سنگ اسلب چیست و چه کاربردی دارد؟

سنگ اسلب نمونه‌ای از سنگ‌های ساختمانی طبیعی بوده که در دکوراسیون داخلی و خارجی کابرد زیادی دارد. در واقع  اسلب معرف سنگ‌های ساختمانی با ابعاد بزرگ و مصارف کاربردی خاض است. استفاده از سنگ اسلب برای کفسابی و کف پوش جلوه و زیبایی خاصی به محیط می‌بخشد. سنگ اسلب با ضخامت دقیق، شفافیت و دقت بسیار بالا ساب زده شده و از این رو از نظر کیفی و نما از امتیاز قابل قبولی برخوردار است. زیبایی و رنگ‌های طبیعی سنگ اسلب آن را به یک سنگ تزئینی برای دکوراسیون داخلی منزل و سالن‌های کنفرانس تبدیل کرده است.

سنگ اسلب به دو صورت  طبیعی و سنگ اسلب مصنوعی در دسترس است که البته نوع طبیعی آن، ماندگاری و زیبایی بیشتری دارد؛ اما کمی گران‌تر است. با ما در این نوشته همراه شوید تا به دکوراسیون و طراحی داخلی با سنگ اسلب بپردازیم. بیشترین دلیل خرید سنگ اسلب؛ کاربرد این سنگ در دکوراسیون داخلی خصوصا برای تزئین کف و دیوار است. نصب نمونه‌های فراوری شده سنگ اسلب برای تغییر دکوراسیون ساختمان از نمونه‌های کاربرد این سنگ است. برش‌های بزرگ سنگ اسلب برای ساخت میز سنگی، تابلو‌های تزئینی کار شده در دیوار و موارد مشابه از تکنیک‌های خاص و نوین دکوراسیون داخلی به شمار می‌آید.

دکوراسیون داخلی کاربرد سنگ اسلب

کاربرد اصلی سنگ اسلب به‌عنوان نوعی مصالح ساختمانی برای کف‌سازی و ساخت سقف و دیوار است. مثل طبقات تالار، محیط رستوران، فضای لابی، حیاط بارگاه‌ها، مساجد، زیارتگاه‌های مذهبی، حمام و سرویس بهداشتی منازل یا اماکن عمومی. حتی می‌توان از این سنگ برای مصارف زیر استفاده کرد:

  1. کانتر آشپزخانه
  2. فضای روشویی

اسلب گرانیت و مرمر پرطرف‌دارترین انتخاب‌ها برای حمام‌های کوچک و فضای روشویی محسوب می‌شوند. الگوها به‌قدری متنوع‌اند که محال است نتوانید طرحی مطابق سلیقه خود انتخاب کنید. سنگ مرمر هم یا ضخامت جزئی، نمای لبه ساده و الگوی جذابش، ظرافت خاصی به فضای می‌دهد.

اطراف دوش حمام: دور دوش حمام یک منطقه فوق‌العاده مرطوب است و همیشه خطر نشت آب و بستن کپک در این ناحیه وجود دارد. یک راه‌حل هوشمندانه برای جلوگیری از این اتفاق، استفاده از صفحات سنگی اسلب است. این سنگ‌ها ذاتا در برابر آب مقاوم‌اند و تمیزکردنشان راحت است. به‌خصوص اگر سنگ‌های گرانیت و مرمر انتخاب کنید، با زیبایی خیره‌کننده محیط کسل‌کننده حمام را به یک فضای آرامش‌بخش تبدیل می‌کنند. می‌توانید از این سنگ‌ها در اطراف وان یا حتی روی آن استفاده کنید.

روی میز ناهار خوری: اگر می‌خواهید جلوی خرابی کابینت‌های چوبی در اثر تماس با آب و رطوبت را بگیرید، سراغ سنگ‌ اسلب‌های کابینت بروید این رومیزی‌های زیبا از جنس گرانیت یا مرمر که جایگزین رومیزی‌های معمولی شده‌اند، موقع صرف غذا اشتهایتان را بیشتر باز می‌کنند. این سنگ‌ها تقریبا روی هر نوع میز و بوفه و کنسول به‌راحتی می‌نشینند و به‌عنوان یک تکه اثاثیه جذاب، دکوراسیون خانه را تکمیل می‌کنند. دقت کنید قیمت این سنگ‌ها بسته به جنس و معدنی که استخراج شده‌اند، متفاوت است

آشپزخانه در فضای باز: اگر آشپزخانه‌ای در فضای باز دارید که خیلی زود کثیف می‌شود و گرد و غبار رویش می‌نشیند، سراغ میزهای بادوام گرانیتی بروید که تمیز کردنشان فوق‌العاده آسان است و راه حلی برای آشپزخانه‌های فضای باز محسوب می‌شوند. می‌توان گفت کانترهای گرانیتی خیالتان را از فضای آزاد و باز آشپزخانه راحت و آشپزی در آن را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

سنگ طبیعی از مقاومت خوبی در برابر عناصر طبیعی برخوردار است؛ حتی اگر برای مدت‌زمان طولانی در فضای باز باشد و به آن رسیدگی نشود. با کمی تمیزکاری عمیق و آب‌بندی دوره‌ای می‌توان از سنگ اسلب باکیفیت در برابر لکه‌های آب و کثیفی محافظت کرد. در مورد سنگی مثل گرانیت، حتی اگر فلز روی سطح گرانیت باقی بماند و زنگ بزند، محصولات متعددی برای از بین بردن این لکه‌ها وجود دارد. می‌توانید از اسلب‌های با کیفیت به‌عنوان سنگ اپن، رویه کابینت، دیواره بین کابینت‌ها یا سنگفرش آشپزخانه استفاده کنید.

با سنگ ساب طبیعی: یکی از محبوب‌ترین کاربردهای سنگ اسلب طبیعی در طراحی دکوراسیون داخلی منزل مربوط به آشپزخانه و حمام است. استفاده از سنگ‌های اسلب با برش‌های طبیعی راه میانبری برای دسترسی آسان به این سبک زندگی است. کاربرد سنگ اسلب در طراحی دکوراسیون داخلی جدید و نوظهور نیست. تنوع بالای رنگ و طرح سنگ اسلب و نگهداری آسان این نوع سنگ‌های ساختمانی از دیگر دلایل کاربرد آن در طراحی و دکوراسیون قسمت‌های مختلف ساختمان است. در ادامه به کابرد سنگ اسلب در قسمت‌های مختلف منزل با ارائه نمونه‌های کار شده اشاره خواهیم داشت.

دکوراسیون آشپزخانه با سنگ اسلب

از سنگ‌های اسلب باید در نقاط مرکزی استفاده کرد. جایی که کمترین دید ممکن را دارد ولی در عین حال پرزرق و برق است. سنگ‌های اسلب سفید رنگ مانند تکه‌های بزرگ برف و یخ‌اند با رگه‌هایی که در هیچ دو تکه یکسان نیستند. تقریباً پیدا کردن دو تکه سنگ با رگه‌هایی مشابه غیرممکن است. در عین حال این تفاوت‌ها به افزایش زیبایی بصری طراحی داخلی کمک می‌کند. از سنگ طبیعی برای طراحی کانتر آشپزخانه، سنگ اپن یا رویه کابینت، جزیره آشپزخانه و به عنوان جایگزین کاشی پشت گاز رومیزی استفاده می‌شود. برای آشپزخانه از سنگ‌های روشن با رگه‌های تیره‌تر استفاده کنید؛ زیرا هم تمیز نگاه داشتن آن‌ها ساده‌تر است و هم اثر انگشت روی آن به سختی دیده می‌شود.

دکوراسیون حمام با سنگ اسلب

سنگ‌های اسلب را میتوان در سطح گسترده برای طراحی کف، دیوار حمام و سرویس بهداشتی بکار برد. یک محفظه شیشه‌ای دوش حمام را با شیرآلات طلایی روی یک تخته سنگ طبیعی مرمر تصور کنید. کاشی کاری‌های سنتی هر چقدر هم زیبا باشند در این میان حرفی برای گفتن ندارند. از اسلب در کفپوش‌ها با احتیاط استفاده کنید. معمولا کاشی‌ها در مناطق مرطوب ایمن‌تر هستند و یک دست بودن سنگ‌های طبیعی میتواند لغزنده و خطرناک باشند.

دکوراسیون پذیرایی یا نشیمن با سنگ اسلب 

استفاده از سنگ اسلب برای کف پوش و دیوار پوش ساختمان در قسمت‌های مثل پذیرایی بسیار کاربرد دارد. تنوع رنگ و طرح بالای این مدل سنگ ساختمانی شرایط را برای ست کردن و تطابق بین لوازم چیده شده در سالن و کف و دیوار‌های محیط فراهم کرده است. استفاده از سنگ‌های یک تکه اسلب برای تزئین بخشی از دیوار و بهره‌مندی از تکنیک‌های خاص دکوراسیون داخلی با سنگ فضای نشیمن را زیبا و خاص می‌کند. برای محیط‌های کوچک استفاده از سنگ به دلیل انعکاس مناسب نور فضا را بزرگ و دلباز نشان می‌دهد.

دکوراسیون داخلی در قسمت‌های مختلف با سنگ اسلب

در کنار مواردی که برای به کار بردن سنگ ساب برایتان بیان نمودیم، مکان‌های دیگری نیز هست که می‌توانید از سنگ ساب برای آن بهره ببرید. . تراس، دیوارهای بزرگ و دیوار اتاق‌های بزرگ نمونه‌ای از دیگر کاربرد‌های سنگ اسلب در ساختمان است. اگر برای تزئین تراس و بالکن منزل به فکر یک کف پوش مناسب با تغییرات آب و هوایی هستید، سنگ اسلب می‌تواند یک ایده کاربردی باشد. برخی از متخصصین نصب سنگ اسلب به این نکته اشاره می‌کنند که در مواردی شاهد واکنش سنگ اسلب با مواد با اسیدیته بالا بوده‌اند. با لمس مواد دارای اسید، در سنگ اسلب نصب شده، شاهد تغییر رنگ خواهیم بود.

در صورتی که زمان برخورد ماده با سنگ بسیار به طول بینجامد، رنگ آن نقطه از سنگ کاملا دگرگون می‌شود؛ البته برخی از سنگ‌های اسلب مانند سنگ کوارتز، صابون، گرانیت، لوح و … اثری نمی‌پذیرند. در “خدمت از ما” به بهترین متخصصین سنگ کاری در شهر خود دسترسی دارید. ماهیت سنگ اسلب به گونه‌ای است که شرایط را برای تمیز کردن و نگهداری از این سنگ ساختمانی راحت کرده است. در هنگام انتخاب سنگ اسلب برای تغییر دکوراسیون منزل توجه به محل نصب این سنگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

بهترین جایگاه سنگ اسلب در نمونه‌های ساختمانی برای دکوراسیون داخلی و محیط‌هایی مثل آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام و فضای نشیمن و برخی بالکن و تراس‌هاست. در هنگام انتخاب این مدل سنگ حتما با افراد متخصص در این زمینه مشورت و نوعی متناسب با محیط و دکوراسیون منزل خود در نظر داشته باشید.

خروج از نسخه موبایل