برترین های کسب و کارعمومی

مزایای چسباندن برچسب روی خودرو

طراحی و چاپ استیکر ماشین

استیکر ماشین جزو ترندهای اخیر دنیا است. به این ترتیب، هرکسی که می‌خواهد این روند را دنبال کند، به دنبال برچسب ماشینی بوده است که شخصیت خودش را به بیرون منعکس کند و نفوذپذیر باشد. زمانی که استیکر ماشین تا این حد محبوب شد، شرکت‌های زیادی در این زمینه تاسیس شدند و حتی برخی از آنها دست به طراحی و چاپ استیکر ماشین مخصوص هر فرد زدند. این برچسب‌های ماشین کاملاً مطابق میل افراد ساخته شده و ابعاد آنها متناسب با منطقه‌ای که فرآیند باندینگ در آن انجام خواهد شد طراحی می‌شود.  بنابراین، پس از انجام فرآیند طراحی و چاپ استیکر ماشین، استیکر چگونه چسبانده می‌شود؟

 استفاده از استیکر ماشین

اولین سوالی که برای هر کسی که تصمیم به چسباندن استیکر روی ماشین خود دارد پیش می‌آید نحوه استفاده از برچسب ماشین است. برچسب‌های ماشین از نظر ساختار می‌توانند با یکدیگر متفاوت باشند. به همین دلیل برای هر استیکر روش چسباندن خاصی وجود دارد. این روش‌ها در پشت استیکرها نوشته شده و از شرکتی که استیکر خریداری شده قابل یادگیری است. آیا برچسب ماشین چسبیده شده قابل حذف است؟  مواد مورد نیاز برای حذف برچسب ماشین چیست؟

برچسب های چاپ شده و آماده موجود در بازار راهی آسان برای داشتن برچسب ماشین است اما بعد از مدتی یکنواخت می‌شوند و دیگر خاص به نظر نمی‌رسند. طراحی و چاپ برچسب خودرو با نظر و سلیقه خودتان در نگاه اول کمی سخت به نظر می‌رسد اما در نهایت چیزی را دارید که باب میل خودتان است و با طرح و ایده مورد نظر می توانید اتومبیل خود را منحصر به فرد  کنید. قدم اول برای شروع کار خلاقانه شما تهیه مواد اولیه است. برای انجام این پروژه به وسایل زیادی احتیاج ندارید. لیست اقلامی که نیاز دارید:

 • ­ مقداری اطلاعات گرافیکی برای کار با نرم افزار
 • ­ یک برنامه ویراشگر تصویر (Image Editor ) که به راحتی می توانید از طریق اینترنت تهیه کنید
 • ­ چاپگر ( پرینتر جوهر افشان)
 • ­کاغذه چسبنده (کاغذ لیبل)، سازگار با چاپگر شما
 • ­ لمینیت، روکشی برای ساختن برچسب های براق و مقاوم
 • ­ قیچی
 • ­ و در نهایت یک ماشین برای چسباندن استیکرها!

قدم دوم تعیین اندازه برچسب های مورد نیاز شماست که اندازه گیری آن سخت نیست اما چاپ استیکر مطابق با استاندارد، به شما کمک خواهد کرد مخصوصا اگر در این کار مبتدی باشید. اندازه معمول برای این نوع استیکرها 25.4 سانتیمتر در 7.62 سانتیمتر می باشد. برای مرحله آخر و چاپ استیکر ماشین اگر مواد لازم که در گام یک گفته شد؛ یعنی چاپگر را داشته باشید، چاپ در خانه آسانترین گزینه خواهد بود.

قبل از استفاده از کاغذ لیبل بهتر است چاپ طرح را روی کاغذ ساده امتحان کنید و اگر مشکلی وجود دارد بررسی کرده و آن را بر طرف کنید. برای داشتن استیکرهای براق و مقاوم وقتی چاپ انجام شد ورقه های چاپ شده را با لمینیت براق بپوشانید. فقط باید دقت داشته باشید که هنگام لمینیت کردن به حباب ها اجازه ندهید روی سطح شما قرار بگیرند و استیکر های خلاقانه شما را بد شکل کنند. حالا استیکرها را با یک قیچی تیز ببُرید، روی ماشین خود بچسبانید و از طرح منحصر به فرد خود لذت ببرید. برای دانلود به صورت رایگان در فروشگاه آنلاین تورنگ با ما همراه شوید:

شاید شما هم به فکر دودی کردن شیشه ماشین افتاده باشید؛ مثلا از این نوع شیشه‌ها خوشتان می‌آید و شاید هم به دلایل دیگری چنین تصمیمی گرفته‌اید. در هر حال، باید بدانید که داستان به همین سادگی‌ها نیست و قواعد و موضوعاتی در این میان وجود دارد. پس نمی‌توانید بدون دانستن همه‌چیز درباره دودی‌کردن شیشه‌ها اقدام کنید و دست‌به‌کار شوید. در این مقاله درباره همه این‌ها برایتان توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید. دلایل مختلفی برای دودی‌کردن شیشه ماشین وجود دارند. بعضی‌ها از این شیشه‌ها خوششان می‌آید و بعضی به دلایل امنیتی یا جلوگیری از تابش نور خورشید به درون خودرو به سراغ شیشه‌های دودی می‌روند.

جریمه دودی کردن شیشه ماشین

باید بدانید که تیره‌کردن شیشه ماشین با برچسب یا از راه‌های دیگر باید در چارچوب قوانین راهنمایی و رانندگی صورت بگیرد. در غیر این صورت، جریمه به‌همراه خواهد داشت. در ایران، ۳۵ تا ۴۰ درصد از دودی‌کردن شیشه‌های ماشین مجاز است. در واقع، تیرگی و دودی‌بودن شیشه‌ها باید به‌حدی باشد که سرنشینان خودرو مشخص باشند. این موضوع برای افرادی که در گروه مقامات کشوری قرار دارند، کمی متفاوت است و امکان استفاده از شیشه‌هایی با درصد دودی‌بودن بیشتر وجود دارد. اصلا دلیل اینکه خودروهای سیاسی و دیپلماتیک دارای شیشه‌های دودی و تیره‌اند، دیدن‌نشدن افراد درون خودروست.

اگر تیرگی شیشه‌های خودرو از حد مجاز دودی شیشه ماشین بگذرد، پلیس راهنمایی و رانندگی می‌تواند صاحب آن را جریمه یا حتی خودرو را توقیف کند. شرایط خاص دودی کردن شیشه خودرو : علاوه بر راهنمایی و رانندگی، مراکز معاینه فنی هم برای دودی کردن شیشه خودرو قواعدی را در نظر می‌گیرند. برای نمونه، این مرکز اجازه دودی‌کردن شیشه عقب خودروها را صادر نمی‌کند. اگر خودرویی دارای شیشه عقبی باشد که برچسب دودی‌کردن دارد، مراکز به آن برگه معاینه را نمی‌دهند. دلیل این مخالفت و ممنوعیت هم ریشه در امنیت رانندگی دارد.

راننده‌ای که شیشه عقب را دودی می‌کند، بخشی از دید عقب خود را از دست می‌دهد و نمی‌تواند با ایمنی کامل به رانندگی مشغول شود. البته دقت کنید که حالتی استثنایی هم در این زمینه وجود دارد. چه حالتی؟ اگر دودیِ شیشه، فابریک کارخانه باشد و با برچسب ایجاد نشده باشد (یعنی از داخل کارخانه، شیشه‌ها به شکل دودی تهیه و تولید شده باشند) دیگر مشکلی وجود نخواهد داشت و مراکز معاینه فنی مشکلی با این قضیه نخواهند داشت. البته این حالت هم در صورتی مجاز است که پلیس بتواند سرنشینان را از فاصله کمتر از ۳ متر مشاهده کند. در این صورت، برگه معاینه فنی خودرویی که شیشه دودی دارد، بی‌مشکل صادر خواهد شد.

آموزش نحوه دودی کردن شیشه ماشین

روش دودی کردن شیشه ماشین چیست؟ راه‌های مختلفی وجود دارد. اجازه بدهید که درباره این راه‌ها برایتان صحبت کنیم:

 •       دودی‌کردن شیشه ماشین در کارخانه
 •       دودی‌کردن شیشه به‌طور دستی

۱. دودی کردن شیشه ماشین در کارخانه : بعضی از خودروها از همان ابتدا دارای شیشه‌های دودی هستند و در کارخانه، این فرایند را پشت سر می‌گذارند. کارخانه‌ها هم براساس قوانین راهنمایی‌ورانندگی و طبق استانداردهای تعریف‌شده برای این کار، اقدام به دودی‌کردن می‌کنند.

۲. دودی‌کردن شیشه به‌طور دستی : برای اینکه شیشه خودرو را به‌طور دستی دودی کنید، نیاز به برچسب و ابزارهایی از جمله: کاتِر، کاردک، لیسه، هیتر، سشوار خانگی یا صنعتی و… دارید. برای چسباندن برچسب روی شیشه خودرو و دودی‌کردن آن نیاز به تمرکز و دقت هم وجود دارد. این کار مهارت بالایی می‌طلبد و نباید بگذارید که گردوغبار زیر برچسب دودیِ شیشه جمع شود. نکات مهم در نصب برچسب برای دودی کردن شیشه ماشین باید به نکاتی دقت کنید. برای نمونه، موارد زیر را به‌خاطر بسپارید:

 •       یادتان باشد که چسباندن برچسب دودی به شیشه ماشین به تجهیزات خاص و مهارتی عجیب وغریب نیاز ندارد اما باید دقت کنید و با تمرکز کارتان را پیش ببرید تا نتیجه کار تمیز و مناسب شود.
 •       در نظر بگیرید که اگر میزان دودی‌بودن شیشه‌های عقب و جلو به یک‌ اندازه باشد، زیبایی ظاهری بیشتری به‌وجود خواهد آمد.
 •       برخی از برچسب‌های دودی کردن شیشه ماشین ضد اشعه ماورابنفش هستند. قیمت این برچسب‌ها نسبت به موارد عادی بیشتر است.
 •       بعد از اینکه برچسب‌ها را به شیشه‌های خودرو می‌زنید، دست‌کم یک روز از خودرو استفاده نکنید تا چسبندگی برچسب‌ها به‌خوبی روی شیشه اثبات شود.
 •       نصب برچسب دودی برای خودروهایی که شیشه‌هایی معقر دارند، کمی سخت‌تر است. برای نمونه، شیشه عقب پژو ۲۰۶ کمی معقر و خمیده است و همین باعث می‌شود که کار دودی کردن شیشه ماشین کمی سخت‌تر شود و به دقت بیشتری هم نیاز داشته باشد.

 انواع شیشه دودی ماشین

برچسب‌ها هم به شکل معمولی و هم با قابلیت جلوگیری از نفوذ اشعه فرابنفش در دسترس هستند. برچسب‌هایی با این ویژگی (برچسب‌های uv) گران‌ترند و البته کیفیت بهتری هم دارند. باید بدانید که طیف‌های وسیعی از قیمت برای برچسب‌های دودی موجود است. هرچقدر که برچسب باکیفیت‌تری خریداری کنید، امکان اینکه خراب شود هم کمتر خواهد بود. برچسب‌های بی‌کیفیت بعد از مدتی حباب‌های داخلشان را از دست می‌دهند و از شیشه جدا می‌شوند. اگر برچسبی با جنس خوب تهیه کنید، تا حدود ۱۰ سال برایتان کار خواهد کرد.

 معایب و مزایای دودی کردن

اجازه بدهید که از مزایا و معایب دودی کردن شیشه ماشین هم برایتان بگوییم تا اگر قصد این کار را دارید، آگاهانه‌تر در مسیرش گام بردارید: دودی‌کردن شیشه‌های خودرو هم می‌تواند مانع تابش نور خورشید شود و فضای کابین را خنک‌تر کند و هم مزایای دیگری مانند افزایش مقاومت شیشه‌ها را به‌همراه دارد. برای مثال، اگر شیشه‌ها ضربه بخورند و آسیب ببینند، وجود برچسب دودی‌کردن مانع از ریزش آن‌ها می‌شود و ثبات شیشه را تاحدی حفظ می‌کند.

در واقع، وجود برچسب شیشه دودی در حوادثی که با شکستن شیشه‌های خودرو همراه‌اند، می‌تواند در حفظ سلامت سرنشینان و راننده نقش داشته باشد. دودی‌کردن شیشه‌ها می‌تواند مانع از خش‌افتادن آن‌ها هم شود. رنگ‌آمیزی شیشه‌ها و برچسب‌زدن به آن‌ها راهی برای افزایش مقاومتشان دربرابر خط‌وخش است. شیشه‌ای که مخدوش نشود هم رانندگی را ایمن‌تر و راحت‌تر می‌کند و هم زیبایی بیشتری دارد. در کنار ظاهر شیک و زیبای اتومبیلی که شیشه‌های دودی دارد، وسایل داخل کابین هم از نور خورشید در امان می‌مانند و کمتر دچار آسیب می‌شوند.

یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در زمینه دودی کردن شیشه ماشین وجود دارد، این است که می‌تواند دید راننده را مخدوش کند. اگر راننده به‌خوبی نتواند پشت سر خود را ببیند، احتمال بروز تصادفات رانندگی وجود خواهد داشت. از همین روی است که راهنمایی‌ورانندگی و پلیس مخالف بالابودن درصد تیرگی شیشه خودروها هستند. اما اگر تیرگی شیشه‌ها استاندارد باشد، مشکلی پیش نمی‌آید و سرنشینان هم راحت‌تر خواهند بود و حریم خصوصی‌شان حفظ می‌شود. برای همین است که بسیاری از شرکت‌های معروف تولید خودرو در دنیا، اقدام به دودی‌کردن شیشه‌های کناری و عقب می‌کنند و فقط شیشه راننده را ساده نگه می‌دارند.

قیمت دودی کردن شیشه ماشین چقدر است؟

قیمت برچسب‌هایی که برای دودی‌کردن شیشه در بازار به‌فروش می‌رسند به عوامل مختلفی بستگی دارد. هم نوع و کیفیت برچسب‌ها با هم فرق دارند و هم اینکه هر مدل از خودروها برچسب مربوط به خود را می‌خواهند. برچسب دودی کردن ماشین برای مدل‌های بالاتر و گران‌تر هزینه بیشتری خواهد داشت. اما به‌طور کلی، طیف قیمتی که باید برای خرید برچسب دودی شیشه بپردازید از حدود ۱۰۰ هزار تومان شروع می‌شود و به بیش از یک میلیون تومان هم می‌رسد.

در آخر

دودی‌ کردن شیشه ماشین تاحد زیادی به سلیقه افراد وابسته است. بعضی‌ها دوست دارند که خودرویی با شیشه‌های دودی داشته باشند. بعضی‌ها هم به‌خاطر مسائل دیگر این کار را می‌کنند که در متن به آنها اشاره شد. در هر حال، باید بدانید که این کار نیاز به رعایت قوانینی دارد که از سوی پلیس راهنمایی و رانندگی بررسی می‌شود و امکان دارد با تجاوز از حد قانونی تیرگی شیشه‌ها، توقیف و جریمه‌هایی در انتظارتان باشد. در انتخاب برچسب برای دودی‌کردن شیشه‌ها هم باید دقت کافی به‌خرج بدهید. چون در غیر این صورت، جنسی بی‌کیفیت به‌زودی خراب می‌شود و نیاز به تعویض خواهد داشت. شما از شیشه‌های دودی استقبال می‌کنید؟ نظرتان درباره‌شان چیست؟