آب شرب سالم برای کودکان: نقش دستگاه تصفیه آب در مراقبت از سلامت کودکان

بچه‌ها بیشتر از هرگروه دیگری از اشخاص جامعه به آب سالم احتیاج دارند. آب آلوده علاوه بر مریض کردن آنها بر رشد مغزی آن‌ها هم تاثیر بدی می‌گذارد.  آب آشامیدنی سالم یکی از با اهمیت ترین احتیاجات انسان است؛ احتیاجی که برآورده نشدن صحیح آن می‌تواند سبب خیلی از صدمه ها به بدن انسان باشد.

آب آلوده سبب خیلی از مرگ و میرها در جهان است و می‌تواند عامل اصلی ابتلا و انتقال امراض پوستی، گوارشی، خونی، قلبی، عروقی، کلیوی و سرطان باشد. بنابراین خرید دستگاه تصفیه آب در تهران توصیه می شود چرا که میزان آلودگی های منابع آبی در تهران بیشتر از سایر مناطق است. بچه ها بیشتر از هرگروه دیگری از اشخاص جامعه به آب سالم احتیاج دارند. آب آلوده علاوه بر مریض کردن آنها بر رشد مغزی آن‌ها هم تاثیر بدی می‌گذارد.

خطر سقط جنین، با مصرف آب ناسالم

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، آب ناسالم و غیربهداشتی سالانه موجب مرگ بیش از یک و نیم میلیون کودک زیر ۵‌ ‌‌سال بر اثر ابتلا به بیماری اسهال می‌شود. اگرچه مسئولان استانداری و وزارت نیرو، نیترات موجود در آب تهران را برای سلامت شهروندان بدون خطر بیان می‌کنند، اما دکتر برنا، پریناتولوژیست و سرپرست گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی تهران می‌گوید: «نیترات و نیتریت موجود در آب براثر ترکیب با آمین موجود در بدن به عامل سرطان‌زای نیتروزآمین تبدیل می‌شود. نیترات موجود در هوا و آب، خطر بروز سرطان‌ها به ویژه سرطان دستگاه اعصاب مرکزی (CNS) را در کودکان و بالغان افزایش می‌دهد. علاوه‌بر این، افزایش نیترات مصرفی در مادران باردار خطر سقط جنین را هم زیاد می‌کند.»

آب سالم کودکان را باهوش می‌کند

علاوه‌بر این‌که وبا و اسهال بر اثر مصرف آب ناسالم شیوع می‌یابد و می‌تواند منجر به مرگ و میر کودکان شود، دانشمندان کانادایی در بررسی‌های خود نشان داده‌اند که آلودگی آب‌های زیرزمینی به فلز منگنز و استفاده از این آب‌ها برای نوشیدن، می‌تواند ضریب هوشی کودکان را کاهش دهد.

این دانشمندان تجمع منگنز موجود در آب شیر خانه‌های مختلف را در کنار میزان تجمع فلزات آهن، مس، سرب، روی، آرسنیک، منیزیم و کلسیم اندازه‌گیری کردند و سپس یک سری تست هوش که برخی پارامترهای شناختی، حرکتی و رفتاری را ارزیابی می‌کردند از این کودکان گرفتند. محققان توضیح دادند که ضریب هوشی-IQ- در کودکانی که از آب‌های با حداکثر تجمع منگنز بالای ۲۰ درصد مصرف می‌کردند به طور متوسط ۶ درصد کمتر از هوش کودکانی بود که از آب با منگنز کم یا بدون منگنز می‌نوشیدند.

مراقب کلیه‌های کوچکشان باشید

متخصصان می‌گویند مصرف آب تاثیر مهمی در پیشگیری از ایجاد سنگ کلیه در کودکان دارد. دکتر حسن اتوکش، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌گوید:”مصرف زیاد آب به دلیل این که باعث رقیق شدن ادرار و کاهش غلظت ادرار می‌شود، مهمترین تاثیر را در پیشگیری از سنگ کلیه در کودکان دارد.”

به طور کلی در کودکان زیر ۲ سال، به علت رشد سریع کودک، میزان اسید اوریک ادرار بسیار بالاست و به همین علت این دسته از کودکان در مقایسه با بالغان یا کودکان بالای ۲ سال، بیشتر در معرض ابتلا به سنگ‌های کلیوی قرار دارند. اگر مصرف مایعات و آب در کودکان در این سن کم باشد باعث به هم چسبیده شدن مواد اسیدی داخل ادرار ‌شده و در نهایت منجر به سنگ کلیه می‌شود.

در واقع این وظیفه والدین است که با مصرف مایعات و به خصوص آب در کودکان را افزایش دهند تا از بروز سنگ‌های کلیوی پیشگیری شود. رنگ طبیعی ادرار شفاف و به رنگ آب است و باید مصرف آب آن قدر بالا باشد تا ادرار رنگ طبیعی به خود بگیرد.

دستگاهی برای تولید آب سالم

دستگاه‌های تصفیه آب خانگی”تراست واتر”، در آشپزخانه منازل نصب می‌شوند و درست در لحظه مصرف، آب آشامیدنی را تا ۹۰ درصد خالص می‌کنند. این دستگاه‌ها با استفاده از فناوری اسمز معکوس-RO- تمامی آلاینده‌های محلول در آب، مانند کلر باقیمانده، نیترات، سموم و حشره‌کش‌ها، آرسنیک، سرب و … را از آب جدا کرده و آبی سالم و گوارا در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد.

زنگ آهن جدا شده از لوله‌های فرسوده و قدیمی توسط این دستگاه‌ها به طور کامل از آب جدا می‌شود و کاهش سختی و سنگینی آب، باعث جلوگیری از ایجاد رسوب در کتری، قوری، سماور و اتوهای بخار می‌شودآنچه در این مقاله می‌خوانید

بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری های ناشی از آب آلوده مانند اسهال هستند. سیستم ایمنی کودکان به دلیل تکامل نیافتگی، در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر است. بنابراین باید مراقبت بیشتری از کودکان در برابر آلودگی ها و عوامل آن به عمل آورد. آب آلوده نیز منشأ بسیاری از بیماری های خطرناک است که پیش از مصرف آن توسط کودکان باید از سلامت آن مطمئن بود. همچنین باید توجه داشت که حدود 75 درصد بدن نوزادان و کودکان از آب تشکیل شده است. بنابراین همیشه باید به میزان کافی آب بنوشند تا بدنشان همواره هیدراته و سالم باشد. اما آن ها از اهمیت نوشیدن آب سالم بی خبرند و بنابراین والدینشان باید آب سالم و غذای مناسب در اختیار آن ها قرار دهند.

قادر است تا تمام آلاینده ها و ذرات ناخالصی موجود در آب را بطور کامل از بین ببرد. علاوه بر این، فیلتر مینرال با اضافه کردن مواد معدنی مفید به آب، سلامت افراد و از همه مهمتر کودکان را تضمین می کند. تصفیه آب مبتنی بر اسمز معکوس به عنوان جدیدترین فناوری است که در سال های اخیر از سوی سازمان جهانی بهداشت معرفی شده است. اکثر دستگاه های تصفیه آب امروزی دارای فناوری اسمز معکوس هستند و قادر به حذف 100درصدی آلودگی های آب می باشند.

حمل مواد غذایی به سلول ها

آب سالم و غنی از مواد معدنی به رشد مناسب کودک کمک می کند. نوجوانانی که در سن رشد هستند نیز نیاز بیشتری به آب دارند تا تکامل و رشد بدنشان دچار نقص و کندی نشود.

کمک به تشکیل عضلات و استخوان ها

بازی کردن و فعالیت های جسمی کودکان باعث سوزاندن عضلات آن ها می شود. نوشیدن آب بیشتر کمک می کند تا ماهیچه های آن ها قوی تر و طولانی تر فعالیت کند. بنابراین باعث می شود تا بدن کودکان رشد طبیعی خود را داشته باشد. مفاصل بدن نیاز به رطوبت دارند تا قوی و انعطاف پذیر بمانند. این ویژگی ها به حرکت آسان تر کمک می کنند.

حذف مواد زائد از اندام ها

درست مانند هوا، آب نیز ماده ای است که وجود آن برای حیات انسان ها ضروری است. نوشیدن آب سالم باعث دفع سموم و مواد زائد از بدن می شود. علاوه بر این باعث بهبود عملکردهای بدن از جمله تنفس، هضم و دفع غذا، فعالیت های غدد لنفاوی و تعریق می شود. شرایط ایده آل زمانی اتفاق می افتد که آب سالم و گوارا به اندام های بدن برسد. همچنین نباید نقش آب را در دفع سموم مختلف از بدن فراموش کرد. از آنجا که رشد کودکان سریع است، دفع سموم بدن باعث می شود تا سلامتی آن ها هم در سن کودکی و هم در بزرگسالی به دلیل رشد مناسب حفظ شود.

تقویت اندام ها

نوشیدن آب سالم باعث حفظ جریان طبیعی خون و بهبود عملکرد قلب می شود.  همچنین باعث سلامت مثانه می شود که باعث می شود کودکان در آینده از ابتلا به سرطان های مثانه و کولون مصون بمانند. همچنین کلیه ها را پاک می کند.

آب تصفیه شده حاصل از دستگاه تصفیه آب، از آنجا که دارای سختی مناسبی است به گواه متخصصین پزشکی جهت نوشیدن بیماران کلیوی یا کسانی که سابقه ی سنگ کلیه داشته اند، مفید تلقی شده است.

حفظ دمای بدن

دمای بدن توسط میزان آب موجود در آن تنظیم می شود. کمبود آب در بدن کودکان هنگام فعالیت باعث دهیدارته شدن بدن آن ها و در نتیجه بروز بی حالی، خستگی، احساس ضعف و افزایش فشار خون می شود.

بهبود سبک زندگی سالم

نوشیدن آب پاک مهمترین ویژگی های یک سبک زندگی سالم است. باعث بهبود عملکرد مغز و رشد طبیعی آن در کودکان می شود. سیستم ایمنی را در برابر بیماری ها تقویت می کند و رشد و قوای جسمی را افزایش می دهد. اهمیت نوشیدن آب سالم جهت حفظ عملکرد مطلوب بدن امری مشتبه است که امروزه با گسترش آلودگی های زندگی صنعتی جز با استفاده از سازوکاری به مانند امکان پذیر نمی باشد.

تصفیه آب فرایندی است که طی آن آب عاری از هرگونه آلودگی می شود و آبی گوارا و مناسب ذائقه شما فراهم خواهد آمد. این دستگاه‌ها تمام آلاینده‌ها را از آب جدا می‌کند و آبی گوارا و سالم در اختیار خانواده‌ها قرار می‌دهد. آبی که به کودکان شما صدمه نمی‌زند و باعث سلامت رشد جسمی و فکری آن‌ها می‌شود.