استخر استخراج بیت‌کوین؛ مزایا و فرصت‌ها

استخراج بیت‌کوین از زمان شروع خود به‌شدت تکامل‌یافته و با افزایش تعداد ماینرها، سختی استخراج نیز به‌شدت افزایش‌یافته است. این افزایش باعث ظهور “استخر استخراج بیت کوین” شد. جایی که ماینرها منابع سخت افزاری خود را ترکیب کرده، هزینه‌ها را تقسیم و پاداش‌های متداول‌تری دریافت می‌کنند. در حال حاضر، اکثریت هش ریت بیت‌کوین توسط انواع استخر استخراج بیت‌کوین کنترل می‌شود و فعالیت در این استخرها به‌منظور استخراج سودآور ضروری شده‌ است. با ترکیب قدرت محاسباتی، ماینرها می‌توانند با رشد سریع سختی شبکه، بهتر با آن روبرو شوند و پاداش‌های قابل‌پیش‌بینی‌تری نسبت به ماینینگ انفرادی به دست آورند.

فرصت‌ها و معایب استخراج بیت‌کوین از طریق استخرهای استخراج

به‌مانند هر فعالیت دیگری، سرمایه‌گذاری در استخر استخراج بیت‌کوین نیز چالش‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارد و نمی‌توان همواره از سوددهی آن سخن به میان آورد. برای یک ماینر حرفه‌ای ضروری است که تمام فرصت‌ها و محدودیت‌ها را شناسایی کند تا به جمع‌بندی واقع‌بینانه‌ای برسد.

فرصت‌ها:

  1. درآمد پایدار:

   با ترکیب قدرت هش از چندین ماینر در استخر استخراج بیت‌کوین، احتمال موفقیت در کشف یک بلوک به‌شدت افزایش می‌یابد که به‌تبع آن، ماینرهای مشارکت‌کننده به‌صورت متناوب درآمد بیشتری کسب می‌کنند. به‌عنوان مقایسه، ماینرهای انفرادی با احتمال کمتری برای کشف یک بلوک روبه‌رو می‌شوند که باعث درآمد ناپیوسته می‌شود. برای مثال، در نظر بگیرید یکی از بهترین ماینرهای ASIC موجود به نام Antminer S19 XP Hyd با هش ریت 257 تراهش بر ثانیه. با در نظر گرفتن هشریت کل شبکه که در حال حاضر 440,795,259 تراهش بر ثانیه است، احتمال کشف یک بلوک توسط این ماینر انفرادی حدود 0.000058٪ است. آماری نشان می‌دهد که تقریباً 11,910 روز یا تقریباً 32 سال زمان لازم است تا این ماینر تحت این شرایط با یک بلوک روبرو شود.

  1. کاهش موانع فنی:

   استخرهای استخراج بسیاری پیچیدگی‌های فنی مرتبط با استخراج بیت‌کوین را مدیریت می‌کنند که باعث می‌شود برای کسانی که تازه‌وارد این حوزه شده‌اند، آغاز فعالیتشان آسان‌تر شود. ماینرها نیازی به راه‌اندازی نودهای خود، نگهداری نرم‌افزارهای ماینینگ یا نظارت پیوسته بر زنجیره بلوک را ندارند.

  1. پشتیبانی در جامعه ماینر ها:

   عضویت در یک استخر استخراج بیت‌کوین، یک جامعه افراد با علاقه خاص فراهم می‌آورد که می‌توانند به پشتیبانی هم بپردازند، بینش‌های خود را به اشتراک بگذارند و اطلاعات مربوط به فرایند استخراج را مبادله کنند.

چالش‌ها:

  1. پاداش کمتر:

   هنگامی که ماینرها به یک استخر استخراج بیت‌کوین می‌پیوندند، پاداش‌های آن‌ها بین تمام شرکت‌کنندگان استخر بر اساس مشارکت‌های فردی آن‌ها توزیع می‌شود؛ بنابراین، استخرهای استخراج بزرگ‌تر تمایل به اختصاص پاداش‌های فردی کمتر نسبت به استخرهای کوچک‌تر دارند. بااین‌حال، لازم به ذکر است که استخرهای استخراج بزرگ‌تر احتمال حل بلوک‌ها را به طور متداول‌تر دارند که منجر به پرداخت متداول‌تر پاداش به شرکت‌کنندگان می‌شود.

  1. هزینه‌های استخر:

   هنگامی که اپراتورهای استخر استخراج بیت‌کوین خدمات را ارائه می‌دهند، به طور معمول کارمزدهایی را از کاربران دریافت می‌کنند. این هزینه‌ها می‌توانند متفاوت باشند و معمولاً در محدوده 0٪ تا 4٪ از پاداش‌های کسب شده توسط ماینرها قرار می‌گیرد. علاوه بر این، برخی از استخرها ممکن است کارمزد های برداشت را هنگامی که ماینرها می‌خواهند بیت کوین‌های کسب شده را از حساب استخر خارج کنند، تحمیل کنند.

  1. سهم‌های ردشده:

   استخر استخراج ممکن است با چالش‌هایی مرتبط با سهم‌های ردشده یا ریجکت شده روبرو شود که می‌تواند به طور قابل‌توجهی بر سودآوری تأثیر بگذارد. چهار دسته اصلی از سهم‌های ردشده وجود دارد:

   – سهم‌های کهنه:

     سهم‌های کهنه ناشی از ارسال‌های با تأخیر هستند که معمولاً به دلیل تأخیر بالا یا مشکلات اتصال ایجاد می‌شوند. انتظار می‌رود این وقایع به‌صورت نادر اتفاق بیافتند، معمولاً حدود 1٪ از سهم‌ها، دچار چنین اتفاقی می‌شوند.

   – سهم بالاتر از هدف (سهم نامعتبر):

     وقتی یک سهم از هدف فراتر رفته باشد، این به مشکلات نرم‌افزار ماینینگ شما اشاره دارد که نیاز به بازبینی یا پیکربندی صحیح دارد. همچنین امکان دارد که نرم‌افزار ماینینگ شما با استخر استخراج بیت‌کوین انتخاب شده سازگار نباشد.

   – سهم‌های تکراری:

     سهم‌های تکراری زمانی ایجاد می‌شوند که یک سهم بیش از یک‌بار ارسال می‌شود که به نقص کارکردی در نرم‌افزار ماینینگ یا عدم سازگاری با استخر استخراج بیت‌کوین اشاره دارد.

   – سایر:

     این دسته شامل انواع مختلفی از سهم‌های ردشده است که معمولاً به وجود خطایی در نرم‌افزار ماینینگ شما اشاره دارد.

  سرمایه‌گذاری در استخر استخراج بیت‌کوین

انواع استخر استخراج بیت‌کوین امروزه به طور فزاینده‌ای سهم ماینینگ بیت‌کوین را به دست گرفته‌اند. دلیل این امر، فرصت‌های برابری است که به تمام ماینر‌ها برای دریافت پاداش بلوک نسبت به ماینینگ انفرادی ارائه می‌دهند. با گردآمدن ماینرها برای تجمیع قدرت محاسباتی، این تشکل‌ها با افزایش سختی استخراج مقابله می‌کنند و نوسان پاداش را متوازن می‌سازند.

اگرچه استخر استخراج بیت‌کوین مشکلات متعددی را حل می‌کند، محبوبیت آن‌ها نیز نگرانی‌هایی مانند مرکزی‌سازی و حساسیت به حملات سایبری را به دنبال داشته است. با پیشرفت استخرها، رسیدگی به مسائل شفافیت، امنیت، غیرمتمرکزسازی و انصاف ضروری خواهد بود. پروتکل‌هایی مانند Stratum V2 نمایانگر گام‌هایی در جهت پیشبرد این اهداف هستند.

برای تازه‌کاران علاقه‌مند به ماینینگ، استفاده از استخرها بهترین فرصت را برای دریافت پاداش‌های بلوک بیت‌کوین فراهم می‌کند. فقط اطمینان حاصل کنید که گزینه‌های خود را به‌دقت بررسی کنید، اصول امنیتی را پیاده‌سازی کنید و عملکرد ماینینگ را نظارت کنید. اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا در ایران به فعالیت ماینینگ بپردازید، استخر استخراج پارسه با تکنولوژی بروز و امنیت بالا در چارچوبی قانونی و رسمی مشغول به فعالیت و خدمت‌رسانی به کاربران ایرانی است.

خروج از نسخه موبایل