برترین های کسب و کارعلمی و پزشکی

برای سردرد بعد از استخر چه باید کرد؟

های مربوط به شنا چند علت متفاوت با علائم مشابه دارند. یکی از علل شایع گوش شناگر است که می تواند منجر به سردرد ناشی از عفونت باکتریایی شود که در نتیجه آب وارد کانال گوش می شود.علل دیگر عبارتند از فشار ناشی از استفاده از عینک، تحریک مواد شیمیایی، تغییر فشار ناشی از غواصی، کم آبی بدن، یا صرفاً ورزش کردن.در اینجا نگاهی دقیق تر به انواع مختلف سردردهای مربوط به شنا، تفاوت آنها با یکدیگر و آنچه می تواند درد را از بین ببرد، آورده شده است.

سینوزیت

سردردهای سینوسی که علت سردرد بعد از شنا است، ناشی از گرفتگی حفره های سینوسی است که می تواند منجر به عفونت و درد شود.حفره های سینوسی می توانند با شنا در آب کلردار تحریک شوند. تغییرات فشار ناشی از شنا در زیر آب و غواصی نیز می تواند منجر به التهاب حفره سینوسی یا شود.

گوش شناگر

اوتیت خارجی که به نام گوش شناگر نیز شناخته می شود، یک عفونت باکتریایی گوش مجرای گوش خارجی است. زمانی که آب در گوش گیر می کند رخ می دهد. علائم عبارتند از:

 • خارش
  احساس پری یا مایع در گوش
  درد در سر یا فک

داروهای مسکن بدون نسخه، مانند تایلنول یا ادویل، می توانند به تسکین درد کمک کنند، اما در صورت عفونت، پزشک شما احتمالا قطره های آنتی بیوتیک گوش را تجویز می کند.استفاده از گوش گیرهای ساخته شده برای شنا می تواند به شما در جلوگیری از گوش شناگر کمک کند.

سردرد تنشی

برخی از سردردهایی که بعد از شنا اتفاق می‌افتند، فقط سردردهای تنشی معمولی هستند و اصلاً ناشی از شنا نیستند. اینها شایع ترین نوع سردردهای اولیه هستند. آنها می توانند در اثر گرما، کم آبی، نور شدید خورشید یا حذف وعده های غذایی ایجاد شوند.این نوع سردرد معمولاً به داروهای مسکن بدون نسخه مانند تیلنول یا اکسدرین پاسخ خوبی می دهد.حتما هیدراته کنید، مغذی بخورید، در مقابل نور خورشید استراحت کنید و هنگام شناور شدن در استخر از عینک آفتابی استفاده کنید.

نکته: استخر ولیعصر اصفهان دارای بهترین امکانات مفرح که شامل استخر آقایان، استخر بانوان، استخر کودکان، جکوزی، سونا خشک، سونا بخار، جای پارک مناسب، سانس آزاد، حوضچه آب سرد، ورزش در آب، اتاق ماساژ، بوفه، سیستم تهویه مناسب، حمام ترکی، کارتخوان، آموزش خصوصی و عمومی شنا، تونل مه، فروشگاه لوازم ورزشی و رختکن می باشد.

What to do for a headache after swimming
سینوزیت بعد از شنا

میگرن

شنا گاهی اوقات می تواند باعث میگرن شود. میگرن های مرتبط با شنا ممکن است به صورت سردردهای تنشی شروع شوند، اما درد را با ضربان یا نبض افزایش می دهند.

اغلب با علائم دیگری همراه است که ممکن است شامل موارد زیر باشد :

 • تهوع و استفراغ
  تاری دید
  سبکی سر که ممکن است منجر به غش شود
 • میگرن می تواند با Excedrin برطرف شود، اگرچه گاهی اوقات نیاز به تجویز دارو است.

سردرد فشاری

یکی دیگر از علت های سردرد بعد از شنا سردرد ناشی از فشار بر روی پوست سر یا پیشانی، مانند عینک یا کلاه شنای محکم، می‌تواند باعث سردرد فشاری خارجی نسبتاً غیرعادی شود.طبق گفته انجمن بین المللی سردرد، این نوع سردرد ثابت است، ضربان ندارد و معمولاً پس از کاهش فشار برطرف می شود.معمولاً برای این نوع سردرد نیازی به دارو نیست. با این حال، اگر فشار برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است به میگرن تبدیل شود.

نورالژی فوق اوربیتال

یکی دیگر از انواع غیرمعمول سردرد، نورالژی سوپرااوربیتال، درد ثابت یا اسپاسمیک در عصب فوق چشمی در پیشانی است. برخی افراد نیز با این نوع سردرد دچار بی حسی یا سوزن سوزن شدن در پیشانی می شوند.درد نورالژی سوپرا اربیتال با انسداد عصب بیهوشی یا فرسایش عصبی درمان می شود.اگر به این نوع سردرد مشکوک هستید، به آرامی عینک بزنید، مکان‌های مختلف را بچرخانید تا از فشار مکرر روی همان نقاط جلوگیری کنید، و عینک‌های مختلف را امتحان کنید – عینک‌هایی با لاستیک نرم و ناحیه کوچک‌تری از مهر و موم دور چشم می‌توانند فشار را کاهش دهند.

سردرد اولیه با ورزش

شنای شدید می‌تواند باعث سردردهای ورزشی اولیه شود، سردردی که ضربان دارد، کمتر از ۴۸ ساعت طول می‌کشد و در حین یا بعد از فعالیت بدنی شدید رخ می‌دهد.مطالعات نشان می‌دهد که این سردردها در زنان شایع‌تر است و معمولاً با حالت تهوع یا استفراغ همراه نیستند، اگرچه برخی از محققان شیوع آن را در مردان پیدا کرده‌اند. آب و هوای گرم و ارتفاعات بالا می تواند به درد کمک کند.در برخی موارد، این اپیزودها نشانه یک بیماری زمینه ای است که قبلاً تشخیص داده نشده بود.

استخر غدیر قم

استخر غدیر قم یک استخر سرپوشیده در شهر قم است. این استخر برای تمام سنین مناسب است و دارای امکانات مختلفی از جمله استخر بزرگسالان، استخر کودکان، سونای خشک و بخار، جکوزی، حوضچه آب سرد و بوفه است.

امکانات استخر غدیر قم:

 • استخر بزرگسالان به ابعاد 25 متر در 15 متر و عمق 120 سانتی متر تا 220 سانتی متر
 • استخر کودکان
 • سونای خشک و بخار
 • جکوزی
 • حوضچه آب سرد
 • بوفه

چرا هنگام شنا کردن دچار سردرد و سرگیجه میشویم؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که دچار سرگیجه پس از شنا شوید و بخواهید این مشکل را رفع کنید. اگر دچار سرگیجه بعد از شنا شده باشید، احتمالاً این سؤال برایتان پیش آمده که دلایل سرگیجه ، ناشی از شنا کردن چیست؟ در این قسمت می‌خواهیم علت سرگیجه بعد از شنا را بیان کنیم:

۱. سرد بودن آب استخر

انسان به طور ذاتی خون‌گرم است؛ بنابراین وقتی ناگهان وارد آب سرد می‌شوید، نمی‌توانید با اطمینان بگویید که بدنتان چه واکنشی نشان خواهد داد. هنگامی‌که شما وارد آب سرد می‌شوید، ممکن است رگ‌های خونی شما منقبض شوند و خون کمتری به نقاط مختلف بدن برسد.هنگامی ‌که از استخر بیرون می‌آیید، بدن شما گرم‌تر می‌شود و رگ‌های خونی گشاد می‌شوند (بزرگ یا منبسط می‌شوند) و باعث هجوم خون به نقاط مختلف بدن می‌شود. در نتیجه با گرم شدن بدن ممکن است کمی ‌احساس سرگیجه داشته باشید.

۲. شنا کردن روی گوش های ما چه تاثیری دارد؟

اگر سؤال بپرسید که شنا کردن روی گوش های ما چه تاثیری دارد؟ باید در پاسخ بگوییم که گاهی اوقات با پر شدن آب در گوش‌ها، ممکن است آب سرد به پرده گوش شما برسد و باعث تغییرات چگالی در مایع موجود در قسمت کانال نیم دایره گوش شما شود. این اتفاق سیگنال اشتباهی را به مغز شما ارسال می‌کند که باعث سرگیجه می‌شود.

۳. ممکن است گرسنه باشید

چه باور کنید یا نه، زمانی که گرسنه هستید شنا کردن می‌تواند باعث سرگیجه شما شود. شنا یک ورزش انرژی‌بر است. بدن شما برای صرف انرژی به مواد غذایی نیاز دارد. اگر احساس سرگیجه بعد از شنا دارید، به این موضوع دقت کنید که آیا پیش از استخر غذا خورده‌اید یا خیر.

۴. سرگیجه موضعی خوش خیم (BPPV)

این عارضه برای افرادی اتفاق می‌افتد که هنگام شنا، سر خود را به سرعت حرکت می‌دهند. برای مقابله با این مشکل، بهتر است شنای شما به صورتی باشد که در آن باید سر خود را در یک وضعیت ثابت نگه دارید.اتفاقی که در BPPV می‌افتد، این است که با حرکت ناگهانی سر، کارکرد گوش داخلی خود را خیلی ناگهانی مختل می‌کنید. آنچه به دنبال حرکت ناگهانی می‌آید، تکان‌خوردن و جابه‌جایی کریستال‌های کوچکی به نام اتوکنیا است که به حفظ تعادل شما کمک می‌کنند. هنگامی ‌که این اتفاق می‌افتد، شما احساس سرگیجه را تجربه می‌کنید.

۵. افت ناگهانی فشار خون

در افت ناگهانی فشار خون که به عنوان افت فشار خون ارتواستاتیک نیز شناخته می‌شود، هنگام برخاستن از حالت دراز کشیده، فشار خون افت ناگهانی دارد. زمانی که از آب استخر بیرون بیایید، خون به اندام تحتانی شما سرازیر می‌شود. در واقع اتفاقات پیچیده‌ای در بدن رخ می‌دهد (از جمله گشاد شدن عروق) که در نتیجه شما برای لحظاتی احساس سرگیجه می‌کنید. پس از بیرون آمدن از استخر، این حالت نباید مدت زیادی ادامه داشته باشد.در برخی موارد، سرگیجه می‌تواند بسیار شدید باشد و باعث غش شود. اگر این اتفاق افتاد، بهتر است به دکتر گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

۶. پرخوری کرده‌اید

این مورد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر از آن دسته افرادی هستید که هنگام انجام فعالیت‌های شدید پس از خوردن غذای زیاد دچار حالت تهوع می‌شوید، پس از خوردن غذا شنا نکنید. در اکثر افراد، غذا خوردن بیش از حد پیش از شنا کردن می‌تواند باعث حالت تهوع و سرگیجه شود.

به دنبال یک استخر خوب و با امکانات کافی در محدوده چهار باغ کرج هستید؟ به پیشنهاد می‌توانید اقدام به خرید اینترنتی بلیط استخر نیما در کرج کنید. این استخر یکی از مجموعه‌های آبی خوب در این شهر است که علاوه بر امکانات و تجهیزات کافی و مناسب، از قیمت مناسبی نیز برخوردار است. برای رسیدن به این استخر کافیست به بلوار پیام، شهرک علوی و سپس بلوار امام رضا بروید.  پیش از خرید بلیط استخر، در همین صفحه امکان مشاهده تصاویر مجموعه برایتان فراهم شده است.

استخر نیما کیانمهر

شما می‌توانید قیمت و ویژگی‌های دیگر استخرهای کرج را نیز در سایت مشاهده کرده و سپس اقدام به رزرو بلیط کنید. این استخر نیما کیانمهر که بلیط آن از طریق با تخفیف به فروش می‌رسد، در دو سانس بانوان و آقایان ارائه خدمات می‌کند. روزهای زوج و جمعه‌ها از ساعت 8 صبح تا 2 بعدارظهر سانس ویژه بانوان، روزهای فرد و جمعه‌ها از ساعت 3 بعدازظهر تا 12 شب سانس ویژه آقایان است.