علمی و پزشکی

هدیه پهپادی خطرناک آلمان به اوکراین/ از «لونا» چه می‌دانیم؟/ عکس

پهپادهای «لونا ان جی» نسل جدید هواپیماهای بدون سرنشین برای شناسایی از هوا هستند. به گزارش روزنامه بیلد برلین قرار است این پهپادهای ساخت شرکت «راین‌متال» را تا پایان سال ۲۰۲۳ به اوکراین تحویل دهد.

پهپاد «لونا ان جی» (Luna NG) نسل جدید هواپیماهای «لونا ایکس ۲۰۰۰» است که از حدود بیست سال پیش در ارتش آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این پهپادها به عملیات شناسایی و نظارت در شرایطی محیطی دشوار کمک می‌کنند. پهپاد «لونا ان جی» قادر است به مدت ۱۲ ساعت در فاصله ۱۰۰ کیلومتری به پرواز درآید.

پهپادهایی که اوکراین هم‌اکنون در اختیار دارد تنها تا فاصله ۲۰ کیلومتری می‌توانند پرواز کنند.

هدیه پهپادی خطرناک آلمان به اوکراین/ از «لونا» چه می‌دانیم؟/ عکس

پهپادهای «لونا ان جی» با استفاده از یک پرتابگر به پرواز در می‌آیند و می‌توانند تا ارتفاع پنج هزار متر از سطح زمین بالا بروند. پهپادهای ساخت شرکت «راین‌متال» به یک شبکه موبایلی «ال تی ئی» یا فرگشت بلندمدت مجهز هستند تا ارتباط‌های دشمن را مختل یا رهگیری کنند.

این پهپادها تاکنون به سلاح یا موشک مجهز نشده‌اند. دو موتور پهپاد «لونا ان جی» سر و صدای کمی دارند و می‌توانند هنگامی که پهپاد برای انتقال اطلاعات در هوا قرار دارد خاموش شوند تا توجه نیروهای دشمن به آن جلب نشود.

در گزارش روزنامه «بیلد» آمده است که برلین چند پهپاد «لونا ان جی»، یک ایستگاه کنترل زمینی، یک پرتابگر و چند کامیون نظامی به کی‌یف تحویل خواهد داد.

شرکت آلمانی «راین‌متال» در نظر دارد نسخه‌ای از این پهپادها با قابلیت حمل سلاح تولید کند. با این حال تحویل این پهپادها به اوکراین تا پیش از پایان سال ۲۰۲۳ ممکن نخواهد بود.

۵۸۵۸

نشر علمی پزشکی

به عنوان یک نویسنده علمی و پزشکی، می‌خواهم با ارائه مطالبی که بر اساس پژوهش‌های روز و رویکردهای معتبر تهیه شده‌اند، به شما در درک بهتر و مدیریت بهتر سلامتی کمک کنم.