بین الملل

هاآرتص از بحران بزرگتری از بحران دستگاه قضایی در اراضی اشغالی پرده برداشت

یک روزنامه عبری زبان نوشت، در حالی که طرح‌های کابینه بنیامین نتانیاهو (نخست وزیر رژیم صهیونیستی) برای کاهش گسترده اختیارات مسؤولان دادگاه عالی، صدها هزار شهروند اسرائیلی را به خیابان‌ها کشانده، برخی شهروندان اسرائیلی دیگر درباره خطر بزرگتری هشدار می‌دهند و آن اقدامات کابینه نتانیاهو برای تعریف دوباره “یهودیت” است.

به گزارش سرخط نیوز، روزنامه عبری زبان هاآرتص در گزارشی به نقل از تعدادی از سران جامعه اسرائیلی نوشت، تلاش‌های فعلی کابینه به شدت تندروی نتانیاهو برای تقویت و گسترش قانون مهاجرت به اراضی اشغالی، کار مهاجرت را برای بسیاری از یهودیان روس زبان دشوار خواهد کرد.

در این گزارش آمده است، سیمشا روتمن، نماینده تندروی پارلمان رژیم صهیونیستی (کنست) که چهره برجسته‌ای در کابینه جدید است، بر لزوم اصلاح قوانینی تاکید کرد که از سال ۱۹۵۰ شرایط برای گرفتن تابعیت اسرائیلی را تعیین کرده‌اند.

همچنین در ادامه گزارش یاد شده آمده است، اصلاح قانون بازگشت درخواستی بود که بارها از سوی شرکای ائتلاف فعلی حاکم در کابینه نتانیاهو مطرح شد و آنها به طور مشخص خواستار لغو اصلاحیه ۱۹۷۰ هستند که به فردی که دارای دستکم یه جد یهودی است اجازه می‌دهد تابعیت اسرائیلی را دریافت کند.

در ادامه این گزارش آمده است، مهاجران یهود از روسیه، بلاروس و اوکراین از زمانی که اتحادیه شوروی آن دسته از شهروندانش که پدر یهودی دارند، یهودی طبقه‌بندی کرد، در اکثر مواقع از این بند استفاده می‌کردند، البته اینکه فردی که دارای پدر یهودی است، یهودی قلمداد شود، تعریفی پذیرفته از سوی بسیاری از جوامع اصلاح‌طلب و محافظه‌کار در آمریکای شمالی است، با این حال اگر مادر یهودی باشد، فرد یهودی درست و واقعی تلقی می‌شود. بر این اساس تمایل کابینه نتانیاهو به تغییر این تعریف به آیین یهودی عامل نگرانی بزرگی برای مهاجران از روسیه، اوکراین و بلاروس است.

همچنین در این گزارش به نقل از اظهارات اسحاق یوسف، خاخام ارشد سفاردی در سال ۲۰۲۰ آمده است، ده‌ها هزار غیریهودی از کشورهای شوروی سابق به اراضی اشغالی آمدند، غریبه‌های زیادی در اینجا حضور دارند که برخی از آنها کمونیست، ضد دین و متنفر از آن هستند، آنها اصلا یهودی نیستند و به احزابی رای می‌دهند که علیه حریدی‌ها و دین تشویق می‌کنند و “اسرائیل” آنها را می‌آورد تا در زمان برگزاری انتخابات تعداد زیادی از حریدی‌ها انتخاب نشوند.

الکس ریف، موسس جمعیت ۱۰۰ میلیون لابی که نماینده منافع ۱.۵ میلیون روس زبان در اراضی اشغالی است، هشدار داد که تغییر قانون بازگشت پیامدهای خطرناکی برای ۴۰۰ هزار شهروند اسرائیلی روس‌زبان دارد که بر اساس آیین یهودی، آنها یهودی محسوب نمی‌شوند و گویی به آنها گفته می‌شود، شما به اینجا تعلق ندارید و اینجا یک عنصر نامطلوب هستید، ما بندی را که شما را به اینجا آورده، لغو کردیم و آن یک اشتباه موقت بود.

همچنین در پایان گزارش روزنامه هاآرتص آمده است، در حالی که کابینه نتانیاهو هنوز این بند را تغییر نداده، اما به نظر می‌رسد مهاجرت را برای یهودی‌های روس‌زبان سخت کرده، به عنوان مثال در ماه گذشته میلادی کابینه نتانیاهو روند مهاجرت سریع مهاجران از روسیه و بلاروس را لغو کرد، موضوعی که مهاجران این کشورها را مجبور خواهد کرد ماه‌ها در اراضی اشغالی بدون وضعیت قانونی و در انتظار موافقت با درخواست‌هایشان سرگردان بمانند.

انتهای پیام