برترین های کسب و کارعمومی

شرایط تحصیل در مدارس قبرس

قبرس یکی از جزیره‌های دریای مدیترانه است که جاذبه‌های توریستی زیادی دارد. این کشور که به اتحادیه‌ی اروپا تعلق دارد، سعی دارد تا شرایط زندگی و رفاهی مناسبی را برای شهروندان خود فراهم آورد. سطح آموزشی در مدارس و دانشگاه‌های این کشور رو به رشد است. از این رو افراد بسیاری قصد دارند تا در این کشور ادامه تحصیل بدهند. شما به عنوان یک دانش‌آموز و دانشجوی خارجی می‌توانید در تمام مقاطع تحصیلی در این کشور تحصیل کنید. تحصیل در دبیرستان معمولاً یکی از مقاطعی است که طرفداران زیادی دارد.

تحصیل در مدارس قبرس شمالی چه شرایطی دارد - شرکت مهاجرتی سامادل

برای آگاهی از شرایط مختلف و هزینه‌ی تحصیل دبیرستان در قبرس، باید با عوامل و فاکتورهای مختلف آشنا شوید. در این مسیر ممکن است با سوالات زیادی روبه‌رو شوید. در این مطلب تلاش کرده است تا با ارائه‌ی مطالب مفید و مرتبط، سوالات شما را پیرامون تحصیل دبیرستان در قبرس و هزینه‌ی آن، پاسخ دهد.

شرایط تحصیل در قبرس

قبرس یکی از کشورهایی است که آموزش در آن به زبان انگلیسی است. خوشبختانه اغلب مردم در این کشور به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند و سختی و دشواری زیادی برای شما وجود ندارد. بیش‌تر افرادی که در قبرس به تدریس و پژوهش می‌پردازند، دوران تحصیل خود را در کشور انگلیس گذرانده‌اند. از این رو این افراد با سطح علمی بالای خود، سعی در بالا بردن سطح علمی و فنی در کشور قبرس دارند. کشور قبرس با توجه به فاصله‌ی کمی که تا ایران دارد، مقصد بسیاری از ایرانیان برای قرار می‌گیرد.

مدارس بین‌المللی که در کشور قبرس وجود دارند، با سیستم آمریکایی و انگلیسی اداره می‌شوند. این مدارس هم به صورت روزانه و هم به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند. اگر فرزند شما قصد ادامه‌ی تحصیل در یکی از مدارس روزانه‌ی این کشور را دارد، باید شما یا همسرتان اقامت دائم این کشور را داشته باشید. اما اگر فرزند شما در یکی از مدارس شبانه‌روزی کشور قبرس تحصیل می‌کند، نیازی به حضور یکی از والدین به صورت دائمی در این کشور نیست.

هزینه‌ی تحصیل دبیرستان در قبرس در مقایسه با بسیاری از کشورها مناسب‌تر و ارزان‌تر است. چه انتخاب شما مدارس روزانه باشد و چه شبانه‌روزی، این مقایسه‌ی قیمت وجود دارد. از سویی دیگر شهریه‌ی مدرسه‌ی فرزند خود را می‌توانید به صورت اقساطی پرداخت کنید که یکی از نکات مثبت تحصیل در قبرس است. مدارس و دبیرستان‌های کشور قبرس از سطح علمی بالایی برخوردار هستند. دانش‌آموزان در این مدارس می‌توانند علاوه بر زبان انگلیسی، به زبان یونانی هم مسلط شوند.

سیستم تحصیل در مدارس قبرس

سیستم تحصیلی در قبرس از سه بخش تشکیل شده است. این سه بخش شامل ابتدایی، متوسطه و آموزش عالی و آکادمیک می‌شود. در مقطع ابتدایی، دانش‌آموزانی که سن آن‌ها بین 6 تا 12 است، مشغول به تحصیل و فعالیت هستد. این در حالی است که در قبرس شمالی، ادامه‌ی تحصیل از 12 تا 18 سال است. این 6 سال تحصیل در مقطع دبیرستان در قبرس، به دو دوره‌ی سه ساله تقسیم می‌شود. پس از سن 18 سال هم دانش‌آموزان به محیط آکادمیک می‌روند و دوران دانشجویی و تحصیل خود را ادامه می‌دهند.

آموزش در قبرس هم به زبان انگلیسی و هم به زبان یونانی صورت می‌گیرد. البته باید به این نکته هم اشاره کرد که تحصیل در قبرس شمالی با زبان انگلیسی و مدارس دولتی، رایگان خواهد بود. این گزینه برای افرادی است که سن آن‌ها زیر 18 سال است و والدین او، اقامت دائم قبرس را دارند. اگر فرزند شما در یکی از مدارس روزانه‌ و بین‌المللی این کشور تحصیل می‌کند، یکی از والدین می‌تواند تا پایان مدت زمان تحصیل او، در کشور قبرس اقامت داشته باشد. هزینه‌ی تحصیل در مدارس شبانه‌روزی کشور قبرس، از سالی 23 هزار یورو تا 28 هزار یورو متغیر است.

شرایط و هزینه‌ی تحصیل دبیرستان در قبرس

برای آن که بتوانید در دبیرستان‌های قبرس به تحصیل مشغول شوید، نیازی به آزمون ورودی نیست. دانش‌آموزان این کشور هم می‌توانند پس از به پایان رساندن مقاطع پیشین، دوره‌‎ دبیرستان را در این کشور ادامه دهند.اگر علاقه‌مند به تحصیل در قبرس شمالی  هستید، ابتدا نیاز است که برای دریافت پذیرش تحصیلی از یک دانشگاه در این جزیره اقدام کنید.

دانش‌آموزان 12 تا 18 سال در این مدارس مشغول به تحصیل و فعالیت هستند. هزینه‌ی تحصیل دبیرستان در قبرس به شهری که در آن زندگی می‌کنید بستگی دارد. اما به طور کلی هر فرد نیاز است تا سالانه 2500 تا 15 هزار دلار برای دبیرستان‌های بین‌المللی هزینه کرده و شهریه پرداخت کند. این در حالی است که این مبلغ برای مدارس و دبیرستان‌های دولتی بسیار کمتر است.

بهترین دبیرستان‌ها در قبرس

هزینه تحصیل در قبرس در مقطع دبیرستان در بهترین دبیرستان های قبرس مبلغ بالایی نمی شود و در مجموع مبلغ پایین تری را به نسبت بسیاری از دبیرستان های اروپایی دارد، برخی از این دبیرستان های با کیفیت شامل موارد زیر می شود:

  •  دبیرستان بین المللی پافوس
  •  دبیرستان اسقف اعظم ماکاریوس سوم
  •  مدرسه فنرومانی
  • مدرسه بین المللی پافوس
  •  آکادمی آمریکایی لیماسول
  •  مدرسه ارامنه لیماسول
  •  مدرسه ارامنه لارناکا
  •  مدرسه کینگ ریچارد

هزینه‌ تحصیل در مدارس قبرس

بسته به نوع مدرسه‌ای که در آن تحصیل می‌کنید و شهری که برای زندگی انتخاب می‌کنید، هزینه‌ی تحصیل و زندگی در مدارس قبرس برای شما متفاوت خواهد بود. به طور معمول، هزینه‌ی تحصیل در مقطع پیش‌دبستانی 3500 یورو و هزینه‌ی تحصیل در سال اول تا سوم دبستان 4500 یورو در سال است. سال چهارم تا ششم دبستان این هزینه‌ها به 5000 یورو در سال و در سال اول تا سوم دبیرستان به 6000 یورو در سال می‌رسد.

این هزینه‌ها کماکان یک روند افزاینده را طی می‌کنند و با رسیده به سال چهارم تا ششم، 7000 یورو در سال برای شما هزینه برمی‌دارند. در نهایت در سال یازدهم و دوازدهم که اصطلاحاً به آن IB گفته می‌شود، هزینه‌ی تحصیل به 7600 یورو خواهد رسید. این قیمت‌ها معمولاً میانگین مبلغ شهریه‌ای است که در مدارس کشور قبرس وجود دارد.

هزینه‌های مدارس بین‌المللی در قبرس

قبرس کشوری است که مهاجران زیادی را در خود می‌پذیرد. از این رو مدارس بین‌المللی زیادی در این کشور وجود دارد تا دانش‌آموزان بین‌الملل، بتوانند در این کشور تحصیل کنند. هزینه‌های تحصیل علاوه بر شهریه‌ی مدرسه و هزینه‌های مربوط به آن، شامل هزینه‌ی خرید کتاب، نوشت‌افزار و وسایل مربوط به آن می‌شود. اگر فرزند شما می‌خواهد در یکی از مدارس بین‌المللی انگلیسی‌زبان در قبرس تحصیل کند، شما ملزم به پرداخت 680 یورو در ماه خواهید بود.

افرادی که اقامت دائم کشور قبرس را دریافت کردند و می‌خواهند در مدارس دولتی این کشور تحصیل کنند، می‌توانند از تحصیل رایگان در قبرس بهره‌مند شوند. در کشور قبرس علاوه بر زبان انگلیسی زبان ترکی هم صحبت می‌شود. از این رو زبان دوم در این کشور و مدارس آن ترکی است که استفاده از آن اجباری است.

امکانات مدارس شبانه‌روی کشور قبرس

همان‌طور که پیش از این ذکر شد، بسیاری از مدارس و دبیرستان‌ها در کشور قبرس به صورت شبانه‌روزی فعالیت دارند. این مدارس حراست و نگهبانی 24 ساعته دارند و از این طریق به امنیت دانش‌آموزان رسیدگی می‌شود.

در این مدارس وعده‌های غذایی کامل و صحیح به دانش‌آموزان داده می‌شود و سرویس رفت‌وآمد به مدرسه در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد. برگزاری اردو‌های تفریحی و اینترنت پرسرعت از دیگر امکاناتی است که دانش‌آموزان می‌توانند از آن استفاده کنند. علاوه بر این موارد، بیمه‌ی درمانی و کتابخانه هم از دیگر امکانات خوب مدارس شبانه‌روزی در قبرس است.

بورسیه‌ تحصیلی در مدارس قبرس

بورسیه یک کمک‌هزینه‌ی تحصیلی و مالی است که به دانش‌آموزان و دانشجویانی تعلق می‌گیرد که از طرح علمی و تحصیلی خوبی برخوردار باشند. به این ترتیب دانش‌آموزن و دانشجویانی که رتبه‌ی اول را در بین سایر افراد دارند، می‌تواند از این کمک‌ هزینه‌ی مالی و تحصیلی استفاده کنند. در ارتباط با بورسیه‌ی تحصیلی مدارس باید گفت که این بورسیه به دانش‌آموزان مقطع ابتدایی تعلق نمی‌گیرد. اما در بسیاری از موارد دیده می‌شود که مدارس کشور قبرس به دانش‌آموزان ممتاز خود، در پرداخت شهریه تخفیف می‌دهد.

این مسئله در دانش‌آموزان مقطع دبیرستان هم دیده می‌شود. در واقع بورسیه‌های تحصیلی به دانشجویان کالج‌ها و دانشگاه‌های این کشور تعلق می‌گیرد. کالج نیکوزیا از معروف‌ترین کالج‌ها در کشور قبرس است که برای دانشجویان و دانش‌آموزن خود، بورسیه‌های تحصیلی مناسبی در نظر می‌گیرد.

هزینه‌های زندگی دانش‌آموزی در قبرس

اگر شما هم قصد مهاجرت تحصیلی داشته باشید، هزینه‌های زندگی یکی از اولین دغدغه‌هایی است که فکر شما را مشغول خواهد کرد. هزینه‌ی تحصیل دبیرستان در قبرس به عوامل و فاکتورهای متعددی وابسته است که پیش از مهاجرت باید آن‌ها را در نظر داشته باشید. این که در چه شهر و مدرسه‌ای قصد گذراندن دوران دبیرستان خود را دارید، می‌تواند تا حدودی هزینه‌ی تحصیل دبیرستان و زندگی شما را در کشور قبرس تخمین برند.

دانش‌آموزان علاوه بر پرداخت هزینه و سایر مسائل مربوط به مدرسه، هزینه‌های دیگری هم دارند. در وهله‌ی اول شما به مکانی نیاز دارید تا بتوانید در آن اقامت داشته باشید. هزینه‌ی اجاره‌ی یک واحد آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدوداً 515.36 یورو و در خارج از مرکز شهر 452.41 یورو است. هم‌چنین برای رفت‌وآمدهای درون شهری اگر از تاکسی استفاده کند، 4 یورو برای وی هزینه دارد. این هزینه‌ها به توجه به سبک زندگی و میزان سرمایه‌ی شما ممکن است متفاوت باشد؛ اما مهم‌ترین نکته این است که پیش از مهاجرت باید تمام جوانب و هزینه‌های تحصیل دبیرستان در قبرس را در نظر داشته باشید.