برترین های کسب و کارعمومی

چیدمان صندلی در مطب پزشک

دکوراسیون داخلی سالن انتظار مطب دندانپزشکی

زمانی که افراد وارد کلینیک میشوند، اولین جایی که به آن وارد میشوند سالن انتظار می باشد که به ناچار زمان زیادی را در این اتاق سپری میکنند. پس  از اهمیت بالایی برخوردار است و باید حتما توجه ویژه ای در انتخاب ترکیب رنگی و نورپردازی و… داشته باشیم. همچنین از آنجا که افرادی که وارد مطب میشوند معمولاً دارای استرس هستند، پس دکوراسیون داخلی اتاق انتظار باید تا حد زیادی از میزان استرس آنها کاهش دهد.

Arrangement of chairs in the doctor's office

به عنوان مثال در یا کلینیک دندانپزشکی، موارد گوناگونی همچون پوشش های فضاها و رنگ های به کار رفته در آنها، لوازم گرمایشی و سرمایشی، لوازم آکسسوری ها،نورپردازیها و غیره وجوددارد. همگی اینها می بایست تا حد امکان با نیازهای بیماران مراجعه کننده مطابقت داشته باشد. و در تامین حال رفاه آنان تاثیرگذار باشد. طراحی معماری داخلی در ابعاد مختلف بر فضای شما تاثیر می گذارد. و مکان شما را به محلی برای آرامش تبدیل می کند.

1- تاثیرات فیزیکی وساختاری

شامل تغییرات اساسی در ابعاد و اندازه های فضاها باتوجه به کاربری آنهاست.

برای مثال: فضای انتظار برای یک با یک از نظر اصول کمیت فضا، متفاوت بوده.

نیاز به رعایت استانداردهای مخصوص به خود را دارد تا بتواند مصرف کننده خود را به خوبی در خود جا دهد.

2- تاثیرات کیفی

شامل استفاده مناسب و به جا از متریال و رنگ در بخش های مختلف مطب دندانپزشکی و استفاده علمی از انواع نور مصنوعی  برای ایجاد فضایی مناسب و شفاف برای کار دندانپزشکان می باشد.

3- تاثیرات جوی و سبکی

شامل حس و انرژی مصرف کنندگان می باشد که در زمان بازدید از دو مکان مشابه (مطب دندانپزشکی) تجربه متفاوتی را گزارش می کنند. در یکی احساس آرامش و در دیگری احساس ترس را تجربه کرده اند.

محاسبه سرانه در اتاق انتظار

در یک برآورد کلی ٬فضای انتظار مناسب برای مراکز دندانپزشکی بایستی به ازای هر نفر در انتظار ٬ حداقل ۲ صندلی برای نشستن مهیا  باشد . اگر سیستم نوبت دهی مناسبی موجود بوده و میزان انتظار و توقف بیماران طولانی نباشد ٬ برای هر یونیت، ۳ صندلی انتظار کافیست. ولیکن در صورت عدم وجود سیستم نوبت دهی مناسب و یا در شرایط معطلی بیماران در مراکزی که بیماران ترومای دندانپزشکی هم وجود دارند ویا در مراکز دندانپزشکی چند تخصصی ٬ به ازای هر یونیت دندانپزشکی حداقل ۴ صندلی انتظار لازم است . گرچه به ازای هر ۱۰ یونیت فعال منصوبه در هر طبقه با فضای انتظار مشترک ٬ ۲۰٪ از عدد حاصله کسر خواهد شد .

ابعاد فضای انتظار

نبایستی مربع شکل باشد . هرچه فضای انتظار دندانپزشکی به خصوصی گرایی بیماران کمک نماید ٬ حجم ها در منظر بیمار و همراهان وی آرامش دهنده تر خواهد بود . همچنین فضای انتظار حتی المقدور نبایستی کارکرد راهرو مانند داشته باشد . عبور و مرور مکرر مراجعین وکارکنان از جلوی صندلی هر کسی آزار دهنده است چه رسد به روح آزرده و بی طاقت بیمار دارای دندان درد است.

صندلی سالن انتظار کلینیک

طراحی فضای اتاق انتظار شما ، به عنوان خط مقدم دفتر یا کلینیک پزشکی شما است. برای طراحی یک فضای خوش آمدگویی،برای مهمانان و بیماران خود به چیدمان درست مبلمان توجه کنید. این چیدمان باید بگونه ای باشد که جابه جایی افراد در آن به آسانی صورت گیرد . و مانعی برای حرکت افراد نباشد. شکل مبلمان خود را براساس شکل فضای اتاق در نظر گرفته. و از مبلمانی مقاوم به استفاده طولانی مدت به کارگیرید. بنابراین در شما باید مطمئن شوید که جریان ترافیک پا به وضوح مشخص شده است. گزینه‌های بسیاری وجود دارد مانند صندلی‌های نیمکتی، صندلی‌های بدون جای دست، صندلی‌های بدون درز و صندلی‌های بازویی گرد و….

توجه کنید که انتخاب صندلی از آن جهت مهم است که اولا مراجعین باید مدت زیادی روی آن بنشینند. و باید روی آن راحت باشند. همچنین انتخاب صندلی راهنمای اصلی شما برای و میز پذیرش  اتاق انتظار است. مبلمان در اتاق انتظار شما باید به گونه ای تنظیم شود که فضای باز و آسان برای راه رفتن و حرکت افراد در نظر گرفته شود. همچنین برای ایمنی بیماران ناتوان و عبور ویلچر نیز نکات لازم نیز لحاظ شود. صندلی ها و میزهایی که بیش از حد به هم چسبیده اند باعث افزایش استرس در افراد و بیماران میشود.

اهمیت انتخاب نوع و جنس صندلی و مبلمان اتاق انتظار

1- راحتی
2- جنس قابل شستشو
3- احساس امنیت کردن بیماران ( دارای دسته بلند )
4- پایه ای مناسب برای حرکت دادن بی صدا در سالن
5- فاصله مناسب تا سطح زمین برای نظافت راحت زیر آنها
6- از رنگ های روشن استفاده نمایید ( ترجحا از دو یا سه رنگ و تیپ مختلف استفاده نمایید با توجه به مساحت فضای مطب)

7- توجه به فضای ترافیک در هنگام چیدمان مبلمان

اندازه گیری ها در محل نشیمن اتاق انتظار شما بسیار مهم هستند. فضای شما نیاز به نگاه حرفه ای و جذاب دارد. در حالی که به راحتی می توانید بازدیدکنندگان خود را جایگزین کنید. اندازه گیری برخی از را که در نظر دارید. بررسی کنید تا اطمینان حاصل شود که در فضای شما مناسب است. برای تعیین چه میزان ، در نظر بگیرید که چه تعداد صندلی های انتظار توسط مهمانانتان در شلوغ ترین روز مورد استفاده قرار می گیرد. سپس بعضی از میزها را به فضا اضافه کنید. فراموش نکنید زمانی که اندازه گیری می کنید برای حرکت آزادانه و فضای راحت بین صندلی جای خالی در نظر بگیرید. به عنوان مثال برخی از افراد معمولا نمیخواهند به پشت درها بنشینند. با استفاده از یک مربع یا ترتیب صندلی “U” ممکن است راه خوبی رفع این مشکل باشد.

اهمیت گیاه و فضای سبز در دکوراسیون داخلی سالن انتظار

را به گوشه های استفاده نشده برای محفوظ ماندن از دست کودکان انتقال دهید. و از طبیعت زیبا (همانند آکواریوم) نیز  در دیزاین دیوار سالن انتطار مطب  برای تغییر ظاهری  بی روح استفاده کنید. در نهایت بجز موارد گفته شده، اتاق انتظار باید فضای امنی را برای مراجعین فراهم کند. به عنوان مثال مسیر عبور و مرور مراجعین از کنار صندلی‌ها ساده باشد. فضای اتاق انتظار تا حد امکان بسته نباشد. این فضا تا حد امکان در معرض سر و صداهای اطراف نباشد. و به عنوان آخرین نکته دمای هوا و عطر موجود در هوا، مناسب و برای همه افراد قابل تحمل باشد.

دکوراسیون داخلی  مطب و اهمیت میز پذیرش

در دکوراسیون داخلی مطب اولین موضوع مهم یا میباشد . زیرا معمولا بیماران در ابتدا باید با مسئول پذیرش صحبت و هماهنگی نمایند . بنابراین هر قدر که محیط سالن انتظار و میز پذیرش با رعایت اصول دکوراسیون اداری و همچنین دانش روانشناسی طراحی و اجرا گردد به همان میزان نیز میتوان آرامش و زیبایی را به بیماران ارمغان داد .

دکوراسیون داخلی مطب و استفاده از رنگ های شاد

امروزه دیگر علم روانشناسی به همه اثبات کرده است که رنگها همگی دارای تاثیرات شگفت انگیزی هستند. بنابراین استفاده از رنگهای شاد در دکوراسیون داخلی مطب میتواند بسیار مهم باشد . استفاده از رنگ ابی و سبز برای مطب کودکان بسیار توصیه شده است .

استفاده از مبلمان اداری مناسب در دکوراسیون داخلی مطب

یقینا استفاده از مبل های راحت که زمان انتظار را برای مشتریان کوتاه کنند بسیار در مطبها ضروری به نظر میرسد .استفاده از مبل های تک نفره ، مبل دو نفره و مبلهای سه نفره و همچنین صندلی انتظار در سالن انتظار علاوه بر زیبا تر کردن محیط به دادن احساس رضایتمندی نیز به بیماران کمک شایانی میکند بهتر است از یک میز تلویزیون یا دکور دیواری زیبا برای قرار دادن تلویزیون در سالن انتظار نیز استفاده کنید . در بعضی از مطبها سالن انتظار با کتابخانه تزئین شده است و افراد میتوانند در زمان انتظار به مطالعه مشغول باشند .