برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی چقدر است؟

برای افراد مختلف یکسان نیست. تمام افرادی که متقاضی عمل یا جراحی زیبایی شکم  یا عمل پیکرتراشی هستند، فرم و سایز شکمی یکسانی نداشته و به همین دلیل روند جراحی و در نتیجه دوره بهبودی این عمل برای هر فرد با دیگری متفاوت است. عوامل زیادی بر طول دوره نقاهت و بهبودی بعد از ابدومینوپلاستی تاثیر گذار هستند. از این عوامل می توان به مهارت جراح، وسعت عمل، میزان بافت برداشته شده، تایپ بدنی بیمار، سلامت عمومی و جنس پوست اشاره کرد. سن بیمار هم از فاکتورهای مهم موثر بر این مدت زمان است. بیمار باید این فرصت را برای بدن فراهم کند تا بازسازی شده و به حالت عادی بازگردد. ممکن است بیمار چند ساعت پس از عمل مرخص شود که این مسئله توسط جراح مشخص می‌ شود. دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی با توجه به فاکتورهایی که ذکر شد، ممکن است بین 2 هفته تا 2 ماه باشد. افرادی که تغییرات گسترده در ناحیه شکم انجام می دهند مدت زمان بیشتر برای بهبودی کامل لازم دارند.

Recovery period after abdominoplasty

مقدار استراحت مورد نیاز بعد از ابدومینوپلاستی چقدر است؟

مقدار استراحت بعد از عمل ابدومینوپلاستی به دلیل ماهیت تهاجمی این عمل مقداری از سایر روش های پیکرتراشی بیشتر است. به دلیل برش های نسبتا طولانی و اهمیت فشار نیاوردن بر این برش ها بهتر است بین 7 تا 10 روز در منزل استراحت داشت. البته این به معنی استراحت مطلق در تخت نیست و فرد می تواند بعد از 5 روز در منزل به آرامی قدم بزند تا خون به درستی در بدن گردش داشته باشد. بعد از این تاریخ و بهبود نسبی زخم ها می توان فعالیت های آرام خارج از منزل را نیز آغاز کرد. توصیه می شود اگر قصد انجام این جراحی را دارید و شاغل هستید، برای حداکثر دو هفته از محل کار مرخصی بگیرید تا با خیال راحت دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم خود را طی کنید.

چند روز بعد از ابدومینوپلاستی می توان سر کار رفت؟

زمان دقیق بازگشت به کار بعد از ابدومینوپلاستی به طور دقیق مشخص نیست و وابسته به ماهیت شغلی، حجم عمل و آمادگی بدن برای ریکاوری است. اگر شغل شما نیاز به سر پا ایستادن و تحرک زیادی دارد باید زمان بیشتری را در نظر بگیرید. اگر شغل پشت میزی دارید می توانید با رعایت نکات خاصی زودتر از موعد به محل کار خود بازگردید. در صورت استفاده از درن آبکشی باید حتما قبل از بازگشت به محل کار، این درن ها توسط پزشک برداشته شود.

تغذیه مناسب در دوران نقاهت ابدومینوپلاستی

تغذیه و رژِیم غذایی مناسب و رسیدن انواع مواد معدنی و مغذی به بدن می تواند دوره نقاهت عمل ابدومینوپلاستی را تسریع و نتایج بهتری حاصل کند. به این منظور باید به نکات خاصی توجه داشته باشید. مصرف آب به مقدار کافی از مهم ترین نکات است و می تواند بهبودی را سریع تر کند. مکمل زینک در التیام زخم ها بسیار موثر است و در مواد غذایی مانند گوشت به وفور یافت می شود. مصرف انواع ویتامین ها مانند E و K باید در برنامه قرار گیرد. میوه های طبیعی و آب آنها مانند آناناس هم تاثیر بسیار زیادی در کاهش التهاب و بهبودی دارند.

دوران نقاهت عمل مینی ابدو چقدر است؟

دوره نقاهت و بهبودی عمل مینی ابدومینوپلاستی به دلیل حجم کمتر جراحی کوتاه تر است. برش های ایجاد شده در این عمل کوتاه تر بوده و بافت برداشته شده هم کمتر است. همچنین در مینی لیفت شکم عضلات دیواره شکمی مورد جراحی قرار نمی گیرد. همه این موارد باعث می شود تا روند بهبودی بعد از این عمل سریع تر از حالت کامل باشد. با 4 تا 7 روز استراحت و رعایت می توان دوره نقاهت عمل مینی ابدومینوپلاستی را طی کرد. کلیه نکاتی که برای عمل کامل بیان شد باید در این مورد هم کاملا و با دقت رعایت شود.

روش انجام جراحی ابدومینوپلاستی شکم

روش انجام عمل زیبایی شکم به طول دوره نقاهت بستگی زیادی دارد. عمل و ابدو کامل از حجم و وسعت متفاوت و در نتیجه روند بهبودی متفاوتی برخوردار هستند. برای انجام عمل زیبایی شکم برش هایی به صورت عرضی و فاصله بین دو ران در زیر شکم ایجاد می ‌شود. به مرور زمان جای این برش ‌ها کمرنگ ‌تر شده اما از بین نمی رود. پس از بالا زدن پوست، عضلات شکم با استفاده از نخ های بخیه جذبی به هم نزدیک تر شده و ساختار مستحکم پیدا می کند. این کار باعث سفت شدن دیواره عضلانی شکم و باریک تر شدن کمر می شود. در ادامه چربی های اضافی شکم بریده و جدا شده و در صورت لزوم موقعیت جدیدی برای ناف تعیین شده و جابجایی صورت می گیرد. برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود. در عمل ابدومینوپلاستی برای تمام نقاط به غیر از ناف از بخیه های جذبی استفاده می شود. دوره نقاهت ابدومینوپلاستی نیمه از لیفت کامل شکم کوتاه تر است چرا که طول برش و تغییرات کمتری دارد و عضلات شکم هم دستکاری نمی شود.

نکات مهم دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

از جمله موارد مهمی که باید در دوره نقاهت جراحی زیبایی شکم رعایت شود باید به نکات زیر اشاره کرد.

 • بیمار تا سه روز بعد از ابدومینوپلاستی در ناحیه تحت جراحی درد دارد. پس از گذشت این زمان درد به مرور کاهش می یابد و مصرف مسکن می ‌تواند برای آرام شدن مفید باشد. می ‌توان برای کاهش درد در هنگام استراحت و آرامش بیشتر، سر را بالاتر از سطح بدن قرار داد.
 • نباید تا چند هفته به انجام فعالیت های پرفشار و سنگین پرداخت.
 • از حبس کردن نفس و فشار به ناحیه شکم خودداری شود.
 • در صورتی که مراقبت های بعد از جراحی ابدومینوپلاستی به خوبی انجام نشود ممکن است تورم برای مدت طولانی باقی بماند.
 • مصرف آناناس و آب کرفس منجر به کاهش تورم و کبودی می شود. البته این آب میوه ها باید در صورتی  مصرف شوند که فشار خون فرد پایین نباشد.
 • ترشح خونابه از درن های آبکشی تا چند روز طبیعی است و بعد از حدود ده روز این درن ها توسط پزشک جدا می شود.
 • بیمار باید در هفته اول و دوم برای ویزیت مجدد به مطب مراجعه کند.
 • تا چند روز افزایش ورم شکم بعد از ابدومینوپلاستی طبیعی است.
 • مصرف نمک و چربی باید به حداقل رسانده شود.
 • به هیچ وجه نباید سیگار، قلیان، الکل و… مصرف شود.
 • از خم شدن و برداشتن اجسام سنگین جدا خودداری شود.

اقدامات مورد نیاز در دوران نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی

در مورد به بیمار آموزش داده می شود که چگونه باید از محل خروج ترشحات مراقبت کرده و چگونه درن ها را تخلیه کند. علاوه بر این بیمار باید یاد بگیرد که چگونه پانسمان خود را عوض کند. معمولاً تا زمانی که برش‌ ها کاملا بهبود نیافته باید آنتی‌بیوتیک و داروهای ضد التهاب خون مصرف شود.

باید از گن های مخصوص شکم استفاده کرده و این عمل را تا 6 هفته ادامه داد. استفاده از گن های مخصوص باعث کاهش طول دوران نقاهت ابدومینوپلاستی شکم می شود. دوره نقاهت جراحی مینی ابدومینوپلاستی کوتاه ‌تر است. اما در این عمل هم تا 45 روز نباید به ناحیه عمل و بخیه ها فشاری وارد شود.

پس از انجام ابدومینوپلاستی چه نکاتی به بیمار آموزش داده می شود؟

 • نحوه مراقبت از بخیه ها
 • نحوه مراقبت از درن ها و روش کار با آنها
 • اقدامات ضروری در دوران نقاهت جراحی زیبایی شکم و فعالیت های ممنوع
 • زمان مراجعه مجدد به جراح
 • زمان لازم برای استراحت

اقدامات لازم در دوره نقاهت جراحی ابدومینوپلاستی در خانه

 • پس از انجام عمل و مرخص شدن، یک نفر باید بیمار را تا منزل همراهی کند.
 • تا دو الی سه روز بهتر است یکی از بستگان بیمار در منزل از او مراقبت کند.
 • نباید در خانه اقدام به جدا کردن درن ها کرد. این کار باید توسط پزشک یا دستیار وی انجام شود.

بیمار باید داروها، کرم‌ ها و پمادهای تجویز شده را تهیه کرده و در اگر به تازگی عمل جراحی شکم یا ابدومینوپلاستی داشته‌اید یا تصمیم دارید که برای آن اقدام کنید، باید درباره دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی اطلاعات کافی داشته باشید. سرعت و میزان بهبودی بعد از جراحی به عامل‌های مختلفی مثل سن‌وسال، وضع سلامت عمومی و وزن شما بستگی دارد. علاوه بر این، نوع جراحی شما نیز در این مورد بسیار مؤثر خواهد بود.

طبیعتاً بعد از جراحی ابدومینوپلاستی مایلید که هرچه سریعتر به زندگی عادی بازگردید؛ اما حتماً به بدن خود زمان کافی بدهید تا دوران نقاهت را با آرامش طی کند و بهبود یابد. به‌طور معمول شما بعد از این عمل جراحی به‌مدت چندین ساعت باید در بیمارستان بمانید؛ اما گاهی اوقات پزشک بنا به صلاح‌دید خود شما را یک شب یا بیشتر در بیمارستان بستری خواهد کرد. پس از ترخیص از بیمارستان و مراجعه به منزل، دوران ریکاوری یا نقاهت‌تان آغاز می‌شود. در ادامه اطلاعاتی درباره دوران نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی برای شما ارائه کرده‌ایم.

طول دوره نقاهت

پس از جراحی ابدومینوپلاستی، شما به یک دوره استراحت مطلق نیاز دارید و این دوره نسبتاً طولانی خواهد بود؛ بنابراین، باید برای زندگی حرفه‌ای و دیگر جوانب زندگیتان برنامه‌ریزی کنید تا این دوره استراحت لطمه‌ای به آن‌ها وارد نکند. شما می‌بایست برای دوره نقاهت خود برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید و برای آن آماده باشید.

لوله‌های تخلیه یا درن‌ها طی چند روز پس از جراحی در بدن شما باید بمانند. پزشک جراح نیز روش مراقبت از درن‌ها و تخلیه آن‌ها را نیز به شما آموزش می‌دهد. در طول دوره‌ای که درن‌ها در داخل بدن‌تان هستند، باید آنتی‌بیوتیک و داروی ضدانعقاد خون مصرف کنید.

شما باید به مدت شش هفته پس از جراحی از شکم‌بندهای طبی استفاده کنید. این شکم‌بندها مانع از آب‌آوردن زخم‌ها می‌شوند و علاوه بر آن، در نقش یک حائل و پشتیبان برای ناحیه شکم عمل می‌کنند.

اگرچه دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی ناقص  (یا مینی ابدومینوپلاستی) کوتاه‌تر از جراحی‌های کامل است، اما همچنان باید طی حداقل شش هفته بعد از جراحی از انجام فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید. برای مثال، در این دوره ورزش و بلندکردن اجسام سنگین برای شما ممنوع است.

پس از جراحی چه شرایطی در انتظار شما خواهد بود؟

پزشک جراح یا پرستار شما قطعاً توضیحاتی درباره نحوه مراقبت‌های پس از جراحی در منزل به شما ارائه خواهند کرد.

برای مثال، ایشان به شما توضیح می‌دهند که:

 • چگونه از زخم‌ها و لوله‌های تخلیه (درن‌ها) مراقبت کنید.
 • چگونه از بروز عفونت در زخم‌ها جلوگیری کنید و مراقب وضعیت سلامت عمومی خود باشید.
 • به مدت شش هفته از هر نوع فعالیت فیزیکی که بر زخم‌های شکم شما اثر می‌گذارند، پرهیز کنید.
 • چه زمان مجدداً به جراح پلاستیک خود مراجعه کنید.
 • تا چه مدت از شکم‌بند طبی استفاده کنید.
 • به چه مدت زمان استراحت نیاز دارید.
 • چه غذاهایی باید مصرف کنید.

در روز جراحی با یک همراه به بیمارستان یا کلینیک مراجعه کنید تا بعد از پایان عمل، شما را تا منزل مشایعت کند و حداقل طی چند روز نخست پس از جراحی، از شما در منزل مراقبت نماید. شما می‌توانید بعد از گذشت ۴۸ ساعت از بیرون‌آوردن لوله‌های تخلیه (یا درن‌ها) استحمام کنید؛ تا پیش از آن از اسفنج مرطوب برای پاکسازی بدن خود استفاده نمایید. علاوه بر این، در طول دوره نقاهت، به‌صورت نشسته حمام کنید؛ یعنی در زمان استحمام روی صندلی بنشینید.

پزشک جراح احتمالاً برای شما داروی آنتی‌بیوتیک و ضدانعقاد خون تجویز خواهد کرد. علاوه بر این، برای زخم‌های روی شکم نیز باید از کرم‌ها یا پمادهای خاصی استفاده کنید. داروهای مسکّن را حتماً طبق دستور پزشک مصرف نمایید. از مصرف داروهای حاوی آسپیرین، جز در صورت تجویز پزشک، خودداری کنید.

در صورت مصرف داروی مسکّن در دوران نقاهت بعد از عمل ابدومینوپلاستی، از مصرف الکل شدیداً اجتناب کنید؛ علاوه بر این، حداقل تا شش هفته بعد از جراحی مصرف نیکوتین برای شما ممنوع خواهد بود. استعمال دخانیات، روند بهبود را به تأخیر می‌اندازد و موجب بروز مشکلات جدی برای شما می‌شود.

 • خانه به همراه خود داشته باشد.
 • مصرف الکل و سیگار در دوران نقاهت باعث تاخیر در پروسه ترمیم بدن شده و ممکن است مشکلاتی برای بیمار ایجاد کند.
 • بیمار در روزهای بعد باید به آرامی راه برود. این فعالیت باعث جلوگیری از لخته شدن خون در پاها می شود.
 • تا چند هفته نباید رانندگی کرد و هنگام نشستن در اتومبیل نیز نباید فشاری به شکم وارد شود.