برترین های کسب و کارعمومی

برای کویر چی بپوشیم؟

حتما این سوال را بارها از خودتان پرسیده‌اید که، چه بپوشم؟ لباسی که برای رفتن به خرید، مهمانی، دانشگاه و … می‌پوشید با هم متفاوت است و با توجه به شرایط تغییر می‌کند. اولین چیزی که قبل از انتخاب لباس باید به آن توجه داشته باشید، مکانی است که قصد رفتن به آن‌جا را دارید. لباس شما باید متناسب با مکان موردنظر باشد. این مسئله در سفر نیز بسیار اهمیت دارد. قبل از انتخاب لباس باید بدانید به کجا می‌روید و با چه شرایطی روبرو هستید. در این بخش قصد داریم در مورد انتخاب لباس مناسب کویرنوردی با شما صحبت کنیم و اطلاعاتی در زمینه لباس، شلوار، کلاه و کفش مناسب کویرنوردی را در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید.

اگر برای اولین بار است که به کویر سفر می‌کنید و با آب و هوا و شرایط مناطق کویری آشنایی ندارید، بهتر است اطلاعات کاملی در مورد آن به دست آورید تا بتوانید انتخاب بهتری برای لباس مناسب کویرنوردی داشته باشید. به این نکته توجه داشته باشید که آب و هوای کویر چندان قابل پیش‌بینی نیست. در اغلب موارد روزها با آفتاب شدید و هوای گرم مواجه می‌شوید و شب‌های سردی را پیش رو خواهید داشت.

در نتیجه باید هردوی این موارد را مدنظر قرار دهید و علاوه بر لباس خنک، لباس گرم نیز به همراه داشته باشید. نکته‌ دیگری که باید به یاد داشته باشید، وجود حشرات موذی در کویر است. این موجودات ممکن است به شما آسیب رسانده و سفرتان را با مشکلاتی مواجه کنند. اگر لباس مناسبی به تن داشته باشید تا حد بسیار زیادی می‌توانید از آسیب این موجودات در امان بمانید و سفر شیرین‌تری را تجربه کنید. در ادامه هریک از از لباس‌هایی که به آن نیاز دارید را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه برای لباس مناسب کویرنوردی را معرفی می‌کنیم.

تیپ کویر گردی در پاییز | تیپ کویر گردی مردانه | خرید لباس کویر

انتخاب لباس بالاتنه

همان‌طور که می‌دانید، کویر زمینی خشک و بی‌آب و علف است که معمولا روزهای گرمی دارد و آفتاب نیز مستقیما بر روی سر شما می‌تابد. با این تفاسیر بهتر است در طول روز از لباس‌های نخی پنبه‌ای و سبک برای کویرنوردی استفاده کنید. رنگ لباس نیز در جذب نور خورشید و گرما بسیار مهم است. بهتر است لباس‌های رنگ روشن را برای کویرگردی انتخاب کنید.

دقت داشته باشید که لباس‌های پوشیده با آستین‌های بلند پوست بدن شما را از تابش مستقیم نور خورشید حفظ کرده و از آفتاب‌سوختگی بدنتان پیشگیری می‌کنند. در نتیجه، بهترین لباس برای بالاتنه لباسی است که از گردن تا مچ دست را به طور کامل بپوشاند. ضمن این که هرچه لباس پوشیده‌تر باشد از نیش حشرات و مزاحمت آنان نیز بیشتر در امان خواهید بود.

شب‌های کویر، عکس روزهای آن، بسیار سرد است. بهتر است علاوه بر لباسی که به تن دارید، یک بلوز یا ژاکت گرم نیز در کوله‌پشتی خود قرار دهید تا در مواقع لزوم بتوانید از آن استفاده کنید. دقت داشته باشید که به همراه داشتن لباس گرم خصوصا زمانی که چادر می‌زنید و شب را در دل کویر به صبح می‌رسانید، اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. البته به این نکته توجه داشته باشید که لباس گرم باید به راحتی در کوله پشتی‌تان جا شود تا در هنگام پیاده‌روی مزاحمتی برایتان ایجاد نکند. پس حتی‌الامکان از به همراه داشتن پالتو یا کاپشن‌های سنگین و حجیم خودداری کنید.

شلوار مناسب کویرنوردی

بخش عمده‌ای از کویرنوردی، پیاده‌روی بر روی شن‌های روان و ماسه‌های نرم کویر است. برای پیاده‌روی باید شلوار مناسبی داشته باشید تا بتوانید به راحتی قدم بردارید یا از روی شن‌ها سر بخورید. شاید دوست داشته باشید تفریحاتی چون دوچرخه‌سواری، موتورسواری، شترسواری و … را نیز امتحان کنید. در این حالت اگر شلوار تنگ یا چسبان به تن داشته باشید، اذیت خواهید شد. ضمن این که همان‌طور که گفتیم، هوای روزهای کویر گرم است و شلوار نامناسب باعث عرق کردن پاها و ایجاد ناراحتی برای شما خواهد شد. در مورد شلوار نیز پوشیدگی و بلند بودن آن را در نظر داشته باشید تا از آفتاب سوختگی و نیش حشرات موذی در امان بمانید.
بهترین گزینه برای شلوار، پوشیدن شلوار نخی مدل ارتشی است. شلوارهای نخی پنبه‌ای بسیار سبک و خنک هستند و از عرق کردن پا جلوگیری می‌کنند. مدل شلوار نیز بسیار مهم است. شلوارهای ارتشی معمولا در قسمت باسن و زانوها ضخیم‌تر هستند. علاوه بر این، جیب‌های زیادی دارند که می‌توان استفاده‌های خوبی از آن‎‌ها کرد. مورد دیگری که باعث انتخاب این شلوار به عنوان بهترین گزینه برای کویرنوردی می‌شود، دم‌پای گشاد آن است. این شلوارها در ناحیه مچ پا دارای قسمتی هستند که با عبور نخ یا کش جمع می‌شود. جمع کردن این بخش و قرار دادن آن بر روی پوتین مانع ورود شن به داخل کفش می‌شود که این مسئله در کویرنوردی بسیار مهم است.

جوراب مناسب کویرنوردی

از دیگر بخش‌های انتخاب لباس مناسب کویرنوردی، جوراب است. جوراب‌های ضخیم با ساق‌های بلند برای کویرگردی مناسب هستند. ساق‌های بلند جوراب پاهای شما را از نیش موجوداتی چون مار و عقرب حفظ می‌کند. جنس جوراب نیز بسیار مهم است. جوراب باید از جنسی باشد که باعث عرق کردن پا و خیس شدن آن درون کفش نشود.


کفش مناسب کویرنوردی

کفش یکی از مهم‌ترین بخش‌های انتخاب لباس مناسب کویرنوردی است که در کیفیت سفر تاثیر بسیار زیادی دارد. هرچه کفش شما راحت‌تر و مناسب‌تر باشد، لذت سفر برایتان بیشتر خواهد بود. برای خرید کفش به این نکته توجه داشته باشید که کفش باید دقیقا اندازه پاهای شما باشد. خرید برند colins برای لباس و کفش میتواند انتخاب های ویژه ای به شما بدهد. کوچک یا بزرگ بودن کفش می‌تواند راه رفتن شما را دچار مشکل کرده و خستگی را برایتان به دنبال داشته باشد. علاوه بر این، جنس و اندازه نامناسب کفش در پیاده‌روی‌های طولانی باعث آسیب رسیدن به پاهایتان می‌شود. تاجایی که ممکن است شما را از ادامه سفر باز‌ ‌دارد.
همان‌طور که می‌دانید، کویر پوشیده از شن‌های نرم و روان است که به داخل کفش نفوذ کرده و باعث آزار و اذیت می‌شود. به همین دلیل، بهترین گزینه برای انتخاب کفش مناسب کویرنوردی، پوتین‌های ساق‌دار است. ساق کفش از نفوذ شن به داخل پیشگیری کرده و علاوه بر آن پا را از نیش مار و عقرب در امان نگه می‌دارد. همچنین، ساق پوتین از مچ پا حمایت کرده و از پیچ‌خوردگی آن در حین راه رفتن بر روی شن‌های روان جلوگیری می‌کند.
برای خرید پوتین، علاوه بر مدل و اندازه، به جنس آن نیز توجه داشته باشید. سبک بودن پوتین و قابل تنفس بودن آن، بسیار مهم است. پوتین‌‌هایی با رویه چرم انتخاب مناسبی هستند و پا از گرما و سرما حفظ می‌کنند، اما رویه‌های پارچه‌ای با قابلیت تنفس پا در سفرهای کویری بیشتر توصیه می‌شود. بهتر است پوتین‎هایی با زیره پلاستیکی بپوشید تا بر روی شن‌ها سر نخورید.

کلاه مناسب کویرنوردی

یکی از پوشش‌هایی که در کویرنوردی حتما باید به همراه داشته باشید، کلاه آفتاب‌گیر است. کلاه، از چشم‌های شما در مقابل نور خورشید محافظت کرده و پوستتان را در مقابل آفتاب‌سوختگی ایمن نگه می‌دارد. کلاه سبکی را برای سفر انتخاب کنید و ترجیحا ار کلاه‌های دولایه برای حفاظت بیشتر از پوست سر استفاده نمایید. می‌توانید زیر کلاه یک تکه پارچه سفید قرار دهید تا گرسفر کردن جز تفریحات اصلی ما انسانها محسوب می‌شود. یکی از انواع مسافرت ها، کویر گردی می‌باشد.

برای داشتن سفری به یادماندنی و بی دغدغه داشتن اطلاعات کافی راجع شرایط محیطی آن منطقه ضروری است. اگر قصد سفر به مناطق کویری را دارید در ادامه مطالب سایت اینترنتی مهپوش همراه ما شوید. شاید در هنگام آماده شدن و بستن چمدان سفر این سوال را از خود بپرسید که در کویر چی لباسی باید پوشید؟ با توجه به تغییرات بسیار زیاد دمای کویر، برداشتن چند نوع لباس مختلف در آن منطقه کمک زیادی به شما خواهد کرد.

در کویر دمای هوا در روز بسیار گرم و سوزان و در شب به صورت چشمگیری سرد می‌شود. پس اگر قصد اقامت چند روزه در کویر را دارید حتما لباس های گرم مانند ژاکت و یا سوئیشرت به همراه داشته باشید. لباس مناسب کویرگردی در روز بهتر است از جنس های خنک مانند نخ و پنبه باشد. رنگ لباستان را از بین رنگ های روشن انتخاب کنید. حتما لباس های آستین دار بپوشید چرا که پوست در تماس مستقیم خورشید آسیب خواهد دید.

البته در فصول سرد سال در روز گرمای خورشید ملایم تر خواهد بود؛ اما در عصر و شب سرما سوزان تر و طاقت فرسا می‌باشد. برداشتن کلاه به همراه وسایل دیگر از واجبات سفر به کویر است. با توجه به اینکه پیاده روی در این سفر زیاد است حتما کفش مناسب و مخصوص پیاده روی بپوشید. شلوارهای گشاد که جریان هوا در آن به خوبی انجام شود نیز فراموش نشود. اگر در فصل تابستان سفر می‌کنید بهتر است مقاله را مطالعه کنید.‌

رنگ لباس مناسب کویر

با توجه به اینکه رنگ ها تاثیر زیادی در جذب دما دارند، استفاده از لباس هایی با رنگ های تیره جذب گرمای بیشتری خواهند داشت. پس سعی کنید برای رفتن به کویر گردی به خصوص در تابستان از لباس رنگ تیره استفاده نکنید. لباس هایی با رنگ روشن به دلیل جذب گرمای پایین مناسب کویر گردی هستند. رنگ لباس های روشن را می‌توان از بین رنگ های نود، پاستیلی، سفید انتخاب کرد. انواع  سفید مناسب برای زیر شومیز یا مانتو هستند. با توجه به گرمای شدید در این مناطق بهتر است ست کامل لباس از رنگ هایی با طیف بسیار روشن انتخاب شود.

به طور مثال یک کلاه سفید به همراه شومیز آستین بلند با رنگ نود روشن و شلوار و کفش کرم رنگ انتخابی مناسب است. شال های روشن مانند: سفید، طوسی و کرم تا حدودی از شدت گرما کم می‌کند. پوشیدن مانتو شلوارهای نخی در رنگ های صورتی و  آبی پاستیلی کمک شایانی در کم کردن حرارت زیاد کویر دارد. با توجه به اینکه رنگ های کاملا سفید سریعا کثیف می‌شوند میتوانید رنگ های نسبتا روشن مانند سبز سدری را انتخاب کنید. از دیگر رنگ های مناسب لباس کویر لیمویی، یاسی و گلبهی می‌باشد.

کویر در زمستان

فصل زمستان یکی از فصل های مناسب برای کویر گردی است. آمار سفر به این مناطق در فصل زمستان افزایش می‌یابد. روزهای زمستانی در منطقه های کویری نه سرد و نه گرم است. معتدل بودن هوا در این فصل از سال گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. شب های کویر در فصل زمستان، بسیار سرد و طاقت فرسا می‌باشد. حتما اگر قصد گشت و گذار، تفریح و کویر گردی در این فصل را دارید لباس گرم همراه خود داشته باشید. کاپشن، بلوز آستین بلند گرم و کلاه و شال گردن نیز لازم می‌شود.

با توجه به سرمای زیاد کویر در شب های زمستان، سکوت و آرامش بی‌نظیر بر این مناطق حکمفرماست. پس اگر نیاز به آرامش روح دارید این فصل را برای کویر پیمایی انتخاب کنید. آسمان شب در زمستان کویر بسیار دیدنی و چشمنواز است. با توجه به عدم آلودگی هوا و آلودگی نوری پارچه ای پر از ستاره تمامی آسمان کویر را پوشانده است. این زیبایی ها به راحتی با چشم غیر مسلح دیده می‌شوند‌. یکی از مزایای کویرگردی در فصل زمستان، کم شدن حشرات و خزندگان در شن های کویر است. افرادی که در مواجه با جانوران و خزندگان احساس ترس و ناامنی دارند بهتر است کویرپیمایی در زمستان را انتخاب کنند.