برترین های کسب و کارعمومی

تلویزیون led ال جی صدا دارد ولی تصویر ندارد

یکی از شایع ترین مشکلاتی که در تلویزیون به آن بر میخوریم، مشکل نداشتن تصویر در تلویزیون ال ای دی است در حالی که تلویزیون صدا دارد. گاهی اوقات موقع تماشای تلویزیون پیش می آید که صفحه ی تلویزیون یکدفعه سیاه می شود و به نظر می رسد که تلویزیون خاموش است اما صدای تلویزیون همچنان می آید و همین طور چراغ پاور تلویزیون نیز روشن است. همین امر موجب نگرانی شما می شود. همچنین مواقعی پیش می آید که تلویزیون را روشن می کنید و می بینید تلویزیون تصویر ندارد اما صدا دارد. حتی زمانی که کانال های تلویزیون را عوض کنید، صدا های مختلفی می شنوید اما هیچ تصویری نمی بینید. گاهی ممکن است به صورت دوره ای تصویر قطع شود و بعد از مدتی دوباره تصویر بر قرار شود. در این مقاله از مرکز دیبا پشتیبان ایرانیان ما قصد داریم که به بررسی همین مشکل در تلویزیون های ال ای دی بپردازیم. علت به وجود آمدن مشکل نبود تصویر اما وجود صدا را بررسی کنیم، همچنین راه حل هایی برای رهایی از این مشکل را نیز ارائه دهیم.

علت اصلی نداشتن تصویر و داشتن صدا در تلویزیون های ال ای دی و ال سی دی چیست؟

به طور عمده این مشکل به اختلال و خرابی در قسمت بک لایت تلویزیون های ال ای دی مربوط می شود. و ممکن است این ایراد در مدل ها و برند های مختلف به شکل های متفاوتی بروز کند. مثلا در بعضی مدل ها هنگام روشن کردن تلویزیون ابتدا لوگوی برند نمایش داده شود سپس صفحه نمایش تاریک شود. یا در بعضی مدل ها، تصویر روشن و خاموش شود و سپس تصویر سیاه شود. و یا چراغ پاور چشمک بزند. حتی در بعضی از تلویزیون های ال ای دی ممکن است فقط قسمتی از تصویر سیاه شود و نیمی از تلویزیون تصویر وجود داشته باشد. دلیل این که با وجود سیاه بودن تصویر اما صدا همچنین به گوش می رسد، به این دلیل است که اگر مشکلی در بک لایت به وجود بیاید اختلالی در قسمت های دیگر دستگاه وارد نمی شود.

امتحان چند تست ساده

قبل از این که به فکر تعمیر و تعویض قطعات بیوفتید پیشنهاد می کنیم این چند تست ساده را امتحان کنید:

  • تلویزیون به مدت یک شب خاموش کنید و از برق بکشید. بعد از این مدت تلویزیون را به برق وصل کنید و آن را روشن کنید. ممکن است مشکل بر طرف شود.
  • ابتدا تلویزیون را خاموش کنید سپس هر چیزی که به تلویزیون وصل است را از دستگاه جدا کنید. و تلویزیون را روشن کنید. سپس مجدد دستگاه های جانبی را وصل کنید، با این کار نیز ممکن است مشکل حل شود.
  • مطمئن شوید که تلویزیون در ورودی صحیح تنظیم شده باشد. مثلا دستگاه باید روی حالت HDMI  باشد، اما اشتباها روی حالت DVI تنظیم شده باشد. اگر این حالت نیز جواب نداد حالت HDTV را نیز امتحان کنید. همچنین اگر مشکل حل نشد ورودی های دیگر را نیز امتحان کنید. بنابراین همین مسئله می تواند باعث ایجاد مشکل شود.
  • دکمه ی منو را فشار دهید، اگر هیچ منویی ظاهر نشد، این مسئله می تواند به علت مشکلاتی در تی کان و یا برد اینورتر نور پس زمینه باشد. به همین منظور، چراغ های اتاق را خاموش کنید و اتاق را تاریک کنید و با دقت ببینید که در پس زمینه ی تلویزیون نور وجود دارد یا خیر. اگر نور وجود داشته باشد میفهمیم که مشکل از اتصلات تی کان است، بنابراین باید اتصالات تی کان را بررسی کنید.
  • اتصالات کابل پشت تلویزیون را بررسی کنید. گاهی علت مشکل نبودن تصویر در تلویزیون ال ای دی می تواند به واسطه ی اشتباهاتی در اتصالات کابل به وجود آمده باشد. به این معنی که HDMI را به یک مولفه ی اشتباه وصل کرده اید و همین اتصال به پورت نا مناسب باعث ایجاد مشکل شده. برای حل این مسئله باید  HDMI را جدا کنید و به ورودی دیگر که پورت مناسب آن می باشد وصل کنید.
  • اگر تلویزیون خود را در ورودی HDMI  تنظیم کردید علاوه بر این این تلویزیون تصویر ندارد، صدا هم ندارد، باید ورودی تلویزیون خود را عوض کنید. زیرا HDMI حامل صدا و تصویر است و ممکن است در صورت نبود صدا و تصویر خازن های آن خراب شده باشند.
  • شاید کابل هایی که در پشت تلویزیون قرار دارند شل شده باشند. بنابراین کابل های پشت تلویزیون بررسی کنید و از شل نبودن آن ها مطمئن شوید.
  • شاید نور پس زمینه خیلی کم است. پس در منو در قسمت تنظیمات نور پس زمینه را زیاد کنید.

مشکلات بک لایت

در تلویزیون های ال ای دی، نور بک لایت بوسیله ی لامپ های ال ای دی که در پشت صفحه نمایش ایجاد می شود، باعث دیده شدن سیگنال تصویر در صفحه نمایش می شود. گاهی ممکن است مشکل قطع شدن تصویر در تلویزیون های ال ای دی به علت از بین رفتن نور پس زمینه باشد. در این صورت باید تلویزیون را در حالت روشن قرار دهید. سپس چراغ ها را خاموش کنید و اتاق را تاریک کنید. یک چراغ قوه را با زاویه های مختلف به روی صفحه نمایش بتابانید. اگر می توانید بعضی از تصاویر را ببینید، به این معناست که نور پس زمینه از بین رفته. همچنین امکان دارد رنگ صفحه نمایش، به رنگ خاکستری روشن باشد. در این صورت بک لایت خراب شده است که باید تعمیر یا تعویض شود. در بعضی از مدل ها به دلیل هماهنگ نبودن ولتاژ خروجی برد پاور با ال ای دی ها بک لایت ها دچار ضعف هستند. همچنین اگربرق نوسان داشته باشد برد پاور تلویزیون قطع می شود و باعث قطع شدن ولتاژ بک لایت می شود و همین موضوع نیز یکی از علت های قطع شدن تصویرمی باشد. اگر به هیچ عنوان حتی با استفاده از چراغ قوه هیچ تصویری روی صفحه ی تلویزیون مشاهده نمی کنید، ممکن است اتصالات سست شده باشد و یا منبع تغذیه دچار مشکل شده باشد.

چند نکته در رابطه با بک لایت ها

برای پیشگیری از خرابی بک لایت ها بهتر است که تلویزیون ها را به مدت زیاد روشن نگذاریم، به قسمت تنظیمات بروید و میزان روشنایی را بین ۷۰ تا ۸۰ تنظیم کنید. هیچ وقت میزان روشنایی را روی ۱۰۰ نگذارید و این تنظیمات را بر روی هر خروجی تصویر  HDMI 1 و HDMI 2 انجام دهید.

تعمیر بک لایت

در رابطه با تعمیر بک لایت باید بگوییم که، تعمیرات بک لایت جزء است و به هیچ عنوان عموم مردم قادر به تعمیر آن نخواهند بود. توجه داشته باشید که برای دسترسی به بکلایت تلویزیون باید پنل دستگاه باز شود که این کار نیاز به ابزار ویژه و محیط ایزوله دارد پس به هیچ وجه شخصا اقدام به این کار نکنید. پس برای تعمیر بک لایت حتما باید فرد متخصص در این حوزه، این کار را انجام دهد این کار نیاز به تشخیص و مهارت بالایی دارد. فردی که قصد تعمیر بک لایت را دارد باید بداند که بک لایت چیست و چه وظیفه ای در تلویزیون های ال ای دی را بر عهده دارد و در کدام قسمت از تلویزیون تعبیه شده، عوامل خرابی بک لایت را به طور کامل و دقیق بداند همچنین پروسه ی تعمیر را به خوبی بلد باشد، در این صورت می تواند اقدام به تعمیر و یا تعویض بک لایت کند.

 مشکل عدم نمایش تصویر تلویزیون در تمامی برندها و مدل‌ها شایع‌ترین ایرادی است که ممکن است برای تلویزیون پیش بیاید. هر مشکلی که در قطعات اصلی تلویزیون ایجاد شود، معمولا در نمایش تصویر و تشکیل آن تاثیرگذار است. سیاه شدن صفحه نمایش تلویزیون می‌تواند علل متفاوت فنی و غیرفنی داشته باشد؛ این ایراد همیشه نشانگر مشکل و اختلال فنی تلویزیون نیست. معمولا زمانی که تصویر تلویزیون به هر دلیل قطع می‌شود ابتدا به بررسی سیم‌ها و کابل‌های پشت تلویزیون پرداخته و پس از اینکه این اقدامات نتیجه نداد، بررسی منوی تلویزیون و یا جستجو و تحقیق در مورد ایراد پیش آمده برای تلویزیون و هزینه تعمیرات آن اقدام بعدی است. ما در این راهنما سعی کردیم این مشکل را به طور کامل و با توجه به تمامی دلایل احتمالی آن بررسی کنیم تا در صورت مواجه شدن با این مشکل ساده‌تر بتوانید به ایراد دستگاه پی برده و بهترین راهکار را برای رفع مشکل تلویزیون بیابید. کارشناسان گلدیران نیز همراه شما خواهند بود و برای در تمامی نقاط کشور آماده خدمت‌رسانی به شما مشتری عزیز هستند.

دلایل قطع شدن تصویر تلویزیون

علت سیاه شدن تصویر تلویزیون تنظیمات اشتباه و عدم دریافت سیگنال تلویزیون است و یا اینکه تلویزیون دچار مشکل فنی شده است و نیاز به تعمیرات دارد. نکته‌ی قابل توجه در چنین شرایطی این است که تلویزیون صدا دارد اما تصویر ندارد و همین مورد نشان می‌دهد که تلویزیون به طور کامل دچار آسیب نشده است.

پیغام برنامه ریزی نشده در تلویزیون ال جی

یکی از مواردی که باعث می‌شود، صفحه نمایش تلویزیون تاریک شده و برنامه‌ها را نمایش ندهد، عدم دریافت کانال‌ها و پاک شدن کانال‌های تلویزیون است. اما نمایش عبارت «برنامه‌ریزی نشده» مشخص می‌کند که تلویزیون ایرادی ندارد و با کانال‌یابی مجدد تلویزیون مشکل رفع خواهد شد؛ در این مورد می‌توانید را مطالعه نموده و برای اطلاع از نحوه مرتب‌سازی کانال نیز به راهنمای مراجعه نمایید.

یکی از پیغام‌هایی که بر روی تلویزیون نمایان می‌شود و باعث می‌شود که تلویزیون هیچ تصویری نمایش ندهد، پیغام «بدون سیگنال» است؛ زمانی که تلویزیون شما این پیغام را بر روی صفحه نمایش می‌دهد به این معنی است که ورودی‌ متصل شده به تلویزیون سیگنالی به صفحه نمایش نمی‌فرستد. در این صورت با کلید انتخاب ورودی کنترل تلویزیون، که کلید Input و یا Source است، می‌توانید ورودی تلویزیون را تغییر دهید و ورودی صحیح را انتخاب کنید تا تلویزیون برنامه مورد نظر شما را پخش کند. اگر بر روی ورودی آنتن این پیغام را مشاهده می‌کنید، نیاز است اتصال آنتن را بررسی نمایید. ممکن است فیش آنتن قطع شده باشد و یا اینکه آنتن مناسب نباشد. زاویه‌ی آنتن نیز مهم است و با تغییر زاویه‌ی آن می‌توانید تست کنید که مشکل حل می‌شود یا خیر. یکی از نکات مهم این است که باید قدرت و کیفیت سیگنال تلویزیون بالاتر از %70 باشد تا در وضعیت مناسبی قرار بگیرد؛ البته بهتر است قدرت سیگنال بالاتر از %70 و کیفیت سیگنال %100 باشد. برای اطلاع از قدرت و کیفیت سیگنال تلویزیون، بخش کانال‌ها را در منوی تلویزیون مشاهده نمایید.

تلویزیون ال جی روشن میشه ولی تصویر نداره | تنظیمات تصویر تلویزیون ال جی | چگونه تلویزیون ال جی را از حالت فقط صدا خارج کنیم

مشکل بکلایت تلویزیون ال جی

بکلایت همانطور که از نام آن پیداست نور پس زمینه‌ی تلویزیون است؛ این نور به تصویر می‌تابد و پیکسل‌ها را روشن می‌کند. اگر تلویزیون مشکل عدم نمایش تصویر دارد، معمولا مشکل اصلی آن می‌تواند ایراد بکلایت تلویزیون باشد. در تلویزیون‌هایی از نوع LED و LCD نور پس زمینه وجود دارد و در صورتی که دچار مشکل شده و خاموش شود، تلویزیون هیچ تصویری نمایش نمی‌دهد و صفحه به طور کامل خاموش خواهد شد؛ البته اگر از نزدیک تلویزیون نوری مانند چراغ قوه بر روی صفحه نمایش بیاندازید، تصویر را به طور محو می‌بینید که نوری وجود ندارد تا آن را روشن کند.

نداشتن تصویر تلویزیون به دلیل خرابی برد پاور تلویزیون

برد پاور ولتاژ برق مورد نیاز قطعات متفاوت تلویزیون را فراهم می‌کند و به همین دلیل ممکن است ولتاژ مناسب را به بکلایت تلویزیون نرساند و تصویر صفحه نمایش تلویزیون قطع شود. عدم هماهگی ولتاژ برد پاور و بکلایت و سایر قطعات مرتبط با نمایش تصویر تلویزیون نیز می‌تواند موجب عدم نمایش تصویر تلویزیون شود. گاهی تلویزیون روشن می‌شود اما لوگوی تلویزیون بالا نمی‌آید و نمایش داده نمی‌شود که این مورد نیز می‌تواند به دلیل ایراد برد پاور تلویزیون باشد. گاهی تصویر تلویزیون قطع می‌شود و با خاموش و روشن کردن تلویزیون مجدد وصل می‌شود و معمولا دلیل آن نیز همان ایراد برد پاور است.

ایراد برد مین تلویزیون ال جی

برد مین تلویزیون قطعه‌ای اساسی در کارکرد دستگاه است و کنترل تصویر و صدا و … از وظایف برد مین است. یکی دیگر از وظایف برد مین پردازش اطلاعات پورت‌های تلویزیون است که می‌تواند پورت‌های ورودی و یا خروجی از جمله پورت آنتن و HDMI باشد. تیونر دیجیتال تلویزیون نیز بر روی برد مین دستگاه قرار دارد و در صورتی که به درستی عمل نکند، تلویزیون نمی‌تواند تصویر کانال‌ها و ورودی آنتن را نمایش دهد.

آبخوردگی و ضربه خوردگی تلویزیون ال جی

راهکار رفع مشکل عدم نمایش تصویر تلویزیون

توصیه می‌کنیم برای اینکه تلویزیون شما عمر بالاتری داشته باشد و کمتر دچار ایراد شود، راهنمای را مطالعه نمایید و راهکارهای گفته شده در آن را رعایت نمایید. اگر هم تلویزیون شما دچار ایراد شده است، جای نگرانی وجود ندارد زیرا ایراد دستگاه شما را طبق دستورالعمل‌های فنی استاندارد رفع خواهند کرد. اگر سوالی نیز در مورد کارکرد تلویزیون ال جی و یا باقی موارد مرتبط با آن دارید زیر همین مقاله برای ما بنویسید؛ کارشناسان گلدیران یا thebestsingapore.com  آماده‌ی پاسخگویی به شما هستند.

اگر نیاز به مشاوره و یا هرگونه سوالی داشتید می توانید در بخش نظرات سایت اول تعمیر مطرح کنید تا کارشناسان سایت تا خرید ، شما را راهنمایی کنند .
منبع: youtube.com