بین الملل

نشست اضطراری رهبران کشورهای شرق آفریقا درباره درگیری‌ها در سودان

به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان منطقه‌ ای کشورهای شرق آفریقا موسوم به (IGAD) امروز یکشنبه در بیانیه‌ ای از برنامه‌ ریزی برای برگزاری یک جلسه اضطراری به منظور تلاش برای پایان دادن به درگیری میان ارتش (SAF) و نیروهای «واکنش سریع» (RSF) در سودان خبر داد.

نور محمد شیخ سخنگوی این سازمان در گفتگو با خبرگزاری آناتولی، اعلام کرد که رهبران کشورهای عضو امروز برای بررسی تحولات سودان دیدار خواهند کرد.

پس از آغاز درگیری‌ ها در سودان، رهبران کشورهای منطقه مانند اتیوپی، کنیا و سومالی خواستار توقف درگیری‌ ها در این کشور شده‌ اند.

موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا نیز خواستار توقف فوری درگیری‌ ها شده و تاکید کرد که باید جامعه بین‌ المللی برای اطمینان از توقف درگیری‌ ها با یکدیگر همکاری کنند.

کمیته مرکزی پزشکان سودان ساعات پیش طی بیانیه‌ای اعلام کرد که شمار قربانیان درگیری‌ ها میان ارتش این کشور و نیروهای واکنش سریع به ۵۶ نفر و شمار مجروحان به ۵۹۵ نفر رسیده است.

بر این اساس، درگیری‌ ها در مناطق مختلف خارطوم و دیگر شهرهای سودان همچنان ادامه دارد.

لازم به ذکر است که درگیری میان ارتش سودان و نیروهای واکنش سریع به رهبری محمد حمدان دقلو «حمیدتی» با استفاده از سلاح های سبک و سنگین دیروز شنبه در مناطق مختلف این کشور آغاز شد.

در همین راستا، پروازها در فرودگاه بین‌ المللی خارطوم در پی درگیری شدید میان نیروهای «واکنش سریع» و ارتش سودان متوقف شده است. پل‌ های شهر نیز بسته شده اند.

310310