برترین های کسب و کارعمومی

ذرات کوچک تاثیر بزرگ: کاربردهای متنوع گرانول Eva

این ماده که به عنوان ماده اولیه در بسیاری ازمحصولات به‌کار میرود، اما از آنجا که به‌طور کلی کمتر کسی به نوع و مشخصات ماده اولیه توجه می‌کند و خیلی از افراد مواد اولیه ساخت محصولات را نادیده می‌گیرند و فقط به محصولات نهایی ساخته شده از آن دقت می‌کنند؛ به همین دلیل نیز نام این مواد برای خیلی‌ها ناآشناست.

ویژگی های اتیلن وینیل استات

اتیلن وینیل استات، ماده ای بسیار قابل ارتجاع است و در صورتی که با ماده ای متخلخل مثل لاستیک  متصل شود، ترکیب بسیار مقاومی می‌سازد که تا دمای 96 درجه سانتی گراد مقاوم است. ئی وی ای، بسیار سبک است و قابلیت شکل‌پذیری بالا، مقاومت و دوام در برابر فشار از دیگر ویژگی های آن است. ظاهری زیبا و براقیت خاصی دارد، درعین حال برخلاف بسیاری از مواد پلیمری بوی بدی ندارد. همچنین ئی وی ای، ضد آب و مقاوم در برابر اشعه فرابنفش است. با توجه به کاربرد ئی وی ای دو تقسیم بندی مهم می‌توان برای آن در نظر گرفت:

1.اتیلن وینیل استات 18 درصد: حالت لاستیکی این نمونه از محصول کمتر است و برای تولید موارد خاصی از جمله تولید فوم، فیلم های گلخانه ای، کفی کفش های ورزشی استفاده می‌شود. دو روش تولید برای اتیلن وینیل استات وجود دارد: در روش اول مهم‌ترین قسمت در تولید ئی وی ای شامل واکنش بین اتیلن و اسید استیک در حضور کاتالیزور پالادیوم است. این روش اولین بار در سال 1912 انجام شد و فرمول مولکولی آن به‌صورت زیر است: در روش دوم وینیل استات از تجزیه حرارتی دی استات به دست می آید که طی آن باید وینیل استات پلیمره شود و از آنجا که رادیکال‌های تولید شده بسیار ناپایدارند، در نتیجه این روش تولید سخت و مشکل است. فرمول مولکولی این روش:

کوپلیمر اتیلن وینیل استات، به اختصار EVA Granule ، پلاستیکی است که از مونومر اتیلن کریستالی و غیر قطبی و مونومر وینیل استات غیر بلوری (VA) تشکیل شده است. نرمی، چقرمگی، مقاومت در برابر ترک تنشی، شفافیت و سازگاری EVA با پرکننده ها بهتر از پلی اتیلن (PE) است. EVA را می توان از طریق اکستروژن و سایر فرآیندهای قالب گیری به محصولات مختلف تبدیل کرد. فناوری ترکیب و اصلاح می تواند به طور موثر عملکرد EVA را بهبود بخشد و دامنه کاربرد و سازگاری آن را گسترش دهد.

① گروه های جانبی VA ناحیه کریستالی تشکیل شده توسط بخش های زنجیره پلی اتیلن را از بین می برند، با افزایش محتوای VA، بلورینگی EVA به تدریج کاهش می یابد، زمانی که محتوای VA همچنان به 40 درصد تا 50 درصد افزایش می یابد، کوپلیمر EVA به یک ساختار کاملا تصادفی تبدیل می شود.

② از آنجایی که VA یک گروه قطبی است، با افزایش محتوای VA، قطبیت EVA بزرگتر می شود، به طوری که بسیاری از خواص آن تغییر کرده است، مانند استحکام کششی، تغییر شکل حرارتی، مقاومت در برابر خوردگی شیمیایی و سایر خواص کاهش می یابد، در حالی که ضریب اصطکاک نفوذپذیری کاهش می یابد. ، مقاومت در برابر ترک خوردگی استرس محیطی و سایر خواص بهبود یافته است.

تأثیر توزیع وزن مولکولی بر عملکرد EVA

توزیع وزن مولکولی EVA، زنجیره‌های بلند نسبت به زنجیره‌های کوتاه راحت‌تر در هم پیچیده می‌شوند، مولکول‌های زنجیره بلند می‌توانند بیشتر انرژی تغییر شکل را جذب کنند و پاسخ ارتجاعی بالاتری نشان دهند، بنابراین توزیع وزن مولکولی EVA در برش وسیع‌تر با ویسکوزیته کمتر، نه جریان آسان است، جریان برعکس راحت تر است. در پردازش و تولید واقعی، رابطه ویسکوزیته / برش به دلیل توزیع وزن مولکولی متفاوت، مواد خام EVA تا حدی بر انتخاب تأثیر خواهد داشت. علاوه بر این، هنگامی که وزن مولکولی EVA افزایش می یابد، استحکام مذاب گرم EVA، ویسکوزیته مذاب، انحراف، سفتی، مقاومت در برابر شکست تنشی و غیره بهبود یافته است.

تأثیر درجه انشعاب زنجیره مولکولی بر عملکرد EVA

مولکول‌های EVA و PE با هم مقایسه شدند، EVA به دلیل معرفی گروه‌های قطبی در زنجیره مولکولی زنجیره‌های کوتاه شاخه‌ای، اختلال در حالت کریستالی اولیه، به طوری که EVA تمایل به “اثر روان‌سازی” دارد، فاصله بین زنجیره مولکولی پلیمر را افزایش می‌دهد و در نتیجه کاهش می‌یابد. بلورینگی پلیمر، به طوری که EVA از نرمی و کشش PE بهتر است. زنجیره مولکولی EVA تشکیل گروه CH3COO مقاومت فضایی، به طوری که تبلور آن و دمای انتقال شیشه ای و پلی اتیلن با چگالی کم (LDPE) تفاوت بزرگ است، پایداری حرارتی EVA، پیری و سایر خواص فیزیکی و مکانیکی نیز تحت تاثیر قرار می گیرد.

EVA مخفف Ethylene-vinyl acetate یا اتیلن-وینیل استات است. تولید ورق EVA توسط واکنش کوپلیمریزاسیون بین وینیل استات و اتیلن صورت می گیرد. این ماده پلیمری گرمانرم است که در زمینه‌های مختلف نظیر کفش، کفپوش‌های فومی، تجهیزات ورزشی، پوشش کابل و فوم‌ های ارتوپدی استفاده می‌ شود. معمولا 10 تا 40 درصد وزن ورق EVA را وینیل استات تشکیل داده است. مواد پلی اتیلن یکی دیگر از عناصر مهم برای تولید فوم EVA است. تغییر در ترکیبات، میزان افزودنی‌ها و نیز رفتار کاتالیزورها در فرآیند تولید فوم برروی تراکم، سختی، رنگ، انعطاف پذیری و غیره تاثیر می‌گذارد.

مواد فوم EVA دارای ساختار سلولی بسته هستند. آن‌ها دارای عملکرد فوق‌العاده هستند از جمله اینکه در برابر آب و رطوبت، مقاوم هستند، یک عایق حرارتی بسیار عالی به شمار می‌آیند و دارای دوام طولانی مدت هستند. این فوم ها به دلیل چگالی بسیار کم روی آب معلق می مانند. به همین دلیل در تجهیزات نیروی دریایی کاربرد  زیادی دارد. از دیگر کاربرد این ماده تولید اسباب بازی با رنگ های جذاب برای کودکان است. تولید کفی کفش نیز از اصلی ترین کاربردهای EVA می باشد که عمدتا به قالب‌ تزریق می‌شود. به دلیل ظرافت و ضربه گیر بودن، از این فوم ها برای جعبه بسته بندی نظیر جعبه ابزار، تجهیزات حساس و … استفاده می شود. تولید رولر و پشتی مخصوص یوگا نیز به کمک این فوم انجام می شود.

تولید کفپوش فوم EVA نیز از معروف ترین کاربردهای این محصول است. کفی های EVA به دلیل نرمی و لطافتی که دارند بسیار محبوب هستند. رنگ بندی در این محصول چشم نواز و زیبا است.ویژگی های Properties of EVA granules  جزء مهمی از مواد اولیه است که در تولید محصولات متنوع مصرف می‌شود . از این کفپوش ها در اتاق کودک، محل بازی کودکان، مهد کودک ها، اطراف تخت کودک، زیر انداز ورزش هایی چون یوگا و پیلاتس استفاده می شود. فوم EVA به صورت پازلی و رولی در بازار عرضه شده است. گرچه این کالا مقاومت خوبی در طو زمان ارائه می کند اما از کفپوش فومی به دلیل لطافت و لوکسی، بیشتر برای فضاهای بسته استفاده می شود تا اماکن عمومی و سر باز.

لیلا بنی نعمتی

من لیلا هستم، خبرنگاری که با نگاهی به آینده، مسائل امروز را تحلیل می‌کنم. در این سایت، با بررسی روندهای اجتماعی و اقتصادی، به دنبال درک بهتر چالش‌ها و فرصت‌های پیش روی جامعه در آینده هستم.