اقتصادیبرترین های کسب و کار

درخت انجیلی با برگ های هزار رنگ

جنگل های انجیلی در منطقه ی سوادکوه و در نزدیکی شهر تهران قرار گرفته است. می دانید چرا به این جنگل ها، جنگل هلی انجیلی می گویند؟ با این که در مقدمه به صورت خیلی مفید و مختصر به دلیل این سوال اشاره کردیم اما باید در این زمینه بگوییم که؛ در این جنگل درختان قوی قامت و بسیار بزرگ درخت انجیلی به فراوانی وجود دارند و به همین دلیل نام خودشان را به این جنگل داده اند. درختان انجیلی یکی از گونه های زیبا و منحصر به فرد درختانی هستند که فقط در نوار جنوبی دریای خزر و البته منطقه ی سواد کوه رشد می کنند، باعث معروف شده این جنگل و زیبایی آن شده اند. درختان انجیلی، درختان سر به فلک کشیده ‌ای هستند که طیف بی ‌نظیری از رنگ‌ ها را به شما هدیه می‌ دهند و گذر از کنار آن ها، شما را وارد بازی رنگ ‌ها می ‌کند. جهت آگاهی بیشتر از سایت خرید گل کلیک کنید.

تکثیر درخت انجیلی | خواص درخت انجیلی | درخت انجیلی در گیلان

آبشار ولیلا

جنگل ‌های انجیلی در فصل ‌های بهار، تابستان و البته پادشاه فصل ها پاییز، از جذابیت زیادی بر خوردار هستند. در ادامه بیشتر درباره ی درخت های انجیلی برای شما توضیح خواهیم داد اما در این جا شما باید این را بدانید که؛ انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر می ‌رسد. برگ‌ ها و تنه ی درخت انجیلی بیشترین توجه را به خود جلب می ‌کند.

درخت انجیلی که گونه غالب جنگل‌ های منطقه ی سواد کوه است، در هر ۴ فصل یعنی بهار، تابستان، پاییز و زمستان رنگ ‌های جذابی دارد که حس‌ های مختلفی را به بیننده اش منتقل می‌ کند. در جنگل درختان انجیلی می توانید تا تنوع و جذابیت رنگ پروانه ‌های فراوانی که در طول مسیر می‌ بینید، را هر چه بهتر و حتی واقعی تر حس کنید. لطفا به این نکته توجه داشته باشید که با این که غالب خزندگان اقلیم ایران سمی نیستند، اما اگر سابقه ی حساسیت پوستی و یا بیماری پوستی خاصی را در پرونده ی پزشکی خود دارید؛ حتما از لمس این حیوانات و نزدیکی به آن ها خودداری کنید.

جنگل‌ های انجیلی و درختان جذاب و آبشار ولیلای زیبایش را در تمام فصل های سال می توانید ببینید زیرا این جنگل در هر فصل، زیبایی خاص خودش را دارد. اما اگر به دنبال بهترین زمان برای سفر به جنگل انجیلی هستید، پیشنهاد می کنیم که از اردیبهشت ‌ماه تا اواخر پاییز به این جنگل بروید زیرا بهترین زمان برای سفر به این طبیعت وصف ‌ناشدنی اش، همین زمان ها است.

در دل این جنگل زیبا نیز یکی از آبشارهای معروف اطراف تهران به نام آبشار ولیلا قرار گرفته است. در واقع پس از پیمودن ۲ کیلومتر و همچینی جنگل ‌پیمایی در جوار درختان انجیلی به آبشار ولیلا خواهید رسید. این آبشار ارتفاع زیادی ندارد اما طراوت و زیبایی آن روحتان را تازه خواهد کرد. مسیر رسیدن به این آبشار از یک شیب تند می ‌گذرد و به همین خاطر توصیه ی ما به شما این است که به کمک کسی که به این منطقه وارد است و در طبیعت گردی و آبشار نوردی تجربه دارد، به این منطقه و یا حداقل آبشار ولیلا بروید.

آبشار ولیلا برای آن دست از طبیعت ‌دوستانی که تمایل به اقامت‌ های کوتاه در آبشار ولیلا از ۱ تا چند روز را در یک محیط آرام با آرامشی عجیب را دارند با امکان گردش و راهپیمایی ‌های کوتاه در اطراف روستا را دارند، این روستا برایشان بهترین پیشنهاد است. شاد برایتان این سوال پیش بیاید که چرا این منطقه برای اقامت کوتاه آن قدر توصیه می شود؟ دلیلش با توجه به خصوصیات طبیعی و جغرافیاییش بسیار واضح و مبرهن است. زیرا محل قرارگیری روستا در میانه ی تپه‌ های کم شیب و با ارتفاع کم این امکان را حاصل می‌ کند. هر چند که این آبشار ارتفاع زیادی ندارد اما جریان یافتن آن در یک طبیعت بکر منظره ی کم نظیری را ایجاد کرده است.

انجیلی درختی است عجیب با قامتی بلند که ارتفاع آن به ۲۵ متر نیز می ‌رسد. برگ‌ ها و تنه ی درخت انجیلی یکی از خصوصیاتی است که در این درختان بیشترین توجه را به سمت خود جلب می ‌کنند. برگ ‌های جوان این درخت، به رنگ بنفش مایل به قرمز هستند و بعد از آن در تابستان به رنگ سبز تیره و درخشان تبدیل می ‌شوند و سرانجام در فصل پاییز برگ‌ های این درخت درخشان به رنگ های مختلف زرد پر رنگ نارنجی سوخته و پر رنگ و رنگ قرمز روشن خالص جلوه نمایی می کند.

تنهی درخت اجیلی نیز به رنگ قهوه ‌ای مایل به قرمز است. سطح این درخت صاف و صیقلی شده با لکه ‌های قهوه‌ ای روشن تا کرم رنگ است و در فصل زمستان حس گرما را به بیننده منتقل می ‌کند. همه ی این ویژگی ‌ها و بازی رنگ‌ ها در این منطقه باعث می‌ شود تا برای ساعاتی هم که شده شما غرق در زیبایی طبیعت جنگل درختان انجیلی شوید و جدا از روزمرگی های خود، لحظات آرامش‌ بخشی را تجربه کنید.

از نظر تنوع رنگ و همچنین تناژی که این برگ ها به این جنگل در فصول مختلف سال می دهند، یکی از زیباترین منظره های طبیعی که به اصطلاح می تواند خوراک عکاسان و فیلمبرداران باشد را می سازد. دقیقا به همین خاطر است که از این جنگل و فضایی که این درختانش به وجود می آورند می شود گفت که برای جذب گردشگران داخلی و خارجی این جنگل در اطراف تهران بسیار مناسب است. یکی از نکات جالبی که درباره ی این جنگل و نامش وجود دارد این است که از آن جایی که تلفظ واژه ی چوب انجیلی برای برخی بسیارسخت است، از این رو مخصوصا در زبان های خارجی به این درخت، چوب آهن نیز می گویند.

یکی از نکته های جالبی که درباره ی این درختان وود دارد این است که اگر چند درخت انجیلی را در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند، معمولا از محل تنه به یکدیگر جوش می ‌خورند. اگر چه حتی تنه ی درختان مجزا باشند، اما به ظاهر در قالب یک تنه واحد و تنومند، کلونی ‌ای از درختان را تشکیل می ‌دهند. درختان انجیلی که با نام های آسوندار، انجیلو، انجول، تویی، تفی یا زوند نیز شناخته می شوند در شمال ایران می رویند. در کنار درختان انجیلی بوته های سرخس نیز در این منطقه خودنمایی می کنند. فروش درخت انجیلی ( درخت آهن )

بی تردید درخت انجیلی را می‌توان  از لحاظ تنوع رنگ برگها، زیباترین درخت جنگلی ایران ( و احتمالا جزو زیباترین های جهان!) دانست.

معمولا  کسانی که در اواخر تابستان و پاییز ازجاده های شمال کشور عبور کردند ( خصوصا مناطق البرز مرکزی) نگاهشان به درختانی هزاررنگ افتاد و این درختی  نیست مگر درخت انجیلی یا درخت آهن!

درختان انجیلی در رنگهای متفاوت?

تعجب در اینجاست که ممکن است در یک زمان و یک مکان، دو درخت مجاور هم دو یا چند رنگ متفاوت از هم داشته باشند!!  یعنی یکی برگهای طیف زرد و دیگر برگهای طیف سرخ و آن یکی دیگر برگهای طیف سبز آن قالب باشند!!

درختان انجیلی در چند رنگ( همزمان) ?

درخت انجیلی از جمله درختان خاص جنگل‌های هیرکانی ست که طی سال‌های اخیر محبوبیتی خاص و عجیب در بین علاقمندان به درختان زینتی پیدا کرد!!

درخت انجیلی?

درخت انجیلی که بخاطر سفتی و سختی بافت شاخه و تنه اش به درخت آهن شهرت یافت، دارای رشد عرضی و طول مناسب و سایه سار فراوان است.

معرفی درخت انجیلی توسط مهندس ارسلان همتی

 انجیلی یکی از مهمترین گونه های بومی جنگل های شمال ایران است از بخش‌های جلگه ای تا ارتفاع 600 متر از سطح دریا قابل کشت می باشد رنگ برگها در بهار سبز تیره ودر اواخر تابستان تا اواخر پاییز بسیار متنوع وچشم نوا ز است ای گیاه برای عملیات بنسای کار برد خوبی دارد شاخه های آن انعطاف پذیری بالایی داشته می توان با حالت دهی به شاخه ها شکل‌های مختلف تاج ایجاد کرد

تنه درخت اجیلی نیز به رنگ قهوه‌ای مایل به قرمز است. سطح این درخت صاف و صیقلی شده با لکه‌های قهوه‌ای روشن تا کرم‌رنگ است و در فصل زمستان حس گرما را به بیننده منتقل می‌کند.

یکی از نکته‌های جالبی که درباره این درختان وجود دارد این است که اگر چند درخت انجیلی را در مجاورت یکدیگر قرار بگیرند، معمولا از محل تنه به یکدیگر جوش می‌خورند.

اگر چه حتی تنه درختان مجزا باشند، اما به ظاهر در قالب یک تنه واحد و تنومند، کلونی‌ای از درختان را تشکیل می‌دهند. این گونه با توجه به نقش و نگارهای باستانی در تنه، برخلاف سایر درختان استوانه‌ای نیست و پوستی جداشونده و خالدار دارد.

کاربرد انجیلی

تنه این درخت به دلیل داشتن بافت سخت و الیاف قوی به راحتی آتش نمی‌گیرد و با تبر و اره بریده نمی‌شود، به همین دلیل در ساخت پل و تونل‌ها کاربرد دارد. ریشه و برگ‌های انجیلی مصرف دارویی دارد و امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا از گونه انجیلی برای زیباسازی شهری استفاده می‌شود.

خرید درخت انجیلی

سوالات متداول

روش تولید نهال انجیلی چگونه است؟

نهال انجیلی با بذر تولید می شود ،با قلمه نیز قابل تکثیر است اما درصد ریشه زایی ان کم است لذا مقرون به صرفه نیست

ایا درخت انجیلی علاوه بر برگهای رنگا رنگ گل نیز تولید می کند؟

درخت انجیلی گلهای بسیار زیبا برنگ ارغوانی در زمستان تولید می کند پس از پایان گل دهی برگها ظاهر می شوند

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی