برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

کار متخصص ارتودنسی به طور دقیق چیست؟

روش کار یک متخصص ارتودنتیست چیست؟

+ مشاوره، ارزیابی و تشخیص اولیه

در اغلب موارد، افراد با مراجعه به یک دندانپزشک عمومی و با تشخیص مشکلات عدم هماهنگی دندان‌ها، آن‌ها را به یک متخصص ارتودنسی خوب ارجاع می‌دهد. البته افراد می‌توانند بدون مراجعه به دندانپزشک عمومی، مستقیما به مطب دکتر مبینا ملایی مراجعه کنند. این ارتودنتیست طی یک جلسه، شخص را معاینه کرده و پس از ارزیابی‌های لازم با مشاهده کردن دندان‌ها و فک مشکل شخص را تشخیص می‌دهد.

+ تشخیص تخصصی و روش های درمان

سپس برای قطعی شدن تشخیص، با کمک اشعه ایکس از دندان‌ها و فک مراجع تصاویری تهیه می‌کند تا به طور قطع مشکل را تشخیص داده و درمان های متناسب با آن را پیاده کند. طی همین جلسه، هر آنچه که باید برای طول درمان بدانید (از جمله هزینه ارتودنسی، مدت زمان ارتودنسی یا طول دوره درمان، روش بکار رفته برای شما، ملاحظات  دوره درمان و …) را کاملا توضیح خواهد داد.

+ ویزیت های منظم دوره ای، تنظیم دستگاه ها و نظارت بر روند درمان

متخصص سپس مراحل ارتودنسی را با نصب بریس‌ها آغاز می‌کند و به مراجع خواهد گفت که طی جلسه‌های منظم دوره‌ای (مثلا هر 1 ماه یکبار) باید به مطبش بازگردد. طی هر جلسه ویزیت، بیمار ارزیابی شده و میزان پیشرفت درمان زیر نظر گرفته می‌شود. بریس‌ها و اجزای آن نیز در طی جلسه ویزیت تنظیم می‌شود.

انواع روش ارتودنسی بکار رفته توسط متخصص ارتودنسی دندان

برای اینکه دندان‌ها و فک در موقعیت ایده‌آل یا نرمالی قرار بگیرند، یک متخصص ارتودنسی دندان از روش‌های مختلفی استفاده می‌کند. به طور کلی دو روش اصلی برای اصلاح نامنظمی‌های دندان وجود دارد. اولی را ارتودنسی ثابت و دومی را ارتودنسی متحرک می‌نامند. ما در مقالاتی به صورت مجزا به هر دو روش ارتودنسی پرداخته‌ایم که با کلیک روی لینک‌ها می‌توانید اطلاعات کافی در خصوص آن‌ها به دست بیاورید.

در هر دو روش ارتودنسی، ما از دستگاه‌ها، تجهیزات و لوازم خاصی استفاده می‌کنیم که در نهایت بعد از مدت زمان نسبتا طولانی، مشکل دندان‌های شما را اصلاح می‌کنیم. مهم‌ترین دستگاه‌های ارتودنسی دندان عبارتند از:

در ارتودنسی ثابت:

  • بریس فلزی معمولی
  • بریس دیمون (یا ارتودنسی دیمون)
  • بریس لینگوال (ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی)
  • بریس سرامیکی (استفاده از براکت های شفاف و همرنگ دندان یا سیم های شفاف)

در ارتودنسی متحرک:

پلاک های شفاف ارتودنسی مانند اینویزیلاین ها یا سایر الاینرهای متحرک که ارتودنسی نامرئی نیز شناخته می‌شوند.

آیا یک دندانپزشک عمومی یا هر دندانپزشک دیگری می‌تواند یک متخصص ارتودنسی باشد؟

جواب این پرسش قطعا یک “خیر بزرگ” است. تنها کسی که می‌تواند لقب متخصص ارتودنسی دندان را یدک بکشد، آن دندانپزشک عمومی است که با گذراندن دوره تخصصی ارتودنسی و پس از کسب مهارت و دانش مورد نیاز در زمینه اصلاح ناهنجاری های دندان و فکی، مدرک و مجوزهای درمان ارتودنسی را دریافت کرده باشد.

کار اصلی متخصص ارتودنسی و تفاوت آن با دندان پزشک

زمانی که دندان های شما به طور کامل شکل درست نداشته باشند دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع می دهد.

متخصص ارتودنسی یا همان ارتودنتیست کیست؟

دندانپزشک، پزشکی است که با چندین قسمت از بدن مانند دهان، فک، دندان ها، لثه ها و اعصاب کار می کند. ارتودنتیست ها در بخش تخصصی تر این رشته فعالیت می کنند. اولویت آنها صاف کردن دندان ها است. به عبارت ساده تر، همه ارتودنتیست ها دندانپزشک هستند اما تعداد کمی از دندانپزشکان ارتودنتیست هستند.

یک متخصص ارتودنسی ،جرم گرفتگی، انسداد دندان ها و شکل نادرست فک و دندان های نا مرتب را تشخیص می دهد و سعی می کند هر مشکلی که کشف کرده را حل کند. در صورت عدم درمان ناهنجاری های مختلف دندان ها، با گذشت زمان بدتر می شوند.

متخصص ارتودنسی چه کاری انجام می دهد؟

یک متخصص ارتودنسی برای درمان دندان های نادرست، دوره های ویژه ای را آموزش می بیند. اگر دندانپزشک شما را به یک متخصص ارتودنسی ارجاع دهد،یعنی دندان های شما کاملاً شکل درست ندارند، ارتودنتیست کسی است که به احتمال زیاد توصیه ای برای تنظیم کردن دندان ها به شما خواهد کرد .

مهمترین کار متخصص ارتودنسی، شناسایی مسائل مربوط به دندان و دهان است. با گذشت زمان ، فاصله میان دندان های شما به نام دیاستما بیشتر می شود و دندان های شما آسیب می بینند، زیرا ساختار دهان و لثه نیاز به تراز محکم دارد. متخصص ارتودنتیست برای حل این مسئله ،دندان های شما را به هم نزدیک میکند. همچنین داشتن دندان های خیلی زیاد و فشرده به ویژه برای کودکان اصلا مناسب نیست. یک متخصص ارتودنسی احتمالاً دندان های اضافی را برای ایجاد فاصله بهتر، خارج می کند.

دکتر درویش پور متخصص ارتودنسی برای حل این مشکلات از وسایل مختلفی استفاده می کند.سیم معروف ترین راه حل است. این سیمها، باندهایی هستند که دندان ها را محاصره می کنند. متخصص ارتودنسی سپس براکت هایی را در قسمت جلوی دندان ها به هم می چسباند و نوارها از طریق سیم به آنها متصل می شوند. این ابزار ، دندان ها را به سمت راست می کشانند و به مرور زمان آنها را صاف می کنند.این روش درمانی ، سریع نمی باشد ، اما با گذشت چند ماه ، تاثیر شگرف آن به خوبی قابل مشاهده می باشد .

ارتودنتیست می تواند به جای ارتودنسی سیمی از تراز کننده ( ارتودنسی نامرئی) استفاده کند. ارتودنسی Invisalign از فاصله دور قابل رویت نیست و لبخند شما را جذاب تر می کند. عدم استفاده از سیم فلزی یا براکت و قابلیت جدا شدن از روی دندانها در این مدل ارتودنسی، از دلایل محبوبیت در میان بیماران می باشد. متخصص ارتودنسی، بیماران مبتلا به شکاف کام را درمان می کند. با باز کردن قوس فک بالا، فضای بیشتری به این ناحیه می دهد.

یکی از روشهای موثر برای دندان های بد فرم، ارتودنسی فانکشنال است . تغییر شکل دادن و جابجا کردن فک بالا و فک پایین وهماهنگی دندان ها در این ارتودنسی انجام می شود. درمان ارتودنسی فانکشنال پیچیده تر و دشوار تر می باشد. این دستگاه ارتودنسی فانکشنال ، قسمت پشت سر را به یک سیم در قسمت جلوی دهان متصل می کند. هدف آن عقب کشیدن دندان های جلویی و تحریک رشد در فک بالا و فک پایین است.

ارتودنتیست چقدر به آموزش نیاز دارد؟

ارتودنتیست ابتدا باید آموزش منظم دندانپزشکی را دریافت کند. یک دانشکده دندانپزشکی به طور کلی برای فارغ التحصیلی چهار سال کلاس نیاز دارد. بیشتر دندانپزشکان در این مرحله متوقف شده و شروع به فعالیت پزشکی خود می کنند. اما ارتودنتیست ها نمی توانند در این مرحله فعالیت خود را آغاز کنند .

برای به دست آوردن مجوز طبابت به عنوان متخصص ارتودنسی، فرد باید کلاس های بیشتری را طی کند. بیشتر دانشکده های دندانپزشکی قبل از اینکه دانشجو واجد شرایط ارتودنتیستی شود، دو تا سه سال دیگر به او آموزش می دهند. به طور کلی، یک ارتودنتیست دندانپزشکی است که تقریباً دو برابر دندانپزشکان آموزش را دریافت می کند، که بیشتر آن در زمینه صاف کردن دندان ها می باشد.

تفاوت بین ارتودنتیست و دندانپزشک چیست؟

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران باید توضیح دهیم که ارتودنتیست ها و دندانپزشکان شباهت های زیادی دارند آنها با هم کار می کنند تا به شما در بهبود سلامت کلی دهان کمک کنند اما در واقع به روش های بسیار متفاوتی کار می کنند.

دندانپزشکان طیف گسترده ای از مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان را پوشش می دهند. از طرف دیگر ارتودنسی یک تخصص در دندانپزشکی است که به موضوعاتی از قبیل صاف کردن دندان ها و اصلاح الگوهای نادرست دندان نیش نیز می پردازد.  برای اینکه بیماران درمورد درمان تصمیم گیری آگاهانه ای داشته باشند، لازم است از چند تفاوت اساسی بین ارتودنتیست و دندانپزشکان آگاه شوند:

دندانپزشکان

یک دندانپزشک عمومی مشابه پزشک عمومی خانواده شماست آنها پزشک عمومی ماهری هستند که می توانند مشکلات و بیماری های شایع را که روی دندان ها، دهان و لثه شما تأثیر می گذارد، تشخیص داده و درمان کنند. دندانپزشکان یک دوره عمومی دندانپزشکی را تکمیل می کنند. آنها متخصص در مراقبت و تثبیت عمومی برای همه سنین هستند.

برخلاف ارتودنتیست ها، دندانپزشکان در دانشگاه برای قرار دادن بریس و انجام سایر روش های ارتودنسی آموزش نمی بینند و بیشتر دندانپزشکان عمومی ،بیماران نیازمند به درمان ارتودنسی را به متخصصان ارتودنسی ارجاع می دهند.

ارتودنتیست ها

ارتودنتیست ها متخصصان دندانپزشکی هستند که سه سال دیگر آموزش کامل دانشگاه را در زمینه ارتودنسی، رشد و نمو صورت، بیولوژی و بیومکانیک به اتمام رسانده اند (آنها دارای یک مدرک دندانپزشکی عمومی + درجه تخصصی ارتودنسی) هستند. ارتودنتیست ها متخصصان رشد صورت و رشد دندان هستند. آنها دندان های کج، دندان های نیش های بد شکل و آرواره های ضعیف را تشخیص داده و درمان می کنند. ارتودنتیست ها ،متخصص در تمام گزینه ها و فناوری های ارتودنسی برای کودکان، نوجوانان و بزرگسالان هستند.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.