بین الملل

تظاهرات هزاران نفری در شهرهای مختلف فرانسه علیه قوانین مهاجرتی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری آنلاین سرخط نیوز، در ادامه اعتراض به سیاست‌های دولت «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه روز شنبه هزاران نفر از جمله بسیاری از مهاجران غیرقانونی در «پاریس» و دیگر شهرهای فرانسه راهپیمایی کردند.

به گزارش «خبرگزاری فرانسه» این تظاهرات در اعتراض به تغییرات در قانون مهاجرت و اخراج مهاجران از جزیره  «مایوت» در اقیانوس هند بود. در پاریس تظاهرکنندگان دست نوشته‌هایی علیه «جرالد درمانین» وزیر کشور فرانسه وعلیه سرکوب، زندان و تبعید مهاجران در دست داشتند.

«ابوبکر» شهروند ۳۱ ساله اهل مالی گفت: «لایحه مهاجرت یک قانون نژادپرستانه است وهدف آن جرم انگاری خارجی‌هاست.»

 

یک نظرسنجی جدید نشان داد محبوبیت رئیس‌جمهور فرانسه به پایین‌ترین حد از زمان روی کار آمدن رسیده و فقط ۲۶ درصد از فرانسوی‌ها پس از اجرایی شدن قانون جنجالی اصلاحات بازنشستگی از او حمایت می‌کنند. مقایسه این نظرسنجی با نظرسنجی روزهای اخیر نشان می‌دهد که محبوبیت ماکرون دو درصد دیگر کاهش یافته است.

تنها ۳۶ درصد فرانسوی گفتند ماکرون اقتدار خود را همچنان حفظ کرده و ۸۴ درصد شهروندان فرانسه در نظرسنجی مذکور گفتند رئیس‌جمهورشان بیشتر از مردم فاصله می‌گیرد.  در این نظرسنجی همچنین ۶۳ درصد از اعتراضات بیشتر علیه اصلاحات بازنشستگی حمایت کردند. ۴۵ درصد جمعیت فرانسه از فعالیت‌های دولت خشمگین بودند و ۳۸ درصد ابراز نگرانی کردند(جزئیات بیشتر).

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ماری کریستین ورژیات» نایب رئیس اتحادیه حقوق بشر فرانسه و یکی از اعضای سابق پارلمان اروپا در اعتراض به این طرح گفت که اینگونه رفتار با مهاجران شایسته کشوری مانند فرانسه نیست. در قانون جدید مهاجرات به فرانسه قید شده که داشتن حداقل سطح زبان فرانسوی قبل از اعطای مجوز اقامت چند ساله لازم است. انگشت نگاری اجباری وهمچنین تشدید الزامات برای تمدید مجوزهای طولانی مدت  از جمله دیگر مورد بحث برانگیز است.

 این گزارش حاکیست، در شهر «رن» در شمال غربی فرانسه بیش از ۱۵۰۰ نفر با شعار ضد دولتی به خیابان‌ها آمدند. «تئودور سوبیزی» از شهروندان فرانسوی  حاضر در تظاهرات گفت که  برای همبستگی با مهاجران و در اعتراض به اقدامات وحشیانه فرانسه در مایوت به خیابان آمده است.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید