برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

چه نوع لنز طبی مناسب چشم شماست؟

انتخاب بهترین لنز برای چشم‌های حساس در نوع خود چالش بزرگی است. چراکه لنز به خودی خود یک جسم خارجی محسوب شده و چشم را تحریک می‌کند. حالا اگر چشم شما مستعد حساسیت و خشکی باشد، استفاده از لنز برایتان چالشی‌تر خواهد شد. اما خبر خوب اینکه سازندگان این محصول حساس، به این موضوع فکر کرده و لنزهای تولیدی خود را متناسب با شرایط چشم‌های حساس به‌روزرسانی کرده‌اند.

این محصولات در همین نوشته از لنزبیوتی معرفی شده و همه اطلاعات لازم در اختیارتان قرار داده می‌شود. پس اگر شما هم از دسته افراد مستعد قرمزی، خشکی، درد، حساسیت، سوزش و خونریزی چشم بوده و قرار است از لنز استفاده کنید، این نوشته را تا آخر بخوانید.

انواع لنز چشم | بهترین لنز برای چشم های حساس | بهترین مارک لنز چشم

محتوای این خبر مخفی

آیا امکان استفاده از لنز برای چشم‌های حساس وجود دارد؟

چشم عضوی از بدن است که با وارد شدن کوچکترین ذره گردوخاک، احساس ناخوشایندی در شما ایجاد می‌کند. با وجود پیشرفت فناوری و شبیه‌سازی لنزهای تماسی از روی ساختار چشم، این محصول به هر حال یک جسم خارجی به حساب می‌آید. بنابراین احتمال زیادی وجود دارد که چشم شما حداقل در اولین روزهای استفاده با این جسم خارجی سازگاری نداشته‌باشد.

اما چشم‌هایی که به خودی خود حساس هستند، پتانسیل بالایی در واکنش نشان دادن به ورود لنز دارند. برای مثال ممکن است نتوانید از لنزهای طولانی‌مدت که شبانه روز در چشم باقی می‌ماند استفاده کنید. چراکه چشم‌های حساس بهتر است ساعات کوتاه‌تری از لنز استفاده کنند.  به همین خاطر است که باید قبل از خرید لنز در این زمینه تحقیق کرده و حتی با چشم‌پزشک خود مشورت کنید. با این حال مدل‌هایی از لنزهای تماسی در بازار وجود دارد که در ساخت آن چالش چشم حساس نیز درنظر گرفته شده است. فقط کافی است که روش شناسایی این لنزها را بدانید!

معیارهای خرید لنز برای چشم‌های حساس

برای اینکه بدانید کدام لنز مناسب چشم‌های حساس شما است، باید معیارهای زیر را در نظر بگیرید:

تناسب در لنز با چشم

چشم‌پزشکی که نسخه لنز چشم را می‌نویسد، اندازه‌گیری دقیقی از ابعاد و شکل قرنیه چشم شما ارائه می‌دهد. برای مثال منحنی پایه و قطر قرنیه که در این نسخه وجود دارد، فرم و اندازه لنز مناسب شما را مشخص می‌کند. هرچه دقت ارزیابی این ابعاد و اندازه‌ها بیشتر باشد، تناسب لنز با شکل قرنیه بیشتر و عوارض استفاده از لنز کمتر است. افرادی که مستعد حساسیت و خشکی چشم هستند باید این موضوع را به چشم‌پزشک خود اطلاع دهند.

نفوذپذیری اکسیژن در لنز

لنزهای تماسی قرنیه چشم شما را می پوشانند و درنتیجه راه ورود اکسیژن تا حدودی بسته می‌شود. در چشم‌های حساس این موضوع باعث تشدید عارضه‌ها می‌گردد. به همین دلیل بهترین لنز برای چشم‌های حساس آنهایی هستند که قابلیت نفوذپذیری اکسیژن بالایی دارند. مدیر مرکز چشم‌پزشکی منهتن در شهر نیویورک، می‌گوید: «مهم‌ترین عاملی که باید هنگام خرید لنز به آن توجه کرد، نفوذپذیری اکسیژن است. نفوذپذیری اکسیژن براساس متریال ساخت لنز و همچنین ضخامت آن ارزیابی می‌شود. این معیار با Dk/T نشان داده می‌شود. درواقع هر چه Dk/T بالاتر باشد، عدسی نفوذپذیرتر است و اکسیژن بیشتری به قرنیه می‌رساند. اکسیژن بیشتر به معنای قرنیه سالم‌تر، تجربه کاربری بهتر و عوارض کمتر است.

محتوای آب

بخشی از لنزهای تماسی از آب ساخته شده‌اند، اما میزان آب آنها متفاوت است. لنزهایی با محتوای آب بیشتر از ۵۰ درصد ضخیم تر هستند، در حالیکه لنزهایی که محتوای آب آن کمتر از ۵۰ درصد است، نازک‌تر هستند. اگر تصور می‌کنید که محتوای آب بیشتر برابر با رطوبت بیشتر لنز و پیشگیری از خشکی چشم است، اشتباه می‌کنید. درواقع حقیقت برعکس این است. لنز با محتوای آب بیشتر احساس خشكی را بدتر می‌كند، زيرا می‌تواند آب را از چشم دور كنند. بنابراین لنز با محتوای آب کمتر برای بیمارانی که از خشکی چشم رنج می‌برند مناسب‌تر است. به عبارت دقیق‌تر بهترین لنز برای چشم حساس لنزی با حداکثر ۴۰ درصد محتوای آب است.

نوع لنز به‌لحاظ زمان تعویض

یکی از مهم‌ترین علت‌های خشکی چشم، تجمع بافت‌های مختلف روی لنز است. اساساً هرچه لنزها پتانسیل بیشتری در جذب گرده، باکتری، پروتئین و لیپیدهای موجود در اشک داشته‌باشد، بیشتر باعث تحریک چشم شما می‌شود.

یکی از راه‌های حل این مشکل، استفاده از لنزهایی با زمان تعویض و جایگزینی کوتاه‌تر است. درواقع با کاهش تجمع رسوب‌ها به بیماران مبتلا به آلرژی و بلفاریت کمک می‌کند.

اما آیا می‌دانید کدام برندهای لنز موجود در بازار این ویژگی‌ها را دارند؟

معرفی لنزهای مناسب چشم حساس

صنعت تولید لنزهای طبی و رنگی تنوع زیادی در محصولات خود دارد. بااین‌وجود از آنجاییکه شما مستعد درد، خشکی، قرمزی و سوزش چشم بعد از ورود لنز هستید، گزینه‌های محدودتری برایتان وجود دارد. در این بخش برترین لنزها برای چشم حساس معرفی می‌شود:

·         لنز بیوفینیتی Biofinity برای چشم های حساس

این لنز محصول برند CooperVision است و مخصوص چشم‌های حساس و مستعد خشکی طراحی شده‌است. لنز بیوفینیتی بیشترین راحتی و کمترین تحریک‌پذیری را در چشم شما ایجاد می‌کند. چراکه تکنولوژی ساخت این لنز به‌گونه‌ای است که رطوبت و اکسیژن را به درستی به قرنیه و دیگر اجزاء چشم می‌رساند. لنز بیوفینیتی از رسوب پروتئین پیشگیری کرده، حتی در شرایط سخت خشک نمی‌شود و تا دلتان بخواهد راحت است.

·         لنز  آکیو ویو اوسیس Acuvue Oasys Lenses برای چشم های حساس

این لنز یک محافظ قدرتمند است که چشمان حساس شما را از اشعه‌های مضر UV در امان نگه می‌دارد. به علاوه تمیز و ضدعفونی کردن این محصول بسیار راحت است و به این ترتیب اجازه ورود آلودگی را به چشم‌های شما نمی‌دهد.

·         لنز مولتی فوکوس پروکلیر Proclear Multifocus Lenses برای چشم های حساس

یکی دیگر از محصولات کمپانی CooperVision لنزهای تماسی مولتی فوکوس پروکلیر هستند. فناوری ساخت این لنز به‌گونه‌ای است که مولکول‌های آب را جذب و حفظ کرده و به چشم شما احساس راحتی می‌دهد.

این لنز نه تنها برای چشم‌های حساس طراحی شده‌اند، بلکه برای افراد مبتلا به آستیگماتیسم نیز بهترین گزینه به حساب می‌آیند.

·         لنز ایر آپتیکس آکوا Air Optix Aqua Lenses برای چشم های حساس

این لنز به فناوری TriComfort مجهز است. این فناوری اجازه نمی‌دهد که پروتئین در چشم شما رسوب کرده یا رطوبت آن از بین برود. به همین دلیل برای چشم‌های خشک و حساس، این یکی از بهترین لنزها است.

·         لنز بوش اند لومب اولترا Bausch & Lomb ULTRA Contact Lenses برای چشم های حساس

این لنز قابلیت بالایی در عبور دادن اکسیژن و قرار دادن آن در دسترس چشم دارد. بنابراین برای چشم‌های مستعد خشکی و تحریک‌پذیر، این یک گزینه‌ ایده‌آل به حساب می‌آید. فناوری ساخت این لنز برای افراد نزدیک‌بین، دوربین یا مبتلا به هر نوع خطای انکساری چشم که البته تحریک‌پذیر است، سازگاری دارد.

·         لنز شب و روز Night And Day Lenses برای چشم های حساس

لنز شب و روز علاوه بر امکان پوشیدن در شب، یک گزینه ایده‌آل برای استفاده طولانی مدت و شرایطی مانند سفر است. با استفاده از این لنز، هیچگونه اثری از خشکی، حساسیت و تحریک‌پذیری در چشم شما بروز پیدا نمی‌کند.

·         لنز بیوفینیتی انرژی CooperVision Biofinity Energys برای چشم های حساس

·         لنز رنگی ایر آپتیکس آلکان Alcon AIR OPTIX COLORS 2-Pack برای چشم های حساس

اگرچه لنز رنگی با اهداف زیبایی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما به هرحال افرادی هستند که باوجود خشکی و تحریک‌پذیری چشمشان نمی‌توانند از خرید لنز رنگی چشم‌پوشی کنند. بااین‌وجود پیدا کردن لنز رنگی که برای چشم حساس و خشک مناسب باشد کار آسانی نیست.

·         لنز روزانه آلکان Alcon DAILIES AquaComfort Plus برای چشم های حساس

درضمن بااستفاده از این نوع لنز اشعه‌های مضر صفحات گوشی هوشمند و کامپیوتر نمی‌تواند چشم شما را خشک و تحریک‌پذیر کند. بنابراین فشار ناشی از کار طولانی مدت با لبتاب، تبلت و گوشی بااستفاده از این لنز کاهش می‌یابد.

·         لنز روزانه Alcon DAILIES TOTAL1 Contact Lenses برای چشم های حساس

در ساخت این لنزها از نوعی فناوری استفاده شده‌است که از بالشتک رطوبت بر روی سطح چشم شما استفاده می‌کند. این نوع لنز قابلیت انتقال اکسیژن را به صورت بهینه نیز دارد.

·         لنز هفتگی Hydrogel Vision Extreme H2O Soft Contact Lenses برای چشم های حساس

تقریباً تمام کسانی که تجربه استفاده از این لنز را دارند معتقدند که هیدروژل ویژن اکستریم قرمزی، سوزش و خشکی چشم‌هایشان را کاهش داده و ارزش خرید را دارد. این لنزهای هفتگی یکبار مصرف یک گزینه ایده‌آل برای افراد دارای چشم خشک است که قصد دارند بیش از یک بار در ماه از لنز استفاده کنند. این نوع لنز دارای محتوای مرطوب عالی و قابلیت تنفس فوق‌العاده است که تجربه کاربری خوشایندی در تمام طول هفته برای شما به‌وجود می‌آورد.

این لنزها را می‌توان برای یک یا تا دو هفته متوالی مورد استفاده قرار داد. لنز هیدروژل ویژن اکستریم با حفظ رطوبت و متعادل نگهداشتن آن، به افراد دارای چشم خشک و تحریک‌پذیر کمک می‌کند. درضمن این محصول بسیار بادوام بوده، بنابراین احتمال پاره شدن آنها در هنگام تمی289

لنز طبی رنگی مناسب چه کسانی است؟ برای کسانی که زیبایی و سلامتی را همزمان با هم می‌خواهند. این نوع لنزها که معمولا با دستور پزشک تجویز می‌شود در فروشگاه‌های معمولی و یا آرایشگاه‌ها یافت نمی‌شود. برندهای مختلفی اقدام به تولید لنزهای رنگی طبی می‌کنند که معتبرترین آن‌ها را می‌توانید در لنزبیوتی مشاهده کنید.

البته باید اشاره کنیم که شما پیش از انتخاب و خرید یک لنز تماسی طبی‌رنگی حتما باید با متخصص چشم مشورت کنید. پزشکان با مورد آزمایش قرار دادن همه بخش‌های چشم و با درنظر گرفتن انواع بیماری‌ها و مشکلات برای بیماران لنز مناسب را تجویز می‌کنند.

آیا خرید لنز طبی رنگی مقرون‌به‌صرفه است؟

باید توجه داشته باشید که با استفاده از لنز، نیاز شما به عینک از بین نخواهد رفت. همچنین، علاوه بر قیمت خود لنز، باید هزینه ملزومات جانبی آن همانند محلول‌های شوینده و قاب را نیز در نظر بگیرید. بنابراین، پیش از خرید لنز طبی‌رنگی باید بدانید که ممکن است هزینه‌های استفاده از لنز از عینک بیشتر باشد. اما شک نداشته باشید که راحتی لنز بیشتر است و مشکلات عینک مثل بخار کردن، افتادن و شکستن و تغییر فرم چشم‌ها را به دنبال ندارد.

از طرف دیگر، وقتی مدل‌های رنگیِ لنز طبی را انتخاب می‌کنید در واقع با یک تیر دو نشان می‌زنید. علاوه بر رفع عیوب انکساری چشم‌ها رنگ چشم خود را هم تغییر می‌دهید و به جذابیت چهره‌تان کمک می‌کنید.

لنز رنگی طبی برای کسانی که حساسیت یا خشکی چشم دارند

خشکی چشم یا حساسیت‌های آن مانع از استفاده راحت از لنز تماسی می‌شوند. بنابراین، اگر به هر کدام از این مشکلات مبتلا هستید حتما پیش از استفاده از لنز با پزشک خود مشورت کنید. مناسب‌ترین لنز طبی رنگی برای این افراد، لنزهای روزانه و یک‌بار مصرف هستند زیرا احتمال بروز عفونت و حساسیت را به صفر می‌رسانند. استفاده از آن‌ها نیز راحت‌تر از لنزهای سخت است.

آیا لنز طبی رنگی انتخاب درستی است؟

در بسیاری مواقع می‌توان گفت خرید لنز چشم بسیار عاقلانه‌تر از است. به این خاطر که لنز برخی از مشکلات عینک همانند بخار کردن در هوای سرد، خیس شدن در باران، خش برداشتن عدسی، تنگ و گشاد بودن فریم یا سنگینی عینک روی بینی را ندارد. یک تکه پلاستیک نرم را مستقیم روی سطح چشم می‌گذارید و همه مشکلات بینایی‌تان برطرف می‌شود، چه بهتر از این!

اما در عین حال باید اذعان کنیم که لنزهای تماسی هم مشکلات خاص خود را دارند. به طور مثال، اگر بدون رعایت بهداشت و با دست‌های آلوده لنز را در چشم بگذارید یا بردارید، یا اگر لنز را با محلول‌های مخصوص پس از هر بار مصرف نشویید و ضدعفونی نکنید، عفونت‌های مختلفی را متوجه چشم خود خواهید کرد. حتی در برخی مواقع استفاده نادرست از لنز تماسی می‌تواند به کور شدن فرد منجر شود.

لنزهای طبی رنگی هم که برای اصلاح نزدیک‌بینی، دوربینی یا آستیگماتیسم مناسب هستند و به‌طور همزمان نیز رنگ‌ چشم را تغییر می‌دهند هم از نظر امنیت با انواع معمولی و طبی فرقی ندارند. شما در مورد این لنزها هم باید همه موارد لازم برای نگهداری و ضدعفونی کردن لنزها را به‌طور کامل و صحیح اجرا کنید.

خرید لنز رنگی‌طبی بر اساس رنگ چشم‌ها

بهترین لنز طبی رنگی برای چشم‌های روشن: اگر ترجیح می‌دهید که ظاهر خود را به صورت نامحسوسی تغییر دهید، بهتر است که از لنزهای تقویت‌کننده‌ی رنگ چشم استفاده کنید. این لنزها رنگ چشم‌ها را شفاف‌تر و زیباتر از قبل نشان خواهند داد.

بهترین لنز طبی رنگی برای چشم‌های تیره: لنزهای رنگی مات بهترین گزینه برای افرادی با چشم تیره است. بهتر است برای داشتن تغییری نامحسوس از لنزهای فندقی رنگ و یا قهوه‌ای عسلی استفاده کنید. اگر دوست دارید تغییر مشخصی داشته باشید می‌توانید از رنگ‌هایی همچون آبی، بنفش و یا سبز استفاده کنید.

انواع طرح‌های لنز رنگی طبی

لنز طبی رنگی بدون دور: تنها رنگ چشم شما را تغییر می دهد یا با رنگ طبیعی چشم همرنگ شده و ترکیب رنگ بسیار جذابی را به وجود می آورد. این گونه لنزها، اندازه قطر چشم های شماست و ممکن است مقدار خیلی کمی بزرگنمایی ایجاد کند.

لنز طبی‌رنگی دور دار: لنزهای رنگی که دارای یک نوار باریک مشکی دور خود هستند را لنزهای دوردار می‌گویند. این لنزهای رنگی، باعث می شود که چشم درشت تر دیده شود. همچنین باعث طبیعی تر دیده شدن چشم هم می‌شوند.

بهترین رنگ برای لنز طبی رنگی

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که میزان استفاده شما می‌تواند در رنگی که برای لنز خود استفاده می‌کنید موثر باشد.

اگر می‌خواهید به صورت روزانه و در ساعت‌های طولانی از لنزتان استفاده کنید پیشنهاد ما این است که از رنگ‌های طبیعی‌تر استفاده کنید و اگر هم می‌خواهید تنها در یک مهمانی چند ساعته از لنز استفاده کنید، لنزهایی با رنگ‌های فانتزی می‌توانند انتخاب مناسبی برای شما باشند.

برگرفته شده از:

youtube.com