بین الملل

بهترین اعمال در ماه شعبان به سفارش رئیس مکتب شیعه

به گزارش خبرنگار دین و آیین خبرگزاری آنا، امروز چهارشنبه سوم اسفند ماه مصادف با اولین روز از ماه شعبان المعظم است. ماهی که ماه رسول اکرم (ص) می‌خوانند و برای این روزهای در پیش‌رو اعمال مستحبی زیادی ذکر شده است. در این میان روایت رسیده از معصومین نیز گواه از جایگاه این ماه عظیم در سیر و سلوک مؤمنان دارد. رئیس مکتب شیعه امام جعفر بن محمد (ع) می‌فرماید: كسى كه روز اول ماه را روزه بگيرد، حتماً وارد بهشت مى‌شود و كسى كه ۲ روز را روزه بگيرد، خداوند در هر شب و روزى (به چشم رحمت) به او مى‌نگرد و در بهشت هم به اين نگاه ادامه مى‌دهد و كسى كه سه روز روزه بگيرد، با خداوند در عرش و بهشت او ديدار مى‌كند.

 

** چگونه بهشت در ماه شعبان واجب می‌شود!

 

همچنین امام سجاد (ع) در ماه شعبان اصحابش را جمع مى‌کرد و مى‌فرمود: اى اصحاب من! مى‌دانید این چه ماهى است؟ این ماه شعبان است و حضرت رسول (ص) مى‌فرمود: شعبان ماه من است، پس در این ماه براى جلب محبت پیغمبر خود و براى تقرب به سوى پروردگار خود روزه بدارید، به حق آن خدایى که جان على بن الحسین به دست قدرت اوست، سوگند یاد مى‌کنم که از پدرم حسین بن على (ع) شنیدم که فرمود شنیدم از امیرالمؤمنین (ع) که هر که در ماه شعبان براى جلب محبت پیغمبر خدا و تقرب به سوى خدا روزه بگیرد؛ خداوند او را دوست می‌دارد و در روز قیامت کرامت خود را نصیب او می‌گرداند و بهشت را براى او واجب می‌کند.
در ادامه برخی از اعمال مشترکی ماه شعبان می‌‌آید که در کتب ادعیه به آن اشاره شده است:

 

** در ماه شعبان این اعمال را انجام دهیم

 

ـ روزه: از اعمال مهم در این ماه، روزه است، به اندازه‌اى که با حال انسان مناسب باشد. در روایت نبوى آمده است که هر که روز دوشنبه و پنجشنبه ماه شعبان را روزه بگیرد، حق تعالى۲۰ حاجت از حوائج دنیا و ۲۰ حاجت از حاجت‌هاى آخرت او را برآورد.

 

ـ ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ وَاَسْأَلُهُ التَّوْبَةَ»: هر روز ۷۰ مرتبه گفته شود و همچنین در این ماه صلوات بسیار فرستاده شود

 

ـ ذکر «اَسْتَغْفِرُاللهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیّوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیْهِ»: هر روز ۷۰ مرتبه گفته شود. در ثواب خواندن این ذکر گفته شده؛ هر کس هر روز در این ماه ۷۰ مرتبه استغفار کند، مثل آن است که ۷۰ هزار مرتبه در ماه‌هاى دیگر استغفار کند.

ـ مناجات شعبانیه: مناجات معروفى که مؤمنان به خاطر آن با ماه شعبان مأنوس شده‌اند و سزاوار است که این مناجات در تمام ماه خوانده شود.