بین الملل

برنامه هفتم نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور است

در گردهمایی سفرای ایران در خارج از کشور؛

رئیس مجلس شورای اسلامی برنامه هفتم کشور را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور دانست و گفت: در حوزه سیاست‌گذاری‌های داخلی و خارجی نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برنامه‌ریزی کنیم و قطعا باید یک نقشه راه قوی داشته باشیم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری آنا، محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی عصر دیروز (۳۱ اردیبهشت ماه ۱۴۰۲) در گردهمایی رؤسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور که با موضوع نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در نظم جهانی در حال ظهور در وزارت امور خارجه برگزار شد، ضمن تبریک سالروز ولادت حضرت فاطمه معصومه (س) گفت: برگزاری این نشست یک فرصت استثنایی است چرا که در آینده نزدیک برنامه هفتم در دستور کار مجلس قرار می‌گیرد و جهت گیری‌های حداقل ۵ سال آینده کشور در جریان احکام آن رقم می‌خورد.

*برنامه هفتم، نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور است

وی به شرایط مهم و خاص کنونی اشاره و اظهار کرد: ما باید بر باور‌های خود مبتنی بر سنت‌های الهی بایستیم و بدانیم در حین اینکه خداوند موفقیت ما را تضمین کرده قطعا سختی‌هایی نیز خواهیم داشت و یاری دین خدا و خدمت به بندگان خدا همواره مسیر پرچالشی بوده است که باید آن را بپذیریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه برنامه هفتم کشور را نقطه عطفی در شرایط فعلی کشور دانست و افزود: در حوزه سیاست گذاری‌های داخلی و خارجی نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی برنامه ریزی کنیم و قطعا باید یک نقشه راه قوی داشته باشیم که حاصل بررسی کارشناسی برنامه‌ها و شرایط داخلی و خارجی کشور است.

قالیباف گفت: ما در برنامه هفتم بنا به تدابیر رهبر معظم انقلاب باید مسئله محور حرکت کنیم و زمانی که قصد داریم مسئله محور باشیم، باید اولویت‌های محدودی داشته باشیم تا با اجرای آن بتوانیم مسائل اساسی را حل کنیم.

*اگر نقاط ضعف را برطرف نکرده و نقاط قوت را تقویت نکنیم، قدرت حل مسئله را از دست می‌دهیم

وی با بیان اینکه شاهد تحولات جدی در عرصه داخلی و بین المللی در سال‌های اخیر بوده ایم، عنوان کرد: در این شرایط نیازمند حکمرانی جدید و تحول در اداره کشور هستیم؛ همانگونه که رهبر معظم انقلاب در مراسم سالگرد رحلت حضرت امام (ره) در سال ۹۹ فرمودند باید تحولی در کشور صورت گیرد و امام ما امام تحول بوده است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه کشور نیازمند تحول است، اظهار کرد: یکی از چالش‌های جدی ما در داخل کشور، موضوعات اقتصادی و جنگ ترکیبی و ادراکی است که جهان سلطه به عنوان یک جنگ تمام عیار علیه ما رقم زده است لذا لازم است ما هم در مقابل طراحی دشمن، اقدام کنیم و طراحی دقیق داشته باشیم و سرمایه اجتماعی را افزایش دهیم.    

*ضرورت اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه

قالیباف با بیان این که هر کسی که به وطن و خاک خود علاقه دارد باید یک کار انجام دهد و آن این است که در سایه جمهوری اسلامی کارآمدی دین در اداره جامعه را به اثبات برساند افزود: هرچه به جز این، تنها در حد حرف است و باید بدانیم که نمی‌توان در قدرت بود و فقط حرف زد بلکه امروز در قدرت هستیم که عمل کنیم و مشکلات مردم را برطرف کنیم.

وی افزود: امروز در حالی باید به حکمرانی نو توجه کنیم که هندسه نظم جهانی نیز در حال تغییر است و ما نیز در کانون این تغییرات قرار داریم و توجه کنیم که اگر امروز برای قرار گرفتن در یک موقعیت درست در نظم جهانی تلاش نکنیم، هم فرصت بزرگی را از دست داده ایم و هم به سمت یک تهدید بزرگ پیش می‌رویم.

*موفقیت ما در موضوعات داخلی و خارجی در هم تنیده شده‌اند

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه در حوزه حکمرانی در داخل، منطقه و بین الملل در یک پیچ تاریخی قرار داریم، تأکید کرد: وقتی از تحول در حکمرانی صحبت می‌کنیم درباره اندیشه‌های سیاسی و مبانی حاکمیت جمهوری اسلامی صحبت نمی‌کنیم چرا که ما تا آخر پای این مبانی ایستاده ایم و لذا حکمرانی نو به معنای این است که به موضوعات اجرایی روز جامعه در ابعاد مختلف تمرکز کنیم و نظام را به نحوی اداره کنیم تا نیاز‌های مادی و معنوی جامعه را پاسخ دهیم.

قالیباف خطاب به روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در خارج از کشور، تاکید کرد: امروز این موضوع یعنی حکمرانی در مسائل داخلی کاملا با حکمرانی ما در عرصه خارجی گره خورده است چنانچه موفقیت ما در عرصه خارجی کاملا به موضوعات داخلی ما گره خورده و این دو عرصه بیش از هر زمان دیگری در هم تنیده اند.

وی حکمرانی را نتیجه تلاقی دو عنصر تشخیص علمی و تصمیم سیاسی دانست و اظهار کرد: این در حالی که گاهی اوقات شاهد هستیم که هنگام تصمیم گیری، تشخیص علمی می‌دهیم، اما به تصمیم سیاسی دقت نمی‌کنیم و صرفا می‌گوییم با کار کارشناسی، موضوع را علمی بررسی کردیم و گاهی نیز یک تصمیم سیاسی می‌گیریم، اما به جوانب علمی و کارشناسی آن توجه نکرده ایم و در نهایت منجر می‌شود که وادادگی، تندروی و یا عوام فریبی صورت گیرد.

*حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکرد‌های نو است

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به یکی از تاکیدات امام (ره) درباره حوزه اقتصاد مبنی بر این که دخالت دولت در بازار حرام است و باید اجازه دهد مردم خودشان بازار را مدیریت کنند اظهارکرد: مبانی ما در همه ابعاد مردم هستند و بنابراین زمانی که حرف از حکمرانی نو می‌زنیم یعنی با چه نوآوری و خلاقیتی بتوانیم یک رابطه تعاملی دوجانبه با مردم در همه شئونات داشته باشیم.

قالیباف با بیان این که حکمرانی نو به معنای ابزار نو، روش نو و رویکرد‌های نو، است تاکید کرد: ما نباید از ظرفیت مردم در سیاست، اقتصاد و سایر حوزه‌ها به صورت مقطعی استفاده کنیم.

 *سیاست تجاری نیاز به اصلاح دارد

وی در ادامه دیپلماسی اقتصادی را به معنای سیاست تجارت  دانست و گفت: درحال حاضر اقتصاد ما در عرصه تجارت محدود به فولاد، پتروشیمی و خام فروشی است درحالی که ضرورت دارد مزیت‌های خود را بیابیم و سیاست تجاری خود را اصلاح و در یک نگاه جدید تلاش کنیم تراز مجموعه تجارت ما در عرصه منطقه‌ای و بین المللی مثبت بوده و منفی نباشد.

*متأسفانه مردم را در همه عرصه‌ها کنار گذاشته ایم

رئیس مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به ویژگی‌های حکمرانی نو، حرکت مبتنی بر سنت‌های الهی و تکیه بر مردم را دو اصل مهم برای تغییر حکمرانی دانست و با تاکید بر این که پیروزی ما در دفاع مقدس با حضور مردم  بود و شهید سلیمانی نیز با تکیه بر مردم توانست با آمریکا بجنگد اظهارکرد: باید اعتقاد داشته باشیم که عرصه اقتصاد، تجارت بین الملل، سیاست تجاری و دیپلماسی کشور هم غیر از این نیست، اما متأسفانه ما، مردم را از همه عرصه‌ها کنار گذاشته ایم.

قالیباف گفت: ذات، جوهره و قدرت جمهوری اسلامی در مردمی بودن آن است و باید عمیقا به این باور داشته باشیم قوت و قدرت اصلی ما قلب مردم است.