اقتصادیبرترین های کسب و کار

برای تبدیل ارزهای مختلف بهتر است به بانک مراجعه کنم یا به صرافی؟

ارز مسافرتی چیست و چه تفاوت‌هایی با ارز دولتی دارد؟

اگر سفر خارجی در پیش دارید، برای هر کاری که می‌خواهید در سفرتان انجام دهید، باید هزینه‌هایتان را براساس ارز مقصد در نظر بگیرید. با توجه به بالاتر رفتن قیمت ارز در بازار آزاد، تهیه ارز مسافرتی در این‌گونه مواقع، بسیار کمک‌کننده است و می‌تواند مقدار درخور توجهی از هزینه‌های شما را کم کند و مهم‌تر از آن، امکان دسترسی به این ارز پیش از سفر، مهیاست.

اگر مقدار ارز مسافرتی برای شما کافی نبود، می‌توانید ارز دولتی بگیرید که آن هم قیمت کمتری نسبت به بازار آزاد دارد. در این مطلب از Meta Exchange درباره ارز دولتی، ارز مسافرتی و فرق ارز مسافرتی و دولتی گفته‌ایم. همچنین از مزایا و شرایط دریافت ارز مسافرتی و ارز دولتی هم توضیح داده‌ایم تا برنامه‌ریزی دقیقی برای دریافت آن‌ها داشته باشید.

ارز دولتی و ارز مسافرتی چیست؟

ارز دولتی و ارز مسافرتی، مقدار مشخصی پول است که معمولاً به‌صورت دلار یا یورو ارائه می‌شود. این ارز نسبت به نرخی که در بازار آزاد وجود دارد، ارزان‌تر است و به امور مشخصی اختصاص دارد. برای گرفتن این‌گونه ارزها باید مراحل و روند خاصی را طی کنید و مدارک معینی ارائه دهید. در ادامه با جزئیات بیشتری از ارز دولتی و مسافرتی و نحوه دریافتشان خصوصا نحوه exchange currency toronto صحبت می‌کنیم.

ارز دولتی چیست؟

ارز دولتی با عنوان ارز مبادله‌ای یا ارز ترجیحی شناخته می‌شود و حتی به آن دلار دولتی و یوروی دولتی هم می‌گویند. ازآنجاکه نرخ ارز دولتی توسط بانک مرکزی تعیین می‌شود، قیمت دلار دولتی و یوروی دولتی مشخص است و کمتر تغییر می‌کند. به‌دلیل رسمی بودن این نرخ، معمولاً ارز دولتی پایین‌ترین مقدار را در مقایسه با سایر نرخ‌ها دارد.

ارز دولتی برای مصارف خاص و رده‌های تجاری و بازرگانی معینی در نظر گرفته می‌شود. البته درحال‌حاضر، شما می‌توانید با کد ملی خود، هر سال تا سقف 2100 دلار یا یورو، دریافت کنید. این مقدار برای یک فرد حقیقی است و برای اشخاص حقوقی، مقدارش متفاوت است. توجه داشته باشید که ممکن است در حوزه‌های تجاری و بازرگانی، براساس تصمیم‌گیری‌ها، میزان ارز دریافتی تغییر کند.

تحصیل دانشجویان در خارج از کشور، سفر مأموران دولتی به خارج از کشور، بیمارانی که معالجه ضروری آن‌ها در خارج از کشور انجام می‌شود، برخی از کالاهای وارداتی دولتی و همچنین برخی از واردات بخش خصوصی، مشمول استفاده از ارز دولتی می‌شوند. در تکمیل این بخش باید بگوییم که برای تأمین برخی از کالاهای اساسی مانند گندم، جو، گوشت و دارو هم گاهی از ارز دولتی استفاده می‌شود. خوب است بدانید ارز دولتی توسط دولت و مرکز مبادلات ارزی توزیع می‌شود و منبع تأمین ارز دولتی، ازطریق فروش نفت، گاز و منابع انرژی مانند آن‌هاست و البته این ارز، نوسانات کمتری نسبت به ارز آزاد دارد.

ارز دولتی از کجا بگیریم؟

ارز دولتی را فقط می‌توانید از بانک ملی دریافت کنید. اما اینکه چگونه ارز دولتی بگیریم، مستلزم طی کردن مراحلی‌ست. اول، یک حساب عادی در بانک ملی ایران افتتاح کنید و بعد با استفاده از سامانه بام بانک ملی ایران، حساب ارزی ایجاد کنید. بعد از این کار، باید با کارت عابربانک، کارت ملی و شماره‌حسابتان، به صرافی‌های معتبر مراجعه کنید.

در صرافی، معادل ریالی مبلغ مد نظرتان به دلار یا یورو به حسابتان واریز می‌شود و مبلغی را هم باید به‌عنوان کارمزد به صرافی بدهید که حدود 80 هزار تومان است. بلافاصله پس از این کار، به شعبه بانکی مراجعه کنید که می‌خواهید از آن ارز دولتی بگیرید. شما باید بانک را از مبلغ واریزی و طی کردن این مرحله (شارژ ریالی در صرافی) آگاه کنید. معمولاً ظرف مدت یک هفته، ارز دولتی شما آماده می‌شود و می‌توانید از بانک آن را دریافت کنید.

برای انجام این مراحل، حتماً باید چند نکته را در نظر بگیرید. پیش از هرچیز باید بدانید که ارز دولتی به افراد بالای 18 سال تعلق می‌گیرد. نکته بعدی این است که بانک، با توجه به موجودی خود به شما دلار یا یورو می‌دهد؛ یعنی اگر دلار داشته باشد، دلار می‌دهد و اگر یورو داشته باشد، یورو می‌دهد. بنابراین اگر فقط دلار یا فقط یورو می‌خواهید، پیش از انتخاب شعبه برای دریافت ارز دولتی، حتماً از نوع ارز موجود در شعبه آگاه شوید. برای مثال اگر بخواهید به یک کشور اروپایی مثل فرانسه یا ایتالیا سفر کنید، یورو مناسب شماست. پس چه بهتر که پیش از سفر، ارز مناسب مقصد را بگیرید.

نکته مهم دیگر این است که برای انجام این مراحل، باید حدود 4 میلیون تومان کنار بگذارید تا کارمزد بانک را حساب کنید. این مبلغ، هیچ ارتباطی به میزان ارز دولتی دریافتی شما ندارد! چه 100 دلار دولتی بگیرید و چه 2000 دلار دولتی، باید این 4 میلیون را جداگانه به‌عنوان کارمزد به بانک پرداخت کنید. مهم است بدانید که از ارز دولتی تخصیص‌یافته به هر کد ملی، مبلغ 100 دلار یا یورو مسدود می‌شود و پس از 6 ماه می‌توانید آن را برداشت کنید. حالا دیگر می‌دانید که ارز دولتی از کجا بگیریم و چگونه ارز دولتی بگیریم. به‌طور خلاصه، مراحل دریافت ارز دولتی عبارت است از:

 • افتتاح حساب در بانک ملی
 • ایجاد حساب ارزی با سامانه بام بانک ملی
 • مراجعه به صرافی با ارائه شماره‌حساب ارزی، کارت ملی و کارت عابربانک
 • شارژ ریالی مبلغ مد نظر در صرافی و اعلام به بانک
 • دریافت ارز دولتی پس از یک هفته

داستان ارز مسافرتی ۱۴۰۲ چطور است؟

قبلا سهمیه ارز برای افرادی که قصد سفر به کشور خارجی داشتند، معادل با ۲۲۰۰ یورو بود؛ یعنی مهم نبود مسافر قصد سفر به کجا را دارد؟ یا اصلا هدفش از سفر چیست؟ یا حتی چگونه به آن کشور سفر می‌کند؟

اما از دی ماه سال ۱۴۰۰ بانک مرکزی بخشنامه‌ای صادر کرد تا به موجب این بخشنامه وضعیت فروش ارز مسافرتی را سروسامان دهد. براساس این بخشنامه سقف فروش این ارز کاهش پیدا کرد. البته در تیرماه ۱۴۰۱ این ارز مجدد کمتر شد. حالا میزان ارز مسافرتی قابل دریافت توسط مسافرانی که با ویزای گردشگری یا مسافرتی قصد سفر به یک کشور خارجی را دارند در سال ۱۴۰۲ به شرح زیر است:

 • ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای نیازمند دریافت ویزا: ۵۰۰ یورو
 • ارز مسافرتی در سفر هوایی به کشورهای بدون نیاز به دریافت ویزا: ۳۰۰ یورو
 • ارز مسافرتی در سفر زمینی، ریلی و دریایی: ۳۰۰ یورو (یا معادل آن به تمامی ارزها)

مزایای دریافت ارز مسافرتی چیست؟

اگر برایتان سوال شده آیا قیمت ارز مسافرتی، از نرخ بازار آزاد کمتر است یا نه؟ باید بگوییم بله.

قیمت ارز مسافرتی ارزان‌تر از قیمت بازار است و به همین دلیل افرادی که می‌خواهند به خارج از کشور سفر کنند، ترجیح می‌دهند این ارز را دریافت کنند. مبلغ ارز مسافرتی اغلب حدود چند هزار تومان ارزان‌تر است و دریافت ارز به این قیمت، یک هزینه چند میلیونی را برای مسافران کمتر می‌کند.

البته باید توجه داشته باشید ارز مسافرتی تنها یک بار در سال به افراد تعلق می‌گیرد. در نظر داشته باشید طبق تجربه بعضی مسافران، گاهی اوقات وقتی که برای دریافت این ارز مسافرتی به صرافی‌های دولتی مواجعه می‌کنید، به تناسب شرایط خود به شما دلار یا یورو می‌دهند و ممکن است نوع ارز موردنظر شما را نداشته باشند.

در حاشیه نشستی که رئیس بانک مرکزی با فعالان اقتصادی داشت، تصمیم گرفته شد مجددا سهمیه ارز دانشجویی و ارز مسافرتی برقرار شود. البته مسئولان تلاش دارند مانع سواستفاده‌ افراد از این سهمیه‌ها شوند. به علاوه به نظر می‌رسد قرار است سامانه‌ای راه‌اندازی کنند که افراد از طریق آن سامانه و به صورت غیرحضوری درخواست خودشان را ثبت کنند، اما اینکه این سامانه چه زمانی به طور کامل قرار اجراست، چندان مشخص نیست. در حال حاضر گفته شده که سایت my.ice.ir برای این منظور راه‌اندازی شده است، اما مسافران زیادی تجربه استفاده از آن را ندارند.

برای دریافت ارز مسافرتی چه مدارکی لازم است؟

مهم‌ترین چیزی که باید بدانید و بسیار دقت کنید، مدارکی است که زمان درخواست ارز مسافرتی ۱۴۰۲ باید همراه داشته باشید. در ادامه فهرست این مدارک را برای شما آماده کرده‌ایم.

 • اصل و کپی گذرنامه‌ ایرانی شخص: برای دریافت ارز مسافرتی حتما باید گذرنامه شما حداقل به مدت ۶ماه اعتبار داشته باشد.
 • ارائه اصل و کپی بلیط هواپیما با مهر آژانس هواپیمایی: دقت داشته باشید اگر بلیط خود را به صورت اینترنتی خریده‌اید، کد رهگیری، اطلاعات شرکت صادرکننده بلیط و تاریخ و زمان خرید روی آن نوشته شده باشد.
 • ارائه اصل و کپی کارت ملی
 • ارائه رسید واریز وجه عوارض خروج از کشور: هر بار می‌خواهید از کشور خارج شوید، باید مبلغی تحت عنوان عوارض خروج از کشور بپردازید. این مبلغ بستگی به این که چندمین سفر خارجی شماست، متفاوت است.
 • ارائه اصل و کپی ویزا: البته درصورتی که قصد سفر به کشورهای نیازمند ویزا را دارید.
 • تکمیل فرم درخواست ارز: توجه داشته باشید باید این فرم را در کمال دقت پر کنید، چون اگر اشتباهی در آن باشد یا ناقص باقی بماند، برایتان مشکل‌ساز خواهد شد.
 • پرداخت مبلغ ریالی مبادلاتی روز ارز درخواستی و تحویل رسید آن: امکان دارد صرافی‌های دولتی علاوه بر مبلغ روز ارز درخواستی، مبلغی هم به عنوان کارمزد فروش آن ارز از شما دریافت کنند.
 • شماره موبایل و حساب بانکی معتبر: شماره تماسی و حساب بانکی که به صرافی دولتی اعلام می‌کنید، باید دقیقا به نام خودتان باشد.

لیست صرافی های ایرانی جنب یانگ در تورنتو / نورث یورک نیومارکت و ریچموند هیل در استان انتاریو کانادا

بیشترین تعداد صرافی ایرانی در بین شهرهای کانادا در اتاوا ،  تورنتو و نواحی اطراف آن وجود دارند که تعداد کمی از آنها در داون تاون تورنتو و باقی لیست اکثرا به موازات خیابان یانگ و در نزدیکی یا درون پلازای ایرانیان  یا ریچموند هیل و نواحی اطراف وجود دارند که لیست معروف ترین آنها عبارت است از :

صرافی رویال تورنتو  صرافی های جهان ارز  سامان سپند ضربان  طاهری  تهرانتو  گرامیان  پارسیان  پاسارگاد صرافی تجارت  پرسپولیس  آشنا  ارگ تورنتو  امین  اکسچنج  اعتماد  بهمنی تورنتو بهارستان  برتر  بازار  پرسیکا پرشیا پیروز یزدان پرست تاج تهرانتو  ثروت  جوان  درویش  درهم  مثقال  تهرانتو  سرمایه سپه سناتور سپهرسورن  سپهری  امیر شاهان  فرح  کیش گلستان  لومیر  ارز ملل ملی  میلیون  میهن  ملت  مدرن  نیاوران  صرافي نيويورك یکتا و صرافی سرمایه ریچموندهیل . تلاش می کنیم که در آینده به تکمیل لیست بهترین صرافی های یانگ تورنتو best currency exchange toronto مانند اضافه نموندن شماره های تلفن و تماس بپردازیم