برترین های کسب و کارعمومی

درام سپراتور چیست؟ انواع آن کدامند؟

درام سپراتورهای مغناطیسی

درام مگنت سپراتور مغناطیسی دستگاهی است که با استفاده از خواص مغناطیسی برای جداسازی کانی‌های هدف از سایر عناصر موجود در مواد معدنی به کار برده می‌شود. مانند جدایش‌های مگنتیت از کوارتز، ولفرامیت و مگنتیت از کاسیتریت.

جدا کننده مغناطیسی | درام جداکننده مغناطیسی | درام سپراتور چیست

کاربرد درام سپراتورهای در صنایع مختلف

·         صنایع فرآوری فولاد

تولید کنسانتره آهن از طریق جدایش مگنتیت و هماتیت از بقیه عناصر

·         صنایع فرآوری آلومینیوم

حذف آهن از خاک بوکسیت در فرآیند تولید آلومینا

·         صنایع فرآوری تیتانیوم

جداسازی آهن در مواردی که عنصر هدف تیتانیوم باشد

·         صنایع خاک نسوز

حذف آهن ( تا زیر 7 درصد) از مواد اولیه جهت تولید مواد نسوز که حاوی مقادیر قابل توجهی از آهن هستند.

·         صنایع بازیافت پسماند

جدایش زباله های فلزی از زباله­های شهری جهت بازیافت عناصر با ارزش

·         صنایع فرآوری ذغال­سنگ

حذف مواد آهنی از فرآیند تغلیظ ذغال­سنگ

درام سپراتورهای مغناطیسی یا به عبارتی انواع جداکننده مغناطیسی صنعتی را می‌توان براساس گرادیان، شدت میدان، فاز فرآیند و نوع فرآیند طبقه‌بندی کرد.

شدت میدان

این دستگاه بسته به نوع فرآیند جدایش در شدت میدان‌های مختلفی طراحی و ساخته می‌شود که کاربرد وسیعی در صنایع مختلف بویژه در صنایع معدنی دارد.‌ این شرکت توانایی تولید درام سپراتورهای 500-9000 گاوس در انواع خشک و تر را دارد.

درام سپراتورها در فرآیند تر

یک حالت خاص از مواد پارامغناطیس، فرومغناطیس (Ferromagnetic) نام دارد که دارای خاصیت مغناطیس شدت بالایی هستند و در صورت خارج شدن از میدان، مقداری از خاصیت مغناطیسی در آن باقی می‌ماند.

·         درام سپراتورها با ﺷﺪت میدان ﭘﺎﻳﻴﻦ (Low Intensity):

جداکننده‌هایی که در آنها شدت میدان مغناطیسی کمتر از 2 کیلوگوس باشد. از این نوع برای جدا کردن مواد فرومغناطیس مانند مگنتیت استفاده می‌شود.

·         درام سپراتورها با شدت میدان متوسط (Medium Intensity):

جداکننده‌هایی که شدت میدان مغناطیسی از 2 تا 5 کیلوگوس داشته باشند و از آن برای جدایش مواد با تاثیرپذیری مغناطیسی متوسط استفاده می‌شود.

·         درام سپراتورها با ﺷﺪت میدان ﺑﺎﻻ (High Intensity):

جداکننده‌هایی که شدت میدان آنها بیشتر از 5 کیلوگوس باشد. از این نوع سپراتورها برای جداسازی مواد پارامغناطیس مانند منگنز و هماتیت استفاده می‌شود.

نقش درام سپراتورها در تغلیظ مواد معدنی

در مدارهای فرآوری مواد معدنی با استفاده از خواص مغناطیسی، مواد پس از فرآیند خردایش و آسیاکنی جهت افزایش عیار و تولید کنسانتره از درام سپراتورها استفاده می­شود که خود به دو روش خشک و تر تقسیم می­شود.  انواع تجهیزات جداکننده مغناطیسی بسته به عیار و بازیابی محصول مورد نیاز و فرآیند تغلیظ می­تواند در مراحل پیش فرآوری (Cobber)، پرعیارسازی (Cleaner) و رمق گیری (Scavenger) استفاده شود.

فاز فرآیند

درام سپراتورها در فرآیند خشک

درام سپراتورهای شدت پایین نوع ﺧﺸﻚ، ﺑﺮاي جدایش ذرات درﺷﺖ با خاصیت مغناطیسی قوی (فرومغناطیس) به کار می‌رود.

درام سپراتورهای شدت متوسط نوع خشک برای جدایش ذرات درشت با خاصیت مغناطیسی متوسط به کار می‌رود.

درام سپراتورهای شدت بالا نوع ﺧﺸﻚ، برای جدایش ذرات درشت با خاصیت مغناطیسی کم (پارامغناطیس) به کار برده می‌شود.

درام سپراتورها در فرآیند تر

درام سپراتورها شدت میدان پایین نوع تر، ﺑﺮاي جدایش ذرات دانه‌ریز با خاصیت مغناطیسی قوی (فرومغناطیس) و تمیز کردن واسطه‌های سنگین مغناطیسی به کار می‌رود. در این جداکننده‌ نیروی غیرمغناطیسی معمولا جریان آب می‌باشد.

درام سپراتورها شدت متوسط نوع تر برای ذرات دانه‌ریز با خاصیت مغناطیسی متوسط به کار می‌رود.

درام سپراتورها شدت بالا نوع تر، برای آرایش کانه‌های اکسیده آهن (عمدتا شامل هماتیت) است که می‌تواند جایگزین فرآیند فلوتاسیون شود. یکی از کاربردهای وسیع این روش، کاهش گوگرد (به صورت پیریت) در ذغال سنگ می‌باشد.

درام سپراتور‌های مغناطیسی تر اصولاً برای جداسازی و مراحل cobber (پیش فرآوری)‌، rougher‌ (رافر)، cleaner (پرعیار سازی) و finishing (آبگیری) استفاده می‌شوند. درام سپراتور‌های مغناطیسی  با تانک‌های مختلف از جمله Concurrent (جریان و چرخش هم جهت)، Counter Rotation (چرخش غیر هم­جهت) و  Counter current (جریان و چرخش غیر هم­جهت) برای مراحل مختلف به صورت تک و چند مرحله‌ای طراحی شده‌اند. طراحی درام سپراتور‌های مغناطیسی تر به اندازه ذرات‌، مقدار ظرفیت و بازیابی‌، مقدار درصد کنسانتره و طرح خط تولید بستگی دارد.

گرادیان

طراحی چیدمان آهنربا یکی از مهمترین موارد در درام سپراتور‌های مغناطیسی است. گروه صنعتی پاپک پارسیان

اساساً دو مجموعه مختلف با ظرفیت بالا (HC) و گرادیان زیاد (HG) را فراهم می‌کند. تغییرات اصلی بین این دو طراحی‌، قطب آهنربا‌، فاصله قطب‌، تعداد قطب و نوع بلوک آهنربا است. مونتاژ با ظرفیت بالا دارای درجه شار مغناطیسی بالاتری است اما به دلیل گرادیان و ارتفاع میدان کمتری که دارد ، نیروی آن نزدیک به پوسته در واقع از جذابیت مغناطیسی کمتری در مقایسه با نوع گرادیان زیاد برخوردار است.

نسخه گرادیان زیاد از این رو توانایی بازیابی مواد مغناطیسی ریز یا کمتر را دارد‌، اما از آنجا که نیروی مغناطیسی آن با فاصله بیشتر از آهن‌ربا سریعتر افت می‌کند‌، ظرفیت آن کاهش می‌یابد. زاویه آهنربا چینی سیستم مغناطیسی LIMS، 110 درجه است و دارای درجه بندی 500 تا 1200 گاوس بر روی سطح پوسته است در حالی که سیستم مغناطیسی MIMS دارای زاویه آهنربا چینی 110 تا 120 درجه با درجه بندی 1500 تا 5000 گاوس است.

نوع فرآیند

سپراتورهای استوانه‌ای با توجه به نوع فرآیند مورد نیاز در صنایع مختلف، می‌تواند با دو هدف متفاوت تغلیظ و تخلیص به کار برده شود.

تغلیظ: پرعیارسازی سنگ آهن و همچنین صنایع فولاد و ریخته گری

تخلیص: حذف آهن در فرآوری بوکسیت، در صنعت بازیافت، کاشی، سرامیک، گچ، آهک و ….

همه چیز درباره درام سپراتور مغناطیسی تر

معرفی دستگاه :

جهت فرآوری سنگ آهن از مخلوط سنگ معدنی و افزایش بازده و بالا بردن کیفیت محصول از درام مگنت های تر استفاده می شود. این نوع درام مگنت ها در سه گروه شدت میدان پایین (Lims ) شدت میدان متوسط (mims) و شدت میدان بالا (Hims) قابل تولید می باشد .

نحوه عملکرد :

جداسازی درام سپراتوری مغناطیسی ناشی از گردش یک پوسته استوانه ای حول یک میدان مغناطیسی ثابت می باشد ذرات آهن جذب شده بر روی پوسته درام تا آخرین نقطه حضور مگنت گردش کرده جداسازی می شود . درام های سپراتور مغناطیسی تر در سه نوع هم جهت جریان پالپ ، خلاف جهت جریان پالپ و خلاف جهت چرخش پالپ با توجه به شرایط قابلیت راه اندازی و تولید می باشند.

مزایا :

طراحی و ساختار استوار / پوسته استیل ضد سایش / عمق میدان بسیار بالا / جداسازی اتوماتیک ذرات آهنی/میدان مغناطیسی دائم بدون نیاز به برق و باتری/ روکش لاستیک ضد سایش / قابل طراحی و ساخت با شدت میدان های مغناطیسی متفاوت

کاربرد :

معادن سنگ آهن / فرآوری سیلیس و کلیه ماده معدنی که به روش تر جهت بازیابی ماده معدنی(آهن) و با حذف آلودگیهای آهنی مورد نظر باشد.

کمی درباره درام سبراتور مغناطیسی خشک

درام مگنت جهت جداسازی پیوسته ناخالصی های آهنی از میان مواد ورودی دستگاه مگنت مورد استفاده قرار می گیرد. درام مگنت حاصل مونتاژ 180 درجه آرک مغناطیسی در داخل پوسته ای از جنس استیل نگیر و ضد سایش که توسط درپوش های آلومینیومی مهار شده است می باشد. مجموعه پوسته درام و درپوش با سرعت مشخصی در حال حرکت به دور آرک مگنت ثابت می باشد. زمانی که مواد ورودی روی سطح درام مگنت شارژ می شود موادغیرمغناطیسی در جلوی درام و در مسیر طبیعی سقوط می کنند. در حالی که مواد مغناطیسی جذب مگنت درام شده و بر روی پوسته درام تا آخرین نقطه حضور مگنت گردش کرده و در پشت درام تخلیه می شوند.

درام مگنت ها می توانند در دو گروه مگنت های سرامیکی یا مگنت های نیودیوم ساخته شده و سبب حصول میزان های مغناطیسی با دامنه و گرادیان متفاوت می گردند. پارامترهای قابل اهمیت در راندمان جداسازی درام مگنت شامل سرعت درام, موقعیت تیغه جداسازی, نوع المان های مگنت, تعداد قطب ها و سایر درام می باشد. کاربرد عمده درام مگنت شامل خالص سازی مواداولیه صنایع شیشه, کاشی, سرامیک, موادغذایی, صنایع بازیافت, ریخته گری و فولادسازی می باشد. همچنین جهت پرعیارسازی سنگ آهن و یا فروآلیاژها استفاده گسترده ای دارند.