برترین های کسب و کارعمومی

علت سر و صدای یخچال فریزر

به طور کلی صدای یخچال در حالت کار کردن کمپرسور اندکی به گوش می‌رسد. البته این صدا به مدت 30 دقیقه به گوش می‌رسد و یک صدای یکنواخت و کاملا طبیعی است. صدای غیر طبیعی در یخچال شما شبیه به صدای تق تق، قل قل، ویبره مانند، تیک تیک و… است. در صورتی که شما متوجه این صداها در یخچال خود شدید، بهتر است علت را جویا شده و در سدد رفع آن‌ها باشید. در این بخش در مورد علت تولید صدا در یخچال بیشتر صحبت می‌کنیم و هر مورد را بررسی خواهیم کرد.

درخواست:

دلیل تولید صدا در یخچال چیست؟

تولید صدا در یخچال به عوامل متعددی بستگی دارد که در مطالب زیر تمامی این علت‌ها را به شما خواهیم گفت.

شکستگی پره‌های یخچال

علت تولید صدا در یخچال در اولین مورد مربوط به شکستن پره‌های یخچال است. ممکن است این آسیب در هنگام جا به جایی به یخچال شما وارد شود. بنابراین لازم است برای جا به جایی و یا نصب یخچال خود نهایت دقت را داشته باشید. در صورتی که به پروانه خنک کننده ضربه‌ای وارد شود و یا یکی از اجزایی که در اطراف موتور قرار دارند در سر راه این پره‌ها قرار بگیرند، سبب تولید صدا می‌شود. در این هنگام پره‌های پروانه با سرعت بالا چرخیده و در نتیجه صدای نامناسبی را تولید می‌کنند. بهتر است به پره‌ها نگاهی انداخته و آن‌ها را با دقت مورد بررسی قرار دهید.

جهت مطالعه:

تراز نبودن یخچال

دومین علت تولید صدا در یخچال تراز نبودن یخچال شماست. شاید بارها شنیده باشید که تراز بودن یخچال تا چه میزان می‌تواند در عملکرد یخچال تاثیر داشته باشید. در صورتی که یخچال شما تراز نباشد، علاوه بر تولید صدا یخچال دچار لرزش شده و قطعات آسیب می‌بیند. بنابراین لازم است برای نصب یخچال خود حتما از متخصص کمک بخواهید تا با این مسائل رو به رو نشوید. یخچال خود را در مسیر تراز قرار دهید تا مشکل رفع شود.

مشکل از یخساز است

یکی دیگر از علت هایی که سبب ایجاد صدا در یخچال شما می‌شود یخساز است. بهتر است دقت کنید و منشا اصلی صدا را پیدا کنید. در صورتی که در اطراف یخساز صدای بیشتر احساس می‌کنید، می‌توان احتمال داد مشکل از یخساز است. در این راستا می‌بایست تمامی بخش‌های یخساز مورد بررسی قرار گیرد. درون منبع مشکلی رخ داده است و یا عملیات تولید یخ دچار مشکل شده است. به هر حال باید این مسئله را عیب یابی کنید.

دریچه‌های هوا در یخچال

در یخچال تعدادی دریچه هوا به منظور تبادل قرار داده شده است. شاید این دریچه‌ها باشند که در یخچال شما سر و صدا تولید می‌کنند. ابتدا به شما بگوئیم که مواد غذایی و ظروف را در جلوی دریچه‌ها قرار نداده و از آنها فاصله بدهید. همچنین لازم است یخچال را از دیوار در فاصله مناسب حفظ کنید. در اینصورت دیگر از این نظر دچار مشکل نخواهید شد.

کثیف بودن کمپرسور

کثیف بودن کمپرسور

اگرچه این مسئله ممکن است بی اهمیت باشد، اما در واقع اهمیت زیادی دارد. در صورتی که و یا فن آن کثیف شود، اجازه کار کرد صحیح را از آن می‌گیرد. در نتیجه لازم است به طور مرتب این بخش را بررسی کرده و توسط برس تمیز کنید.

مشکل در فن موتور اوپراتور

دیگر علت تولید صدا در یخچال مربوط به موتور فن اوپراتور است. در صورتی که این بخش دچار مشکل شده باشد، متوجه خواهید شد که در بخش بالایی و نزدیک به فریزر صداهایی به گوش شما می‌رسد. همچنین سرد تر شدن محیط یخچال یکی دیگر از نشانه هاییست که شما می‌توانید متوجه مشکل در فن اوپراتور شوید. برای رفع این مسئله لازم است برفک هایی که روی فن تولید شده است را تمیز کرده و فن را با دست بچرخانید. در صورت نیاز با یک تعمیرکار تماس حاصل نمائید.

جهت مطالعه:

مشکل در موتور فن کندانسور

از دیگر دلایل صدای زیاد در یخچال خراب شدن موتور فن است. این مورد در یخچال‌های نوفراست دیده می‌شود. بنابراین اگر یخچال شما از این نوع است مشکل صدای زیاد در یخچال می‌تواند مربوط به موتور فن کندانسور باشد. در اینصورت شما با نشانه هایی اعم از روشن و خاموش شدن مداوم یخچال، جمع شدن آب در پائین یخچال، کاهش خنکی در یخچال و رو به رو خواهید شد. می‌بایست این بخش را تمیز کرده و روغن کاری کنید. در صورت عدم رفع مشکل با یک تعمیرکار تماس بگیرید.

انواع صدای یخچال

انواع صدای یخچال

صدای ویبره و یا لرزش در یخچال

این صدا مربوط به تراز نبودن یخچال است. بنابراین می‌بایست یخچال را در حالت تراز قرار دهید تا این مسئله رفع شودم. برای تراز کردن یخچال می‌بایست پایه‌های یخچال به درستی تنظیم شود.

صدای چکه کردن آب در یخچال

در صورتی که از یخچال شما صدایی شبیه به چکه کردن آب شنیده می‌شود، این صدا به دلیل ذوب شدن یخ‌ها اتفاق می‌افتد. در واقع در این بخش یخچال در حالت یخ زدایی اتوماتیک است. بنابراین کاملا طبیعی بوده و نیازی نیست نگران باشید.

صدای قل قل کردن و یا جوشیدن یخچال

این صدا معمولا صدایی شبیه به جوشیدن آب است. در صورتی که درون کمپرسور روغن وجود داشته باشد شما با این صدا رو به رو می‌شوید. معمولا این صدا با جا به جا کردن یخچال اتفاق می‌افتد. برای رفع این مشکل لازم است توسط یک تعمیرکار گاز را تخلیه نموده و یخچال را شستشو دهید. در آخر نیز یخچال خود را مجددا شارژ کنید.

صدای خر خر کردن یخچال

وجود جریان گاز و یا روغن درون کمپرسور یخچال سبب بروز این صدا می‌شود. این امر کاملا طبیعی بوده و نیازی نیست نگران باشید.

صدای تق تق کردن یخچال

در صورتی که در یخچال خود صدایی شبیه به شکستن قلنج می‌شنوید، مربوط به اتصال لوله‌های یخچال است. لوله‌های داخل یخچال توسط فوم به بدنه متصل شده و در صورتی که این لوله‌ها از بدنه جدا شوند، این صدا شنیده می‌شود. صدای تق تق کردن امری عادی بوده و نیازی نیست نگران باشید.

نمایندگی تعمیرات یخچال فریزر در محل

نمایندگی تعمیر یخچال فریزر اسنوا در اصفهان به شما این امکان را می‌دهد در محل و بدون نیاز به جا به جایی یخچال خود آن را تعمیر کنید. در صورتی که به تازگی در این وسیله متوجه مشکل خاصی شده اید و یا صدای زیادی تولید می‌کند، همین حالا با شماره‌های درج شده تماس گرفته و خدمات را به صورت تضمینی دریافت کنید.

صدای تق تق کردن یخچال

در صورتی که در یخچال خود صدایی شبیه به شکستن قلنج می‌شنوید، مربوط به اتصال لوله‌های یخچال است. لوله‌های داخل یخچال توسط فوم به بدنهادامه

شکستگی پره‌های یخچال

علت تولید صدا در یخچال در اولین مورد مربوط به شکستن پره‌های یخچال است. ممکن است این آسیب در هنگام جا به جایی به یخچال شما وارد شود. بنابراین لازم است برای جا به جایی و یا نصب یخچیخچال یکی از لوازم مهم آشپزخانه است که مانند هر دستگاه دیگری ممکن است گاهی دچار مشکل شود و این مسئله شما را هم به دردسر بیاندازد. هیچ چیز بدتر از یخچالی که سر و صدای بلند و زیادی تولید می کند نیست و در این شرایط حتماً شما باید تلاش کنید تا بفهمید مشکل جدی است یا نه. در این مطلب قصد داریم علت سر و صدای یخچال را بررسی نماییم.

باید بدانید که یخچال ها از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که کار کردن آن ها هم می تواند علت سر و صدای یخچال شود بنابراین هر صدایی که از یخچال شنیده می شود صرفاً به معنای خراب بودن یخچال نیست.

منظور از سر و صدای یخچال صداهای بلند و غیرعادی است که قبلاً وجود نداشتند و به تازگی ایجاد شده اند. در این شرایط است که باید عملکرد قطعات مختلف یخچال مورد بررسی قرار گیرد تا علت تولید صدا مشخص شود.

یخچال ساختار حساس و نسبتاً پیچیده ای دارد که بررسی و تعمیر آن نیازمند تجربه و مهارت کافی است. بنابراین، اگر در انجام کارهای فنی و تعمیراتی مهارت کافی را ندارید بهتر است که این کار را به تعمیرکاران متخصص بسپارید تا آسیب بیشتری به یخچالتان وارد نشود.

 

صداهای مختلف یخچال و علت آن ها

لوله های داخل یخچال به کمک فوم محکم نگه داشته می شوند. زمانی که این فوم ها از لوله ها جدا شوند سروصدایی همچون تق تق به گوش می رسد که مانند قولنج شکستن یخچال است.

معمولاً این سر و صدا ها از یخچال های سالم هم شنیده می شود و طبیعی است اما اگر این صدا بیش از اندازه و بلند باشد نشان دهنده وجود مشکلی در داخل یخچال است.

معمولاً راه حل خاصی برای این مشکل سر و صدای یخچال وجود ندارد زیرا مربوط به لوله های داخل یخچال است اما تعمیرکاران می توانند برای کاهش دادن میزان سروصدا اقداماتی انجام دهند.

صدایی که شبیه به کلیک است مربوط به کنترل سیستم برفک زدایی است. در بعضی از مدل ها این صدای کلیک از کنترل ترموستات سرچشمه می گیرد که یک بار در ابتدا و یک بار در انتهای چرخه شنیده می شود. این یک صدای طبیعی است و نیاز به تعمیر ندارد.

سر و صدای ویبره یخچال می تواند در اثر برخورد یخچال با کابینتی که داخل آن قرار گرفته است ایجاد شود. کناره ها و پشت یخچال باید مقداری از دیوار و کابینت فاصله داشته باشند تا هوا به راحتی جریان پیدا کند. تراز نبودن یخچال یا شل شدن سینی تخلیه هم می توانند صدای ویبره ایجاد کنند.

صدای خرخر یخچال مربوط به گردش گاز مبرد در داخل لوله ها است. شنیدن این صدا امری طبیعی است اما اگر لوله ها فرسوده باشند رسوبات آن ها و خوردگی های موتور به همراه گاز مبرد در داخل کویل ها به حرکت در می آیند و همین باعث به وجود آمدن صدای خرخر غیر عادی می شود.

شنیدن صدای کمپرسور یخچال زمانی که روشن است امری طبیعی است اما اگر صدای آن آنقدر زیاد است که از اتاق های دیگر هم شنیده می شود و یا با صدای سوت همراه است یعنی کمپرسور مشکل پیدا کرده است و لازم است که یک تعمیرکار متخصص آن را بررسی کند.

گاهی اوقات از کف یخچال صدای قل قل شبیه به صدای جوشیدن به گوش می رسد. در داخل کمپرسور روغنی وجود دارد که ممکن است در اثر جابه جا کردن یخچال یا اتفاقات دیگر وارد کندانسور یا اواپراتور شود.

این صدای قل قل نشان دهنده این اتفاق می باشد. در این شرایط حتماً باید با تعمیرکار یخچال تماس بگیرید و از او کمک بخواهید. برای حل این مشکل باید گاز یخچال تخلیه شود، مدار یخچال پاک سازی شود و دوباره گاز یخچال شارژ شود. گاهی اوقات لازم است که روغن کمپرسور هم شارژ شود زیرا مقداری از آن از دست رفته است.

شرکت ما  علاوه بر خدمات نصب و تعمیرات یخچال ، و تعمیر لباسشویی اسنوا در اصفهان  نصب و تعمیر سایر لوازم خانگی نظیر ، و … را نیز ارائه میدهد. تمامی خدمات با ارائه ضمانت نامه و گارانتی تعمیرات ارائه می شود و برای تعویض قطعات از قطعات اورجینال هر برند استفاده می شود.

کثیف شدن کویل های کندانسور می تواند علت صدای تیک تیک باشد. زمانی که کویل های کندانسور کثیف می شوند سیم پیچ کندانسور مرتباً سعی می کند که سیستم خود را ریست کند و همین باعث ایجاد صذای تیک تیک می شود.

برای پیشگیری از این اتفاق بهتر است که به صورت سالانه کویل های کندانسور تمیز شوند. خراب بودن رله استارت هم می تواند موجب تولید صدای تیک تیک شود.

اگر علاوه بر شنیدن صدای تیک تیک متوجه شده اید که یخچال شما به اندازه کافی سرد نمی شود، این به خاطر کار نکردن کمپرسور و خراب شدن رله استارت است.

برای حل این مشکل باید رله استارت تعویض شود. از طرف دیگر، خراب شدن تایمر برفک زدایی هم می تواند همین صدا را ایجاد کند. تایمر برفک زدایی را تست کنید، اگر خراب است باید تعویض شود.

صدای وز وز یخچال می تواند به خاطر چسباندن اجسام روی یخچال باشد. ابتدا این اجسام را از یخچال جدا کنید، اگر صدا ادامه پیدا کرد ممکن است علت آن تراز نبودن یخچال باشد.

در یخچال های دارای یخ ساز صدای وز وز یا هوممم مانند به علت پر شدن آب در سیستم یخ ساز است. اگر فشار آب زیاد باشد صدا نیز بیشتر خواهد شد. می توانیر فشار آب را کم کنید تا صدا کمتر شود.

اگر صدای وز وز از قسمت پشتی و پایین یخچال شنیده می شود می تواند از کمپرسور باشد. کمپرسوری که فرسوده است چنین صدایی تولید می کند. برای حل این مشکل باید از یک تعمیرکار متخصص کمک بگیرید.

دلایل سر و صدای یخچال

عوامل مختلفی می توانند باعث تولید صداهای عجیب توسط یخچال شوند. هر نوع صدایی که از یخچال شنیده می شود علت متفاوتی دارد. صدای تق تق، وز وز، صدای بوق و غیره هر کدام علت خود را دارند. اکنون می خواهیم دلایل مختلفی که باعث سر و صدا کردن یخچال می شوند را بررسی کنیم.

ممکن است فکر کنید که تمامی مدلهای یخچال فن کندانسور دارند ، اما اینطور نیست. یخچال های بدون برفک یک فن دارند که کارکردش خنک کردن کویل های کندانسور یخچال است. جایگاه این فن در قسمت پست یخچال است.

نحوه کار فن کندانسور یخچال به این شکل است که سبب گردش هوا در طول کویل ها می شود تا کندانسور توسط کویل ها خنک شود. همچنین این فن با عبور دادن گرمای کندانسور از سینی تخلیه ، فرایند برفک زدایی را انجام می دهد.

این فن موتوری دارد که انرژی الکتریکی مورد نیازش را تأمین می کند. اگر یخچال شما صداهای بلندی تولید می کند احتمال دارد که موتور فن کندانسور علت آن باشد. موتور فن کندانسور همزمان با کمپرسور و موتور اواپراتور فعالیت می کند.

اگر موتور فن کندانسور دچار مشکل شود علاوه بر شنیدن سروصدا متوجه می شوید که یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی شود، آب در زیر یخچال جمع می شود یا یخچال مرتباً خاموش و روشن می شود. ممکن است تمیز کردن کثیفی هایی که عملکرد موتور فن کندانسور را مختل کرده اند باعث حل شدن این مشکل شود.

مراحل تست سالم بودن و یا خراب بودن فن کندانسور به این صورت است که پس از کشیدن یخچال از برق ، ابتدا باید پنل دسترسی که در پشت یخچال وجود دارد را باز کنید تا بتوانید به موتور کندانسور دسترسی داشته باشید. محل قرار گیری موتور کندانسور اکثرا در کف یخچال و نزدیک به کمپرسور می باشد.

برای بررسی موتور فن کندانسور ابتدا یخچال را از برق بکشید. سپس، پنل دسترسی پشت یخچال را باز کنید تا بتوانید موتور فن کندانسور را پیدا کنید. موتور فن کندانسور معمولاً نزدیک کمپرسور و در کف یخچال قرار دارد.

ابتدا ظاهر موتور فن کندانسور را نگاه کنید و به دنبال آثار خرابی بگردید. بررسی کنید که آیا تجمع غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت فن کندانسور شده است یا نه. اگر موتور فن معیوب است باید آن را با یک موتور سالم تعویض کنید.

یکی دیگر از دلایل سر و صدای یخچال تراز نبودن یخچال است. گاهی اوقات هم تراز نبودن پایه های یخچال باعث می شود که یخچال با سروصدای زیاد کار کند. تراز نبودن یخچال می تواند جریان یافتن مناسب مبرد در داخل کویل های کندانسور را مختل کند و باعث ایجاد صداهای غیر عادی شود. زمانی که صداهای غیر عادی از یخچال شنیده می شود بد نیست که اول تراز بودن آن را بررسی کنید و سپس به دنبال یک علت داخلی بگردید.

موتور فن اواپراتور وظیفه دارد زمانی که کمپرسور کار می کند، هوا را به طرف کویل های اواپراتور بکشد. اگر یخچال فریزر شما صداهای بلند غیر عادی تولید می کند که به نظر می رسد منشأ آن قسمت فریزر است، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل از موتور فن اواپراتور باشد علاوه بر شنیدن صدا با علامت هایی نظیر خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه خواهید شد.

موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته است. برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

زمانی که به فن اواپراتور دسترسی پیدا کردید پروانه آن را بپرخانید تا از چرخش روان آن مطمئن شوید. اگر پروانه به سختی می چرخد آن را روغن کاری کنید. اگر گرد و غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت درست فن اواپراتور و موتور آن شده اند آن ها را پاک کنید.

سیم ها، واشرها و تمامی قطعات را بررسی کنید که نشانه ای از خرابی و فرسایش نداشته باشند. اگر فن ها آزادانه حرکت نمی کنند ممکن است که سیم کشی دچار مشکل شده باشد.

موتور فن اواپراتور وظیفه دارد زمانی که کمپرسور کار می کند، هوا را به طرف کویل های اواپراتور بکشد. اگر یخچال فریزر شما صداهای بلند غیر عادی تولید می کند که به نظر می رسد منشأ آن قسمت فریزر است، ممکن است موتور فن اواپراتور باعث تولید این صدا شده باشد.

اگر مشکل از موتور فن اواپراتور باشد علاوه بر شنیدن صدا با علامت هایی نظیر خنک نبودن یخچال و دیرتر یخ زدن آب در داخل فریزر مواجه خواهید شد.

موتور فن اواپراتور در قسمت پشتی فریزر قرار گرفته است. برای دسترسی به آن باید مواد داخل فریزر را خالی کنید و پیچ ها یا گیره هایی که پنل دسترسی داخل فریزر را نگه داشته اند باز کنید.

زمانی که به فن اواپراتور دسترسی پیدا کردید پروانه آن را بپرخانید تا از چرخش روان آن مطمئن شوید. اگر پروانه به سختی می چرخد آن را روغن کاری کنید. اگر گرد و غبار و ذرات کثیف مانع از فعالیت درست فن اواپراتور و موتور آن شده اند آن ها را پاک کنید.

شده باشد. هر یک از قطعاتی که خراب شده اند را تعویض کنید.

یکی دیگر از قطعاتی که می تواند باعث ایجاد سر و صدای یخچال شود کمپرسور است. برای این که بفهمید مشکل تولید صدا از موتور کندانسور است یا کمپرسور باید ابتدا یخچال را از برق بکشید، پنل پشت یخچال را باز کنید، برق موتور فن کندانسور را قطع کنید و سپس دوباره یخچال را به برق وصل کنید تا ببینید که کمپرسور صدا را تولید می کند یا نه.

اگر صدا ادامه پیدا کرد یعنی کمپرسور باعث ایجاد مشکل شده است. خرابی کمپرسور یکی از بزرگترین مشکلات یخچال است که باید حتماً توسط تعمیرکار متخصص بررسی و تعمیر شود.

برای این که متوجه شوید علت ایجاد صدا چیست باید ببینید که صدا از کجا شنیده می شود. اگر صدای ویبره از کف یخچال شنیده می شود احتمالاً صدا از سینی تخلیه است.

ممکن است این سینی کمی شل شده باشد. فقط کافی است که اتصال سینی را محکم کنید تا صدا قطع شود. صداهای بلندی که از پشت یخچال می آیند می توانند به خاطر مشکل در تایمر ضد برفک، فن کندانسور، یا کمپرسور باشند.

اگر تایمر برفک زدایی خراب شده است باید تعویض شود. اگر از داخل یخچال صدا می آید ممکن است فنی که هوا را بین یخچال و فریزر به گردش در می آورد خراب شده باشد. این فن قابل تعمیر نیست و اگر درست کار نکند باید تعویض شود.

علت بوق زدن یخچال چیست؟

بوق زدن یخچال به معنای هشدار است. زمانی که در دستگاه مشکلی وجود داشته باشد و یخچال بخواهداگر شما هم از سر و صدای یخچال فریزر خود خسته شده اید و به دنبال قطع صدا و برطرف کردن این مشکل هستید با ما همراه باشید چون ما در این مقاله قصد داریم علت صدای فریزر را توضیح دهیم .

علت صداهای یخچال چیست؟ شاید دستگاه شما هم همواره صداهایی تولید کند که علت آن را ندانید، تقریباً در همه خانه‌ها یخچال فریزر پیدا می‌شود که ممکن است یخچال فریزر نوع جدید یا قدیمی باشد یخچال‌فریزرها ممکن است که دارای تکنولوژی خاص و پیشرفته باشند یا از نوع معمولی است.

پیشنهاد استثنایی:

یکی از وسایل برقی که معمولاً در خانه‌ها همیشه در حال کارکردن است یخچال فریزر است ولی مشکل رایج که در این یخچال‌فریزرها وجود دارد صدای زیاد آن است که در یخچال‌های جدید و پیشرفته بیشتر وجود دارد اما در یخچال‌های قدیمی هم کماکان این مشکل دیده می‌شود.

علت صدای یخچال سایدبای‌ساید و دوقلو

در این قسمت به می پردازیم.در یخچال‌های هوشمند جدید که بدون برفک هستند هرچند وقت یکبار برای شروع به کار می‌کنند که این خود باعث وجود سروصدا در یخچال می‌شود ولی به‌صورت دائمی نمی‌باشد و صدایی را که می‌شنوید آزاردهنده نیست ولی هنگامی که صدای یخچال زیاد و غیرطبیعی باشد مطمئناً این صدا دلیل دارد.

که در چنین حالتی باید بررسی کنید و مشکل را برطرف سازید. برای برطرف‌کردن این صدای باید به‌خوبی تمام قطعات یخچال را که به دلیل صدای یخچال است را بررسی نمایید و ببینید که صدا در کدام قسمت بیشتر است و بتوانید به‌آسانی مشکل را برطرف سازید.بیشترین علت وجود صدا در یخچال‌های سایدبای‌ساید و یخچال فریزر می‌توانند بدون درگز درنظرگرفتن مارک یخچال علت‌های زیر باشد:

رابا یک قیمت ویژه بخرید.

 • خرابی فن اپراتور یخچال (سر یخچالی)
 • درگیری پره‌های
 • خرابی موتور فن کمپرسور
 • خرابی موتور فن امپراتور
 • شل شدن اتصالات داخلی یخچال

هم در سایت آزمایش موجود است که می توانید آن را برای فضاهای کوچیک تهیه کنید.

خراب شدن فن اپراتور

یکی از علت‌های وجود سر و صدای یخچال فریزر خراب‌شدن فن اپراتور است. ممکن است در اثر فرسودگی و یا ضربه خوردن فن موتور دچار مشکل شود به طور معمول سفارش می‌شود که در زمان‌های معینی به‌صورت دوره‌ای یخچال را بازدید کنید. هنگام بازدید حتماً موتور فن را باید روغن‌کاری کنید.

بیشتر بخوانید:

هنگامی که به موتور فن ضربه وارد شده باشد یا اینکه موتور فرسوده و یا خشک شده باشد و روغن‌کاری نشده باشد موتور نمی‌تواند کارکرد روانی داشته باشد و با بدنه برخورد می‌کند این کار خود باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و صدایی ممتد و بلندی مانند تق‌تق می‌شود.

شاید سروصدای یخچال باعث بروز مشکلات مهم تر در یخچال شود که ممکن است باعث بروز خسارات مالی شود پس پیشنهاد ما به شما خرید محصول  است.

✔️راه حل

در این صورت ما به شما پیشنهاد میکنیم که موتور فن را عوض نمایید. چون اگر اقدام به تعمیر موتور نمایید ممکن است بعد از زمان کمی دوباره این مشکل به وجود آید.اگر به کمک بیشتری نیاز دارید پیشنهاد میکنیم مقاله ی را بخوانید.

درگیری پروانه و شفت فن

دومین دلیل وجود سر و صدای یخچال درگیری پروانه و شفت فن است که این درگیری باعث به‌وجودآمدن صدای زیادی در یخچال فریزر می‌شود. فن یخچال که متشکل از آرمیچر، پروانه و میل شفت است. پره فن وظیفه خنک‌سازی موتور و سیم‌پیچی را بر عهده دارد. میله‌ای که باعث چرخیدن پروانه می‌شود شفت نام دارد.

بیشتر بخوانید:

طراح‌های فن دارای جنسی لاکی هستند که در اثر خشک‌شدن به‌راحتی می‌شکنند و خرد می‌شوند و یا اینکه اگر جای یخچال دارای ناهمواری باشد ممکن است که نتوانند به‌خوبی کار کنند؛ بنابراین دلیل عمده صدای یخچال فریزر می‌تواند مشکل پره فن باشد.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید موتور یخچال باز شود و پروانه‌های فن را چک کنید چنانچه نیاز به تعویض داشت آنها را عوض نمایید. همچنین ممکن است که در اثر گذشت زمان میله شفت باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال و لرزش در یخچال گردد. چنانچه این میله آسیب ببیند باید فن را عوض کنید.

بیشتر بخوانید:

خرابی موتور فن کمپرسور

دلیل سوم به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر خرابی موتور فن کمپرسور است .

وظیفه خنک‌سازی موتور یخچال، در یخچال‌های جدید امروزی به‌وسیله کمپرسور انجام می‌شود.معمولان موتور فن یخچال در زیر یخچال جاسازی می‌شود و ممکن است که با واردشدن ضربه و یا نشستن گردوغبار بر روی آن دچار مشکل شود.

فن کمپرسور دو وظیفه اصلی را به عهده دارد که اولین وظیفه به‌وجودآوردن هوا برای سردکردن کمپرسور و دومین وظیفه عبور دادن هوای گرم کندانسور از راه تخلیه آب دیفراست برای بخار کردن این آب‌ها است.

بیشتر بخوانید:

معمولاً هنگامی که موتور فن کمپرسور دچار مشکل شده باشد باعث ایجاد سر و صدای یخچال می‌شود اما نشانه‌های دیگری هم وجود دارد. مثل اینکه دمای داخل یخچال بسیار پایین می‌آید.یکی از دلایل اصلی که باعث می‌شود موتور فن کمپرسور به‌خوبی کار نکند کثیف شدن آن است.

نحوه هم موضوع بسیار مهمی است زیرا در صدای یخچال تاثیر دارد و ممکن است شمارا به اشتباه بیاندازد که مشکل از موتور است در صورتی که فقط با یک تراز کردن مشکل سروصدا برطرف می شود.

✔️راه حل

برای برطرف‌کردن این مشکل باید مسیر موتور کمپرسور را به‌به خوبی تمیز کنید و موتور را روغن‌کاری نمایید. البته چنانچه که تیغه‌های خراب شده باشد یا موتور دارای پوسیدگی شده باشد باید آن را عوض کنید.

خرابی موتور فن اپراتور

چهارمین دلیل سر و صدای یخچال خرابی موتور فن اپراتور در یخچال فریزر است.این موتور همراه با کمپرسور و موتور فن کندانسور همگی با همکار می‌کنند. ممکن است موتور فن تفسیر کثیف یا پوسیده شده باشد و یا به دلایل دیگری شل شده و از جای خود درآمده باشد. چنانچه این فایل خراب شود یخچال هم به‌خوبی سرد نمی‌شود.

ممکن است بعضی مواقع در طرف اپراتور برفک بیش از اندازه به وجود آمده باشد و به همین دلیل یخچال فریزر نمی‌تواند یخ‌زدایی کند و این برف‌ها به پروانه‌ها گیر می‌کند و باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر می‌شوند.

یخچال فریزر های آزمایش همگی شامل ویژگی هایی برای استفاده بهتر و راحت تر شما تولید شده است می توانید با مراجعه به سایت از آن ها استفاده کنید.

خرابی کمپرسور و وجود اشکال در اتصالات موتور دلیل به‌وجودآمدن صدا در یخچال فریزر استچنانچه برای کمپرسور و یا اتصالات داخلی موتور مشکلی به وجود آید در نتیجه باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال فریزر و یا یخچال سایدبای‌ساید می‌شود که این موارد را بررسی می‌کنیم.

✔️راه حل

موتور یخچال فریزر بر روی یک‌پایه و یا بر روی بدنی یخچال سوار شده است و درون یک محفظه قرار دارد تا از واردشدن ضربه و یا رطوبت آن جلوگیری شود. برای این که موتور صدا نداشته باشد آن را بر روی لرزه‌گیرها سوار می‌کنند تا از لرزش موتور جلوگیری شود.

به‌هرحال موتور یخچال هنگام کارکردن لرزش کمی دارد که چنانچه این اتصالات در جای خود به‌خوبی وصل شده باشند صدای قابل‌توجهی تولید نمی‌کند ولی چنانچه قطعات داخلی یخچال در جای خود محکم نباشد و یا اینکه پیچ‌ها شو شده باشم و لرزه‌گیرها خراب شده باشند صدای بیشتری از موتور به گوش می‌رسد توجه داشته باشید که وجود محفظه یخچال و عایق‌بندی آن باعث کم‌شدن صدای موتور می‌شود.

شرکت لوازم خانگی آزمایش به شما پیشنهاد می کند را بخوانید تا محصولی با کیفیت و مناسب را خریداری کنید.

توجه داشته باشید که مانند همه قطعات موجود موتور هم یک‌عمر مخصوص به خود دارد که هنگامی که این عمر تمام شود در اصطلاح شاتون می‌زند و باعث تولید صدا در یخچال می‌شود که در چنین شرایطی باید کمپرسور یخچال فریزر را عوض کنید.

دلایل دیگر

پیشنهاد آزمایش:

به‌طورکلی دلایل زیاد دیگری هستند که باعث وجود سر و صدای یخچال است تعمیرکاران حرفه‌ای برای تشخیص دادن صدای زیاد یخچال عوامل زیر را بررسی می‌کنند.

 • اول: باید بررسی کرد که یخچال تراز باشد
 • دوم: داخل یخچال را بررسی کنیم که وسیله‌ای که باعث تولید صدا باشد وجود نداشته باشد و همچنین اتصالات داخلی را چک کنید.
 • سوم: بررسی کردن پره‌های فن یخچال فریزر است.
 • چهارم: چک کردن کندانسور و اپراتور و همچنین بررسی کردن موتور یخچال
 • پنجم: باید تمامی پیچ‌ها مهره‌ها و واشرها را چک کنید.

با بررسی کردن این دلایل می‌توانید به علت سر و صدای یخچال را پی ببرید، البته به شما پیشنهاد می‌کنیم که برای برطرف‌کردن آن را به تعمیرکاران حرفه‌ای و ماهر واگذار نمایید و این کار را هرگز خودتان انجام ندهید.

دلیل برفک یخچال می تواند لاستیک درب یخچال پوسیده است

چگونه صدای یخچال را قطع کنیم | صدای تق تق یخچال نی نی سایت | علت صدا دادن فریزر پارس

تجربه تعمیرکاران از سر و صدای یخچال

اگر می‌خواهید مشکل یخچال را برطرف کنید اول باید ببینید که یخچال شما از چه مارک و مدلی است یعنی اینکه یخچال شما دارای فن و یا بدون فن است و یا اینکه یخچال فریزر سایدبای‌ساید است که دارای فن کمپرسور است.

یخچال شما خالی بوده و صدا می‌دهد باید توجه داشته باشید تا این صدا از برگشت گاز نباشد یعنی هنگامی که کمپرسور قطع می‌شود گاز برگشت‌خورده و صدا به وجود می‌آید.

بیشتر بخواند:

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که دو لوله رفت‌وبرگشت در کنار کمپرسور تعبیه شده چنانچه به هر دلیلی این لوله‌ها به بدنه یخچال برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن سر و صدای یخچال می‌شوند.

اگر یخچال تراز نباشد یا اینکه پایه‌های کمپرسور محکم نشده باشد باعث به‌وجودآمدن سروصدا در یخچال فریزر می‌شود.اگر پروانه و فن به بدنه یا کشوهای یخچال فریزر برخورد پیدا کند باعث به‌وجودآمدن سروصدا می‌شود که این صدا بسیار آزاردهنده است دلیل دیگری که باعث سروصدا می‌شود خرابی فن کمپرسور و برخورد پروانه به بدن است.

آن هم با حداقل سود ماهیانه گزینه ای است که اگر شما نتوانید بصورت نقدی خرید کنید می توانید این مورد را انتخاب کنید. که شرکت آزمایش برای شما مشتریان عزیز این مورد را ارائه داده است.دلیل دیگری که باعث صدای یخچال می‌شود تخلیه آب از لوله فاضلاب است که بیشتر از افراد این مشکل را علت اصلی صدای یخچال گفته‌اند.

بیشتر بخوانید:

سوالات متداول

چه کاری انجام دهیم تا یخچال فریزر صدا نداشته باشد؟

اگر می‌خواهید یخچال فریزر شما بدون صدا باشد باید به توصیه‌های زیر توجه کنید.

 • به صورت اصولی
 • چنانچه لوله فاضلاب دچار گرفتگی شده باشد باید آن را برطرف نمایید.
 • لوله‌های پشت یخچال فریزر را به‌صورت دوره‌ای و به‌وسیله جاروبرقی تمیز کنید.
 • هرچند وقت یکبار میله شفت فن را روغن‌کاری نمایید تا خشک نشود.
 • اگر کوچک‌ترین صدای را شنیدید سریعاً آن را برطرف سازید.

دلیل سر و صدای یخچال و فریزر چه چیزی است؟

توجه داشته باشید که سر و صدای یخچال فقط مربوط به فن است چنانچه پروانه فن با کشوهای فریزر برخورد داشته باشد فریزر صدا می‌دهد اول باید مقداری روغن به میل شفت پروانه بزنید چنانچه مشکل برطرف نشد باید فن را عوض کنید.

آن را به شما اعلام کند بوق می زند. این بوق ها گاهی با کدهای خطا همراه هستند که اگر به دفترچه راهنمای یخچال مراجعه کنید می توانید معنای آن را بفهمید.

برخی از اتفاقاتی که باعث بوق زدن یخچال می شوند ساده هستند. مثلاً باز ماندن در یخچال یا حتی بالا رفتن دمای داخل یخچال می تواند موجب بوق زدن آن شود که با فشردن دکمه قطع صدا می توانید بوق را قطع کنید.

عوامل پیچیده تری همچون وجود مشکل در یخ ساز، یخ زدن اواپراتور، گرفتگی دریچه هوا یا فن فریزر و وجود مشکل در برد الکترونیکی یخچال فریزر می توانند موجب بوق زدن یخچال شوند.

با توجه به این که قطعات اصلی تمام یخچال ها یکسان است و عملکردشان مشابه همدیگر است علت تولید صداها برای تمامی یخچال ها صدق می کند. یعنی علت سروصدا کردن یخچال های ال جی، سامسونگ، دوو، اسنوا و غیره همین مواردی است که توضیح داده شد.