اقتصادیبرترین های کسب و کار

انواع زنجیر طلا برای ساخت گردنبند طلا سفارشی

راهنمای خرید بهترین زنجیر طلا و نکاتی در مورد انواع زنجیر طلا

در این راهنمای خرید گردنبند طلا سفارشی علاوه بر معرفی انواع مدل‌های زنجیر طلا و عیارهای متفاوت آنها می‌خواهیم در مورد قفل زنجیر، نرم بودن سطح آن، طول، ضخامت و استحکام مدل‌های مختلف زنجیرها برایتان توضیحات جامعی ارائه دهیم. پس تا انتهای مطلب با بلاگ گالری لیلیوم همراه باشید.

درباره زنجیر طلا

زنجیر طلا ممکن است از طلای جامد، روکش طلا یا طلای نوردشده ساخته شود. طلای جامد همان طلای ۱۸ عیار است که در ساخت اغلب زیورآلات استفاده می‌شود. روکش طلا به این صورت است که مثلاً زنجیر را از جنس فلز دیگری غیر از طلا می‌سازنند، اما در آخر آن را با یک لایه طلای مذاب روکش می‌کنند تا شکلی شبیه زنجیر طلای واقعی داشته باشد؛ اما چون فلز پایه چیزی غیر از طلاست، قیمت و ارزش بسیار کمی دارد. طلای نوردشده هم به این صورت است که ورقه‌های طلا را روی یک فلز پایه که معمولا نقره است قرار می‌دهند. قیمت طلای نوردشده از طلای جامد کمتر و از روکش طلا بیشتر است.

البته زنجیر طلا ممکن است به صورت توخالی هم ساخته شوند. به این صورت که زنجیر توخالی را مثل لوله می‌سازند تا حجم طلای به کار رفته در زنجیر را کاهش دهند. زنجیرهای توخالی با اینکه ارزان‌تر و سبک‌تر هستند اما استحکام بسیار کمی هم دارند.

عیار زنجیر طلا

عیار طلا در واقع تعیین کنندۀ میزان طلای موجود در مصنوعاتی است که خریداری می‌کنید. برای درک بهتر برایتان مثال می‌زنیم: مثلا زنجیر طلای ۱۸ عیار یعنی ۱۸ بخش از ۲۴ بخش زنجیر از طلا تهیه شده و ۶ بخش دیگر آن از فلزات دیگر ساخته شده است. باید بدانید که طلا ذاتا فلزی نرم است كه در صورت استفاده از آن برای ساخت جواهرات و زیورآلات، ممكن است تغییر شكل پیدا ‏کند. ‏به همین خاطر برای سفت و سخت‌شدن مصنوعاتی که با طلا ساخته می‌شوند، معمولا فلزهای دیگری به آن اضافه می‌كنند. از جملۀ این فلزها می‌توان به مس، نقره و پلاتین اشاره کرد.

بر این اساس، هرقدر درجه وجود سایر فلزات در مصنوعات طلا بیشتر باشد، عیار زنجیر طلا پایین‌تر و قیمت ‏آن هم کمتر است. و برعکس هر قدر طلای موجود در زنجیر بیشتر باشد، عیار آن بیشتر و باارزش‌تر خواهد بود. ‏به طور مثال، ۱۴ بخش از زنجیر طلای ۱۴ عیار طلای خالص هستند و ۱۰ بخش دیگر آن (از ۲۴ محاسبه می‌شود) دیگر فلزات هستند. از نظر درصدی باید بگوییم این زنجیرها ۵۸.۳% طلای خالص در خود دارند. در ادامۀ راهنمای خرید زنجیر طلا به معرفی مدل‌های مختلف زنجیر پرداخته‌ایم.

انواع و مدل‌های مختلف زنجیر طلا

گردنبندهای زنجیری در مدل‌های گوناگون و فلزات مختلفی همچون پلاتین، نقره استرلینگ و طلاهای رنگی ساخته و عرضه می‌شوند. این مصنوعات طرح‌های متنوعی برای زنان و مردان دارند. انواع و مدل‌های مختلف زنجیر طلا را در ادامه معرفی کرده‌ایم.

·         زنجیر لنگری (Anchor chains)

حلقه‌های دو طرفه با نظم در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند تا ظاهری مستحکم و غیر قابل شکست به زنجیر ببخشند. این طرح از لنگر کشتی ملهم شده و رایج‌ترین مدل آن نیز زنجیر تخت است که نمای شیک و زیبایی دارد.

·         زنجیر بافت حصیری (Basketweave)

همان‌طور که از نام این زنجیر مشخص است، طرحی شبیه بافت حصیری دارد که در سبدها استفاده می‌شود.

·         زنجیر مهره‌ای/توپی (Bead chains)

توپی‌های کوچک به‌وسیلۀ سیم‌های ظریفی به یکدیگر متصل شده و شکلی شبیه تسبیح را تشکیل می‌دهند. به این مدل، زنجیر توپی هم می‌گویند که ممکن است فاصله بین توپ‌ها نمایان باشد یا همه مهره‌ها به هم چسبیده باشند.

·         زنجیر اسپیگا

این زنجیر هم بسیار ظریف و پیچیده است. از حلقه‌های بیضی‌شکل پیچ‌خورده تشکیل شده که سبب می‌شود ظاهر آن شبیه یک قیطان طلایی نرم به نظر برسد.

·         زنجیر ونیزی/ زنجیر باکس (Box chains/Venetian Chain)

دانه‌های مربعی کوچک در یکدیگر قفل می‌شوند و شکلی شبیه جعبه می‌سازند. نمونه‌های باریک و ظریف زنجیرهای ونیزی بسیار مرسوم و رایج هستند و اغلب به همراه آویز مورد استفاده قرار می‌گیرند. این زنجیرها بسیار نرم و زیبا هستند. علاوه بر این‌ها، مقاومت و استحکام بسیار بالایی هم دارند و از این‌رو، بین دوستداران طلا از محبوبیت زیادی برخوردارند.

·         زنجیر بیزانتین (Byzantine chains)

یکی دیگر از انواع زنجیر طلا، زنجیرهای بیزانتین است. در این زنجیرها، سیم‌های طلایی با ظرافت و زیبایی زیادی در هم تنیده و پیچیده شده‌اند و ظاهری رمانتیک به آن بخشیده‌اند. این زنجیر ممکن است از حلقه‌های دایره‌ای یا بیضی تشکیل شده باشد. در این طراحی، حلقه‌ها با ظرافت در کنار هم چیده شده‌اند و برخلاف ظاهرش، ساخت بسیار آسانی دارد.

·         زنجیر حلقه‌‌ای (Link Chain)

زنجیر حلقه‌ای همان‌طور که از نامش پیداست با حلقه‌های متعدد ساخته می‌شود. این حلقه‌ها ممکن است دایره‌ای یا بیضی باشند و یکی از رایج‌ترین و محبوب‌ترین مدل‌های گردنبند زنجیری است. گاهی ممکن است زنجیر حلقه‌ای با لنگری اشتباه گرفته شود. زیرا در هر دو مدل از حلقه‌های در هم تنیده برای تشکیل زنجیر استفاده می‌شود. در برخی از مدل‌های زنجیرهای لنگری، حلقه‌های دو حفره‌ای و برخی دیگر، تک‌حفره‌ای هستند.

·         زنجیر تسمه‌ای (Curb Chain)

این زنجیر شبیه نمونه حلقه‌ای است؛ با این تفاوت که سطح حلقه‌ها کاملا تخت و صاف است.

·         زنجیر فیگارو (Figaro Chain)

فیگارو نیز همچون مدل تسمه‌ای سطح تخت و صاف دارد اما برخلاف آن اندازه حلقه‌ها با هم برابر و یکدست نیست. زنجیر فیگارو از چندین زنجیر کوتاه‌تر ساخته می‌شود که با هم تشکیل یک زنجیر بزرگ را می‌دهند.

·         زنجیر حلقه‌ اینفنیتی (Infinity Link Chain)

همان‌طور که از نام این زنجیر می‌توانید حدس بزنید، از اتصال حلقه‌های بی‌نهایت (اینفنیتی) تشکیل شده است. این حلقه شبیه عدد ۸ انگلیسی است که در حالت افقی، نمادی برای بی‌نهایت محسوب می‌شود.

·         زنجیر امگا (Omega Chain)

این زنجیر با بقیه نمونه‌های یاد شده در بالا متفاوت است. در ساخت آن هیچ حلقه یا مهره‌ای به هم وصل نشده است. زنجیر امگا از فلز نرم و صاف تشکیل شده است. بخش داخلی این زنجیر را سیم‌های به هم تنیده شده یا شبکه‌ای فلزی تشکیل داده‌اند. همین بخش داخلی به انعطاف‌پذیری زنجیر کمک شایانی می‌کند و به همین خاطر است که امگا یک زنجیر بسیار مستحکم به شمار می‌رود. البته ممکن است این زنجیر به جای گرد بودن، تخت هم باشد. در این حالت سطح نرم و صاف دارد که نور را خیلی خوب بازتاب می‌دهد. به همین دلیل درخشندگی بسیار زیادی داشته و برای مهمانی‌های شب مناسب است.

·         زنجیر تیغ ماهی (Herringbone Chain)

یک زنجیر فلزی پهن و مسطح که بخش‌های چسبیده به هم دارد. تکه‌های کوچک فلز به شکل هفتی در کنار یکدیگر چیده شده‌اند تا شکلی شبیه به تیغ ماهی را تداعی کنند. بزرگ‌ترین مشکل و عیبی که این زنجیر دارد این است که به راحتی پیچ می‌خورد. از آنجا که همه بخش‌های زنجیر صاف و نازک هستند، اگر زنجیر را کمی محکم‌تر از معمول بکشید ممکن است خم و دفرمه شود.

·         زنجیر پانتر (Panther Link Chain)

زنجیر پانتر اغلب یک سطح صاف دارد که در بخش روی آن گویا چندین آجر روی هم چیده شده‌اند. پانتر در زبان انگلیسی «یوزپلنگ» معنی می‌دهد و احتمالا با خودتان فکر می‌کنید به آجر چه ربطی دارد! در واقع طرح نهایی این زنجیر یادآور خال‌های یوزپلنگ است. زنجیر پانتر اغلب به صورت سه ردیفی است اما بعضا در پهنای ضخیم‌تر و ردیف‌های بیشتری هم ارائه می‌شود.

·         زنجیر پاپ‌کورن (Popcorn Chain)

طراحی این زنجیر همان‌طور که از نامش مشخص است، شبیه پاپ‌کورن است. این زنجیرها از اتصال چندین قطعه فلزی هم‌اندازه تشکیل می‌شوند و انعطاف‌پذیری قابل قبولی هم دارند. این قطعات ممکن است به صورت مسطح، گرد یا فرورفته به هم وصل شوند. همچنین لازم به یادآوری است که همه این قطعات فلزی توخالی هستند.

·         زنجیر رولو (Rolo Chain)

رولو چِین از حلقه‌های دایره‌ای یا بیضی که همه آنها یک اندازه هستند، تشکیل شده است. در ظاهر، این زنجیرها شبیه نمونه‌های لنگری هستند؛ با این تفاوت که رولو چین ضخامت بیشتری دارند و بخش زیرین حلقه‌ها مسطح است.

·         زنجیره انگلیسی -English chain

زنجیر انگلیسی یک نوع کلاسیک و محبوب از طراحی زنجیر است که از حلقه های بیضی شکل به هم پیوسته تشکیل شده و ظاهری صاف و براق ایجاد می کند. این نوع زنجیر اغلب برای گردنبند، دستبند و خلخال استفاده می شود و به دلیل استقامت  و زیبایی بی انتها شهرت دارد. گردنبندهای زنجیری انگلیسی را می توان از فلزات مختلفی مانند طلا، نقره یا پلاتین تهیه کرد و به اندازه کافی همه کاره هستند تا هم لباس های غیر رسمی و هم رسمی را تکمیل کنند.

·         زنجیره فورکات – Forçat chain

گردنبند زنجیره ای فورکات نوعی زنجیر است که دارای حلقه های کوچک، مسطح و گرد است که به صورت یکنواخت به هم متصل شده اند. پیوندها معمولاً در یک الگوی متقارن قرار می گیرند و ظاهری ظریف ایجاد می کنند. نام “Forçat” از کلمه فرانسوی “محکوم” گرفته شده است که به این واقعیت اشاره دارد که این سبک زنجیر در طول تاریخ برای بند زندانیان استفاده می شده است. با این حال، در دنیای جواهرات، زنجیره فورکات به دلیل طراحی جذاب و پرکاربرد خود به یکی از گزینه های محبوب برای گردنبند و دستبند تبدیل شده است.

گردنبندهای زنجیره ای فورکات در فلزات مختلفی مانند طلا، نقره و پلاتین موجود هستند و اغلب به عنوان یک گزینه ساده و در عین حال شیک برای پوشیدن روزمره استفاده می شوند. یکنواختی و صاف بودن پیوندها به زنجیره‌های Forçat ظاهری کلاسیک و جاودانه می‌دهد که می‌تواند طیف وسیعی از لباس‌ها را تکمیل کند و آن‌ها را به انتخابی محبوب برای مناسبت‌های غیررسمی و رسمی تبدیل می‌کند.

·         زنجیر کوبایی یا کارتیه – Cuban Chain

زنجیر کوبایی ، نوعی زنجیر جواهرات است که با الگوی متقارن و نزدیک به هم در هم تنیده شده مشخص می شود. این زنجیرها معمولاً از فلزات گرانبها مانند طلا یا نقره ساخته می شوند و به دلیل طراحی ضخیم، مستحکم و متمایز به سبک حاشیه ای قابل توجه هستند. حلقه های زنجیر کوبایی در مقایسه با زنجیر های سنتی پهن تر هستند و ظاهری قابل توجه و مجلل به آنها می بخشد. این زنجیر در ایران کارتیه نامیده می شود.

منشاء زنجیر کوبایی را می توان در صحنه هیپ هاپ و رپ در میامی جستجو کرد، جایی که این سبک محبوبیت پیدا کرد و با ثروت و موقعیت همراه شد. این طرح دارای پیوندهای گرد یا بیضی شکل است که به طور پیچیده با هم بافته می شوند و هنگامی که دور گردن قرار می گیرند، سطحی صاف و بدون درز ایجاد می کنند. حلقه‌های زنجیر محکم بافته شده‌اند و انعطاف‌پذیری و دوام مشخصی را ایجاد می‌کنند که آن را از سایر طرح‌های زنجیره متمایز می‌کند.

زنجیر کوبایی به دلیل ماهیت جسورانه و چشم نوازشان بسیار محبوب می باشد. آنها به عنوان نمادی از تجمل در نظر گرفته می شوند و مورد علاقه کسانی هستند که از جواهرات گران قیمت با تأثیر بصری قوی استقبال می کنند. زنجیرها اغلب به تنهایی به عنوان یک اکسسوری برجسته پوشیده می شوند، اما به دلیل طراحی قوی و زرق و برق دار خود برای نمایش آویزها یا سایر عناصر تزئینی نیز مناسب هستند. به طور کلی، زنجیر کوبایی  به دلیل زیبایی جسورانه و شیک خود مشهور است، و آن را به انتخابی محبوب برای افرادی تبدیل می کند که خواهان جواهراتی ماندگار و نمایشی هستند.