فرهنگ و هنر

پله پله تا زیارت خالد نبی

“خالد نبی” فرزند سنان از طایفه عرب غیثی بوده که در سال ۵۲۸ میلادی و ۸۲ سال قبل از بعثت حضرت محمد مصطفی (ص) وفات یافته است.

آرامگاه خالدبن سنان بر فراز قله کوه “گوگجه داغ” از توابع شهرستان مراوه تپه استان گلستان واقع شده و راه ارتباطی آن از طریق روستای تمرقره قوزی بخش مرکزی شهرستان کلاله بوده که مسیری کوهستانی با طبیعت زیبا و منحصر بفرد است.

گورستان مرموز و تاریخی، بقعه طلحه جان، بقعه‌های عالم بابا و چوپان عطا و دره‌ای بنام پنج شیر و همچنین چشمه خضر دندان از دیگر بخش‌های موجود در تپه‌های اطراف زیارتگاه خالد نبی قرار دارند.

آرامگاه وی که به عنوان یکی از چهار پیامبری بوده در حد فاصل دوره‌ی حضرت عیسی و پیامبر اسلام زندگی می‌کرده در بلندترین قسمت قله کوه بنا شده، به گونه‌ای که وقتی به شمال نگاه کنید کوه‌های کشور ترکمنستان و منطقه مرزی کاملاً قابل رؤیت است. مسیر کوهستانی و پر پیچ و خم و پر از فراز و نشیب جاده دسترسی به این زیارتگاه سبب شده تا همه ساله تعداد کثیری از گردشگران داخی و خارجی از آن دیدن کنند.

محوطه خالد نبی در مورخه ۱۲ آبان ۱۳۹۵ با عنوان محوطه باستان شناختی در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

هر ساله با شروع تعطیلات نوروزی که بهترین زمان برای سفر به این مکان است مسافران و گردشگران بسیار زیادی برای دیدن زیبایی‌های طبیعی و گورستان به این منطقه سفر می‌کنند.

عکس: رامین بشرویه – محمد قجر