب ابری  از سری بازی های ساختنی چیدنی شرکت بازی سازی بچه ها شادی شامل 9 عدد مکعب پارچه ای نرم که بر روی هر وجه این مکعب یک تصویر از حیوانات، طبیعت و اشیا است و قابل شستشو، رنگ های شاد و جذاب مناسب جهت آشنایی و شناخت کودک نسبت به وسایل اطراف، تقویت عضلات ظریف دست و حس لامسه، آشنایی با رنگ ها و شناخت اشکال، سرگرمی و افزایش یادگیری کودک برای خردسالان

عروسک های انگشتی  وسیله هایی هستند برای شخصیت پردازی و اجرای نمایش. کودکان علاقه زیادی به داستان و قصه و نمایش دارند و از این طریق قوه تخیلشان درگیر و تقویت می شود.

شما می توانید دست خود را وارد پاپت کنید و آن را حرکت دهید و نمایش اجرا کنید. از این نمایش ها می توانید برای آموزش برخی مفاهیم به صورت غیرمستقیم به کودک استفاده کرد یا مفاهیمی که کودک در یادگیری آن ها مشکل دارد را می توانید از طریق بازی و نمایش به راحتی و بهتر در ذهنش ماندگار کنید.

این محصول آموزشی شامل  مکعب های رنگی هم اندازه است که برای شناخت رنگها، تقویت مهارت های ظریف، هماهنگی چشم و دست، طبقه بندی و افزایش دقت و تمرکز برای کودکان از گروه سنی 6 ماه به بالا بسیار مناسب می باشد.

 • بازی فکری و آموزشی برج مکعب

بازی فکری و آموزشی برج مکعب شامل ۱۰ مکعب از جنس مقوای سخت در ۱۰ اندازه مختلف است که به کودک کمک می‌کند تا با روی هم چیدن مکعب‌ها، ضمن تقویت ماهیچه‌های ظریف دست خود، مفاهیم متنوعی را فرا بگیرد.

در وجوه مختلف هر مکعب رنگ ها، حیوانات اهلی، حیوانات وحشی، میوه‌ها و سبزیجات با نام فارسی و انگلیسی آن‌ها آمده است تا کودک با نام آن‌ها آشنا شود. در ابتدا کودک باید مکعب‌ها را به ترتیب از بزرگ به کوچک روی هم بچیند و سپس بعد از درک مفهوم اندازه، برجی متشکل از ۱۰ طبقه با دسته‌بندی‌های ذکر شده بسازد؛ به گونه‌ای که در هر وجه آن یکی از موضوعات مذکور قرار گیرد.

 • اسباب بازی آموزشی و فکری دالی توپه

دالی توپه یک بازی هیجان انگیز برای کودکان بالای هجده ماه است که بر مبنای بازی معروف دالی موشه طراحی شده است.

کودکان معمولاً تا هجده ماهگی نسبت به پایداری شیء آگاهی پیدا می‌کنند؛ برای همین از بازی دالی موشه که در آن بزرگترها دستشان را روی صورتشان می‌گیرند و بعد صورت خود را نشان می‌دهند، بسیار لذت می‌برند.

بازی دالی توپه نیز دارای همین ویژگی است. دیدن رنگ‌های درخشان و شنیدن صدای جغجغه مانند توپ‌های رنگی حس بینایی و شنوایی کودکان را تحریک می‌کند. کودکان بزرگتر با کوبیدن بر روی توپ‌ها و دیدن حرکت آن‌ها در مسیر سرسره مانند قلعه، ضمن تقویت ماهیچه‌های خود لذت فراوانی می‌برند. دالی توپه برای گروه سنی یک تا سه سال پیشنهاد می‌شود.

در هنگام خرید مونته سوری به علاقه ی کودک توجه کنید کودکانی که روحیه هیجانی دارند با بازی های نشستنی ارتباط زیادی برقرار نمی کنند

 • اسباب بازی فکری و آموزشی حلقه هوش :

اسباب بازی فکری و آموزشی حلقه هوش برای تقویت هوش کودک و برای یادگیری رنگهای اصلی، بزرگی و کوچکی، ترتیب و نظم، مهارت های حرکتی، مفاهیم اولیه ی ریاضی و رشد و تطبیق حرکات چشم و دست ها به کار می رود. کودک به راحتی می تواند حلقه هوش هپی فراگ (قورباغه) را بدلیل چرخ هایی زیر آن تعبیه شده به حرکت درآورد. این وسیله ی بازی، از مواد و رنگ های مناسب و بهداشتی تهیه شده و متناسب با معیارهای آموزشِ کودکان خردسال با توجه به استانداردهای آموزشی ساخته شده است.

 • اسباب بازی آموزشی توپ و سرسره :

اسباب بازی آموزشی توپ و سرسره از اولین بازی های فکری است که هر کودک نوپایی با آن می تواند سرگرم می شود. در این بازی کودک سه عدد توپ را به ترتیب در طبقه بالایی مارپیچ قرار می دهد و از سر خوردن و پایین افتادن توپ در طبقات پایینی و شنیدن صدای آن لذت می برد.

 • بازی فکری و آموزشی گردونه نیکو تویز

اهداف آموزشی بازی فکری و آموزشی گردونه

 • تقویت هماهنگی چشم و دست
 • آموزش رنگ ها
 • آموزش اندازه ها
 • تقویت هوش منطقی و ریاضی کودک

رده سنی بالای یکسال

 • اسباب بازی های جاگذاری اشکال
 • استوانه هوش و مکعب هوش

بازی آموزشی استوانه هوش مجموعه‌ای است متشکل از شش حجم هندسی متنوع و یک استوانه که در سطح دو قاعده‌ی آن حفره‌هایی دقیقاً به شکل و اندازه‌ی همان شش حجم هندسی وجود دارد.

بازی فکری مکعب هوش اشکال از سری بازی های ساختنی چیدنی شامل یک مکعب مربع که با فرم پازلی اضلاع آن به هم متصل شده اند. این محصول جذاب ، با کیفیت و کاربردی از بهترین مواد اولیه و رنگ های مناسب کودکان تهیه و تولید شده است.

اهداف مکعب هوش :

رده سنی بالای 1 سال و 18 ماه به بالا

 • بازی میله و مهره (ماز) چرخدار چوبی

اهداف آموزشی میله و مهره

 • تقویت هماهنگی چشم و دست
 • تقویت مهارتهای دست ورزی
 • افزایش دقت و تمرکز
 • آموزش رنگ ها و شمارش

رده سنی : یک سال به بالا

پازل برای کودک یک ساله

از سن یک سال و یا 18 ماه به بالا می توانید برای کودک پازل را شروع کنید . پازل های پین دار یا دسته دار یک تکه بهترین انتخاب هستند. کودکان با کمک دسته های پازل های می توانند به راحتی تکه های پازل را برداشته و جایگذاری کنند . با این کار هماهنگی چشم و دست آنها نیز تقویت می شود . در این سن سعی کنید پازل هایی انتخاب کنید که دوام بیشتری داشته باشند مانند پازل چوبی و همچنین برای امنیت کودکان پازل با قطعات درشت انتخاب کنید .

کودکان نوپایی که به تازگی اولین سالگرد تولد خود را به پایان رسانده اند، معمولاً پرتاب کردن، تکان دادن و کوبیدن دو جسم به یکدیگر را دوست دارند. همانطور که می توانید تصور کنید، این کار ممکن است پر سر و صدا باشد. لو کاپالو می‌گوید: «می‌توانید از علاقه طبیعی آن‌ها برای «تهیه صدا» با اسباب‌بازی‌هایی استفاده کنید که به راحتی قابل دست‌کاری هستند و صداهای سرگرم‌کننده تولید می‌کنند.

او همچنین خاطرنشان می‌کند که اسباب‌بازی‌هایی با رنگ‌های کنتراست بالا بهترین اسباب بازی برای کودکان یک سال را فراهم می‌کنند. او می‌افزاید: « اسباب‌بازی‌های نرم، مانند حیوانات عروسکی، برای ترغیب تعامل کودک یک‌ساله‌تان عالی هستند».

اسباب بازی برای کودک یک ساله دختر‬‎ | اسباب بازی مناسب کودک یک ساله پسر | اسباب بازی مناسب یک سال و نیم دیجی کالا

مراحل رشد و توانایی کودک یک ساله :

در یک سالگی، کودک شما شروع به یادگیری طیفی از مهارت های جدید می کند لذا لازم است تا به آنها کمک کنید که این مهارت ها را توسعه دهند.ذکر این نکته ضروری است که همه افراد با سرعت یکسانی رشد نمی کنند، بنابراین برخی از کودکان ممکن است زودتر یا دیرتر از دیگران این مهارت ها را نشان دهند. اما اگر در مورد رشد آنها نگران هستید، حتماً در مورد پیشرفت کودک خود با یک پزشک صحبت کنید.

برخی از نقاط عطفی که ممکن است در حدود ۱۲ ماه متوجه شوید عبارتند از:

 • آنها در حالت نشسته، می توانند بایستند یا حتی چند قدم بدون حمایت راه بروند.
 • آنها شروع به چنگ زدن به سبک انبر یاکوبیدن اسباب بازی های خود به هم می کنند.
 • ممکن است کمی گستاخ باشند و از تکرار کلماتی که شما می گویید لذت ببرند.

در 12 ماهگی، کودک شما باید حدود 3 ساعت در طول روز بخوابد و یک یا دو چرت بزند. بنابراین اگر شروع به خستگی یا ناراحتی کردند، بهتر است کمی استراحت کنند و بعداً به بازی بازگردید!

کتاب مناسب برای کودک یک ساله

خواندن داستان راهی سرگرم‌کننده برای آشنا کردن فرزندتان با نحوه تداعی‌ کلمه/تصویر و گفتار در حین خواندن است. اما حتی زمانی که شما کتاب را برای آنها نمی خوانید، فقط به آنها اجازه دهید صفحات کتاب را مدیریت کرده و ورق بزنند، این مورد به توسعه برخی از مهارت های شناختی اولیه کمک می کند.کتاب‌های تعاملی یکی از بهترین راه‌ها برای آشنا کردن فرزندانتان با جنبه‌های کلامی و بصری جهت رشدشان است به همین دلیل مهم است که قبل از رفتن به مهدکودک با کتاب‌ها آشنا شوند.

کتاب برای کودک یک ساله

در کتاب های دالی بازی  متن به صورت شعر و تصویری است. ویژگی این کتاب داشتن صفحات متحرک است که در هر صفحه پاسخ سوالی که به صورت شعر از کودک پرسیده می‌شود پشت صفحه متحرک دیده می‌شود.

کاربرد کتاب علاوه بر آشنایی کودک با وسایل نقلیه مفهوم پیدا و پنهان را نیز با این موضوع برای کودکان زیر ۳ سال به همراه دارد.

 • کتاب های  آموزشی جلد سحت این چیه اون چیه

بچه ها در این مجموعه با موضوعاتی از دنیای اطراف مانند خانواده ، رنگ ها ، غذاها ، حیات وحش و … نام های فارسی و انگلیسی آن ها از طریق آموزش تصویری آشنا می شوند.

با توجه به اینکه این کتاب ها مقوایی هستند بنابراین کودکان نمی توانند آن را پاره کنند . و داشتن گوی های پلاستیکی صدا دار می تواند برای کودکان زیر یکسال جذاب باشد.

کتاب «حیوانات لمسی جنگل و مزرعه » خردسالان را با صداها و آوای حیوانات آشنا می‌کند. این کتاب مقوایی هم طراحی زیبا و شادی دارد و هم جایی برای لمس بدن جانداران در کتاب قرار داده است. کودک روی دایرهٔ نرم و نخی میان بدن جاندار دست می‌زند و خودش یا والدین، صدای جاندارن را برای‌اش می‌گوید.

به کمک کتاب حمام این امکان را به کودک می‌دهید تا در مکان‌های مختلف مثل حمام با حضور کتاب اشنا شود و لذت ببرد.

ورقه‌های این کتاب ضخیم است و کودک در سنین بسیار کم نیز می‌تواند آن را بگیرد و ورق بزند، بنابراین برای تقویت توانایی گرفتن و لمس کردن عالی است.

اسباب بازی های مناسب کودک یک ساله :

اگر قصد خرید اسباب بازی فکری برای کودک یک ساله را دارید، احتمالاً می‌خواهید بدانید که بهترین اسباب بازی برای کودک یک ساله  کدام موارد می باشند یا شاید کمی وقت خود را صرف جستجو کرده‌اید و از انتخاب‌های زیادی که وجود دارد گیج شده اید.امیدواریم بتوانیم به شما کمک کنیم تا جستجوی خود را محدود کنید. ما چند ایده عالی برای انتخاب اسباب‌بازی فکری خوب گردآوری کرده‌ایم که فکر می‌کنیم برای کوچولوی شما سرگرم‌کننده خواهد بود و در عین حال همه مهارت‌های ضروری را برای آنها تقویت می‌کند.

اول از همه، باید بدانید هنگام جستجوی هر نوع اسباب‌بازی برای کودک نوپا، چه چیزی را در نظر بگیرید. این مورد را می توان به 2 سوال آسان برای یافتن جواب تقسیم کرد:

آیا این اسباب بازی امن است؟

باید بررسی کنید که آیا اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای نرم دارای برچسب مقاومت در برابر شعله یا مواردی از این قبیل هستند یا خیر. اسباب بازی هایی که از پر یا پشم ساخته می شوند باید قابل شستشو باشند. رنگ روی هر اسباب بازی باید بدون سرب باشد. اگر در حال خرید مواد هنری و نقاشی هستید، مطمئن شوید که گزینه هایی را خریداری کنید که برچسب غیر سمی دارند.

اگر اسباب بازی برای کودکان یک سال که انتخاب نموده اید به باتری نیاز دارد، باید محفظه‌های محکمی داشته باشد که با پیچ محکم شده باشد تا کودک شما نتواند آنها را باز کند.همچنین، مهمتر از همه، «خطرات خفگی» است. از خرید اسباب‌بازی‌هایی که از قطعات زیادی ساخته شده‌اند یا شامل قطعات کوچکی هستند که کودکتان سعی میکند ببلعد، خودداری کنید. اسباب بازی چوبی مونته سوری می تواند این دغدغه شما را دفع نماید.

آیا این اسباب بازی با دوام است؟

این مورد یک ملاحظه کلی است که باید در نظر داشته باشید. چون می‌دانیم نوزادان دوست دارند اسباب‌بازی‌ها را زیاد تکان دهند و به اطراف پرتاب کنند. ما نمی‌خواهیم این اسباب‌بازی‌ها در حین بازی بشکنند و به طور بالقوه باعث آسیب به کودک شوند. بنابراین، هنگام خرید اینترنتی اسباب بازی برای کودک یک ساله ، حتما نظرات را بررسی کنید تا ببینید والدین دیگر در مورد اسباب بازی که به آن نگاه می‌کنید چه می‌گویند.از طرف دیگر، اگر شخصاً اسباب بازی برای کودکان یک سال را خرید می‌کنید، باید بتوانید آن را بردارید و چند ثانیه برای ارزیابی کیفیت ساخت آن وقت بگذارید. اگر کمی بیش از حد شل و ول به نظر می رسد یا به راحتی قابل چفت شدن است، احتمالاً بهتر است آن را کنار بگذارید.

در فروشگاه بازی‌ دونه شما به راحتی می‌توانید با دیدن تصاویر و ویدیوهای اختصاصی از اسباب بازی ها بهترین انتخاب برای خرید اسباب بازی، خرید بازی فکری و خرید کتاب کودک را داشته باشید.