برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

چاپ سابلیمیشن چیست؟

چاپ سابلیمیشن چیست | جامع ترین مطلب درمورد سابلیمیشن!

اگر شما هم جزو کسانی هستید که می خواهید بدانید چاپ سابلیمیشن چیست و چه تاثیری بر قیمت جعبه پیتزا دارد بهتر است که چند دقیقه ای وقت بگذارید و این مقاله را همچون مقالات قبلی ، بطور کامل و با حوصله مطالعه بفرمایید.

چاپ سابلیمیشن چیست : چاپ سابلیمیشن در دلش موضوعات مختلفی را دارد که برای روشن شدن بهتر موضوع باید با آنها آشنا شد. به همین جهت در ادامه همه ی آنها به همراه ویدئو جعبه پیتزا یوتیوب توضیح داده خواهد شد و از تصاویر جعبه پیتزا پینترست نیز استفاده خواهیم کرد. موضوعاتی که در ادامه توضیح داده خواهند شد عبارتند از:

 • پرینترهای سابلیمیشن
 • آموزش چاپ سابلیمیشن
 • چاپ سابلیمیشن با اتو
 • خدمات چاپ سابلیمیشن
 • چاپ سابلیمیشن روی پارچه
 • چاپ سابلیمیشن روی تیشرت مشکی
 • چاپ سابلیمیشن روی چوب
 • چاپ فرش سابلیمیشن
 • چاپ سابلیمیشن سه بعدی
 • چاپ سابلیمیشن لیوان

چاپ سابلیمیشن در خانه | چاپ سابلیمیشن روی پارچه | دستگاه چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن چیست و چه کاربردهایی دارد؟

چاپ سابلیمیشن که به تصعید رنگ معروف است، یکی از محبوب ترین روش های چاپ دیجیتال است.

در این روش رنگ پرینت شده از روی کاغذ به روی اجسام مانند پارچه ،کاشی ، لیوان و … می باشد که این انتقال با استفاده از فشار و گرما، بسته به متریال با دمای  (بین ۱۸۰  تا ۳۰۰ درجه) است، با تغییر ذرات جامد جوهر به حالت گازی انجام می شود.

این یک روش آسان و مقرون به صرفه برای شخصی سازی محصولات است که توسط شرکت ها و افراد برای چاپ های مربوط به پوشاک، اجسام سخت و… استفاده می شود.

بدون شک چاپ سابلیمیشن در زمینه چاپ روی اجسام اگر بهترین نباشد ، جزو بهترین ها در عرصه چاپ روی اجسام است.

این یک روش محبوب و رایج چاپ دیجیتال پارچه است که با هدف انتقال طرح از کاغذ به روی پارچه که می تواند لباس، کوسن ،پرده،شال و روسری یا پارچه های تزئینی یا روتختی و رومبیلی و…  باشد.

کاربرد بسیار ساده در این روش که طرح مورد دلخواه  در کامپیوتر طراحی می شود از طریق پرینتر یا پلاتر به روی کاغذ پرینت گرفته می شود و در مرحله بعد که طرح ها روی کاغذ چاپ شدندن،  توسط به روی انواع محصولات همچون لیوان ،بشقاب،کاشی،پازل و …با کیفیت بسیار بالا منتقل می شود ، این چاپ با کیفیت دلیل محبوبیت روز افزون این روش می‌باشد.

چاپ سابلیمیشن روشی مقرون به صرفه است که نمونه ای پیشرفته و جذاب از مدرن ترین روش های چاپ دیجیتال است، از این روش چاپ می توان بر روی سطوح مختلف با جنس های متنوع ، تصاویر دلخواه را چاپ نمود. در واقع این یک فرآیند چاپ با تکنولوژی بالا است که بیشتر برای پوشاک بر اساس تقاضا استفاده می شود.

چاپ پازل به روش سابلیمیشن

چاپ کوسن به روش سابلیمیشن

نحوه کار چاپ سابلیمیشن

زمانی که جوهر تصعید گرم می شود، از حالت جامد به گازی تبدیل می شود و خود را در پارچه پلی استر قرار می دهد، و  وقتی خنک می شود ، دوباره به  حالت جامد باز می گردد و به یک قسمت دائمی از پارچه تبدیل می شود؛ این بدان معنی است که طرح منتقل شده شما هیچ لایه اضافی روی پارچه ایجاد  نمی کند و در واقع بخشی جدانشدنی از پارچه می شود و هیچ تفاوتی در بین تصویر چاپ شده و بقیه پارچه وجود ندارد، همچنین تصویر انتقالی  فوق العاده با دوام است و در شرایط عادی ، تصاویر تولید شده شما به اندازه خود محصول دوام می آورند.

به عبارتی طرح شما به طور کامل به خورد پارچه میرود و در هنگام  شستو شو هیچ نگرانی نباید داشته باشد زیرا این طرح جزوی از پارچه است و تا مدت های طولانی بر روی محصول باقی میماند. همانطور که گفته شد سابلیمیشن نه تنها روی پارچه های پلی استر کاربرد دارد، بلکه در طیف گسترده ای از سطوح سخت با پوشش پلی استر نیز به  می رود.  با این روش دنیای کاملاً جدیدی از وسایل را می توانید شخصی سازی کنید مانند:  کاشی،ام دی اف ، لیوان ، پازل و …

برای پیاده سازی تصاویر دلخواه بر روی اجسام، در آغاز طرح مورد نظر را با پرینتری که مخصوص سابلیمیشن است بر روی کاغذ مخصوص سابلیمیشن چاپ می کنیم، در ادامه کاغذ را روی جسم مورد نظر چسبانده و با دستگاه پرس حرارتی پرس می کنیم. در طی حراراتی که وارد می شود جوهر تصعید به جسم انتقال می یابد.

برای راه اندازی کسب و کار در زمینه سابلیمیشن به چه دستگاه هایی نیاز است؟

۱.پرینتر سابلیمیشن

برای اینکه طرح شما روی کالایی که میخواهید چاپ شود، ابتدا باید این طرح توسط  بر روی کاغذ چاپ شود و سپس این کاغذ های طرح دار هستند که با دمای بالا به روی جسم چاپ میشود.  پس در اولین قدم نیاز به یک پرینتر سابلیمیشن میباشد که با کامپیوتری که به آن وصل است ، طرح های شما را مدیریت کرده وعمل اصلی چاپ و پرینتر را انجام می دهد.

۲.جوهر سابلیمیشن

 را می توان در انواع پرینتر های جوهر افشان اپسون مورد استفاده قرار داد که ببیشتر  به طور اختصاصی مخصوص این نوع چاپ هستند و این  به دلیل حالت تصعیدی آن است و هرگز نمی توان جوهرهای معمولی را جایگزین جوهر سابلیمیشن کرد. برای خیلی از دوستان این سوال پیش می آید که چرا در پرینتر های کنونی، یا اچ پی نمی توان استفاده کرد که باید گفت به علت نوع هد این نوع پرینتر ها است چون جوهر سابلیمیشن جوهر حرارتی است و از آنجا که گفتیم از حال مایع با گرم شدن به حالت جامد تبدیل می شود و از آنجا که پرینترهای معمولی یا  اچ پی هد آنها حرارتی است با پرینت گرفتن رنگ هد آنها خشک شده و دیگر نمی توان استفاده کرد.

۳.کاغذ مخصوص سابلیمیشن

 تفاوت زیادی با کاغذ های معمولی دارند. این کاغذ ها با مواد و جنسی که دارند باعث میشوند جوهر به خوب روی ان ها بنشیند و در نهایت به خوبی انتقال را به روی محصول انجام دهند. کیفیت کاغذ رول سابلیمیشن یا کاغذ ترانسفر که برای انتقال جوهر بر روی جسم  مورد نظر استفاده می شود،  تاثیر به سزایی در کیفیت چاپ دارد. در صورت داشتن کیفیت بالا، این کاغذها قادرند تا حجم بسیار زیادی  از جوهر را به جسم منتقل کنند که حکایت از وضوح بالای تصویر خواهد داشت.

کاغذ های سابلیمیشن نیز دارای تنوع هستن و گرماژ و  اندازه های مختلفی دارند که شما میتوانید بر روی نوشته نارنجی رنگ کلیک کرده و وارد صفح کاغذ های سابلیمیشن ایرانیان پک شوید.

۴.دستگاه چاپ سابلیمیشن (پرس حرارتی)

بعد از اینکه طرح به روی کاغذ شما  چاپ شد ، حالا شما به دستگاهی نیاز دارید که حرارت بالایی داشته باشد و جوهر بر روی کاغذ را به محصولات انتقال دهند. دستگاه پرس حرارتی دقیقا این کار را انجام میدهد. این دستگاه با حرارتی بالایی که دارد به صورت یکسان حرارت را پخش کرده و باعث چاپ میگردد.

۵.چسب نسوز

برای ثابت نگه داشتن کاغذ روی جسم بهنیاز است، تا در حین پرس کاغذ ثابت بماند، زیرا در صورت عدم ثبات کاغذ تصویر چاپی کیفیت مطلوبی نخواهد داشت.

۶.مواد خام سابلیمیشن

مواد خام سابلیمیشن، یکی از ضروری ترین و مهم ترین ها در این نوع چاپ است. کیفیت این مواد خام تاثیر مستقیم بر وضوح و کیفیت چاپ نهایی دارد.

شرکت ایرانیان پک به عنوان یکی از تامیین کننده های اصلی مواد خام سابلیمیشن در ایران است که با داشتن امکاناتی همچون تولیدی تیشرت و کارگاه کوتینگ توانسته درصد زیادی از محصولات خام سابلیمیشن در ایران را تامیین و به مشتریان خود ارائه نماید .

پرینترهای سابلیمیشن:

برای اینکه بتوانید یک چاپ سابلیمیشن فوق العاده و حرفه ای داشته باشید نیاز به یک پرینتر مخصوص سابلیمیشن دارید. منظور از پرینتر سابلیمیشن پرینترهای جوهرافشانی هستند که می توانند با استفاده از جوهرهای ویژه سابلیمیشن طرح مورد نیاز برای چاپ را به شما بدهند. همانطور که مکررا در مقالات قبلی توضیح داده شده کاغذ و جوهر مورد استفاده در چاپ سابلیمیشن مخصوص است و استفاده از سایر کاغذها نتیجه ی خوبی را در چاپ بدنبال نخواهد داشت.

برخلاف جوهرهای معمولی جوهر سابلیمیشن غیرآلی و از ذرات درشت پلیمری تشکیل شده اند. از طرف دیگر کاغذهای سابلیمیشن نیز قابلیت این را دارند که در نقش یک انتقال دهنده ظاهر شوند و جوهر را بصورت موقت بر روی خود نگه دارند.

قابلیت جوهر سابلیمیشن اینست که برخلاف جوهرهای دیگر می تواند بر روی سطوح مختلفی که جهت چاپ سابلیمیشن آماده سازی شده ماندگار شود. کاغذ سابلیمیشن نیز قابلیت این را دارد که در اثر حرارت بالای دستگاه سابلیمیشن طرح چاپ شده روی خود را به همان صورت بر روی سطح موردنظر انتقال دهد.

اگر برای اینکار از جوهر و کاغذ معمولی استفاده کنیم مشکلات زیر پدید خواهد آمد:

۱) بخاطر استفاده از کاغذ غیرمخصوص درصد زیادی از جوهر به خورد کاغذ رفته و درصد بسیاری کمی از آن (در نسبت به کاغذ مخصوص) منتقل می شود.

یعنی وقتی دو کاغذ – یکی معمولی و دیگری مخصوص- را زیر دستگاه سابلیمیشن حرارت می دهیم میبینیم که کاغذ مخصوص درصد قابل توجهی از جوهر خود را منتقل کرده اما کاغذ معمولی درصد قابل توجهی از جوهرش را حفظ کرده. این یعنی در صورت استفاده از کاغذ معمولی طرح چاپ شده روی سطح کمرنگ تر و تار تر از هنگامی است که از کاغذ مخصوص استفاده میکنیم.

۲) در صورت استفاده از جوهر معمولی نیز مشکل ترانسفر جوهر و ماندگاری بر روی سطح موردنظر وجود دارد و چاپ پایانی یک چاپ بی کیفیت و غیرماندگار است.

به همین دلیل است که حتما حتما باید برای چاپ سابلیمیشن پرینترهای مخصوص این نوع چاپ را تهیه کنید. پرینترها انواع مخصوصی دارند. سایز کوچک و سایز بزرگ. جهت آشنایی با مدل های معروف این نوع پرینترها می توانید به مقالات () مراجعه کنید.

آموزش چاپ سابلیمیشن:

به تغییر حالت مستقیم ماده از جامد به مایع اصطلاحا تصعید می گویند. علت این نامگذاری هم اینست که گرمای دستگاه سابلیمیشن سبب می شود جوهر روی کاغذ طرح که بصورت جامد خشک شده است بصورت گاز درآمده و روی سطح موردنظر بشیند. به این طریق نقش روی کاغذ به همان صورت روی سطح موردنظر مثلا پارچه می نشیند.

البته باید توجه داشته باشید که چاپ سابلیمیشن کمی محدودیت دارد و نمی توان روی هر جسمی این چاپ را انجام داد. بطور کلی سطح مورد نظر باید دو شرط اصلی را داشته باشد:

توانایی تحمل دمای ۱۶۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد را داشته باشد.توانایی جذب و حفظ جوهر را داشته باشد.

نکته ی دوم نکته ی بسیار مهمی است. چاپ سابلیمیشن تنها روی سطوحی قابل انجام است که بتوانند جوهر را در خود حفظ کنند. نمی توان در چند سطر تمامی سطوح قابل و غیرقابل چاپ سابلیمیشن را عنوان نمود اما بطور کلی موادی که می توان روی آنها چاپ انجام داد دو دو دسته هستند:

 • بصورت ذاتی توانایی جذب جوهر سابلیمیشن را دارند. مثل تیشرت های پلی استری که بدون کوتینگ هم قابلیت انجام چاپ سابلیمیشن بر روی آنها وجود دارد.
 • یا بصورت مصنوعی این توانایی را به آنها منتقل می کنیم.

در واقع هرگاه سطحی داشتیم که توانایی تحمل گرمای زیاد دستگاه را داشته باشد ولی توانایی جذب جوهر را ندارد توسط عمل این توانایی را به اون می دهیم.

مایعی بی رنگ است که پس از آغشته کردن بر روی سطح می تواند سبب شود که آن سطح جاذب جوهر سابلیمیشن شود. باید اذعان داشت تمامی ظروف سرامیکی که چاپ روی آنها انجام می شود کوتینگ شده اند.