اقتصادیبرترین های کسب و کارعمومی

طراحی و ساخت انواع برج های خنک کننده بدنه فلزی و فایبرگلاس

انواع برج خنک کننده فایبرگلاس

قیمت کولینگ تاور در برج خنک کننده فایبرگلاس (fiberglass cooling tower) مانند انواع کولینگ تاورهای دیگر بر مبنای ایجاد سطح تماس بیشتر بین آب گرم ورودی و هوای در گردش درون برج خنک کن منجر به تبادل حرارتی و گرمایی بین این دو سیال می‌شود. آب گرم پس از عبور از لوله‌هایی که بطور عمودی به بالای برج منتقل می‌گردند و بعد بسته به نوع برج خک کننده در تماس با جریان هوا قرار می‌گیرند.

برج خنک کننده فایبرگلاس به انواع پکینگ کولینگ تاور زیر تقسیم می‌گردند:

به لحاظ برخورد جریان هوا با جریان آب

 1. جریان متقاطع (کراس فلو)
 2. جریان مخالف (کانتر فلو)

به لحاظ جریان گردش آب

 1. مدار باز
 2. مدار بسته و هیبریدی

انواع برج خنک کننده | برج خنک کننده خانگی | برج خنک کننده صنعتی

به لحاظ شکل هندسی و ظاهری

مشخصات فنی برجهای خنک کننده فایبرگلاس

 • بدنه این نوع برج با استفاده از بهترین رزین‌ها و الیاف ویژه سوزنی و حصیری (ساخت اروپای غربی) یا در حقیقت کامپوزیت ساخته می‌شوند.
 • بدنه فایبرگلاس در مقابل تابش اشعه ماوراء بنفش خورشید (UV) و نیز شرایط جوی متغیر از تابستان تا زمستان کاملا” پایدار و مقاوم بوده و بدلیل روش ساخت و رنگ آمیزی در مقابل تابش نور خورشید تغییر نمی‌کند.
 • ضخامت بالای بدنه و تشتک یا بیسین برج خنک‌کننده فایبرگلاس با توجه به روش تولید آن بصورت مناسب و مقاوم انتخاب می‌گردد.

 

 • پکینگ‌ها یا المانهای انتقال حرارت و جرم این مدل برجها از مرغوبترین مواد پلی اتیلن با ضخامت 400 میکرون و Coating یا روکش مخصوص دارای درجه داروئی ساخته می‌شود. اندازه دهانه ورودی آنها بر حسب املاح موجود در آب محل مصرف محاسبه شده و تعیین می‌گردد. گام این پکینگها از 12 تا 19 می‌باشد.
 • المانهای انتقال حرارت در اشکال و انواع مختلف تولید شده و دارای راندمان انتقال حرارت بسیار بالا می‌باشند.
 • پروانه‌ بکار رفته در پروانه برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس فایبرگلاس ویژه و مقاوم و یا فلزی بسته به انتخاب مشتری بوده و با استفاده از آنها پروانه‌های مخصوصی با نام Super Blade ساخته می‌شود که طرح مقطع آنها بصورت Air Foil بوده و از نوع Hollow Blade می‌باشند. پروانه برجهای تولیدی این شرکت دارای راندمان عملکرد بسیار بالائی می‌باشند و ضمن سبک بودن، میزان حجم هوای جابجا شده به ازای واحد قدرت مصرفی‌شان بسیار بالا می‌باشد. این خاصیت باعث افزایش حجم هوای جابجا شده، کاهش قدرت و آمپر مصرف شده در الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس می‌گردد. با استفاده از این پروانه‌ها شدت صوت نسبت به مدل استاندارد کاهش پیدا می‌کند و عمر پروانه در مقایسه با مدلهای مشابه بسیار افزایش می‌یابد.
 • الکتروموتور برج خنک کننده فایبرگلاس مورد استفاده در تولید دستگاه‌های مهتاب گستر ساخت شرکت Siemens آلمان (یک سال گارانتی) و با کلاس حفاظت در مقابل نفوذ آب و گرد و غبار IP-55 و کلاس عایق بندی حرارتی F، شرایط کارکرد الکتریکی آنها عبارتست از: RPM 1450، 3HP/50HZ/380V.
 • تمام پیچ و مهره‌ها و واشرهای استفاده شده در استراکچر و بدنه کولینگ تاور فایبرگلاس این شرکت از جنس گالوانیزه گرم و سایر تکیه‌گاههای فلزی دستگاهها از جنس آهن گالوانیزه گرم با ضخامت 83 میکرون ساخته می‌شود.

 

 • لوله‌ها و اتصالات مصرف شده در برج خنک کننده فایبرگلاس از جنس PVC مرغوب و فشار قوی و جداره ضخیم بوده و سیستم پخش آب (آبگردان) و قطعات متحرک آلیاژ آلومینیوم می‌باشند.
  فلوترهای (شناورهای) بکار رفته در این دستگاه از جنس پلاک مرغوب دارای توپی پلاستیکی ساخت تایلند یا اندونزی یا از نوع فلوترهای ویژه دیافراگمی می‌باشند.
 • اعتبار شرکتها با توجه به رفرنس‌های متعدد و متنوع در زمینه ساخت و تولیدات برج خنک کن فایبرگلاس حاصل می‌گردد. جهت اخذ رفرنس در منطقه فعالیت خود از کارشناسان ما کمک بگیرید.
 • کلیه قطعات برجهای فایبرگلاس شرکت مهتاب گستر دارای 5 سال تضمین (الکتروموتور یک سال) و 10 سال خدمات پس از فروش می‌باشد.
 • امکان استفاده از قطعات کنترل‌کننده ویژه الکتریکی و الکترونیکی برای بهبود عملکرد سیستم و هماهنگی بین برج و سایر قطعات موجود در خط بهره‌برداری بطور انتخابی (با پرداخت هزینه) در دستگاههای این شرکت نصب می‌باشد. (این قطعات شامل کنترل کننده فرکانسی دور موتور یا اینورتور و سنسور دما و ترموستات یا قطعه رابط میان سنسور و اینورتور و سایر قطعات الکتریکی مورد نیاز می‌باشد)
 • زمان تحویل دستگاه این شرکت به دلیل روش ساخت حرفه‌ای و تجهیزات و دستگاههای تولید خاص این رشته و موجود بودن خط تولید منظم و کارخانه‌ای وسیع و مجهز از کلیه سازندگان دیگر که کپی برداری از تولیدات این شرکت نموده‌اند کمتر بوده و در کوتاهترین زمان ممکن تولید و قابل تحویل می باشند. (رنگ انتخابی به درخواست خریدار)
 • راندمان عملکرد کولینگ تاور فایبرگلاس به ازای دبی آب برج و سایر شرایط دمایی داده شده توسط نرم افزار مخصوص و انحصاری شرکت مهتاب گستر محاسبه شده و کاملا” مناسب انتخاب می‌گردند.
 • حداکثر آب جبرانی (Makeup Water) در هر یک از کولینگ تاورهای فایبرگلاس تولیدی این شرکت برای شرایط داده شده حدود 0.5% الی 1.5% آب در گردش دستگاه می‌باشد.
 • کولینگ واترهای خاص جهت تامین نیاز تغییرات درجه حرارت پتروشیمی، کارخانجات تولیدی و……. در هر سایز و اندازه ای توسط شرکت مهتاب گستر طراحی و تولید می‌شود.

مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس

در ادامه به مزایای برج خنک کننده فایبرگلاس در مقایسه با برجهای گالوانیزه یا بتنی و چوبی می پردازیم.

 1. به دلیل راندمان بالای عملکرد پکینگهای کولینگ تاور فایبرگلاس ایجاد کاهش دمای آب در گردش سیستم به سهولت و با حداقل انرژی مصرفی میسر می‌باشد.
 2. وزن بسیار کم و سطح صدای تولید شده پایین برج خنک کن فایبرگلاس نسبت به برجهای دیگر از مزایای بسیار عمده آنها می‌باشد.
 3. در برج خنک کننده فایبرگلاس ساخت این شرکت از پروانه‌های سوپربلید با مقطع Air Foil استفاده می‌شود که باعث بالا رفتن قدرت خنک کنندگی دستگاه و کاهش ضایعات جانبی ناشی از کارکرد آن می‌گردد. (مانند شدت صوت بسیار پایین و افزایش حجم هوای جابجا شده در برج به ازای واحد قدرت مصرفی آن)
 4. قدرت مصرف شده الکتروموتور و در نتیجه آمپر مصرف شده آن در برج خنک کننده فایبرگلاس 10 تا 20 درصد مدلهای مشابه آنها می‌باشد و در نتیجه مصرف برق بطور فوق العاده کاهش می یابد.
 5. به دلیل گسترده شدن پنجره‌های ورود هوا به برج در پیرامون کولینگ تاور فایبرگلاس حجم هوای مکیده شده به دستگاه افایش یافته و سبب عملکرد یکنواخت، مؤثر و کارای این برجها می‌گردد. این ویژگی باعث کاهش صدا، کاهش آمپر مصرفی و افزایش نسبت حجم هوا به حجم آب برج می‌شود.
 6. به دلیل روش ساخت برج خنک کن فایبرگلس امکان آنکه برجها بصورت تکه تکه و دمونتاژ تولید شوند وجود داشته و می توان آنها را از فضاهای باریک بوسیله حمل نفری عبور داده و در محل نصب مونتاژ نمود.
 7. زمان تحویل این مدل کولینگ تاورها 5 تا 15 روز بوده و قابل مقایسه با برجهای دیگر که عمدتا” زمان تحویلشان بیش از 3 ماه است نمی‌باشد.
 8. بدلیل شکل ظاهری برج خنک کننده فایبرگلاس زیرسازی این برجها بسیار آسانتر از برجهای دیگر اجرا می‌شوند و بر حسب مکان استقرارشان می توان آنها را روی کلاف چهار پایه فلزی هم نصب نمود.
 9. بدلیل افت فشار بسیار پایین در برجهای فایبرگلاس نسبت به مدلهای دیگر (بدلیل استفاده نکردن از نازلهای پاشش آب) مدل و سایز پمپ نصب شده بر روی خط آب در گردش در سیستم احتمالا” کوچکتر و ارزانتر خواهد گردید.
 10. حمل و نقل برج خنک کننده فایبرگلاس آسان بوده زیرا می توان بصورت مونتاژ شده در کارخانه و دمونتاژ شده و مونتاژ در کارخانه تولید و نصب گردد.
 11. یکی دیگر از مزایای برج فایبرگلاس نسبت به سایر انواع برجها مقاومت بالای فایبرگلس در برابر اشعه یو وی خورشید می‌باشد. مقاومت بالای بدنه فایبرگلاس در برابر اشعهuvیا همان اشعه فرابنفش خورشید که این امر باعث می‌شود تا کولینگ تاور فایبرگلاس کارایی بهتری نسبت به سایر انواع برجهای خنک کن داشته باشد.
 12. شاید بتوان گفت بزرگترین مزیت این مدل سیستمها نسبت به نمونه‌های گالوانیزه زنگ نزدن برج خنک کننده با بدنه فایبرگلاس می‌باشد. عدم وجود خوردگی در بدنه کامپوزیت برج خنک کننده باعث عمر بالای دستگاه می‌گردد. حتما مستحضر هستید فایبرگلس جز موادی است که بهیچ عنوان توسط نور خوشید و اکسیداسون تجزیه نمی‌گردد.
 13. تنوع رنگ در بدنه‌های فایبرگلاس و تطابق با رنگ محیط اطراف بر مزایای بیشمار این مدل برجها نسبت به انواع دیگر کولینگ تاورها باید اضافه گردد.

میزان رزین و الیاف پلی استر مورد استفاده در بدنه فایبرگلاس برجهای خنک کن بسیار مهم است. چنانچه تعداد لایه‌های کامپوزیت کمتر یا بیشتر از میزان تعادل باشد میزان مقاومت بدنه فایبرگلاس برج خنک کننده فایبرگلاس یا بدلیل سختی بیش از حد و شکستگی با ضربه کوچک و یا پارگی بدلیل نازکی بیش از حد بدنه جی آر پی دارای نقطه اتکا و پایایی بهنگام استفاده نخواهد بود.

مراحل تولید برج خنک کننده فایبرگلاس

گروه تولیدی مهتاب گستر، برج خنک کننده فایبرگلاس خود را با عبور از مراحل زیر تولید و به بازار عرضه می نماید:

 1. قالب گیری بدنه و قطعات درونی برج خنک کننده فایبرگلاس
 2. پختن قطعات قالب گیری شده در مجاورت نورخورشید
 3. ساخت قطعات فلزی درون برج خنک کننده با استفاده از تراشکاری و ریخته گری
 4. تولید و تزریق قطعات پلاستیکی فایبرگلس درون برج خنک کننده با استفاده از دستگاه اکسترودر
 5. مونتاژ و اسمبل نمودن قطعات برج خنک کننده فایبرگلاس

در ابتدا تمامی قطعات وارد مرحله قالب گیری شده و هریک درون قالب معین و مشخصی ریخته می‌شوند و شکل لازم را به خود می‌گیرند سپس این قطعات از قالب بیرون آورده می‌شوند و در معرض نورخوشید قرار داده می‌شوند تا رزین درون فایبرگلس قوام آید و کاملا پخته شوند. در مرحله بعد قطعات فلزی اعم از کاهنده دور، فن یا پروانه، اسپرینکلرهد، فن گارد و… توسط دستگاه تراشکاری و یا ریخته گری توسط تراشکاران ماهر مهتاب گستر تراش داده می‌شوند و بالانس می‌گردند.

در مرحله دیگر قطعات پلاستیکی اعم از نازل، قطره گیر، لوله، بست کمربند و… توسط دستگاه اکسترودر قالب گیری شده و به اصطلاح تزریق می‌گردند و بعد برخی از قطعلات که بصورت شیت تولید شده اند توسط چسب مخصوص یا جوش حرارتی به هم متصل می‌گردند. و در پایان تک تک این قطعات در درون یک استراکچر مونتاژ می‌گردند.

میزان خنک سازی آب توسط کولینگ تاور فایبرگلاس

برج خنک کننده فایبرگلاس بسته به منطقه جغرافیایی و نوع رطوبت نسبی هوا و یا همان دمای حباب تر؛ سیال گرم را تا میزان مشخصی خنک سازی می‌کند. از تلفیق رطوبت با هوای محیط هوای اشباع (رطوبت 100%) به دست می آید. آب گرم کولینگ تاور تا نزدیکی دمای اشباع خنک سازی می‌گردد. در حالت کلی برج خنک کننده فایبرگلاس دمای آب را تا 3درجه بالاتر از دمای محیط کاهش می‌دهد. در مناطق جنوبی و شمالی که در مجاورت دریا هستند به دلیل بالا بودن دمای اشباع، آب گرم شده درون برج خنک کننده کمتر خنک سازی می‌گردد. مثلا شما تصور کنید دمای آب ورودی به کولینگ تاور 75 درجه فارنهایت و دمای مرطوب 65 درجه فارنهایت بنابراین دمای آب خروجی 68 درجه فارنهایت خواهد بود. اهمیت طرح این مسئله این است که به هنگام طراحی برج خنک کننده فایبرگلاس حتما به شرایط اقلیمی محیط توجه نمایید