بین الملل

بایدن آماده شکست اوکراین می‌شود

در حالیکه حمایت علنی دولت آمریکا از اوکراین “پابرجا و تغییرناپذیر” است؛ اما مقامات به طور پنهانی ترس خود را نسبت به شکست اوکراین مطرح کرده‌اند. به گفته آن‌ها، اگر این حمله پایین‌تر از حد انتظار باشد، کاخ سفید با موجی از انتقادات فراوان مواجه خواهد شد.

طبق گزارش پولیتیکو، افراد مبارزه‌خواه و جنگجو ادعا می‌کنند که آمریکا و متحدانش به قدر کافی تسلیحات و مهمات به اوکراین ارسال نکرده‌اند و افرادی که به اصطلاح هوادار صلح هستند، همین مساله را به عنوان مدرک و شواهدی برای باخت کی‌یف می‌بینند.

ریچارد هاس، یکی از برجسته‌ترین اندیشمندان و نویسندگان پیشرو سیاست خارجی آمریکا و رئیس شورای روابط خارجی و یکی از مقامات سابق کاخ سفید به این نشریه گفت: اگر اوکراین پیشرفت چشمگیری در میدان نبرد نداشته باشد، ناچارا این سوال مطرح می‌شود که آیا زمان مذاکره جهت پایان‌دهی به جنگ فرا رسیده است یا خیر. ما در قسمت مهمات ضعیف عمل می‌کنیم و می‌دانیم که مسائل غیرقابل پیش‌بینی دیگری در جهان وجود دارند که بخواهیم برایشان آماده شویم.

یکی از مقامات رسمی بدون آنکه نامش فاش شود، بیان کرد: آمریکا ارسال تسلیحات و تجهیزات به اوکراین را افزایش داده و “تقریبا هر آنچه کی‌یف درخواست کرده بود، تکمیل شده است.” اما دولت جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نسبت به عملکرد اوکراین نگران است.

پولیتیکو همچنین در پایان گزارش خود ذکر کرد، نیروهای کی‌یف تعداد تسلیحات و مهمات تاریخی را کسب کرده‌اند و حتی دیگر خروجی‌های حیرت‌انگیز ایالات متحده آمریکا هم توان تامین نیازهایشان را ندارد.

311311