برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

آیا قهوه برای سرماخوردگی بد است؟

نوشیدن قهوه در سرماخوردگی و آنفولانزا و بررسی تاثیراتش!

امروز سعی داریم در مورد موضوعی که مخصوصا در زمستانها برای دوست داران قهوه سوال می شود صحبت کنیم و آن بررسی نوشیدن قهوه در سرماخوردگی و تاثیرات آن بر بدن ما می باشد. اینکه در یک هوای سرد زمستانی چقدر خرید قهوه و نوشیدن یک فنجان قهوه داغ برای ما لذت بخش است شاید موضوعی است که همه ما آن را قبول داریم، اما آیا لذت نوشیدن قهوه در سرماخوردگی و زمان آنفولانزا می تواند برای بهبود ما مضر باشد یا مفید، پس با این مقاله از کافی مافی همراه باشید تا آن را بطور کامل بررسی کنیم؟

فواید نوشیدن قهوه در زمان سرماخوردگی و آنفولانزا

ما سعی می کنیم در ابتدا هم فواید و هم مضرات نوشیدن قهوه در سرماخورگی و زمان مبتلا شدن به آنفولانزا را بررسی کنیم تا شما با دانستن این مواد بتوانید در مورد این موضوع بهتر نتیجه گیری کنید. شاید اصلی ترین و مهمترین موردی که باید آن را در مورد بیان کنیم افزایش قدرت سیستم ایمنی بدن در برابر بیماری ها، مخصوصا بیماری های ویروسی می باشد که سرماخوردگی و آنفولانزا شایع ترین این موارد می باشد.

مورد مهم دیگری می توان در مصرف قهوه به آن تاکید کرد، موجود در قهوه در ایجاد نشاط و حالت سر زندگی در شما می باشد، موضوعی که در زمان ابتلا انسان به بیماری هایی این چنینی بسیار به سراغ انسان می آید. سردرد و بدن درد یکی از علائم شایع در بیماری های سرماخورگی و آنفولانزا می باشد که قهوه یکی از مواد طبیعیست که می تواند در کاهش این موضوع بسیار تاثیر گذار باشد. اما موضوعی که خیلی در مورد آن بحث است و گروهی بر این باورند که قهوه به خاطر وجود آنتی اکسیدان موجود در آن باعث کاهش التهاب در گلو می شود ولی گروهی دیگر دقیقا برعکس این مورد را قبول دارند و عقیده دارند که اسید موجود در قهوه باعث افزایش التهاب می شود.

اما اگر بخواهیم نتیجه گیری درستی کنیم باید بگوییم که خرید قهوه ساز باکیفیت و نحوه نوشیدن قهوه ما در این مورد بسیار تاثیر گذار است. شما اگر بعد از نوشیدن قهوه خود آب زیادی بنوشیدن و از که میزان اسیدی بود قهوه را کاهش می دهند استفاده کنید (قهوه دم سرد بهترین گزینه است)، نوشیدن قهوه در آنفولانزا و سرماخوردگی شما تاثیر مثبتی دارد در غیر اینصورت این موضوع کاملا برعکس می شود.

ضررهای نوشیدن قهوه در آنفولانزا و سرماخوردگی

همانطور که گفتیم نوع مصرف و نوشیدن قهوه در زمان ابتلا به بیماری های آنفولانزا و سرماخوردگی بسیار مهم است، هم می تواند باعث کاهش التهاب در گلو شود و هم می تواند باعث افزایش این مورد. موضوع مهم دیگری که می توان به آن اشاره کرد اهمیت استراحت و خواب در زمان ابتلا به بیماری می باشد که قهوه باعث کاهش میل شما به خواب می شود که البته شما می توانید با مدیریت این موضوع را حل کنید، تنها کافیست شما تقریبا از 8 ساعت قبل از تایم و زمان استراحت و خواب از نوشیدن قهوه پرهیز کنید.

یکی از مواردی که در نوشیدن قهوه وجود دارد ادرار آور بودن این نوشیدنی می باشد که باعث می شود آب بدن شما کاهش پیدا کند، در حالی که مصرف آب و مایعات در درمان این بیماری ها بسیار تاثیر مثبتی دارد، باید بگوییم برای رفع این موضوع لازم است شما تا جایی که می توانید بعد از نوشیدن قهوه سعی کنید آب بنوشید. اما مورد مهمی که بسیار شخصی و مهم است موضوع حساسیت و آلرژی می باشد، گاهی افراد به نوشیدن قهوه آلرژی دارند که بخاطر وجود بیماری و کاهش سیستم ایمنی این مورد می تواند تاثیرات خیلی بدی در بدن ما داشته باشد، پس لازم است به آن خیلی توجه و دقت شود.

نتیجه گیری: اینکه به خودی خود بتوان گفت نوشیدن قهوه در درمان سرماخوردگی و آنفولانزا تاثیر مثبت یا منفی دارد کاملا وابسته به ما و نحوه نوشیدن این قهوه توسط ما دارد

تاثیر مصرف قهوه در دوران سرماخوردگی

قهوه به شما احساس خوبی داده و حس کرختی و بی‌حوصلگی که در دوران سرما خوردگی را کاهش می‌دهد. پیش از این تصور می‌شد کافئین موجود در قهوه سبب ایجاد این حس می‌شود. در صورتی که تحقیقات نشان می‌دهد حتی مصرف قهوه بدون کافئین نیز توانسته منجر به بهبود سرماخوردگی و بی‌حالی این دوران شود. اما خوردن قهوه در دوران سرماخوردگی هم مزایا و هم معایبی دارد.

معایب مصرف قهوه در سرماخوردگی

۱. افزایش التهابات گلو

قهوه دارای مقداری اسید است. اسید‌های موجود در این نوشیدنی ممکن است سبب تحریک گلو شده و التهابات آن را افزایش دهد. البته روش‌های مختلفی برای دم کردن قهوه وجود دارد که می‌تواند سبب کاهش میزان اسید موجود در این نوشیدنی شود. یکی از این روش‌ها نوشیدن قهوه سرد شده است. این مدل قهوه اسید کمتری نسبت به قهوه‌ای که به طور معمول دم شده دارد.

۲. کاهش آب بدن

یکی از مواردی که پزشکان در طول سرماخوردگی بر آن تاکید دارند مصرف مایعات فراوان است. قهوه مدر است و مصرف آن سبب می‌شود که آب بدن کاهش پیدا کند. در حالی که برای کاهش سرماخوردگی بدن باید غنی از آب باشد. با توجه به این خاصیت، توصیه می‌شود که به جای قهوه هنگامی که سرماخورده‌اید، آب بنوشید.

۳. آلرژی به قهوه

افرادی که به کافئین حساسیت دارند باید نوشیدنی گرم دیگری را در دوران سرماخوردگی مصرف کنند؛ زیرا در دوران سرماخوردگی، سیستم ایمنی بدن ضعیف‌تر است و مصرف قهوه آلرژی را افزایش می‌دهد.

۴. تداخل دارویی با قهوه

از دیگر موارد مورد توجه هنگام مصرف قهوه، تداخل دارو‌ها با آن است. افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری دارو مصرف می‌کنند، باید با مشورت پزشک این نوشیدنی را میل کنند.

۵. بی‌خوابی

هیچ چیز بیشتر از خواب نمی‌تواند برای درمان سرماخوردگی مفید باشد. قهوه با وجود افزایش هوشیاری، سبب کاهش زمان خواب و استراحت می‌شود. با توجه به این نکته تنها زمانی باید قهوه مصرف کنید که نیاز به تمرکز و هوشیاری دارید.

مزایای مصرف قهوه در دوران سرماخوردگی

1. احساس سرزندگی

یکی از مشکلات سرماخوردگی، خستگی و افسردگی آن است. این افسردگی سبب می‌شود که بیمار گوشه‌گیر شود و دائم بی‌حال باشد. برای این که شادابی‌تان را مجدداً به دست بیاورید، نوشیدن یک فنجان قهوه راهکار خوبی است. با خوردن قهوه می‌توانید انرژی‌تان را افزایش دهید و بر سرماخوردگی غلبه کنید.

۲. تقویت سیستم ایمنی بدن

سرماخوردگی اغلب به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن رخ می‌دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که مصرف مقدار اندکی قهوه می‌تواند در بهبود سیستم ایمنی بدن تأثیرگذار باشد.

۳. کاهش سردرد

در دوران سرماخوردگی، بدن‌درد و سردرد افزایش پیدا می‌کند. برای کاهش سردرد‌های شدید می‌توانید از قهوه استفاده کنید. قهوه مضرات دارو‌های شیمیایی را ندارد و تسکین دهنده است. با مصرف یک فنجان قهوه می‌توانید سردرد را از بین برده و به آرامش برسید.

بالاخره نسکافه برای سرماخوردگی خوبه یا بد؟

وقتی به سرماخوردگیمبتلا شده ایم، مجبوریم خیلی از خوراکی‌ها را مصرف نکنیم و خیلی از کارها را انجام ندیم. اینها به خودی خود می‌توانند برای ما آزار دهنده باشد، اما اگر مجبور باشیم نوشیدنی دل‌چسبی مثل قهوه ، نسکافه و چای را هم کنار بگذاریم و به جای آن قرص‌های رنگارنگ مصرف کنیم، عذاب در عذاب است.

حقیقت این است که تاثیر نسکافه بر سرماخوردگی می‌تواند مثبت و منفی باشد. قهوه می‌تواند باعث مانع بازگشت دوباره بدن به حالت پرانرژی و فعال شود و از طرفی دیگر ممکن است باعث شود شما از جای خود بلند شده و شروع به دویدن کنید؛ بنابراین عوامل مختلفی را پیش از نوشیدن نسکافه برای سرماخوردگی باید مدنظر بگیرید.

مواردی که نسکافه برای سرماخوردگی بد است

بیایید باخبر بد شروع کنیم. ترکیباتی مثل قهوه، چای، نسکافه و کافی میکس همگی دارای کافئین هستند و متأسفانه همه ترکیبات کافئین دار باعث کاهش آب بدن می‌شوند. همانطور که میدانید کلیدی‌ترین پاسخ برای رفع سرماخوردگی، مصرف مایعات مایعات و مایعات فراوان است. وقتی شما دچار سرماخوردگی می‌شوید بسیار مهم است که مایعات زیادی مصرف کنید تا آبی که از طریق تب، تعریق مجاری تنفسی و مخاط از بین رفته را جبران شود. ممکن است به نظر برسد قهوه و نسکافه نیز نوعی از مایعات هستند، اما خوردن ترکیبات حاوی کافئین باعث از دست رفتن آب بیشتری میشوند.

یک جنبه منفی دیگر تاثیر نسکافه بر سرماخوردگی ،پراندن خواب از سر بیمار است. کافئین باعث ایجاد اختلال در خواب می‌شود. همانطور که میدانید یکی دیگر از مهم ترین عوامل موثر در بهبود سرماخوردگی ، استراحت و خواب کافی است. سیستم ایمنی بهترین عملکرد خود را در حالتی دارد که فرد بیمار خواب کافی داشته باشد؛ بنابراین در اینجا نسکافه برای سرماخوردگی یک انتخاب ریسکی است.

مواردی که تاثیر نسکافه بر سرماخوردگی خوب است

اما همیشه اثرات Nescafé در دوران سرماخوردگی منفی نیست. قهوه میتواند نکات مثبتی نیز داشته باشد که باعث شود شما حس بهتری داشته باشید. قهوه منبعی سرشار از برخی آنتی‌اکسیدان های پلی فنولیک است که در مقابله با بیماری‌ها نقش مهمی ایفا میکنند. تحقیقات نشان میدهد که فعالیت آنتی‌اکسیدان های قهوه ،مخصوصا فرولیک و کافئین اسید ، اثر ضد التهابی ، ضد باکتریایی و ضدویروسی دارد. این میتواند به بدن برای بهبود کمک کند. به علاوه، پلی فنول موجود در قهوه میتواند به کاهش التهاب کمک کند.

اما بزرگ‌ترین تاثیر نسکافه بر سرماخوردگی تنظیم انرژی است. مصرف قهوه میتواند به کاهش بی‌حالی عمومی که در سرماخوردگی به وجود می آید کمک کند. در یک مطالعه، به 46 نفر بیمار قهوه بدون کافئین ، قهوه با کافئین ،یا آبمیوه دادند. آن دسته از شرکت‌کنندگان که قهوه حاوی کافئین در اختیارشان قرارگرفته بود، افزایش بازدهی و آگاهی را نشان دادند. کافئین قهوه می‌تواند باعث از بین رفتن حس کسالت شود و خلق را تنظیم نماید.

دوراهی

اگر همچنان نتوانسته‌اید تصمیم بگیرید نسکافه برای سرماخوردگی شما مفید است یا مضر، میتوانید از این روش‌ها استفاده کنید تا حد تعادل رعایت شود.

  • کمتر از دو لیوان در روز قهوه مصرف نمایید.
  • میتوانید از قهوه‌هایی که کم کافئین یا بدون کافئین هستند استفاده نمایید.
  • قهوه را در ساعات انتهای روز یا عصر مصرف نکنید.
  • در طول روز مایعات زیادی مصرف کنید تا دچار کم‌آبی نشوید.
  • صبح خود را با یک لیوان بزرگ آب شروع کنید و بعد از آن قهوه بنوشید.
  • چای گیاهی را جایگزین نمایید

قوانین اصولی نوشیدن قهوه در حین سرماخوردگی

همانطور که گفته شد، اگر اصول مصرف قهوه را در دوران سرماخوردگی رعایت نکنید؛ قهوه می‌تواند به جای کمک به بهبود بیماری شما موجب تاثیرات منفی و زننده بر روی بدن شما شود. به همین منظور بهتر از نکاتی که تیم فارسی بیوتی برای شما جمع آوری کرده است را به طور کامل انجام دهید تا مصرف قهوه، این نوشیدنی محبوب، هنگام سرماخوردگی جزو ممنوعیت های نوشیدنی شما نباشد!

به موارد زیر دقت کنید:

  • برای مصرف قهوه در دوران سرماخوردگی، می‌توانید قهوه هایی را مصرف کنید که کافئین های کمتری را در ساختار خود دارند.
  • اگر به صورت ناشتا قهوه میل می‌کنید، بهتر است این بار بر طبق عادت همیشگی تان عمل نکرده و قبل از نوشیدن قهوه به صورت ناشتا کمی آب بنوشید و سپس بعد از چند دقیقه قهوه را مصرف کنید.
  • باید بدانید نوشیدن قهوه در ساعات انتهایی روز موجب جذب سالم تر ساختار قهوه می گردد.
  • زیاده روی در مصرف قهوه موجب بیشتر شدن تاثیرات منفی آن بر روی بدن می شود. بدین سان بهتر است مصرف قهوه شما از روزی دو لیوان بیشتر، تجاوز نکند.

منبع: liminicoffee.co.uk