اقتصادیبرترین های کسب و کار

هرس انگور یک ساله

بهترین فصل هرس شاخه های درخت انگور یا درخت مو در ایران

به نقل از گردو میاندوآب پالیز، هرس درختان انگور یک وظیفه مهم برای حفظ سلامت آنها و با هدف افزایش تولید میوه است. زمان هرس بستگی به نوع درخت انگور دارد، اما دستورالعمل های کلی وجود دارد که می توان از آنها پیروی کرد.

انواع هرس انگور | فیلم هرس انگور | فیلم هرس درخت انگور خوابیده

در منطق سردسیر که امکان یخزدگی وجود دارد باید هرس درخت انگور دیرتر انجام شود ولی قبل از شروع جوانه زنی. کشاورزان به صورت سنتی در برخی از شهرهای ایران زمان مناسب هرس درخت مو را بعد از ۱۳ بدر میدانند.

بهترین زمان هرس درخت مو یا درخت تاک با توجه به گونه

برای انگورهای برگریز بهتر است در اواخر زمستان یا اوایل بهار قبل از شروع رشد جوانه ها هرس شود. این به درخت انگور اجازه می دهد تا انرژی خود را بر روی رشد جدید و شاخه های بارده تولید شده از سال قبل متمرکز کند. هرس در طول فصل رشد می تواند منجر به هدر رفتن رشد جدید شود و همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری را افزایش دهد.

برای انگورهای همیشه سبز بهتر است در اواخر زمستان یا اوایل بهار زمانی که انگورها هنوز خواب هستند هرس شوند. این امر پتانسیل تنش را برای درخت امو به حداقل می رساند، که می تواند به ویژه برای گیاهان بالغ مهم باشد.

برای گیاهان باردهی مانند کیوی، انجیر و شاه توت، بهترین زمان برای هرس به عادات میوه دهی گیاه بستگی دارد. به عنوان مثال، کیوی باید در تابستان پس از برداشت میوه هرس شود، در حالی که انجیر باید در اواخر زمستان یا اوایل بهار هرس شود. شاه توت باید در اواخر زمستان یا اوایل بهار، درست قبل از شروع رشد جدید، هرس شود.

نکات مهم هنگام هرس درخت انگور

صرف نظر از نوع درخت مو، مهم است که از تیز و تمیز بودن ابزارهای هرس اطمینان حاصل کنید تا به گیاه آسیب نرسانید. هنگام هرس ابتدا هر گونه چوب مرده یا بیمار را جدا کنید و سپس شاخه هایی که از پایه گیاه رشد می کنند را بردارید.

اگر درخت انگور با داربست یا تکیه گاه آموزش ندیده باشد، مهم است که یک تنه یا شاخه اصلی را انتخاب کنید که به رهبر مرکزی تبدیل شود و شاخه های رقیب را حذف کند. این به ایجاد یک ساختار قوی برای تاک کمک می کند و آموزش را در آینده آسان تر می کند.

از نظر تولید میوه، یادآوری این نکته مهم است که همه شاخه ها میوه تولید نمی کنند. به عنوان مثال در تاک های انگور، نی های میوه دهی را باید بر اساس سن و محل قرارگیری روی تاک انتخاب کرد. به طور کلی، نیشکرهای دو ساله بیشترین میوه را تولید می کنند، بنابراین اینها باید آنهایی باشند که در هنگام هرس در جای خود باقی می مانند.

در پایان، بهترین زمان برای هرس انگور بسته به نوع تاک و عادات میوه دهی آن متفاوت است. به طور کلی هرس در اواخر زمستان یا اوایل بهار توصیه می شود، اما برای گیاهان میوه دار، ممکن است لازم باشد که در زمان های دیگر سال هرس شود.

استفاده از ابزارهای تیز و تمیز برای جلوگیری از آسیب رساندن به گیاه و حذف هر گونه چوب مرده یا بیمار ابتدا ضروری است. هدف از هرس حفظ سلامت انگور و ارتقای تولید میوه است، بنابراین رعایت دستورالعمل‌های مربوط به نوع خاص تاک برای دستیابی به این اهداف مهم است.

بهترین محصولات باغبانی دنیا را از ما خرید کنید

. 11 نکته ی مهم جهت هرس درخت انگور:

هرس درخت انگور، باید در زمانی انجام گیرد که درخت در خواب می باشد،البته باید هرس را متناسب با شرایط اقلیمی منطقه کاشت انجام داد،توجه داشته باشید هرس اصولی به افزایش باردهی کمک می کند.

درخت انگور یکی از درختانی است که سابقه کاشت طولانی دارد و معمولا در تمام کشور ها نسبت به کاشت آن اقدام کرده اند،نهال بعد از کاشت وارد فاز مراقبت می شود و این مسئله بسیار اهمیت دارد و باغداران باید به آن توجه ویژه داشته باشند یکی از فاکتور های اساسی در مراقبت از درختان انگور هرس زمستانه می باشد،که البته نیاز به تخصص دارد و باید با رعایت تکنیک های خاص باشد تا به درخت آسیب وارد نشود.

عمل هرس یعنی بریدن و یا قطع کردن شاخ و برگ خشک شده و کاذب،که این عمل به رشد مطلوب درختان کمک می کند در واقع برخی شاخه ها قدرت رشد شاخه های زایشی را کمتر می کنند و این در کاهش محصول تاثیر منفی خواهد داشت به همین منظور باغداران اقدام به هرس می کنند که البته هرس درخت انگور، در چند مرحله می باشد یکی از مهمترین هرس های درختان انگور هرس زمستانه می باشد که به رشد مطلوب و افزایش محصول سال آینده تاثیر می گذارد.

هرس زمستانه نیاز به ابزار مناسب دارد و توصیه می شود توسط افراد متخصص انجام گیرد،بوته هایی که هرس می شوند بسیار حساس بوده و باید کاملا اصولی انجام گیرد یعنی هرس مو از همه عملیات های دیگر باغداری بیشتر اهمیت دارد. هرس زمستانه انگور، هم به شکل دادن ظاهری درخت انگور کمک می کند و هم کنترل محصول و افزایش باروری را در پی خواهد داشت یعنی می توان گفت هرس علاوه بر تنظیم محصول سالانه در کیفیت و کمیت میوه ها نیز تاثیر گذار می باشد.

همچنین جهت مشاهده ی انواع ارقام نهال انگور روی عبارت ( ) کلیک نمایید .

هرس درخت انگور

نحوه هرس زمستانه ی درخت انگور :

همانطور که اشاره شد هدف از هرس زمستانه انگور متفاوت می باشد که در نهایت منجر به تولید میوه هایی با کیفیت خواهد شد،هرس انگور در دو مرحله انجام می شود که در ادامه برای شما بیان می کنیم. ابتدا باید مرحله پاکسازی را که به هرس پاکسازی شهرت دارد انجام داد یعنی باید بعد از زمان ریزش برگ ها و دقیقا زمانی که بوته ها به خواب می روند،نسبت به حذف شاخه های مزاحم،آفت زده،کاذب و شکسته اقدام کرد. این نوع هرس معمولا پاییز ولی به جهت کسب نتیجه مطلوب تر زمستان نیز انجام می شود،البته بستگی به شرایط اقلیمی منطقه دارد در مناطق سردسیر توصیه می شود هرس در فصل پاییز انجام گیرد.

دومین مرحله هرس زمستانه هرس اصلی می باشد که توصیه می شود بعد از خطر سرمازدگی انجام گیرد. اواخر اسفند و اوایل فروردین مناسب ترین زمان برای هرس زمستانه نهالستان انگور می باشد،البته انجام هرس در این دو فصل به منطقه و شرایط اقلیمی بستگی دارد،در مناطق گرمسیر هرس زود تر انجام می شود.

هرس انگور، بستگی به رقم انگور،محل کاشت و رشد بوته دارد هر چقدر بوته گستردگی بیشتری داشته باشد به هرس زمستانه بیشتری احتیاج دارد،توجه داشته باشید که هر چقدر بوته ها شاخ های کمتری داشته باشند قدرت باردهی آنها افزایش پیدا می کند زیرا شاخ و برگ مواد مغذی را به خوبی  مستقیما از ریشه دریافت می کنند.

میزان باردهی محصول انگور بستگی به نوع رقم انگور و شاخ و برگ آن دارد،توجه به هرس درخت انگور،در بازدهی مطلوب نهال تاثیر خواهد گذاشت،در هرس زمستانه شاخه های قوی تر حفظ شده و شاخه های ضعیف را حذف می کنند زیرا میوه های مرغوب و میزان بار با شاخه های قوی تر  میباشد،درختان ضعیف رفته رفته دچار بیماری و آفات می شود و هرس می تواند در از بین بردن بیماری و آفات موثر باشد.

11 نکته ی مهم در زمان هرس درخت انگور:

در زمان هرس زمستانه انگور باید به نکات ضروری توجه ویژه ای داشت و همانطور که اشاره شد هرس باید توسط افراد متخصص انجام گیرد. و اما نکات مهم در خصوص هرس زمستانه درخت انگور به شرح زیر است:

*برخی جوانه ها جزو جوانه های میوه دار نمی باشد و عقیم به شمار می آیند که باید حتما نسبت به هرس آنها اقدام کرد.

*توجه داشته باشید که سیستم های مختلفی برای پرورش انگور وجود دارد به همین دلیل هرس نیز باید متناسب با هر نوع سیستم انجام گیرد.

*به قسمت های مختلف یک بوته جهت هرس باید توجه داشت از جمله قسمت های مهم،شاخه های اصلی،تنه و تاج شاخه های قدیمی می باشد.

*در زمان هرس زمستانه باید  بین ریشه و اندام های هوایی تعادل  برقرار نمود تا شاخه به تولید میوه بپردازند.

*هر چند حذف برخی شاخه های درخت انگور در هرس زمستانه موجب می شود در سال جدید خوشه های گل دار کمتر باشد اما به افزایش باردهی آن کمک می کند.

*توجه داشته باشید که کاشت درختان انگور باید در مناطق  آفتاب گیر باشد تا در زمان هرس نیز با حذف شاخه های اضافی نور به تمام قسمت های دیگر نفوذ کند.

*اواخر پاییز تا ابتدای بهار زمان هرس انگور ؛ می باشد که همانطور که اشاره شد زمان دقیق آن بستگی به منطقه کاشت  و شرایط آب و هوایی آن دارد.

*باید به این نکته توجه ویژه داشت که هر چقدر زمان هرس زودتر انجام گیرد رشد گیاه نیز در فصل بهار زود تر خواهد بود و در مقابل هرس زمستانه هر چقدر دیر تر باشد ظهور گل ها و برگ ها نیز در فصل بهار دیر تر خواهد بود،هرس زود تر برای مناطقی می باشد که سرمای بهاره ندارند که در چنین حالتی انگور فعالیت خود را سریع تر آغاز کند و باردهی آن نیز زود تر خواهد بود.

*در مناطقی که سرمای بهاره شدیدی دارند  باید تا حد امکان هرس زمستانه را به تعویق انداخت زیرا شاخه ها تحمل سرمای بیش از اندازه  را ندارند.

*در زمان هرس درخت انگور؛ باید شاخه هایی که به سمت پایین رشد کرده اند را هرس نمود و شاخه هایی که به سمت بالا کشیده شده اند را حفظ کرد.

*توجه داشته باشید که در زمان هرس اگر قصد این را دارید که از ارتفاع درخت انگور کم کنید باید هرس را در چندین مرحله انجام دهید.

 

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی