برترین های کسب و کارعمومی

برای گرفتن پروانه ساخت به کجا مراجعه کنیم؟

پروانه ساختمان، سندی است که پس از ارائه مدارک لازم، نظیر نقشه ها و سند مالکیت و پس از طی کردن مراحل اخذ پروانه ساختمان یعنی تشکیل پرونده و پرداخت عوارض، از سوی شهرداری تهران صادر شده و به معنای مجوز قانونی ساخت و ساز می باشد. هزینه های این پروانه، بر مبنای مواردی، نظیر متراژ پروژه تعیین می گردد و مدت اعتبار پروانه صادره، 2 سال از تاریخ صدور، خواهد بود.

ساختمان سازی، یکی از حیطه هایی است که افراد بسیاری، به فعالیت در آن مشغول هستند و از آن جا که ساختمان سازی، ارتباط مستقیمی با نما و فضای شهری داشته و از طرفی، بر جان و سلامت افرادی که بعد ها در آن ساکن می شوند، ارتباط دارد، باید، به صورت درست و اصولی و مطابق قوانین، انجام گیرد.

در همین راستا، در قانون، اخذ برخی مجوزها و مدارک، برای شروع قانونی ساختمان سازی، ضروری دانسته شده که پروانه ساختمان، یکی از آن ها می باشد. بدون دریافت این مجوزها، سازندگان، مشمول جریمه خواهند شد و نمی توانند، از تسهیلاتی مانند بیمه کارگران، دریافت وام ساخت و ساز از بانک ها و موارد دیگر، استفاده کنند.

با توجه به اینکه، دریافت و نحوه صدور جواز ساختمان، شرایط مخصوص به خود را دارد، ضروری است که با تشریفات آن، آشنا بود. از این رو، در این مقاله از تهران جواز قصد داریم بگوییم که پروانه ساختمان چیست و دریافت آن، چه شرایطی دارد؛ سپس، مراحل اخذ پروانه ساختمان، مدارک و هزینه های لازم را بررسی می کنیم و در خصوص زمان صدور، زمان اعتبار و کاهش زمان صدور آن در سال 1401 توضیح می دهیم.

جواز ساخت شهرداری تهران | قانون جدید جواز ساخت | قیمت پروانه ساختمان در کرمان

پروانه ساختمان چیست و چه کاربردی دارد؟

ساختمان سازی، قواعد و اصول مخصوص به خود را دارد و افرادی که اقدام به فعالیت، در این حیطه می نمایند، اعم از اینکه مشغول ساخت یک واحد باشند یا چندین واحد، باید، در چهارچوب اصول و قواعد و شرایطی که در قانون، برای این امر، در نظر گرفته شده، عمل نمایند. از جمله مواردی که ساختمان سازان، ملزم به رعایت آن، می باشند، اخذ مجوز ها و  های مورد نظر قانون گذار است.

پروانه ساختمان، شناسنامه فنی و ملکی، شناسنامه فنی ساختمان، گواهی پایان کار و سند تفکیکی آپارتمان ها، از جمله موارد و مجوز هایی است که فعالین مشغول به ساخت و ساز، در مراحل مختلف کار خود، باید، نسبت به دریافت و اخذ آن ها از مراجع ذی صلاح، نظیر سازمان نظام مهندسی یا شهرداری، اقدام نمایند.

بدون دریافت هریک از این مجوزها، فرد، امکان استفاده از برخی تسهیلات، نظیر بیمه کردن کارگران ساختمانی خود، دریافت وام ساخت و ساز از بانک ها، دریافت سند رسمی و تفکیکی و دریافت را از دست می دهد و فعالیت او، غیر قانونی تلقی خواهد شد و به همین علت، مشمول جریمه می شود.

از جمله مهم ترین مدارک و مجوزهایی که باید، در فعالیت های ساخت و ساز ساختمانی، نسبت به دریافت آن، اقدام نمود، پروانه ساختمان می باشد. در پاسخ به این پرسش که پروانه ساختمان چیست؟ باید گفت، پروانه ساختمان، سندی است که پس از طی کردن مراحل و نحوه صدور جواز، توسط شهرداری، صادر می شود و در واقع، مجوزی قانونی، برای شروع فعالیت ساخت و ساز می باشد. این پروانه، شامل اطلاعات مالک و اطلاعات ملک، از قبیل مساحت و کروکی زمین، زیربنای ساختمان و می باشد.

شایان ذکر است که دریافت پروانه ساختمان، در انجام تعمیرات ساده، ضروری نیست؛ اما، دریافت آن، در سایر موارد، نظیر نوسازی، اضافه کردن بنا و اموری از این دست، لازم می باشد. از همین رو و با توجه به متفاوت بودن ساخت و سازها، پروانه ساختمانی، دارای انواعی است که پروانه ساختمانی اراضی بایر یا باغات، پروانه تخریب و نوسازی، پروانه تعویض مهندس، پروانه اضافه اشکوب، پروانه تغییر نقشه، پروانه توسعه بنا، پروانه تغییرات و پروانه تبدیل، از جمله انواع آن، می باشند.

پس از صحبت در این خصوص که پروانه ساختمان چیست، با توجه به اینکه شرایط و نحوه صدور جواز ساخت، قواعد مخصوص به خود را دارد، در ادامه، قصد داریم، توضیح دهیم که شرایط و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست؛ سپس، هزینه و مدارک لازم برای این امر را بگوییم.

شرایط گرفتن پروانه ساختمان

در قسمت قبل، توضیح دادیم که پروانه ساختمان چیست و انواع آن، کدامند، پس از توضیح در این خصوص، از آن جا که دریافت پروانه ساختمان، همانند گرفتن ، شرایط مخصوص به خود را دارد، در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره شرایط گرفتن این پروانه صحبت کرده و بگوییم که شرایط گرفتن پروانه ساختمان چیست. این شرایط، عبارتند از:

داشتن سند مالکیت قانونی

تایید شدن نقشه های ساختمان و مهر و امضای آن، به وسیله طراح

تایید شدن نقشه های ساختمان، به وسیله شهرداری

پرداخت عوارض ساختمان و داشتن فیش واریزی

در صورت داشتن شرایط فوق، متقاضی کسب جواز ساخت و ساز، می تواند، با ارائه مدارک لازم، پرداخت هزینه های مورد نیاز و طی کردن نحوه و مراحل اخذ پروانه ساختمان که در ادامه، توضیح می دهیم، پروانه ساختمان خود را از شهرداری دریافت کرده و به صورت قانونی، اقدام به ساخت و ساز نماید.

نحوه گرفتن جواز ساختمان

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که  ، چه مجوزی است و شرایط گرفتن پروانه ساختمان چیست. در این قسمت از مقاله، قصد داریم، درباره نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان، صحبت کنیم و بگوییم که متقاضی این امر، باید، چه مراحلی را طی کند، تا موفق به اخذ پروانه ساختمان یا همان، مجوز ساخت و ساز شود. نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان، عبارت است از:

مراجعه مالک یا نماینده قانونی وی، به شهرداری یا دفاتر الکترونیکی، جهت تشکیل پرونده

صدور دستور بازدید از سمت شهرداری و ارسال نماینده، برای بازدید از محل و بررسی پروژه درخواستی

طراحی نقشه ساختمان، توسط معمار، با توجه به ضوابط و قواعد مورد نظر شهرداری و ارائه آن، به شهرداری، جهت تایید و ساختمان

تکمیل فرم درخواست مهندس ناظر و امضای قرارداد، با یکی از مهندسین ناظر سازمان نظام مهندس

صدور مجوز ساخت یا پروانه ساختمان، توسط شهرداری

دقت به این نکته ضروری می باشد که هنگام تشکیل پرونده، بهتر است تمامی مدارک، تکمیل باشد؛ چراکه نقص در مدارک، سبب کندی در روند رسیدگی به صدور پروانه ساختمان خواهد شد. از همین رو، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره مدارک لازم، برای دریافت مجوز ساخت و ساز صحبت کرده و بگوییم که مدارک لازم برای گرفتن پروانه ساختمان چیست.

مدارک لازم برای گرفتن پروانه ساختمانی

در قسمت قبل، توضیح دادیم که نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست و اشاره کردیم که نقص در مدارک، سبب کندی روند صدور مجوز و اتلاف وقت و هزینه سازنده خواهد شد. لذا در این بخش از مقاله، قصد داریم، در خصوص مدارک گرفتن مجوز ساخت یا پروانه ساختمان، صحبت کرده و بگوییم که مدارک لازم، برای گرفتن پروانه ساختمان چیست. این مدارک، عبارتند از:

اصل سند مالکیت و کپی آن

برگه تسویه حساب مربوط به  و سایر عوارض شهرداری

اصل مدارک هویتی مالک، نظیر شناسنامه و کارت ملی و کپی آن ها

نقشه های ساختمانی طراحی شده توسط معمار

از آن جا که گرفتن پروانه ساختمان، مستلزم پرداخت ​برخی هزینه ها می باشد، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره هزینه گرفتن پروانه ساختمان، صحبت کنیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره درخواست صدور سند تک برگی، مطالعه مقاله ای که در زیر، در قسمت بیشتر بخوانید آمده، توصیه می گردد.

هزینه گرفتن پروانه ساختمانی

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که پروانه ساختمانی چیست و گفتیم که شرایط، نحوه صدور جواز ساخت و مراحل گرفتن آن، از چه قرار است. از آنجا که گرفتن پروانه ساختمان، نیازمند پرداخت هزینه می باشد و هزینه های آن، در سال 1401، تا 2 درصد، افزایش داشته، در این بخش از مقاله، قصد داریم، درباره هزینه های لازم، برای گرفتن پروانه ساختمان، صحبت کنیم و بگوییم که مبنای محاسبه هزینه ها چیست.

در خصوص هزینه های گرفتن پروانه ساختمان، باید گفت، با توجه به اینکه مبنای محاسبه هزینه ها، نوع کاربری پروژه، مساحت آن، متراژ و تعداد طبقات می باشد، هزینه پروانه ساختمانی را باید، بر اساس فرمول مخصوص ساختمان های یک طبقه ای و فرمول مخصوص مجتمع های مسکونی و ضریب های مربوط به زیر بنای هریک، محاسبه کرد که مطابق توضیحات زیر است:

فرمول مخصوص ساختمان های یک طبقه ای، جهت محاسبه هزینه های پروانه ساختمان، عبارت است از:

هزینه جواز ساخت یک ساختمان مسکونی یک طبقه = ضریب*(مساحت ناخالص زیربنا) – (تعداد پارکینگ تأمین شده*20) * قیمت منطقه‌ای که جدول ضرایب آن، به شرح زیر می باشد:

ضریب سطح زیر بنا
5 درصد تا 60 متر مربع
10 درصد تا 100 متر مربع
18 درصد تا 150 متر مربع
30 درصد تا 200 متر مربع
45 درصد تا 300 متر مربع
65 درصد تا 400 متر مربع
90 درصد تا 500 متر مربع
120 درصد تا 600 متر مربع

فرمول مخصوص مجتمع های مسکونی، جهت محاسبه هزینه های پروانه ساختمان، عبارت است از:

هزینه جواز ساخت یک مجتمع مسکونی = ضریب * قیمت منطقه‌ای* (مساحت کل زیربنا * زیربنای مورد تقاضا/تعداد کل واحد‌های مسکونی* 100) که جدول ضرایب آن، به شرح زیر می باشد:

ضریب زیر بنای مورد تقاضا
15 درصد 200 متر مربع
20 درصد 400 متر مربع
25 درصد 600 متر مربع
30 درصد بیش از 600 متر مربع

پس از توضیح در خصوص هزینه دریافت پروانه ساختمانی، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره مدت زمان گرفتن این پروانه و زمان اعتبار آن، پس از صدور، صحبت کنیم و بگوییم که متقاضی کسب جواز ساخت، تا چه زمانی، فرصت دارد که از پروانه ساختمانی صادر شده، توسط شهرداری، استفاده کند.

مدت زمان گرفتن پروانه ساختمانی و مدت اعتبار آن

در قسمت های قبل، توضیح دادیم که شرایط، نحوه صدور جواز ساخت و مراحل اخذ پروانه ساختمان چیست و گفتیم که هزینه های گرفتن این پروانه، به دلیل تفاوت پروژه ها، در مواردی نظیر متراژ، تعداد طبقات و یا نوع پروژه، از ساختمانی به ساختمان دیگر، متفاوت می باشد. پس از صحبت در خصوص موارد فوق الذکر، در این بخش، قصد داریم، درباره مدت زمان گرفتن پروانه ساختمان و زمان اعتبار آن، صحبت کنیم.

مدت زمان گرفتن پروانه ساختمان، بسیار طولانی و زمانی در حدود 9 ماه تا یک سال، از زمان تشکیل پرونده و ارائه درخواست صدور مجوز می باشد. پس از صدور مجوز، سازنده، 2 سال فرصت دارد، تا نسبت به ساخت پروژه خود، اقدام نماید. البته، مدت زمان ساخت پروژه ها، با توجه به متراژ آن ها، مشخص می گردد و این دو سال، یک زمان ثابت و قطعی، برای همه پروژه ها نیست و این زمان، حداکثر، تا 4 سال نیز در نظر گرفته می شود.

از آنجا که شهرداری، امکان تمدید پروانه ساختمان را برای سازندگان، در نظر گرفته است، چنانچه سازنده، نتواند در بازه زمانی مورد نظر و پس از تمدید اعتبار، پروژه خود را به پایان برساند، برای ادامه ساخت و ساز، باید، اقدام به اخذ مجوز جدید و پرداخت 20 در صد هزینه های پروانه به نرخ روز نماید.

با توجه به طولانی بودن زمان صدور پروانه ساختمان و اعتراضات سازندگان در این خصوص، دولت، تدابیری جهت کاهش زمان صدور آن، اندیشیده است. از این رو، در ادامه مقاله، قصد داریم، درباره کاهش زمان صدور پروانه ساختمان یا مجوز ساخت و ساز، صحبت کنیم.

کاهش زمان صدور پروانه ساختمان در سال 1401

در قسمت های قبل، درباره مراحل اخذ پروانه ساختمان، نحوه صدور جواز، هزینه ها و مدت زمان صدور و اعتبار پس از صدور پروانه های ساختمان، صحبت کردیم و گفتیم که مدت زمان صدور پروانه ساختمان، در حدود 9 ماه تا یک سال خواهد بود و اعتبار آن، پس از صدور، با توجه به متراژ پروژه، حداکثر تا 4 می باشد. همچنین، اشاره کردیم که امکان تمدید اعتبار پروانه ساختمان نیز وجود دارد.

در سال های اخیر، با توجه به افزایش نرخ تورم و تاثیر مستقیم آن، بر قیمت مصالح ساختمانی و همچنین، طولانی بودن زمان صدور مجوز ساخت و ساز، سازندگان، اقدام به اعتراض، نسبت به پروسه زمانی صدور پروانه ساختمان نمودند و خواستار کاهش زمان صدور این مجوز، از شهرداری و دولت شدند تا بتوانند در وقت و هزینه خود، صرفه جویی نمایند.

از این رو، شهرداری، با در نظر گرفتن اعتراضات سازندگان، تدابیری، در خصوص کاهش زمان صدور پروانه ساختمان در سال 1401، اندیشیده است. بر اساس اعلام شهرداری که مرجع ذی صلاح در صدور پروانه ساختمان می باشد، از اردیبهشت ماه سال 1401، زمان صدور پروانه ساختمان، از 9 ماه، به 2 ماه، کاهش خواهد یافت.

سوالات متداول

1- پروانه ساختمان چیست؟

پروانه ساختمان یا جواز ساخت مجوزی بوده که برای انجام عملیات اجرایی ساخت و ساز باید از مراجع دارای صلاحیت صدور آن دریافت گردد که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

2- مدارک لازم برای دریافت پروانه ساختمان چیست؟

اصل و کپی سند مالکیت مدارک هویتی مالک از جمله مدارک لازم برای دریافت پروانه ساختمان هستند که جزئیات این امر در متن مقاله ارائه شده است.

3- نحوه گرفتن پروانه ساختمان چیست؟

نحوه گرفتن پروانه ساختمان با مراجعه به شهرداری ارائه مدارک لازم و پر کردن فرم های مربوطه می باشد که جزئیات آن در متن مقاله ارائه شده است.

منبع: تهران من