اقتصادیبرترین های کسب و کار

چه گوسفندی بخریم؟ | مشخصات گوسفند خوب

مهترین نکاتی که هنگام خرید گوسفند زنده باید در نظر بگیریم

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که برای مراسمی نیاز به خرید گوسفند زنده پیدا کرده اید. هنگام خرید باید نکاتی درباره خرید گوسفند زنده را در نظر بگیرید، تا گوسفند خریداری شده دارای گوشتی سالم باشد. روش های تشخیص گوسفند سالم خیلی سخت و پیچیده نیستند و به راحتی می توانید آن ها را یاد بگیرید. برای آشنایی با بهترین نژاد گوسفندان ایرانی و نکاتی درباره خرید گوسفند زنده، با این مقاله همراه شوید.

افزایش قیمت دام زنده امروز نجف آباد، استان اصفهان | قیمت بره زنده در قم | قیمت دام زنده امروز تهران

نکاتی درباره خرید گوسفند زنده

تشخیص سالم بودن گوسفند یکی از نکات بسیار مهم در خرید گوسفند است. گوشت قرمز برای سلامتی انسان ها مفید است و منبعی از ویتامین ها و پروتئین ها است. اما  گاهی گوسفندها در برخی از مکان های غیرمجاز و آلوده پرورش پیدا می کنند که آلوده به انواع بیماری ها می شوند و سلامتی انسان با خوردن این گوشت آلوده می تواند به خطر بیافتد. یک گوسفند سالم همانند گوسفند افشاری دارای ویژگی های ذیل می باشد:

 • گوسفند باید مورد تایید وزارت بهداشت باشد.
 • چشم های یک گوسفند سالم باید شفاف باشد و هیچ گونه کدری نداشته باشد.
 • گوسفند سالم به طور مداوم در حال نشخوار است.
 • دهان و بینی یک گوسفند سالم نباید هیچ گونه ترشحی داشته باشد.
 • پشم های گوسفند را به سمت بالا بکشید، اگر پشم ها به سادگی از پوست جدا شدند، گوسفند بیمار است.
 • گوسفند سالم پرتحرک است.
 • پس از ذبح گوسفند، باید به رنگ جگر دقت کنید، جگر یک گوسفند سالم باید رنگی شفاف داشته باشد و رنگ جگری آن کاملا واضح باشد.
 • با لمس مهره های پشت گوسفند، می توان به میزان چاقی یا لاغری آن پی برد.

ویژگی های گوشت گوسفند سالم

پس از خرید گوسفند زنده و ذبح آن، گوشت گوسفند سالم دارای ویژگی های ذیل است که می تواند گواهی بر سالم بودن گوسفند باشد.

 • رنگ گوشت یک گوسفند سالم باید قرمز روشن باشد و رنگ تیره ای نباید داشته باشد.
 • گوشت سالم نباید لزج یا چروکیده و خشک باشد.
 • گوشت سالم نباید دارای خون مردگی، کبودی و ضربه باشد.
 • بوی گوشت سالم نباید نامطبوع باشد.
 • چربی گوشت سالم باید سفت و سفید باشد.

اهمیت نژاد در خرید گوسفند زنده

در خرید گوسفند زنده علاوه بر ویژگی های ظاهری ، باید نژاد گوسفند را نیز در نظر بگیرید. گوسفند ها نژادهای مختلفی دارند و هریک دارای کاربردی هستند. نژاد پوستی و نژاد گوشتی، دو نوع از نژادهای گوسفند هستند. نژاد گوشتی همانگونه که از نامش پیداست، برای مصرف گوشت آن، پرورش داده می شود. پس هنگام خرید گوسفند زنده باید دقت کنید که گوسفندی از نژاد گوشتی را خریداری کنید. این نوع گوسفند ویژگی هایی دارد که به سادگی قابل تشخیص است. پیشانی پهن، سینه گوشتی و بزرگ، کمر مستقیم و پهن، ران های حجیم و بزرگ و کپل پهن از ویژگی های نژاد گوسفندهای گوشتی است. از نژادهای گوسفندان گوشتی در ایران می توان به نژادهای لری،مهربان، تالشی، بلوچی، شال، زل، افشاری و …. است.

بهترین نژاد گوسفند زنده

هنگام خرید گوسفند زنده اگر نژاد گوسفند را بشناسید، به راحتی می توانید بهترین گوسفند را خریداری نمایید. از میان نژادهای گوشتی گوسفند، گوسفند نژاد افشاری یکی از بهترین انواع نژادهای گوشتی است که در تمام مناطق ایران پرورش داده می شود، اما بیشتر در زنجان، آذربایجان غربی و کردستان این نوع نژاد وجود دارد. نژاد افشاری رنگی قرمز یا سرخ و سفید دارد. از دیگر نژادهای خوب گوسفندان گوشتی، نژاد زل است. نژاد زل، دارای کمترین مقدار چربی است و این چربی در قسمت های مختلف گوشت خیلی مناسب تقسیم شده است که همین باعث شده ، این نوع نژاد گوشت خیلی عالی داشته باشد. نکته دیگر درباره نژاد زل این است که به هیچ وجه دنبه ندارد. نژاد زل در گرگان و گیلان بیشتر پرورش داده می شود.از ویژگی های این نوع گوسفند می توان  داشتن پشم کم و سفید رنگ،  اندازه سر متوسط و  دماغ صاف اشاره کرد.

برای خرید گوسفند زنده شما می توانید از نژادهای افشاری و زل که دارای گوشتی مرغوب تر هستند، استفاده نمایید. همچنین این دو نوع نژاد به دلیل دارا بودن بیشترین مقدار گوشت، برای ضیافت ها و جشن ها، می توانند بسیار باصرفه باشند.

راهنمای خرید گوسفند زنده

یک از دغدغه های اصلی هر فرد در هنپام خرید گوسفند زنده انتخاب بهترین زمان برای خرید گوسفند است و این موضوع به این دلیل مهم است که افراد  با اطلاع دقیق از بهترین زمان برای خرید گوسفند هم هزینه کمتری را پرداخت میکنند و هم در زمان مناسب گوسفند را خریداری خواهند نمود که باعث می شود گوسفندهایی بسیار پروار و با ورزن مناسب و سالم را تحویل بگیرند.

نحوه انتخاب و خرید گوسفند سالم

گوسفند سالم و بهداشتی از مطالبی است که در این قسمت به بررسی و تحلیلش خواهیم پرداخت، تا شما در عیدها و ایام محرم که به دنبال خرید دام بهداشتی می باشید به راحتی بتواندی اطلاعات لازم را داشته باشید و بهترین گوسفند سالم را خریداری نمایید. امروزه به دلیل گرمای هوا و شیوع پیدا کردن انواع بیماری های مختلف، تهیه نمودن دام سالم و بهداشتی دارای اهمیت فراونی می باشد. به همین دلیل خرید از مراکز عرضه گوسفند زنده بهداشتی ار زارش بالایی برخورددار می باشد.

آموزش انتخاب و خرید گوسفند سالم

برای آنکه بتوانید به راحتی گوسفندی را خریداری نمایید باید قبل از هر چیزی تشخیص دهید که گوسفند مورد نظر شما از نظر بهداشتی کاملا سالم می ابشد یا خیر  و اینکه هیچ بیماری نیز نداشته باشد. گوسفند مورد انتخاب شما باید از نظر ظاهری  فربه باشد و گوشت او فقط چربی نباشد تا بتوانید با قربانی کردن آن به گوشت بیشتری برسید و آن را میان افراد تقسیم نمایید.

وزن گوسفند زنده و سالم بودن آن را در هنگام خرید باید به آن توجه فراوانی داشت و شرط اولیه انتخاب گوسفند برای خود در هنگام خرید بدانید و بعد با در نظر گرفتن قیمت گوسفند می توانید خرید خود را انجام دهید، در این صورت می باشد که شما می توانید گوسفندی را از میان سایرین برای قربانی انتخاب نمایید و با پرداخت مبلغ آن بتوانید گوسفند مد نظر خود را برای قربانی مهیا نمایید.

بهترین زمان خرید گوسفند زنده

در واقع برای سود بیشتر، زمان خوب برای  خرید  دام یا گوسفند زنده وابسته به خواسته ی دامدار است. یعنی هدف هرکس از خرید دام چیه؟ دلیل این وابستگی مربوط به این میشه که در فصل های مختلف گوسفند در موقعیت متفاوتی است. در ادامه به بررسی بعضی از مواردی که معمولا سوال دامداران است پرداخته ایم.

مراکز مناسب خرید گوسفند زنده برای پرواربندی

مکان های عرضه دام در روستاها و مراکز مناسب فروش بره ها و گوسفندان که مورد تایید دامپزشکی می باشند بهترین محل ها برای خرید دام بسیار است؛ زیرا در این مکان ها به دلیل وجود تعداد زیاد بره و گوسفند از نژادهای مختلف، انتخاب دام مناسب به تعداد زیاد کار آسانی می باشد.

دامداران پاک یکی از معترترین مراکز عرضه دام و گوسفند زنده  از نژادهای مختلف ایرانی است که اقدام به فروش دام های مورد تایید دامپزشکی با هر تعدادی می نماید. گوسفندانی که توسط مرکز فروش گوسفند زنده عرضه می شود همگی در مناطق ییلاقی پرواربندی شده و با مناسب ترین قیمت ها به فروش می رسند.

اگر قصد پرواربندی نژادهای مختلف گوسفند  و پرورش آن را دارید باید بدانید خرید بره های سالم نیمی از هزینه های پرواربندی می باشد. مرکز فروش گوسفند زنده در هر ساعت شبانه روز و در هر کجای تهران آماده فروش بره های سالم از هر نژادی و مورد تایید شهرداری به شما می باشد.

بهترین زمان خرید گوسفند زنده برای پرواری

دامدارهایی که برای تولید گوشت قصد خرید  دارند بهترین زمان خرید بره شیری از نژاد گوشتی در فصل تابستان است چرا که:

 • با خرید بره های یک ساله در این فصل دو دوره پرواربندی رو پشت سر میگذارند.
 • قیمت بره به علت ازدیاد بره ها در تابستان پایین است.
 • تا آخر پرواربندی استخوان بندیشون کامل میشه